מושגים גודל ספר 16.5 על 23.5?

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
כיון שהכריכה לא מתחילה מהקצה הימני של הדף, אלא קצת יותר שמאלה. יש את החלק שמקשר בין השדרה לכריכה הקדמית [אשמח לדעת איך החלק הזה נקרא בשפה המקצועית], לכן רוחב הכריכה יכול להיות קצת פחות מרוחב הדף.
אהה ! על הביג אתה מתכווין ! :)
חשבתי שאתה מדבר על הצד השמאלי בצד שפותחים ולא חשבתי על הצד הימני של הספר שקרוב לשדרה !

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מענין לענין:
אני תמיד הייתי סוגר על 16.5/23.5, וכפי שכתבו כולם כאן.
גם בדפוס אמרו לי שעושים לפי 16.5/23.5‎, ואם יש גלישות רקע, אז לא כדאי לעשות 16.9.

אבל היום כתב לי אחד ממפורסמי מעצבי הכריכות (אין לו ניק כאן) שגודל העמוד תמיד יותר גדול ברוחב מהכריכה ב-3-4 מ"מ. ולכן בספר רגיל שהכריכה הוא 16.5, צריך לסגור את הקובץ לפי 16.9 ולא לפי 16.5.
ולפי דבריו בשביל שאני סוגר על 16.5 הדפוס משנה משהו את הכריכות שהוא עושה לרוחב הזה.

האם הוא צודק או לא?
אני דוקא עושה כריכה בדיוק כמו גודל העמוד, (מכיון שבעבודות הראשונות כך אמרו לי בכריכיה ומאז אני עושה כך בלי לשאול), ולא היו לי בעיות עם כך מעולם.

לגבי מה שהוא אמר לך, יש פתרון פשוט: שלא יעשה את הכריכות לפי גודל העמוד של ספר שהוא היה מעמד, אלא לפי גודל העמוד של ספר שאתה מעמד. ואם תמיד הוא עושה את הכריכה קטן ב־3 מ"מ מהעמוד, אזי כשהוא עושה כריכה לספר שלך שיתן לך כריכה ברוחב 16.2 ולא תהיה בעיה, (על אף שלא אמור להיות בעיה).

אישית נתקלתי בספרים שעברו דרכי (ולא אני עימדתי) והיו במעט גדולים ברוחבם מ־16.5, אפילו במ"מ בודדים ממש, שהדפוס השמיט אותם והעמיד את הספר על 16.5 מ"מ מבלי לעדכן אפילו.

הנקודה הזו תלויה במקום ממנו הדפוס מייבא את הנייר.
אפשרי שרובם יתמודדו גם עם רוחב גדול במעט מ־16.5, אבל כולם יסתדרו עם רוחב של 16.5.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני דוקא עושה כריכה בדיוק כמו גודל העמוד, (מכיון שבעבודות הראשונות כך אמרו לי בכריכיה ומאז אני עושה כך בלי לשאול), ולא היו לי בעיות עם כך מעולם.
ההיגיון אומר שזה לא נכון! הביג הוא לא 5מ"מ, אז יכול להיות שלא שמים לב לבליטה בשתי מ"מ יותר מצד שמאל...

אגב מפיקי הלוחות בדרך כלל לא מתייחסים לאיך סגרת את הקובץ, אלא יודעים שבגודל הזה סוגרים על רוחב מסויים, תלוי אם יש גלישות או אין וכו'...
שיתן לך כריכה ברוחב 16.2 ולא תהיה בעיה,
אפשר לעשות כל גודל, אבל יש גדלים סטנדרטיים שיש קרטונים מוכנים בגודל הזה... וזה מה שהמעצב ההוא אמר לו.

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אפשר לעשות כל גודל, אבל יש גדלים סטנדרטיים שיש קרטונים מוכנים בגודל הזה... וזה מה שהמעצב ההוא אמר לו.
אם אכן כך שיש קרטונים מוכנים לפי גדלים סטנדרטיים אז הגודל הסטנדרטי הוא 16.5, ולכן לא מובנת התנהלות העבודה של המעצב הזה.

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אגב מפיקי הלוחות בדרך כלל לא מתייחסים לאיך סגרת את הקובץ, אלא יודעים שבגודל הזה סוגרים על רוחב מסויים, תלוי אם יש גלישות או אין וכו'...
מסתבר שזה נכון, וזה בעצם מסביר מה שכתבתי לעיל שספרים שנשלחו מעט גדול מ־16.5, סגרו על 16.5.
אם כי לא כל מפיק הוא כזה, אלא אלו החפיפים. בכל מקרה אני תמיד מציין שיעשו בדיוק כפי הסגירה שלי, כי זה משליך כמובן על מרכוזים וכדו'.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אם אכן כך שיש קרטונים מוכנים לפי גדלים סטנדרטיים אז הגודל הסטנדרטי הוא 16.5, ולכן לא מובנת התנהלות העבודה של המעצב הזה.
תבדוק מה הוא כתב לו ותבין שבדיוק זה מה שהוא כתב...
ואני מצטט:
אבל היום כתב לי אחד ממפורסמי מעצבי הכריכות (אין לו ניק כאן) שגודל העמוד תמיד יותר גדול ברוחב מהכריכה ב-3-4 מ"מ. ולכן בספר רגיל שהכריכה הוא 16.5, צריך לסגור את הקובץ לפי 16.9 ולא לפי 16.5.
ולפי דבריו בשביל שאני סוגר על 16.5 הדפוס משנה משהו את הכריכות שהוא עושה לרוחב הזה.
לפי מה שאני הבנתי הוא אומר לו, היות ויש קרטונים מוכנים בגודל 16.5 אז אל תסגור ברוחב 16.5 אלא 16.9.
כי אם תסגור על 16.5 יצטרכו להכין לך קרטונים מותאמים אישית.

בכל מקרה אני תמיד מציין שיעשו בדיוק כפי הסגירה שלי
ובאמת עושים כך? אתה בודק?

כי זה משליך כמובן על מרכוזים וכדו'.
הם יודעים גם למרכז... אבל יודעים בהחלט גם לפשל ובהרבה כנראה תלוי מי המפיק כפי שכתבת.

אני לאחורנה סיגלתי לעצמי מנהג חדש, לבקש לראות את ההעתק שמש שם אפשר לראות גם גודל וגם מרכוזים ועוד...

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
תבדוק מה הוא כתב לו ותבין שבדיוק זה מה שהוא כתב...
ואני מצטט:
לפי מה שאני הבנתי הוא אומר לו, היות ויש קרטונים מוכנים בגודל 16.5 אז אל תסגור ברוחב 16.5 אלא 16.9.
כי אם תסגור על 16.5 יצטרכו להכין לך קרטונים מותאמים אישית.
פליאה דעת ממני, כל מי שעושה ספר בגודל הסטנדרטי שזה 16.5 מכינים לו קרטון מיוחד של 16.2? משהו לא מסתדר כאן.

ובאמת עושים כך? אתה בודק?
כשההוראה מגיע ליעד כך עושים, וכשזה עובר דרך מפיק דפוס שלא באמת מצדיק את העמלה שלו, קרה שאח"כ הוא נאמר לי שמשום מה ההוראה לא הגיעה ליעד.
אמנם בספר שרוחבו 16.5 א"צ בכלל לתת כזו הוראה כי זה ממילא יהיה כך, אא"כ השוליים הפנימיים גדולים יותר, שאז כן צריך לתת הוראה לא למרכז.

הם יודעים גם למרכז... אבל יודעים בהחלט גם לפשל ובהרבה כנראה תלוי מי המפיק כפי שכתבת.
יודעים למרכז, אבל ספר שנעשה עם שוליים מכל צד של 17 מ"מ, והורידו לו 4 מ"מ ברוחב בגלל שהוא עשה 16.9 במקום 16.5, ואם כך כעת למעלה נשאר 17 מ"מ ובצדדים 15 מ"מ. מה עוזר זה שהם יודעים למרכז?

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
יודעים למרכז, אבל ספר שנעשה עם שוליים מכל צד של 17 מ"מ, והורידו לו 4 מ"מ ברוחב בגלל שהוא עשה 16.9 במקום 16.5, ואם כך כעת למעלה נשאר 17 מ"מ ובצדדים 15 מ"מ. מה עוזר זה שהם יודעים למרכז?
זה תוספת ברוחב ולא הפחתה ולדעתי זה לא 16.9 כפי שכבר כתבתי שאין מצב עם גלישה בגליון 70/100...
אבל בהחלט סוגרים על 16.6 או 16.7
ואז זה תוספת מ"מ אחד.
יהיה משני צדדים 18 ולמעלה למטה 17
לא בטוח שזה נורא ואיום...
פליאה דעת ממני, כל מי שעושה ספר בגודל הסטנדרטי שזה 16.5 מכינים לו קרטון מיוחד של 16.2? משהו לא מסתדר כאן.
לכאורה לא, אלא שחותכים לו את הספר לפי 16.6 או 16.7... אלא אם כן מבקשים במיוחד... לאיודע
בהזדמנות אברר את זה לעומק ואעלה תובנות בעניין.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בהזדמנות אברר את זה לעומק ואעלה תובנות בעניין.
בררתי!

שאלתי הן בכריכיות והן אצל מפיקי דפוס והן אצל מפיקי לוחות.
התשובה הכמעט זהה שקבלתי היא כדלהלן:

הגודל הסטנדרטי של חצי שמינית הוא רוחב 16.9 לאחר חיתוך. וכריכה 16.5 - כי כריכה תמיד 4 מ"מ פחות מהעמוד!
כל זה בספרים שאין בהם גלישה.
כשיש גלישה - חותכים יותר לכיוון של ה-16.6 או 16.5 ואז הכריכה צריכה להיות יותר צרה בהתאם סביבות ה16.2.
הבנתי גם שאם הגלישה היא רק בכמה עמ' בודדים אפשר עם קומבינה להסתדר עם זה גם ברוחב רגיל.

בכריכיית וייס הגודל של הכריכה טיפה שונה (ללא קשר לגודל העמוד)

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
זה תוספת ברוחב ולא הפחתה ולדעתי זה לא 16.9 כפי שכבר כתבתי שאין מצב עם גלישה בגליון 70/100...
אבל בהחלט סוגרים על 16.6 או 16.7
ואז זה תוספת מ"מ אחד.
אני תמיד בספרים שעימדתי סגרתי גודל עמוד על 16.7
זה בסדר, לא ?

סנץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
בררתי!

שאלתי הן בכריכיות והן אצל מפיקי דפוס והן אצל מפיקי לוחות.
התשובה הכמעט זהה שקבלתי היא כדלהלן:

הגודל הסטנדרטי של חצי שמינית הוא רוחב 16.9 לאחר חיתוך. וכריכה 16.5 - כי כריכה תמיד 4 מ"מ פחות מהעמוד!
כל זה בספרים שאין בהם גלישה.
כשיש גלישה - חותכים יותר לכיוון של ה-16.6 או 16.5 ואז הכריכה צריכה להיות יותר צרה בהתאם סביבות ה16.2.
הבנתי גם שאם הגלישה היא רק בכמה עמ' בודדים אפשר עם קומבינה להסתדר עם זה גם ברוחב רגיל.

בכריכיית וייס הגודל של הכריכה טיפה שונה (ללא קשר לגודל העמוד)
תודה רבה
יוצא א"כ שהגודל המתאים הוא רוחב עמוד של 16.9 באופן שאין גלישות ו16.5 כשיש גלישות. השאלה מה קורה אם הגובה האם יש בזה גודל סטנדרט או שאינו משנה הגודל. וכן מה יותר יתאים לגובה 23.5ס"מ או 24ס"מ או שאינו משנה.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני תמיד בספרים שעימדתי סגרתי גודל עמוד על 16.7
זה בסדר, לא ?
עיין בהודעה #30 כתוב שם המסקנא בצורה ברורה. 16.7 זה ממוצע ולא מדוייק בשום צורה לכאורה.

תודה רבה
יוצא א"כ שהגודל המתאים הוא רוחב עמוד של 16.9 באופן שאין גלישות ו16.5 [ממוצע] כשיש גלישות. השאלה מה קורה אם הגובה האם יש בזה גודל סטנדרט או שאינו משנה הגודל. וכן מה יותר יתאים לגובה 23.5 ס"מ או 24 ס"מ או שאינו משנה.
גובה העמוד הוא בין 23.5 ל-23.6, הכריכה 24.5.

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
היוצא מכל הנ"ל כפי שכתבתי מעיקרא, שספר כדאי תמיד לעשות 16.5 בשביל למנוע הפתעות. שכן זה יתאים לכל האופציות והדפוסים.
תמיד יהיה אפשר להנחות את הדפוס להיצמד לגודל הנ"ל, גם בספר ללא גלישה, משא"כ באופנים הפוכים יהיה קשה לבקש להיצמד לגודל גדול, כאשר יש אילוץ לעשות בגודל הסטנדרטי הזה.

גם מי שחושב בשלב העימוד, שלספר שהוא עושה לא תהיה גלישה, א"א לדעת מה יקרה בעת העיצוב של העמודים הראשונים של השערים, ההנצחות וההקדמות, ששם בדר"כ עושים עיצוב עם גלישה.
גם לפי הנכתב שאם יש עמודים בודדים עם גלישה ניתן לסדר עם קומבינות, עדיף כמובן לחסוך את זה.

וכנ"ל שלא מובן אותו מעצב שכתב שהוא סוגר את הכריכות שלו לפי גודל עמוד רחב יותר, בפרט שלדידו שהוא עושה עמודי עיצוב לשערים עם גלישה, שזה לא אמור כלל להתאים לרוחב של 16.9.

אמנם בכל מקרה מדובר במ"מ בודדים, ומי שלא מפריע לו הדיוק, יכול לקחת תמרון של 16.7 וכדו', אבל בשביל מה לא לעשות מלכתחילה בגודל נכון?

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אמנם בכל מקרה מדובר במ"מ בודדים, ומי שלא מפריע לו הדיוק, יכול לקחת תמרון של 16.7 וכדו', אבל בשביל מה לא לעשות מלכתחילה בגודל נכון?
כי הסטנדרט הוא 16.9 16.5 הוא לא הסטנדרט, ואל תשאל אותי למה, כי לא קבלתי תשובה על כך מאף אחד.

מי שיסגור על 16.5 וישכח לציין או שיציין ולא בדיוק יעשו בדיוק מה שכתב מסתכן בהוספת 4 מ"מ...
מה גם מי שסוגר על 16.5 ואכן חתכו כך יש לציין זאת כדי לא להזמין כריכות ברוחב 16.5

שאלתי את כולם למה לא לשנות את הסטנדרט ל-16.5 לעמוד ו-16.2 לכריכה כדי שיתאים להכל, לא קבלתי שום תשובה!

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני לא מבין,
1) איך אפשר לקרוא סטנדרט למה שבפועל לא בא לידי ביצוע. כמה ספרים היום מבוצעים כ-16.9?
2) מי שעושה ספר עם גלישה (רוב הספרים היום הם כאלו, לפחות בעמודים הראשונים) לא יקבל 16.7 גם אם הוא סגר כך את הספר. אא"כ הוא יציין זאת בשביל שיעשו לו קובמינה, ואם לא יציין יקבל 16.5 או 16.6.

אגב הדפוסים שאני נתקלתי בהם דוקא מציינים את הסטנדרט כ: 16.5*23.5 לדוגמה כאן, ועוד.

באשר לבעיה שלהלן:
מי שיסגור על 16.5 וישכח לציין או שיציין ולא בדיוק יעשו בדיוק מה שכתב מסתכן בהוספת 4 מ"מ...
מה גם מי שסוגר על 16.5 ואכן חתכו כך יש לציין זאת כדי לא להזמין כריכות ברוחב 16.5
נער היתי גם זקנתי, וגם כשלא ציינתי, לא נתקלתי כפועל־יוצא בבעיה כזו מעולם.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שספר כדאי תמיד לעשות 16.5 בשביל למנוע הפתעות
אם אתה עובד מול אנשים שאתה סומך עליהם והם הוכיחו את עצמם ואתה מלווה את תהליך הדפוס וכו' ואתה תדרוש בפירוש שיחתכו 16.5
אתה צודק במאה אחוז וכך לכאורה צריך לנהוג ולהנהיג!

אך אם אתה לא מלווה את התהליך כלל רק שולח ללקוח את הקובץ שיטפל בזה, אז בסגירה על 16.5 יכול להיות הכי הרבה הפתעות....

נער היתי גם זקנתי, וגם כשלא ציינתי, לא נתקלתי כפועל־יוצא בבעיה כזו מעולם.
אך אני ממש לא בקטע של התנצחות. בס"ה עשיתי שירות לציבור והלכתי לברר את הנושא זה לקח לי זמן.

יותר מאשמח שגם אתה תברר ותבוא עם מסקנות משלך

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אם אתה עובד מול אנשים שאתה סומך עליהם והם הוכיחו את עצמם ואתה מלווה את תהליך הדפוס וכו' ואתה תדרוש בפירוש שיחתכו 16.5
אתה צודק במאה אחוז וכך לכאורה צריך לנהוג ולהנהיג!

אך אם אתה לא מלווה את התהליך כלל רק שולח ללקוח את הקובץ שיטפל בזה, אז בסגירה על 16.5 יכול להיות הכי הרבה הפתעות....

אך אני ממש לא בקטע של התנצחות. בס"ה עשיתי שירות לציבור והלכתי לברר את הנושא זה לקח לי זמן.
יותר מאשמח שגם אתה תברר ותבוא עם מסקנות משלך
מדוע אתה מסיק מסקנות מהנשמע בין דברי.

התכוונתי לומר שיש דפוסים שב'מלכתחילה' נותנים מידת סטנדרט של 16.5.
ובכך לומר, שבעוד שיש דפוסים שנותנים מידת סטנדרט אחת, ובנשימה אחת מסבירים שזה לא סטנדרט קבוע אלא תלוי רק למה שבלי גלישה משא"כ לספר עם גלישה הסטנדרט הוא 16.5, ובכך להותיר את המעמד בצורה לא ברורה. הראיתי שיש דפוסים שמלכתחילה נותנים תמיד מידה אחידה.

בנוסף היה חשוב לי לציין, שעל אף שאני נוהג כך שנים, גם בספרים בלי גלישה, לא נתקלתי בתיאוריה של הבעיות כלפי הכריכה וכדו' מעולם, גם לא בדפוסים אחרים, מה שאומר שהכריכיות יודעות להתאים לספרים את מה שהם צריכים.

ולא בגלל שציינתי להם משהו, כי אני אישית ציינתי עד היום רק כשהיה שינוי בין השוליים הפנימיים לחיצוניים, ולא תמיד זה כך היה.
אם כי מהיום אציין תמיד, ליתר בטחון.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מדוע אתה מסיק מסקנות מהנשמע בין דברי.

התכוונתי לומר שיש דפוסים שב'מלכתחילה' נותנים מידת סטנדרט של 16.5.
ובכך לומר, שבעוד שיש דפוסים שנותנים מידת סטנדרט אחת, ובנשימה אחת מסבירים שזה לא סטנדרט קבוע אלא תלוי רק למה שבלי גלישה משא"כ לספר עם גלישה הסטנדרט הוא 16.5, ובכך להותיר את המעמד בצורה לא ברורה. הראיתי שיש דפוסים שמלכתחילה נותנים תמיד מידה אחידה.

בנוסף היה חשוב לי לציין, שעל אף שאני נוהג כך שנים, גם בספרים בלי גלישה, לא נתקלתי בתיאוריה של הבעיות כלפי הכריכה וכדו' מעולם, גם לא בדפוסים אחרים, מה שאומר שהכריכיות יודעות להתאים לספרים את מה שהם צריכים.

ולא בגלל שציינתי להם משהו, כי אני אישית ציינתי עד היום רק כשהיה שינוי בין השוליים הפנימיים לחיצוניים, ולא תמיד זה כך היה.
אם כי מהיום אציין תמיד, ליתר בטחון.
חושב שמיצינו את הדיון... כך אני מרגיש עכ"פ.

צורת הדף

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
תודה רבה לכל העונים ובפרט לידידינו @גיוון שלקח מזמנו היקר ובירר הענין בעומק, והחכימנו.
לדעתי, מגיע עכשיו לדיון זה אשכול נפרד...

אני לכשעצמי אמשיך כפי שאני רגיל לסגור ברוחב 16.5, כי כמעט בכל ספר שעשיתי יש גלישה, וגם בדפוס שאני מדפיס בד"כ אמרו לי שחותכים לפי 16.5, וגם רוחב זה מסתדר יותר לפי אינץ (6.5).
אבל אדע לכה"פ לעדכן את מעצב הכריכה לעצב ברוחב 16.2.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה