דיון הכנת דוגמא/סקיצה, בתשלום?

חיים רכניטצר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

חיים רכניטצר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אשמח שתסביר למה כוונתך "לא, ממש לא".
לא - הכוונה שלא.
ממש לא - הכוונה שממש ממש לא.

וביתר אריכות:
'לא' - הכוונה שהוא לא הלך רחוק.
'ממש לא' - הכוונה שהוא נמצא עדיין מאוד קרוב לקרקע המציאות.

אב"ג

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
קודם כל ממש מומלץ שיהיה למעמד תיק עבודות מגוון. כדי שיהיה דוגמאות ללקוחות (אא"כ הוא טוב בנישה מסוימת)
בתחילת דרכי הכנתי לעצמי הרבה דוגמאות.
אגב, זה גם חסך לי עבודה בהמשך כי היו לי סטיילים מוכנים.

כשלוקח מבקש ממני דוגמה, אני גובה תשלום נוסף על הכנת סטייל.
וגם סתם כך אם מדובר על עבודה מעט מורכבת מהרגיל אני גובה תשלום על הכנת הסטייל ותשלום לפי עמוד.

@יצחק ג. תרשה לי להאיר שהגישה שלך ללקוח לא נכונה.
ניכר שאתה רוצה לתת ללקוח שירות 10.
אם באמת אכפת לך מטובת הלקוח אתה צריך לקחת תשלום הולם על העבודה שלך.
בעל מקצוע שלא מקבל תשלום הולם עבור העבודה שלו, לא יהיה מסוגל לתת ללקוח שירות מושלם.

יצחק ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
קודם כל ממש מומלץ שיהיה למעמד תיק עבודות מגוון. כדי שיהיה דוגמאות ללקוחות (אא"כ הוא טוב בנישה מסוימת)
בתחילת דרכי הכנתי לעצמי הרבה דוגמאות.
אגב, זה גם חסך לי עבודה בהמשך כי היו לי סטיילים מוכנים.

כשלוקח מבקש ממני דוגמה, אני גובה תשלום נוסף על הכנת סטייל.
וגם סתם כך אם מדובר על עבודה מעט מורכבת מהרגיל אני גובה תשלום על הכנת הסטייל ותשלום לפי עמוד.
הבהרתי שלא מדובר על 'תג'.
תיק עבודות - בהחלט. אך כבר נכתב לעיל שלא תמיד יהיה את הסגנון הספציפי.

@יצחק ג. תרשה לי להאיר שהגישה שלך ללקוח לא נכונה.
ניכר שאתה רוצה לתת ללקוח שירות 10.
אם באמת אכפת לך מטובת הלקוח אתה צריך לקחת תשלום הולם על העבודה שלך.
בעל מקצוע שלא מקבל תשלום הולם עבור העבודה שלו, לא יהיה מסוגל לתת ללקוח שירות מושלם.
תרשה לי לענות שמדובר בדיון לגופו של ענין ולא בהתמקדות במעמד זה או אחר.

עיקרי הדברים ברורים ונכונים, אך הם סוטים מהדיון.
אמקד את השאלה: האם חלק מהשירות הוא לתת דוגמא ייחודית ללקוח "לפני סגירת חוזה". אחרי שהוא מרוצה,
חלק מהמעדים טוענים בתוקף: להד"ם. ואני מעוניין לשמוע דעות נוספות

@חיים רכניטצר טען:
נניח ואתה מזמין אצל נגר, סגנון ארון חדש שלא נמצא בקטלוג שלו, אז האם נראה לך הגיוני לבקש ממנו להכין דוגמה (ועוד בחינם)?
תתפלא לשמוע, פניתי בעבר למס' חברות שמתעסקות ברקמה בבירור הצעמ"ח. רובם ככולם שלחו סקיצות,
לא הסתפקו בקטלוג הקיים!

הנושא לא כזה חלק ופשוט. ידוע לי אישית על כמה מעמדים וותיקים מהקהילה כאן שעשו דוגמא חינמית.
אשמח לדעות נוספות מניסיונכם העשיר.
תודה!

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
פנה אלי פעם מישהו בבקשת דוגמה, כשהוא מראש אומר לי שהוא מבקש מכמה מעמדים כדי לקחת בסוף את מה שהכי נראה לו. ובתחילת דרכי גם נפלתי אצל מישהו שעשה כך מבלי לומר שהוא עושה כך.
אני לא יודע מה פרטי המקרה של הרקמה, יכול להיות שהסקיצה ששלחו לך ברקמה, זה מתוך מאגר סקיצות.
בעימוד אין דוגמאות חינם. דוגמה זה עבודה של כמה שעות.
דוגמה זה אחרי שלב הסיכום הממוסמך, מתוך הבנה שהוא הולך אתך הלאה.

פסקאות

עימוד ועיצוב
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
דבר ראשון אדגיש שאני לא באה לסתור מה שכתבו לפני, נכתבו כאן דברים מאד נכונים וחשובים!!

ברור שלא נשב כמה שעות טובות ונכין דוג' ללקוח שבו זמנית הולך ומתעניין אצל עוד כמה ולא ברור בכלל שיסגור איתנו...

ואני בכוונה נותנת דוג' קיצונית, כי גם כאן, לדעתי, לקחו את הנושא מידי בקיצוניות, ואני רוצה קצת להסתייג,
לא תמיד נכון לכתוב כללים באופן שהם כחוק ולא יעבור, זה קורה פה הרבה בפורום ואני חושבת שאפשר קצת למתן,
בכל נושא שהוא כדאי ללכת עם ראש פתוח ושכל ישר,
וכך גם בנושא הזה!
במיוחד שמסתובבים כאן גם מעמדים בתחילת דרכם, ולא כל דבר שנכון למעמדים ותיקים נכון גם להם!

ולעניינינו -
אפשר לקחת את הדוג' שמכינים ללקוח כאקט שיווקי, כמו שקיים המושג 'טעימות'...
לקוח שלא מבין כלום בתחום ופונה אלינו, לרוב ניתן להבין מתוך השיחה כמה הוא רציני, האם התעניין אצל עוד או שרוצה להמשיך איתנו, וכו' ובכזה מצב אני חושבת שכן נכון להציע לו להתרשם מדוג' ראשונית לגמרי של עמ' בודדים,
יש הרבה אנשים שלא יעזור להם להתרשם מעבודות אחרות שלנו, אבל ייתן להם המוווון לראות ב'לייב' את הטקסט שלהם יושב יפה!!

זה לא השקעה כ"כ עצומה לעומת הרווח שמביאה בעקבותיה...
מנסיון שלי עוד לא היה לי לקוח אחד שקיבל דוג' והמשיך הלאה...

אז לדעתי נכון לכתוב מה שרצוי לעשות בד"כ, אך עדיין להשאיר מקום לשכל הישר של כל מעמד להתאים כל מקרה לגופו של ענין...!

יצחק ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

יצחק ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא תמיד נכון לכתוב כללים באופן שהם כחוק ולא יעבור, זה קורה פה הרבה בפורום ואני חושבת שאפשר קצת למתן,
כל מילה!
ולעניינינו -
אפשר לקחת את הדוג' שמכינים ללקוח כאקט שיווקי, כמו שקיים המושג 'טעימות'...
לקוח שלא מבין כלום בתחום ופונה אלינו, לרוב ניתן להבין מתוך השיחה כמה הוא רציני, האם התעניין אצל עוד או שרוצה להמשיך איתנו, וכו' ובכזה מצב אני חושבת שכן נכון להציע לו להתרשם מדוג' ראשונית לגמרי של עמ' בודדים,
יש הרבה אנשים שלא יעזור להם להתרשם מעבודות אחרות שלנו, אבל ייתן להם המוווון לראות ב'לייב' את הטקסט שלהם יושב יפה!!
שמח לשמוע שאני לא היחיד שחושב מוזר....

יצחק ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
כמה זמן - לא יודע. אבל לא יותר ממה שלוקח לעמד 4 עמודים באינד'.
ממוחשבת - בהחלט. אוכל לשלוח בפרטי.
זו רק היתה דוגמא שיש עוד צד בנושא, וזה לא בדיוק כמו לבקש ארון מנגר...

משי 1

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ממוחשבת - בהחלט. אוכל לשלוח בפרטי.
זו רק היתה דוגמא שיש עוד צד בנושא, וזה לא בדיוק כמו לבקש ארון מנגר...
ברור ששונה

ולמה שאלתי כמה זמן...?
כי זה גם העניין פה
אם לוקח רבע שעה להכין דוגמה לעימוד
אז זה שווה כמו הרקמה +/-

נערך לאחרונה ב:

משי 1

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
השאלה קיימת גם לאחר תשאול מקיף. ואפילו לאחר הצגת מס' דוגמאות מצד הלקוח.
עדיין, הוא רוצה לראות דוגמית איך החומר שלו נראה לאחר עימוד. לא חושש. אלא סוג של פרפקציוניסט.
תתנו דוגמא או לא?

אישית לא זכור לי שנתתי,
כן זכור לי פעם אחת שהלקוח הסביר שאחרים כן נותנים ולכן ניסה ללחוץ.
הצלחתי לגרום לו להבין שבעזרת ד' יהיה מרוצה ואין סיבה לחשוש... וברוך ד' זה עבד.

בגדול לקח לי הרבה זמן עד ששיחת מכירה היתה מאד תועלתית
יתכן שבנתינת דוגמה, זו דרך עוקפת למה שהיום ברוך ד'....
אז אולי (למתחילים) במקרים מסוימים זה כן כלי! (כפי שצפיתי מהצד אצל אחרים שעושים כך)

בעקרון, עם הזמן לומדים לנהל שיחה טובה,
לענות ללקוח על התנגדויות... וכן הלאה.
יש היום הרבה כלים לזה,
ותכלס בסיעתא דשמיא זה עובד!!

ואז ברגע שהמעמד כבר אינו מתחיל ונהיה כבר סוג של מותג,
מסתמא שכבר מצטמצם הבקשה "לדוגמה"
כי מי שמגיע למותג כבר די סגור על זה...

קשה לי לומר מה נכון, זה בהחלט כמו ש"פסקאות" כתבה,
כל מקרה, כל תקופה וכל מצב חשבון, לגופו...
יתכן ואם היה מגיע אלי לקוח עם פרוייקט גדול והתחושה היתה שזה מה שיעשה לו את ה"פוש",
בהחלט יתכן שהייתי עושה את זה...

אגב, כתבתם על פרפקציוניסט ורוצה דוגמה...

יש דברים שא"א לעקוף אותם!
כמו למשל לזהות את סוג הלקוח
יש לקוחות פרפקציוניסטים ברמה קשה, שבא ביחד עם קמצנות...
או כאלה שלא סגורים על עצמם ...
תכלס לפעמים לקוחות כאלה, לא שווה לעבוד איתם!
עם הזמן לומדים לזהות אותם, ולפעמים כבר בטלפון הראשון.

לכן, צריך לשקול ולהזהר גם במקרה שאתם חושבים / רגילים לתת דוגמה
לא לתת ללקוח לנצל.... כפי שכבר כתבו פה אחרים.
הוא יכול לבקש דוגמה ולשגע אותנו הלוך חזור ועוד, ובסוף לא לאהוב...
כמובן זה אחוז קטן... אבל קיים.

אז אולי באמת להגביל מאד... צריך למצוא את הנוסחה...
ותמיד להדגיש שזה רק סקיצה ובעזרת ד' הכל ייצא על הצד הטוב ביותר...
אחרי שנסכם ואשקיע בזה את כל ה....
אחרת תקבלו תגובות כמו המילה פה לא במקום, את זה תזיז מילימטר ימינה...
ולמצוא את עצמנו עובדים בשביל הלקוח עוד לפני שבכלל סכם משהו...

>> ועוד דבר, לא קשור לאשכול הזה ספציפית, אלא בכמה אחרונים.
תכלס המתחילים קבלו המון המון טיפים!! (וגם מי שלא: התחדדו דברים או נזכרנו בנשכחות... אז תודה!)
דעו לנצל את זה, כמובן, כל אחד בתנאים שלו....
אפשר לחסוך הרבה עוגמות נפש וכד', כשלומדים מאלה שכבר בשלב שאחרי....
אם כי א"א לברוח מזה לגמרי, יש דברים שלומדים רק כשזה על בשרינו ממש, מנסיון. (חוץ ממה שנגזר, כמובן!)

נערך לאחרונה ב:

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
זה קורה פה הרבה בפורום ואני חושבת שאפשר קצת למתן,
במיוחד שמסתובבים כאן גם מעמדים בתחילת דרכם, ולא כל דבר שנכון למעמדים ותיקים נכון גם להם!
אוי....
טוב אין לי כעת כח ומח להגיב על זה.
באמת נראה למישהו שמשעמם לי בחיים ויש לי עניין להתנצח כאן עד שאצא צודק?? איזה רווח יצא לי מזה בדיוק

אבל בקיצור נמרץ, אם היה אכפת לי מהותיקים בלבד לא הייתי מגיב לא כאן ולא בדיון על החוזים ולא בשאר הדיונים הנפלאים שעלו לאחרונה.
הגבתי והבעתי עמדה נחרצת ולפעמים קיצונית (בעיני כאלו ואחרים) אך ורק בשביל לחזק את המתחילים!
ושוב אין לי זמן כעת להגיב ולהסביר את עצמי, ותן לחכם ויחכם מאוד.

קיים מושג של 'הלכה ואין מורין כך'. לאלו שמבינים...
או מורין ומטין....

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
רגע זה באינדי'?
@יצחק ג. הצלחת לשגע אותי....
כתבת לי באישי שזה בתג.
באינדי' יש מקום להקל קצת בשביל שלא יגידו שאני קיצוני:p

עדיין אל תקח סימוכין מדבריי להכין דוגמאות בחינם ללא סיכום!

יצחק ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
כאן המקום להודות לכל המגיבים באשכולות הפוריים שעלו כאן לאחרונה, תרמתם ידע וניסיון יקר מפז, וזמן יקר ולחוץ.
בהחלט לומדים ממכם הרבה, הן בהעצמה אישית לעמידה על העקרונות, הן בצורת ההתנהלות ועוד ועוד.
הרבה הצלחה!

נערך לאחרונה ב:

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
-*מה פתאום. סקיצה מותאמת אישית!
אין לי מושג איך זה נראה, מה הכלים שעובדים אתם במקצוע הזה, וממילא כמה זמן אורך להכין כזו סקיצה. לפעמים גם סקיצה מותאמת אישית אורך להכין בדקות ספורות. ואם זה אורך דקות ספורות, אני חושב שלא על כך הדיון כאן. ולכאורה זה כוונת:
רגע זה באינדי'?
@יצחק ג. הצלחת לשגע אותי....
כתבת לי באישי שזה בתג.
באינדי' יש להקל קצת בשביל לא יגידו שאני קיצוני:p
לכאורה כוונתו לומר שהמודד הוא לא תג או אינדיזיין, אלא כמה זמן אורך להכין סקיצה מותאמת אישית.

באופן כללי מי שרוצה דוגמה מותאמת אישית, זה כי הספר שלו הוא לא טקסט רץ של 'חבורות' או משהו סטנדרטי, אלא משהו שיש בו סיבה מדוע הוא רוצה דוגמה מותאמת אישית.
ודוגמה טובה שתשביע את רצון הלקוח אמורה לקחת זמן רב, ולא מכינים אותה בהתנדבות.

אם יש דוגמה שלוקח להכין אותה דקות ספורות, אני חושב שלא על כך כל הדיון פה, ומאידך עימוד מסוג שלהכין דוגמה כזו אורך דקות ספורות, בדר"כ יש לכל מעמד להראות גם ללא הכנת דוגמה מותאמת אישית.

אגב, גם אני חשבתי (אולי בטעות?) שהדיון כאן הוא ממש לאו דוקא לוותיקים, אלא בעיקר למי שבדרך לשם...

סנץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
כאן המקום להודות לכל המגיבים באשכולות הפוריים שעלו כאן לאחרונה, תרמתם ידע וניסיון יקר מפז, וזמן יקר ולחוץ.
בהחלט לומדים ממכם הרבה, הן בהעצמה אישית לעמידה על העקרונות, הן בצורת ההתנהלות ועוד ועוד.
הרבה הצלחה!
גם אני מצטרף

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
גם אני מצטרף
ויש"כ ל@גיוון שמשקיע מזמנו היקר לכתוב את הדברים בשפה ברורה ובצורה נהירה. אני מסתכל מהצד וחושב, הרי בסוף רובם ככולם יעבדו עם חוזה וכן ידעו לעבוד נכון בשלבי הסקיצות. בדרך כלל, זה מגיע אחרי לימוד עצמי בדרך קשה ופתלתלה, ובזכותו יש לאחרים את הכלים לחסוך את התהליך הזה, וליהנות מהניסיון שאחרים צברו ביזע ובעמל.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אוי....
טוב אין לי כעת כח ומח להגיב על זה.
נשארתי חייב... אנסה כעת להסביר את הכיוון שלי.
לקחו את הנושא מידי בקיצוניות
זה לא נכון! ותיכף אסביר...
לא תמיד נכון לכתוב כללים באופן שהם כחוק ולא יעבור, זה קורה פה הרבה בפורום ואני חושבת שאפשר קצת למתן
ההיפך הוא הנכון ושוב תיכף אסביר...
מה השאלה בכלל... ברור! לכל כלל יש יוצא מן הכלל וכו'
אז לדעתי נכון לכתוב מה שרצוי לעשות בד"כ, אך עדיין להשאיר מקום לשכל הישר של כל מעמד להתאים כל מקרה לגופו של ענין...!
זה בדיוק מה שנעשה כאן ובכל האשכולות. וכמו שכתבתי יש מושג של הלכה מסויימת שאפי' שאפשר לפסוק כך, לא פוסקים כך ברבים מחשש שיבואו להקל עוד יותר. וזה מה שהתכוונתי במילים 'הלכה ואין מורין כך'.

אבל מה שהכי הפריע לי בתגובה זה המשפט הבא:
ועוד קבלתי מיד אח"כ באישי תגובות שחיזקו את הדברים האלו, וכתבו לי שיש כאלו שמתרגמים את הנחרצות שלי לסוג של התנשאות וכדו' ומרגישים מאויימים וכו'...
ומצד שני קבלתי מייל מחבר ותיק שכתב לי, 'תפסיק להגיב באשכולות מהסוג הזה'.
אחד הדברים המעצבנים בכתיבה הוא שלא תמיד מתרגמים נכון את הטון! לפעמים אני כותב דברים נחרצים אבל ממש לא תקיפים או מאיימים ובטח שלא מהתנשאות, מי שמכיר אותי אישית בוודאי יודה על כך.

ברור לי ללא ספק שהתגובה שנכתבה נכתבה אך ורק מרצון אמיתי לעזור לאחרים, אך זה גם אומר שכוונת דבריי לא מובנים ולא מתרגמים נכון את הטון שלי וכו' וזה נורא כואב לי, כי אני באמת משקיע בזה המון זמן יקר.

אז אני רוצה להסביר את עמדתי (הנחרצת), עשו עימי חסד ותקראו עד הסוף (זה יהיה ארוך) ותנסו להבין לטובתכם (לדעתי).

א. כולנו היינו שם! כולנו היינו מתחילים, אף אחד לא נולד ותיק ואף אחד לא נולד עם נסיון, אין חיה כזאת!
מה כן? אחד עושה את זה מהר ואחד נשאר לעולם ועד מתחיל.
עוד נקודה, ותק לא תמיד נמדד מול שנים!
מה גם שכל העניין של התעסקות מול לקוחות בעשור האחרון קבל תפנית אחרת שהכל עבר למייל וטלפון, בעבר מוציא ספר היה יושב אצל המעמד פיזית (גילוי נאות: אבי שליט"א מעמד מעל 30 שנה)
יש הרבה מעמדים ותיקים שאמרו לי בעבר אתה יכול ללמוד ממני הרבה דברים, אך אם תלמד ממני את צורת ההתנהלות מול לקוחות תפשוט רגל במהרה.

ב. ברור ומוסכם על כולם שמתחילים חייבים להתפשר על משהו מהכללים, כדי שיוכלו להכנס לתחום, אחרת למה שלא ילכו לותיקים?
אני מסתכל על זה כך שאם לעמוד בכל הכללים זה 100% אז מתחיל צריך להתפשר בלפחות 15%.

ג. אף אחד לא יגיד למתחיל במה להתפשר (רק בצורה אישית!) ואף אחד לא יגיד למתחיל מתי הוא כבר הפסיק להיות מתחיל. זה תלוי אך ורק בו! ובבטחון שהוא מרגיש, ובבחינת אם אין אני לי מי לי, תשקלל טוב טוב את השיקולים שלך ובדוק טוב את הכדאיות של כל הצעה, וזכור לא כל נוצץ הוא זהב...

ד. ידוע הסיפור שמספרים על המקווה שהיה בסיביר, המים היו קרים מאוד ומעל המקווה היה דוד של מים, היו מרתיחים את המים עד לנק' רתיחה וברגע שהמים רתחו שפכו את המים לתוך הבור ואז יכלו לטבול, פעם אחת הגיע אחד ולא היה לו סבלנות לחכות עד לנק' הרתיחה ושפך את המים קצת לפני כן, והמקווה נותר קר קרח. ואמרו שם שכשהדוד רותח המקוה פושר, אבל אם הדוד פושר המקוה קר כמו קרח.
והנלמד מזה... אם הכללים יהיו ברורים ונחרצים, נק' ההתחלה של המתחיל מול הלקוח יהיה ב-100% והוא יתפשר במה שיבחר עד 85% כפי שכתבתי לעיל.
אך אם הפשרה תהיה כבר בכללים אז נק' ההתחלה תהיה כבר באיזור ה60% ובסוף הוא יתפשר עוד אז קו הסיום יהיה נורא.

מה גם, שלדעתי ולדעת עוד כמה חברים דעות נחרצות תורמות לבטחון האישי של המעמד, גם אם זה לא נראה לו מיד בקריאת התגובה, כשהמתחיל מדבר שיחה ראשונה ורוצה לנסות לעמוד על זכויותיו יש הבדל גדול בין אם הוא מרגיש שיש לו על מי לסמוך כלומר שמה שהוא מבקש זה הנורמה אצל המעמדים, לבין שהוא מרגיש שהוא עושה משהו שרק ותיקים עושים וכדו' ואז הוא מאבד את כל הבטחון.
דבר זה הוכח בעבר כשיסדו את המחירון למעמדים (גם אז היו תגובות מקוממות כאלו ואחרות). שאף אחד לא אומר שמתחיל חייב להיצמד לזה במליון אחוז תמיד יש מקום להפעיל ראש ולא להיות מרובע, אך הוא חש הרבה יותר בטחון כשהוא יודע מה הנורמה המקובלת!

ה. כשאני כותב בתגובות שלי את המילה 'מנסיון', אני לא בא לומר שאני יותר חכם מכם או להתנשאות בצורה כזו או אחרת.
מנסיון אומר: בנק' הזאת בדיוק 'נפלתי' בעבר ולכן יש לי נסיון בזה כמו שאמרו חז"ל 'והמכשלה הזאת תחת ידך' אין אדם עומד על אמיתתן אלא אם כן נכשל בהן.
ולפי כמות הסימני קריאה שאני מוסיף אחרי המילה מנסיון תבינו שהנפילה היתה עמוקה יותר! כן, גם על זה קבלתי הערה שאני משתמש עם מדי הרבה סימני קריאה וזה מרגיש מאיים חחח, ככה אני!!!
כן! זה לא בושה נפלתי המון פעמים, הייתי מתחיל כמו כולם, לא ידעתי להיזהר, עם השנים למדתי מלא מלא דברים רובם בדרך הקשה.
ואני פה באשכולות האלו נטו בשביל לשתף, ולנסות למנוע מאחרים להגיע לנפילות!

ו. הבעת דעות זה דבר מבורך זה כל המטרה של האשכול דיון, כל עוד הדעה מבוססת על משהו מסויים. צריך הרבה אחריות באשכולות כאלו שנשארים קיימים שנים קדימה...
ויש פעמים שעושה רושם שפותח אשכול כזה או אחר שואל שאלה תמימה ומתפתח דיון אך מתוך התגובות ניתן לראות שלפותח הדיון יש דעה מאוד מגובשת וכל מטרתו בפתיחת הדיון היא למצוא עמית לדעה, אין בזה בעייה! אבל אפשר לפתוח את האשכול עם הדעה המגובשת ולשאול מי מסכים לכך בדר"כ זה יוריד בחצי את התגובות הדעתניות...

לסיכום: תגובתיי באשכולות אלו נכתבו בצורה נחרצת מתוך מטרה ברורה, כדי לנסות לקבוע נורמה, ולנסות לעזור דווקא לאלו שנמצאים בתחילת דרכם, הדברים נכתבים בדר"כ מנסיון אישי וצורב.
אם תקחו את הדברים בטון ראוי ובהבנה בטוחני שיהיה לכם תועלת מרובה.

יה"ר שבס"ד יהיו הדברים ערבים ומתקבלים על הלב!
בשם ה' נעשה ונצליח

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה