ג'אז: כל מה שקשור

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
ג'אז זו מוזיקה לא שיגרתית ומענינת מאוד אשמח אם נגבש פה איזו קבוצה שמזדהה עם הז'אנר הזה
נשתף חומרים איך מאלתרים? ננסה להגדיר מה מאפיין את המוזיקה הזו ומה ההבדל בין ג'אז בלוז סווינג וכו' :)
אני מקווה שתהיה בכלל הענות לעניין.....
מי בכלל אוהב ג'אז היום.....:eek:

סטודיו כריש

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
ג'אז זו מוזיקה לא שיגרתית ומענינת מאוד אשמח אם נגבש פה איזו קבוצה שמזדהה עם הז'אנר הזה
נשתף חומרים ננסה להגדיר מה מאפיין את המוזיקה הזו ומה ההבדל בין ג'אז בלוז סווינג וכו' :)
אני מקווה שתהיה בכלל הענות לעניין.....
מי בכלל אוהב ג'אז היום.....:eek:
אני!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
עיין ביצוע של יואלי התותח באילתור!!!

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כחובב ג'אז מושבע: יוזמה מעולה, מצטרף.
ג'אז הוא סוג מוזיקה מורכב, קשה ואין סופי. אשמח מאוד ללמוד ואולי לתרום לדיונים.

אם כבר ג'אז אז אי אפשר בלי להזכיר את אחד הישראלים הנחשבים היום בעולם בתחום - דניאל זמיר. נגן וירטואז ומוזיקאי גאון, מומלץ לשמוע בשביל להבין באיזה סדר גודל מדובר...

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
האמת שאני קצת מעורפל בנושא....:rolleyes:
אבל דבר אחד יסודי שמאפיין את המוזיקה הזו זהו הסולם ה"פנטטוני"
אני אנסה להסביר לאלו שלא יודעים מה זה...
במוזיקה המערבית שלנו (בשונה ממוזיקה מזרחית) בסולם ישנם 7 תווים
הסולם הפנטטוני מורכב מ 5 תווים
יש כמה וכמה סוגים שלסולמות פנטטונים אבל אני יביא את הנפוצים....
;)
יש את הפנטטוני המינורי הפשוט שזה הסולם המינורי הרגיל שלנו... רק שמחסירים את הדרגה השניה (סקונדה) והשישית (סקסטה)
למשל: בדו מינור אנחנו נחסיר את התווים רה ולה
ובפנטטוני המז'ורי מחסירים את הדרגה הרביעית (קוורטה) והשביעית (ספטימה)
למשל: בדו מז'ור אנחנו נחסיר את התווים פה וסי
משהו מעניין: שבסולמות יחסיים התווים המוחסרים יהיו זהים
למשל: בדו מ'זור ובלה מינור נחסיר את אותם התווים
פה וסי
בבלוז נהוג להוסיף לסולם הפנטטוני תו נוסף (שמקפיץ בכמה רמות את האפקטיביות שבסולם הזה!!!)
בפנטטוני מינורי נוסיף את הדרגה הרביעית דיאז (טריטון)
למשל: בלה מינור נוסיף רה דיאז
ובפנטטוני מז'ורי נוסיף את הדרגה השניה דיאז (סקונדה מוגדלת)
למשל: בדו מז'ור נוסיף רה דיאז (גם כן כמו בלה מינור מכיון שהם סולמות יחסיים)
ניתן לשלב את הסולם הזה גם במוזיקה החסידית שלנו שלא תשעמם אותנו הנגינה....
זהו גם הסולם המושלם לאילתור ! (שהוא אחד מיסודות הג'אז!!!)
שימוש נכון בסולם הזה יכול להשביח את איך שאתם נשמעים בהמון!!! מלא סקספוניסטים גדולים מעולם ידועים בביצועים מטריפים שנשמעים וואוו איך הוא עושה את זה?... אבל בהפעלה איטית קולטים שהבן אדם סך הכל משתעשע ב5 (6) תווים!!! וזה נשמע מטריף!!!
ע"י שמיעת חומרי ג'אז קולטים את הגישה ומתחילים לאלתר מהר מאוד!!!

בהצלחה!!! :)

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אם כבר ג'אז אז אי אפשר בלי להזכיר את אחד הישראלים הנחשבים היום בעולם בתחום - דניאל זמיר. נגן וירטואז ומוזיקאי גאון, מומלץ לשמוע בשביל להבין באיזה סדר גודל מדובר...
דור אסרף הגדול!!!
אי אפשר להתעלם....;)

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אני!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
עיין ביצוע של יואלי התותח באילתור!!!
יצאו שלושה סרטונים כאלו של ג'אז קונטרול (שגם פורסמו פה בפרוג בכמה הזדמנויות) ועל אחד מהם דור אסרף התלבש....
באמת מטורף!!!

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
דור אסרף הגדול!!!
אי אפשר להתעלם....;)
דור אסרף הוא מעולה, לא ראיתי שהוא מתעסק הרבה עם ג'אז.
דניאל זמיר הוא אגדה מהלכת, יש לו שם כאחד מנגני סקסופון ג'אז הטובים בעולם שניגן עם גדולי הנגנים בתחום.

נערך לאחרונה ב:

נתנאל 1

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אם כבר ג'אז.. איך אמר לי פעם גיטריסט ידוע, שנגן ג'אז אם הוא עושה טעות אפשר פשוט לחזור עליה עוד פעם או פעמיים זה כבר יישמע טוב..

מומלץ לבדוק בבית, זה עובד ;)

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
דור אסרף הוא מעולה, לא ראיתי שהוא מתעסק הרבה עם ג'אז
דור אסרף מטבע הדברים מתעסק פחות עם ג'אז כי הוא מנגן בחתונות אבל הוא מגדיר ת'עצמו ג'אזיסט
הוא גם מכניס הרבה ג'אז בחתונות...
הוא גם תלמיד של פטר ורטהיימר האגדי שלמרות שהוא ניגן כביכול מוזיקה חסידית (שאין דיסק במוזיקה החסידית עד לפני 3 שנים שהוא לא מנגן בו כמעט) הוא היה ג'אזיסט לכל דבר ואת זה הוא אהב, מה עוד שפטר גם היה עושה מופעי ג'אז ומשתתף בפסטיבלים, דור בגלל החזרה בתשובה פחות יכול להרשות לעצמו את זה....
אז נכון שאולי בהגדרה כלפי חוץ הוא לא מוזקאי ג'אז אבל הוא בהחלט חזק מאוד בתחום!!!
ואני חולה על ההגשה שלו בג'אז!!!
ובאמת דניאל זמיר הוא אגדת ג'אז מדהימה! והיחוד בו זה החומרים מקוריים שלו שמתחרים עם הגדולים!!!

נערך לאחרונה ב:

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
מומלץ לבדוק בבית, זה עובד ;)
זה חייב לעבוד...
בג'אז אין מסגרת לא מלודית וודאי שלא הרמונית !
ולכן אם יהיה איזה תו לא נכון סמוך על האלופים שיאלתרו איזה אקורד מתאים ויחזרו למהלך שלהם, הטעויות האלו (כביכול) הם מה שמשדרג ת'מוזיקה הזו

נערך לאחרונה ב:

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אם כבר ג'אז.. איך אמר לי פעם גיטריסט ידוע, שנגן ג'אז אם הוא עושה טעות אפשר פשוט לחזור עליה עוד פעם או פעמיים זה כבר יישמע טוב..
הכיף בג'אז זה שהנגן יכול לבטא את עצמו ולהביא את מה שהוא חושב
דניאל זמיר אמר פעם ש(אפילו) הוא כשהוא מתחיל לאלתר הוא לא יודע איך זה יגמר...
הוא הגדיר את זה כסוג של תפילה (כביכול) שזה רק אתה והבורא..... ואין לך מושג איך זה יגמר...

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אמנם שמעתי פעם שיש ספר חובה לכל נגן ג'אז בשם רילבוק אבל משהו יכול באמת להסביר לי במה מדובר?
רילבוק זה ספר שמקבץ בתוכו שירים פשוטים שנקראים 'סטנדרטים'. השירים לא נכתבו דווקא על ידי נגני ג'אז אלא הם שירי עם או סתם שירים מפורסמים שעליהם נגני ג'אז מאלתרים עד היום.

הסטנדרט הוא בעצם ה'חומר גלם' של האילתור. לוקחים שיר פשוט שבדרך כלל יש בו משהו כמו 16 או 20 תיבות ופשוט מאלתרים עליו בסדר מחזורי בין הנגנים.
נגני ג'אז טובים בקיאים ברילבוק ישר והפוך ויודעים לנגן כל סטנדרט ב12 הסולמות...
לוקח זמן ;)

פשטות ותמימות

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
רילבוק זה ספר שמקבץ בתוכו שירים פשוטים שנקראים 'סטנדרטים'. השירים לא נכתבו דווקא על ידי נגני ג'אז אלא הם שירי עם או סתם שירים מפורסמים שעליהם נגני ג'אז מאלתרים עד היום.
איפה יש ת'ספר? יש אותו אלקטרוני?
(סתם להתענינות....)

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
איפה יש ת'ספר? יש אותו אלקטרוני?
(סתם להתענינות....)
אמור להיות ברשת, אני מבין שאין על זה זכויות יוצרים כבר אבל יכול להיות שאני טועה.
זה ספר מאוד ישן ויש כמה מהדורות. המהדורות הישנות הן עם תווים בכתב יד אפילו, אז כדאי לחפש את החדש.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
ג'ז מינורי.png

בתכנת tux guitar מופיע לי שכך נראה הסולם ג'ז המינורי. (דו)

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה