דו שיח גלוי עם מאיירת מתחילה בעניני תמחור

• פותח הנושא levy
  • פורסם בתאריך

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
בזמן האחרון פונים אלי הרבה מהפורום ולאו דווקא מהפורום,
ומתייעצים איתי בעניני תמחור של מתחילים.
זה עושה לי טוב, כי אני מבינה לפי הפניות שאני כבר נחשבת בתוך התחום:)

וכאן אני רוצה לשתף אתכם בדיאלוג שחוזר על עצמו בוריאציות שונות:

המתחילה:
הייתי בקורס של XXXX, והיא טענה ש60 ש"ח לשעה אצל עצמאי, זה כמו שכר מינימום אצל שכיר.
ובכלל, ככל שמבקשים מחירים גבוהים יותר- כך הלקוחות מחשיבים אותך יותר.
זה הכל עניין של שיווק עצמי ומכירות. אין כאן שום ענין אחר.
אמנם אני חושבת שXXXX קצת הגזימה, לכן הורדתי קצת, ואני לא מקבלת עבודות בפחות מ50 ש"ח לשעה.

אנוכי:
תעני לי בכנות, כמה זמן לוקח לך לאייר עמוד קומיקס בן 10 משבצות?

-מהרהרת: לחשוב על הקומפוזיציה, לאייר את הפרספקטיבה, אחרי זה את הדמויות, כל דמות מורכבת מגלילים, ואחרי זה את הפרצוף לאייר עם הרשת, בממוצע קרוב לשעתיים כל משבצת. ואחרי זה צביעה, ולהכניס את הטקסט. נראה לי מינימום 20 שעות.

-כלומר, את רוצה לבקש על עמוד קומיקס 1000 ש"ח?

-זה באמת נשמע מוגזם. אולי אני אקח על זה 800.

-בואי נשים את הדברים על השולחן. העיתונים הממוצעים בימינו משלמים 500 ש"ח לעמוד קומיקס. מו"ל שמוציא ישר ספר, משלם באזור ה-450 ש"ח, ויש גם עיתון נחשב שמשלם רק 350.
האם את חושבת שהקומיקס עליו את עובדת 20 שעות נראה אותו דבר כמו הקומיקס בגב העיתון?

-האמת שלא ממש... אבל כמעט דומה.
(אגב, סימן היכר שהתקדמתם- אם אתם רואים את המורכבות באיור של הגדולים, ולא בטוחים שגם אתם יודעים לאייר כך)

-אז למה, למען ד', שמישהו ישלם לך 800 ש"ח לעמוד קומיקס?
אם את רוצה שאדבר איתך דוגרי,
המחיר ההוגן לקומיקס שלך, כפי שהראית לי בדוגמאות הוא לכל היותר 250 ש"ח. וגם זה יפה.
שמעתי על כאלה ששילמו להם 150.

-מה? אני אעבוד ב-12.5 ש"ח לשעה? ביביסיטר כבר לוקחת יותר!

-צודקת, אבל בואי אני אסביר לך למה זה הגיוני, ואפילו כדאי לקחת לך מחיר כזה:
א. אני מבטיחה לך שאחרי שתאיירי 10 עמודים ברצף, כלומר תעבדי כל יום מינימום 6-7 שעות, העמוד העשירי יקח לך רק 10 שעות. ובעמוד ה-20 יתכן מאוד שתגיעי ל-9 שעות, שאז את עוברת את שכר המינימום במשק.
ב. ביביסיטר לא מתקדמת לשום מקום. ואת- אחרי 20 עמודי קומיקס תוכלי לקחת 350 ש"ח לעמוד, ואם אכן זה יקח לך 9 שעות, (יתכן שגם שיקח לך פחות) יוצא שהכפלת את שכרך פי 3 תוך מקסימום 3 חודשים!

-כן, אבל עדיין, XXXX אמרה ש60 ש"ח לשעה זה שכר מינימום.
גם אם אני אקח 350 לקומיקס, וזה יקח לי 9 שעות עבודה, עדיין אני ארוויח פחות מ40 ש"ח לשעה.
תביני שזה לא כולל שעות מזכירות של טרטורי טלפונים ומילים, ביטוח לאומי, שכירת משרד, הוצאות לימודים, הוצאות תחזוקה, מס הכנסה, חופשים וחופשת מחלה, ביביסטר והוצאות חשמל. הדברים שלך נשמעים לי לא הגיוניים.

-בואי נעמוד על כל אחת ממהוצאות שהבאת לעיל:
• הוצאות לימודים- לא מקובל במקצוע שלומדים אותו תוך שנה- שנתיים, ומשלמים עליו בקושי 10K, להחשיב את הוצאות הלימודים. מנהלת חשבונות מתחילה מקבלת שכר מינימום גם היא היא שלמה 5K על הלימודים, יש גם כאלה שמשלמות למכונים בהם הם יוכלו לעבוד ולרכוש נסיון.
• הוצאות תחזוקה- נניח שכל הציוד עלה לך 10K, למיטב ידיעתי, במס הכנסה מחשיבים פחת של מחשבים למשך 7 שנים. כלומר תחלקי את ההוצאה הזו ל-7 שנים, 10 חודשי עבודה בשנה, 120 שעות עבודה בחודש (שזה אפילו מעט) - תקבלי פחות משקל נוסף לשעה.
• ביטוח לאומי- נראה לי שפחות מ2000 ש"ח לחודש לא צריך לשלם בכלל, (= כלומר כל עוד את לא מרוויחה את האלפיים- נתון זה לא משנה כלל) ועד 5,600 ש"ח לחודש משלמים 3.85%, שזה אומר שאם את מרוויחה 35 ש"ח, את צריכה להוריד פחות משקל וחצי.
• שכירת משרד- אל תקשקשי לי שאת כבר שוכרת משרד...
• מס הכנסה- שוב לא אקטואלי כל עוד את לא מרוויחה לפחות 100 K ש"ח בשנה, שזה אומר מעל 8K לחודש.
• חופשים וחופשת מחלה- אם את לא לוקחת עבודות, את גם בחופשה, ואף אחד לא משלם לך על זה:rolleyes:
• הוצאות חשמל- שוב מינורי ממש. וגם אם את ממילא בבית- יש לך את אותם הוצאות חשמל.
לסיכום, אם את מרוויחה 33 ש"ח לשעה את יכולה להיות רגועה לגמרי שאת מרוויחה מינימום :)

-אז למה XXXX אמרה כך בקורס? ולמה בפרוג מטיפים כל הזמן לקחת מחירים גבוהים?

-XXXX בעצמה ספרה לי, שבתור מתחילה בשנים הראשונות היא מכרה איורים במחיר אפסי, עבדה בפחות משכר מינימום, ובאותם שנים שכר מינימום עמד על פחות מ20 ש"ח לשעה!
כנ"ל סיפר לי אחד המאיירים הגדולים שבמשך מעל שנה הוא אייר בחינם לעיתון נחשב!
אז שלא יספרו לך סיפורים.

אם אכן תעבדי במשך שנה שלמה, מינימום 30 שעות בשבוע, לא אתפלא אם בשנה השניה תכפילי את הרווחים, ובעוד 5 שנים כבר תטיפי שלא שווה לעבוד בפחות מ60 ש"ח לשעה:D

הצלחות
:D

נ.ב. אין כוונתי בדיאלוג זה למאיירים מוכשרים שאכן כל הבעיה שלהם היא רק בנושא השיווק.
רק שבכדי שלא תשלו את עצמכם שאתם מאותם אלה, כדאי לדעת שמכל קורס באיור פחות מ10% נכנסים לתחום, והמאיירים מוכשרים אלה מהווים פחות מ5% מאלה שעוברים קורס.

נערך לאחרונה ב:

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
לא יכול להיות כתוב יותר טוב!
בפעם הבאה ששואלים אותי, אני פשוט מפנה לאשכול הזה
חבל על הרבה כשרונות צעירים שהתיאשו בהתחלה,
בגלל שלא הבינו את תהליך הבניה של כל אומנות שהיא.

miri

מירי הס- אמנית ציור
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אני מתקשה להסכים עם הנתונים

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מסכימה עם חלק, חולקת על החלק הנותר,
אבל @levy
המחירים שכתבת פה באמת נמוכים
אני יודעת שהאוירה כאן בפורום היא די בשמים:)
הבעיה שכשנוחתים לארץ ומגלים את המחירים האמיתיים שמשלמים- מתחוללת רעידת אדמה רצינית:eek:
לא אכתוב כאן את שמות העיתונים והמו"לים שמשלמים את המחירים שכתבתי, מי שרוצה את הפרטים המלאים מוזמנת לפנות אלי באישי.

ואגב, @ronitg ו-miri@
שתיכן מביאות ג'אנר של איור יחודי, שמובן מאוד שמשלמים עליהם יותר.
אני מדברת על איור של קומיקס קלאסי.
אולי לכן אתן מתקשות עם הנתונים.

ronitg

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
מסכימה איתך שמאייר צריך לדעת את מקומו המקצועי,
ולא סתם לעוף על עצמו עם מחירים לא קשורים.

אבל כל הדיבורים האלו על כמה זה יוצא לשעה, והאם זה כולל ביטוח בריאות וזה... לא יודעת...
זה לא עשה לי טוב

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אבל כל הדיבורים האלו על כמה זה יוצא לשעה, והאם זה כולל ביטוח בריאות וזה... לא יודעת...
זה לא עשה לי טוב

התנצלותי הכנה.
גם אני לא אוהבת את החישובים האלה. מה לעשות שזה מה שמספרים לי.

night

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
לוי, אהבתי את הנחמדות שלך לעזור לכולן וגם את הכנות.
אני חושבת שחלק מאלו שמתייאשים מהמקצוע הם גם אלו שהתחילו במחיר של מתחילים והמשיכו במחיר של מתחילים כי לא ממש זיהו את הנקודה איך לעלות ומתי.

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
בכל מקרה אל תקחו פחות מ350 לעמוד. לדעתי זה הרף המינימלי שפחות מזה, פשוט בושה בשבילכם. אל תהרגו את עצמכם, לכו להיות מזכירות/מזכירים ותציירו בתור תחביב. כבר עדיף.

כבי צישינסקי

סטודיו רץ. כל אתר תותח
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
D I G I T A L
בכל מקרה אל תקחו פחות מ350 לעמוד. לדעתי זה הרף המינימלי שפחות מזה, פשוט בושה בשבילכם. אל תהרגו את עצמכם, לכו להיות מזכירות/מזכירים ותציירו בתור תחביב. כבר עדיף.
חברה סיפרה לי עיתון מסויים שמשלם לה 300 לשתי עמודים!!!
וזה עיתון נפוץ מאד!!!

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
חברה סיפרה לי עיתון מסויים שמשלם לה 300 לשתי עמודים!!!
וזה עיתון נפוץ מאד!!!
אני לא הייתי לוקחת את העבודה הזאת.
גם לא בתור מתחילה.

ובינינו, אם זה היה ברור להרבה אנשים, אז השוק לא היה נמצא במקום נמוך כזה. מאייר לא אמור לקבל 150 שח על עבודה שלוקחת לו שעות ארוכות, זה פשוט חוסר הגיון וחוסר הוגנות משווע.

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
לוי, אהבתי את הנחמדות שלך לעזור לכולן וגם את הכנות.
אני חושבת שחלק מאלו שמתייאשים מהמקצוע הם גם אלו שהתחילו במחיר של מתחילים והמשיכו במחיר של מתחילים כי לא ממש זיהו את הנקודה איך לעלות ומתי.

א.
מהנסיון שלי, בתור אחת שמרגישה שעברה את המעבר ממתחילה לבינונית,
ההבדל במחירים הוא לא כ"כ משמעותי כמו ההבדל בהספק לשעה ובכמות העבודה.
מתחילה שלוקחת 350 ש"ח לעמוד קומיקס, ומספיקה 3 עמודים בשבוע, מרוויחה בחודש 4,200 ש"ח.
בינונית שלוקחת 500 ש"ח לעמוד קומיקס, ומספיקה 5 עמודים בשבוע, מרוויחה בחודש 10 אלף ש"ח.
(וזה לפני שמדברים על זה שלמתחילה לא תמיד יש עבודה, בעוד שהבינונית יכולה להיות מלאה+)

ב.
לא נראה לי שיש מקפצה או רגע שבו פשוט מכפילים מחירים. זה לא עובד כך.
אחרי שסיימת פרויקט יפה, שהיו מרוצים ממך, שבו הרווחת 350 ש"ח לעמוד קומיקס,
בפרויקט הבא- קחי 400 ש"ח לעמוד.
כל פעם מעלים מעט.
ומכיוון שההספק הוא גם יותר- הרווח הוא גם יותר באופן יחסי.

(כמובן שהקומיקס הוא רק דוגמא לכל שאר האיורים)

נערך לאחרונה ב:
  • תודה
Reactions: ybk

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אם הרמה של האיורים מזכירה את הרמה של האיורים בעיתונים- אין בעיה לקחת גם יותר.
אבל אם הרמה היא הרבה יותר נמוכה, כדאי לשקול לקחת פחות.

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אבל אם הרמה היא הרבה יותר נמוכה, כדאי לשקול לקחת פחות.
או שוב- להיות מזכירה ולצייר כתחביב. גם תרוויחו יותר, גם פחות תסכולים, ויש סיכוי שאם תתאמנו מספיק אז יום אחד תוכלו להיות מאיירים במשרה מלאה ובכסף נורמלי ולא משכורת רעב.
סתם, זה האוטופיה שבראש שלי. מקווה שלא אכפת לכם.

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
או שוב- להיות מזכירה ולצייר כתחביב. גם תרוויחו יותר, גם פחות תסכולים, ויש סיכוי שאם תתאמנו מספיק אז יום אחד תוכלו להיות מאיירים במשרה מלאה ובכסף נורמלי ולא משכורת רעב.
בכיף :)
נקודת מבט הגיונית לגמרי.

וכמו תמיד, אפשר גם להסתכל על זה אחרת.
במקצועות אחרים, משקיעים הרבה יותר משנה עבודה בשכר מינימום או בפחות משכר מינימום, כדי להגיע בהמשך לשכר טוב.
במקצועות אקדמיים משקיעים ארבע שנות לימוד אינטנסיביות.
בכל עסק עצמאי משקיעים לפעמים שנים של עבודה בלי לקבל שכר.
לא רואה כל רע בלהשקיע שנה של איור בתמורה לשכר נמוך, ע"מ להרוויח בהמשך סכומים גבוהים.
אם יש למישהו את האהבה למקצוע, אפשר להגיע רחוק ע"י התמדה.

ronitg

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אני איתך

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
גם מתחילה צריכה לדעת את העובדות היבשות -
פחות מ-60 ש"ח לשעה כעצמאית זה אכן לא משתלם.
האם בגלל זה היא לא תעבוד בהתחלה בפחות?
כל התלמידות שלי יודעות שכנראה זה מה שיקרה.
כי להיות עצמאית זה תהליך של בניה,
ועל פי רוב הוא מתחיל מתחת לקרקע..
אבל לאורך זמן אם את נשארת שם, פשוט תעבדי במשהו אחר, חבל.
זה 'יקר' ללקוח?
אוקי, אבל זה לא משתלם לך

ואגב קומיקס הוא אחד הז'אנרים היותר קשים לתפעול,
במיוחד במיוחד כשמדובר על קומיקס בהמשכים.
וגם אם שמעת שאיקסית קבלה פעם כך וכך על עמוד,
את צריכה לדעת את המכלול בשביל להבין את העסקה
אני לקחתי לעמודי הקומיקס השלמים הראשונים שציירתי ללקוחה - 400 ש"ח (בעיני מחיר מינימום)
אחריה, לקחתי בעיתון פחות מזה,
כי - הזכויות נשארו אצלי (והאמנתי בספר),
וכי זה היה מקום ששווה להכנס אליו.
ושוב, בהמשך - חובה להעלות מחירים כי זה פשוט לא הגיוני אחרת.

levy

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
זה 'יקר' ללקוח?
אוקי, אבל זה לא משתלם לך

את רוצה להגיע ל-60 ש"ח לשעה מינימום?
מצוין!
(שלא תבינו ממני שכדאי לעבוד לאורך ימים בפחות מזה :)
ממש ממש לא.
דברתי על טווח של שנה השקעה שנראה סביר בעיני.)

אבל, כן חשוב לדעת מה המחירים המקובלים בשוק,
כדי להבין שזה דורש גם מצד המאייר/ת,
או שתגיעו למצב בו תאיירו קומיקס ב8.5 שעות מקסימום,
או שאתם מציעים ללקוח קומיקס כ"כ יפה וברמה כ"כ גבוהה, שישתלם לו לשלם על זה יותר מהממוצע.

סרה בולאג

משתמש פעיל
צילום מקצועי
לוי המשתמשת הסופר-מקצוענית, לטעמי בחרת הגדרה מכלילה מאד ומעליבה מאד לגבי רמת האיורים בציבור. את בודקת את הרף של המתחילות לפי הרמה של ה'קומיקסים בעיתונים', ובכן, כמובן שבלי לציין שמות- ישנם קומיקסים שמופיעים בעיתונים והם לא עוברים. פשוט לא עוברים משום בחינה שהיא. לא בבחינה הספרותית ולא ברמה האיכותית. (-וכשאני אומרת ספרותית, כוונתי לשפת הקומיקס. כנ"ל אומנותית). ולנושא הבוער- אם מתחילה תיקח מחיר רעב במטרה להיכנס לשוק, את יודעת מה יקרה? היא תוציא המון אנרגיה על יצירה מושלמת, הלקוח יהיה מרוצה עד השמיים מהפראיירית שלו, ובפעם הבאה, אם היא תעז לעלות את המחיר ברבע אגורה הוא יחפש את הפראיירית הבאה שקראה והחכימה מהדיאלוג הישיר שלך. ואל זה אמרו רבים וטובים ממני- פראיירים לא מתים, הם רק מתחלפים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  17  פעמים

לוח מודעות

למעלה