דיון | האם להתייחס יותר לתוכן היצירות שנכתבות

מרחבית

משתמש מקצוען
רציתי לשתף כאן את כולם במחשבות שעלו לי בנוגע לפורום.
מעלים כאן יצירות יפות מאוד. כל יצירה מקבלת לייקים, יותר או פחות, ולאחר מכן ישנן תגובות משבחות שנותנות פידבק.
כמו כן משתדלים לכתוב כמה מילים על הצד הספרותי של היצירה ועל היחודיות שלה.
ברוב היצירות זה נגמר בכמה תגובות בודדות, וזהו. לא תמיד יש הרבה מה לכתוב על צורת הכתיבה.
היצירה נשארת עוד איזה זמן, ואז מפנה מקומה לבאים אחריה.
לפעמים יש יצירות, שיש לכותבים יותר מה לומר עליהן - ואז יש יותר תגובות. אבל הן, כמדומני, המיעוט.
האתגרים הם כמובן משהו אחר- ולא עליהן אני דנה כאן.

לי זה מרגיש לפעמים קצת חבל, וקצת משמים. כאילו לא מספיק מוצה העניין.
אולי זו הרגשה סובייקטיבית לגמרי. ואמשיך בסובייקטיביות טהורה: מרגישה שאם היתה יותר אפשרות לדון על תוכן הדברים שנכתבו - היה נכנס הרבה יותר טעם ועניין והרבה יותר תגובות מעניינות, שממצות יותר את מה שהבן אדם כתב.
ודאי שזה אמור להיות בגבול. אי אפשר לנהל ויכוחים אינסופיים בסגנון האשכול הסמוך.

אבל דיונים על רמה שמדברים על התוכן שנכתב, שמעמיקים עוד, שמרחיבים יותר - בעיניי רק היו נותנים עניין וחיות, ומוסיפים הן ליצירה והן לכותבה, שדבריו נלקחו ברצינות ודנים בהם דיון על רמה - גם אם תהיינה תגובות לכאן ולכאן.
וגם למגיבים.
כי, בינינו, כמה פעמים אפשר לכתוב: יפה, מענג, וכו' וכו'.
אשמח מאוד לקרוא את דעתכם ובראשם את דעתו של המנהל הרב @פנס בערפל, שכל-כך טורח עבור כולנו. ושבהזדמנות זו ברצוני להודות לו על כל מה שהוא משקיע!

נערך לאחרונה ב:

נריה מגן

משתמש מקצוען
הוצאת לי את הפילים מהמה. סליחה, הוצאת לי את המילים מהפה. אני חושב על כך כבר הרבה זמן. ככל שהטור שעולה יותר משעשע ויותר סאטירי יש לו סיכוי גדול יותר לקבל תשומת לב רחבה יותר, התייחסות נרחבת יותר ו'לייקים' נוספים.
אני חושב כבר מזה זמן לכתוב בעניין ומתלבט איך לעשות זאת, ושמח שהעלית את הנושא.
לעצם העניין, פעמים רבות אני חושב להתייחס לכתיבה כשלעצמה או לצורת כתיבת הנושא הספציפי עליו מדובר בפוסט - ולא עושה זאת מחשש לאי הבנה ולפגיעה, כאשר הנושא אינו מדובר מה שגורר בעקבותיו אי הבנה לכוונת המגיב, במקרים אלו אני. ברגע שתהיה התייחסות רחבה יותר לעצם הכתיבה התייחסות שלילית כחיובית תתקבל בהבנה רבה יותר.
דבר שמאוד בלט בנושא הגיע כאשר ראש הקהל מר פנס חילק את העלאת הפוסטים לנושאים. שימו לב - רובם המוחלט של הפוסטים עולים בתקן 'שיתוף' ולא בתקן של 'ביקורת', מה שאומר הרבה - והרבה מאוד.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
רציתי לשתף כאן את כולם במחשבות שעלו לי בנוגע לפורום.
מעלים כאן יצירות יפות מאוד. כל יצירה מקבלת לייקים, יותר או פחות, ולאחר מכן ישנן תגובות משבחות שנותנות פידבק.
כמו כן משתדלים לכתוב כמה מילים על הצד הספרותי של היצירה ועל היחודיות שלה.
ברוב היצירות זה נגמר בכמה תגובות בודדות, וזהו. לא תמיד יש הרבה מה לכתוב על צורת הכתיבה.
היצירה נשארת עוד איזה זמן, ואז מפנה מקומה לבאים אחריה.
לפעמים יש יצירות, שיש לכותבים יותר מה לומר עליהן - ואז יש יותר תגובות. אבל הן, כמדומני, המיעוט.
האתגרים הם כמובן משהו אחר- ולא עליהן אני דנה כאן.

לי זה מרגיש לפעמים קצת חבל, וקצת משמים. כאילו לא מספיק מוצה העניין.
אולי זו הרגשה סובייקטיבית לגמרי. ואמשיך בסובייקטיביות טהורה: מרגישה שאם היתה יותר אפשרות לדון על תוכן הדברים שנכתבו - היה נכנס הרבה יותר טעם ועניין והרבה יותר תגובות מעניינות, שממצות יותר את מה שהבן אדם כתב.
ודאי שזה אמור להיות בגבול. אי אפשר לנהל ויכוחים אינסופיים בסגנון האשכול הסמוך.

אבל דיונים על רמה שמדברים על התוכן שנכתב, שמעמיקים עוד, שמרחיבים יותר - בעיניי רק היו נותנים עניין וחיות, ומוסיפים הן ליצירה והן לכותבה, שדבריו נלקחו ברצינות ודנים בהם דיון על רמה - גם אם תהיינה תגובות לכאן ולכאן.
וגם למגיבים.
כי, בינינו, כמה פעמים אפשר לכתוב: יפה, מענג, וכו' וכו'.
אשמח מאוד לקרוא את דעתכם ובראשם את דעתו של המנהל הרב @פנס בערפל, שכל-כך טורח עבור כולנו. ושבהזדמנות זו ברצוני להודות לו על כל מה שהוא משקיע!
חן חן על המחמאות, תודה רבה.

אי אפשר להתייחס בפירוט לכל יצירה, כך פועל השוק...
יצירות טובות יותר זוכות ביותר יחס, והפחות פחות.

אולי אפשר לצ'פר את הזוכה התורן באתגר בזכות להעלות חומר שלו- לנעוץ.
כלומר שהזוכה יעלה טור טוב שלו, הטור יינעץ, וכך יובטח לו דיון מעמיק ומושקע בחומר שלו. עד לזוכה הבא...
סתם רעיון.

נריה מגן

משתמש מקצוען

כלומר שהזוכה יעלה טור טוב שלו, הטור יינעץ, וכך יובטח לו דיון מעמיק ומושקע בחומר שלו. עד לזוכה הבא...
סתם רעיון.
התשובה למה שלדעתי כיוונה @מרחבית :
אני חושב על כך כבר הרבה זמן. ככל שהטור שעולה יותר משעשע ויותר סאטירי יש לו סיכוי גדול יותר לקבל תשומת לב רחבה יותר, התייחסות נרחבת יותר ו'לייקים' נוספים.
לעצם העניין, פעמים רבות אני חושב להתייחס לכתיבה כשלעצמה או לצורת כתיבת הנושא הספציפי עליו מדובר בפוסט - ולא עושה זאת מחשש לאי הבנה ולפגיעה, כאשר הנושא אינו מדובר מה שגורר בעקבותיו אי הבנה לכוונת המגיב, במקרים אלו אני. ברגע שתהיה התייחסות רחבה יותר לעצם הכתיבה התייחסות שלילית כחיובית תתקבל בהבנה רבה יותר.
דבר שמאוד בלט בנושא הגיע כאשר ראש הקהל מר פנס חילק את העלאת הפוסטים לנושאים. שימו לב - רובם המוחלט של הפוסטים עולים בתקן 'שיתוף' ולא בתקן של 'ביקורת', מה שאומר הרבה - והרבה מאוד.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
נריה- אני סבור שאם יש לך מה לומר על איכות הכתיבה- תכתוב ללא חשש, מקסימום תבדוק חלפני ה'אנטר' שהנימה לא מזלזלת.
לך על זה.

מרשמלו

מנהלת איש את רעהו מנהלת פורום נשים
מנהל
מנוי פרימיום
לדעתי זה נעשה מבלי משים... הכי קל ופשוט לכתוב 'שיתוף'.
אבל אני מניחה שכל כותב או כותבת ישמחו לקבל ביקורת בונה שכתובה בתבונה...

מרחבית

משתמש מקצוען
אני מבינה, שגם אתם הרגשתם שהתגובות לא ממצות. ואין מספיק עניין וכו'. אמנם, כמדומני הנכם מדברים על דבר קצת שונה: שתהיה אפשרות לביקורת ספרותית רצינית, ושזו תהיה הנורמה, ומי שמעלה - ידע מה לפניו - ולא ייפגע במקרה של הערות. וכך יתאפשרו דיונים יותר רחבים, ממצים ומעניינים מבחינה ספרותית. ואולי גם יותר מקדמים.

אני כיוונתי למשהו קצת שונה, ואינני בטוחה כלל וכלל, שתסכימו איתי. התכוונתי לדיונים על התוכן - כגון הדיונים שהיו על הקנאה - בעקבות הטיפ מאת דודתו הבלתי נשכחת של הרב געציל בן זוהרה, או הדיונים על התמכרות בעקבות השיר שהועלה בנושא זה.
אדגיש שוב: אין הכוונה לדיונים אינסופיים, לדוגמא - הדיון על התמכרויות די מיצה את עצמו, ואולי התארך מידי. אך באופן כללי יש בעיניי מקום לסוג דיונים כאלה; הם שייכים לנכתב, מוסיפים עניין והתייחסות - כפי שפרטתי למעלה.

מרחבית

משתמש מקצוען

סתם רעיון.

לא חושבת שתמיד. יש סיבות שונות למה מתייחסים יותר ליצירה כזו או אחרת.
בכל מקרה, לא זה עיקר העניין.
עיקר העניין הוא איך להפוך את הפורום למשהו יותר מעניין ממה שהוא, למשהו שלא יכלול ברובו תגובות שבלוניות, למשהו שהיצירות השונות יתנו בו יותר טעם ועניין - על ידי התייחסות נוספת אליהן - אולי מגוונת יותר.

מרשמלו

מנהל
מנוי פרימיום
סתם רעיון.
אם טור נכנס לדיון מסיבי הוא ממילא תמיד למעלה...
אבל זה בהחלט רעיון.

מרשמלו

מנהל
מנוי פרימיום
התכוונתי לדיונים על התוכן - כגון הדיונים שהיו על הקנאה - בעקבות הטיפ מאת דודתו הבלתי נשכחת של הרב געציל בן זוהרה, או הדיונים על התמכרות בעקבות השיר שהועלה בנושא זה.
אז את בעצם מתכוונת לדיונים על הספות שפזורות ברחבי הסלון, או סביב השולחן העגול...:rolleyes:
אמממ.... צריך לכנס את המועצה ...:rolleyes:

מרחבית

משתמש מקצוען
אז את בעצם מתכוונת לדיונים על הספות שפזורות ברחבי הסלון, או סביב השולחן העגול...:rolleyes:
אמממ.... צריך לכנס את המועצה ...:rolleyes:

או לדיונים שדנים בשיעורי ספרות (הלוואי ספות... כיסאות חורקים...) כאשר ברור שלא דנים רק על הצורה, אלא גם על התוכן. זה חלק אינטגרלי מללמוד יצירה.
וצודק הרב @נריה מגן - גם על הצורה דנים הרבה יותר. אלא שלכו תכתבו על סוגי חרוזים, על אכרוסטכון ועל משקלים. מה כבר יש לכתוב על הכתיבה המודרנית?... כמובן אני מקצינה - אך הגרעין אמת.

ואסביר עוד: נחמד לקרוא יצירות חמודות. אלא שבשביל זה יש לי ספרים ועיתונים. לפעמים קורה שהם אפילו יותר מוצלחים. מה שפורום כזה יכול לתת - אלו דווקא הדיונים - כאלה או אחרים.

ובואו נאמר, שאין אף עורך עיתון ומוציא לאור שיסתכל רק על הצד הספרותי ויתעלם מהתוכן. גם לא האדם ה'רגיל' - שהולך לקנות ספר...

נערך לאחרונה ב:

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
אני לגמרי בדעה של מרחבית
כתיבה טובה היא לא רק מילים מליציות או לא
חרוזים מודרניים או לא
ומשפט סיכום מוצלח או לא

כתיבה טובה היא כתיבה שמצליחה לבטא את עצמה, היא כתיבה שנוגעת בנפש ומעלה לדיון שאלות.
אם כל אשכול יהיה רק ביקורת על צורת ההגשה, איבדנו מטרה גדולה של קריאה, וחבל

קחו ספרים טובים שיוצאים לשוק, האם רק צורת ההגשה של הספר גורמת לו להיות מוצלח?
או שהנושאים שהוא פותח, מעביר, המחשבות שמעבר למילים - הן אלה שגורמות לו להיות 'רב מכר'?

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
אכן קונפליקט רגיש בפורום ספרותי.
באם התגובות יסתכמו רק בענייני הכתיבה גרידא, הרי שהתגובות יהיו די שטחיות כדוגמת: מהמם, מקסים, התענגתי, השתפכתי, נפלתי, שרדתי... (במאמר המוסגר תצויין לשבח אחת הניקיות שהכניסה את המילה 'מגניב' כמחמאה מרעננת, וזו שאחריה שהיטתה ופירשה וחקרה את המילה הנ"ל בשבעים ושתיים לשון. תבורכו).
אולם, ברי לכולם, שהתוכן הכתוב אינו נספח ליצירה הספרותית אלא עיקרה ובסיסה, ובכלל זה היא האופן בה היטיב הסופר המחונן/המוכשר התורן להעביר את המסר. ופה אנחנו בצומת רגישה. שאם נתיר לדון על התוכן ופשרו, אפשר וניסחפה למחוזות אחרים (ויש שיאמרו שנסיג את גבול פורום איש לרעהו ומתנות לאביונים).
ועל כגון דא אמר לי האדמו"ר מקורצוויל עת נפגשנו בעיירת מרפא בהרי הקרפטים: "זו בעיה!".
אשמח לשמוע את טובי המוחות דכאן מתגייסים לפתרון או הצעת חוק.

מרשמלו

מנהל
מנוי פרימיום
ופה אנחנו בצומת רגישה. שאם נתיר לדון על התוכן ופשרו, אפשר וניסחפה למחוזות אחרים (ויש שיאמרו שנסיג את גבול פורום איש לרעהו ומתנות לאביונים).
ואשר על כן, נחכה תחילה למוצא מקלדתו של מכובדינו הלא הוא המנהל @פנס בערפל, שידועה רגישותו הדקה לענין זה.

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
הוצאת לי את הפילים מהמה. סליחה, הוצאת לי את המילים מהפה. אני חושב על כך כבר הרבה זמן. ככל שהטור שעולה יותר משעשע ויותר סאטירי יש לו סיכוי גדול יותר לקבל תשומת לב רחבה יותר, התייחסות נרחבת יותר ו'לייקים' נוספים.
אכן כן. לענ"ד כתיבה הומוריסטית היא יותר קלילה ונחמדה אך לא בה תתבטא עיקר מקצועיות הכתיבה.
דווקא אני בעד הן בהעלאת טורים בתחומי דעת נוספים שיעשירו את רמת הכתיבה בפורום (רק לא פוליטיקה, נריה, יש לנו מזה ביומיום הרבה...) והן ובעיקר בביקורת איכותית לגופה של כתיבה.
חושבתני שרוב התועלת בפורום זה היא הביקורת ולא הלייקים.
אבקש ממך באופן אישי להיות פורץ דרך בענין. או אם נשתמש בשפה הדוגרית של בוקי מזורי (השכן ממול): "נשמח שתתן בראש!"
גדי

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
איזה יופי.
נראה לי שגדלנו.
מסכימה עם הצורך בדיון סביב התוכן.
הן הצורני - סיפרותי.
והן - הפנימי.
-
מאמינה שלא לכל אחד מתאים בפורום ציבורי, ולכן צריך להביע בבקשה מפורשת את הרצון בדיון, ביקורת, שיפוץ, ליטוש, חידוד וכו'.

לגבי תוכן פנימי, צריך לבדוק מה הגבולות המתאימים. (@פנס בערפל האר עיניינו) .
כי זה לא, שיעור יהדות, פסיכולוגיה או פילוסופיה והנטיה להסחף מחוזות הללו למעמקים רבה עד למאוד.

ואם בגלל הדיבורים, נחשוב יותר לפני הכתיבה.
רגע ושניים, מה אני בעצם בא/ה לומר כאן????
דיינו.
-
בבקשה.
תבקר, תבקרי, תבקרו, תבקרנה.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לדעתי אי אפשר להפריד צורה מתוכן.
הם אמורים לשרת אחד את השני.

כל מה שצריך זה לשמור על טוהר הדיון וענייניות.
להגיב לגופם של דברים ולא לעניין המגיבים.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
לכאורה אי אפשר שיהיו דיונים על התוכן.
אם נתיר זאת בצורה גורפת, איש את רעהו זו לו מילה למה שיהיה כאן.
לא רוצה לראות פה קילומטרים של דיונים שלא מגיעים לשום מקום.

אפשרות נוספת- דיון שבועי / דו שבועי אחד מרוכז, על נושא מסויים. (בערך כמו שיש בפורום אדריכלות נושא שבועי לדיון)
בתקווה שנצליח לא לא להסיט את הדיון שוב ושוב (כפי שקורה בפורום אא"ר)

אפשוטער איד

משתמש מקצוען
לענ"ד כולם צודקים והגבאי השחוח גם כן צודק
זה יכול התברר כהצלחה וכתנופה לפורום
אך למצער זה יכול להתברר ככישלון מוחץ, בפרט שמידי פעם עולים טורים מדהימים על נושאים אמוציונאלים ואז אם יתפתח שם דיון על עצם הענין...העסק יהיה ב'קאנטים'..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה