בקשת עזרה: הדרכה בניקוד מקצועי / עריכה לשונית

מיכל ויס

משתמש סופר מקצוען
שלום וברכה,
יש לי עסק עצמאי בתחום הכתיבה כשש שנים (כתיבה לעסקים ולאתרים) ואני מתעניינת בניקוד מקצועי / עריכה לשונית כהשלמת הכנסה.
בעבר, הייתי מורה לדקדוק בכיתות י"א והכנתי בנות למבחן החוץ וגם לימדתי תחביר במרכז הלמידה של אחד הסמינרים הגדולים.
שאלתי:
לגבי ניקוד מקצועי:
האם הניסיון שלי מספק או שיש צורך בלימודים מקצועיים כלשהם?
באיזו תוכנה מומלץ להשתמש?
איך מוצאים עבודה? (בכתיבה, למשל, אני עובדת עם מערכת XPLACE)
והשאלה המרכזית - כמה בערך מרוויחים לשעה?
לגבי עריכה לשונית:
האם נדרשים לימודיים מקצועיים?
איפה אפשר ללמוד במגזר החרדי?
האם מקבלים תעודה שקבילה בכל מקום?
האם יש ביקוש למקצוע?
כמה מרוויחים לשעה בערך?
אודה לכל הכוונה,
יישר כוח גדול מראש

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
לימודים מקצועיים - את יודעת לנקד? נותנים לך קובץ של 100 עמ' - את יכולה להחזיר אותו מנוקד? אז אין חובה בלימודים. נסיון חשוב יותר.
תוכנה - מומלץ להשתמש ברב-נקד. עוברים מילה מילה במהירות.
איך מוצאים עבודה - בקהילה, מבררים על אנשים שמתעסקים בהוצאת ספרים. משוטטים בפרוג וגם בxplace, אם כבר יש לך תיק עבודות שם. מפרסמים בלוחות מודעות, בכניסה לסופר, משאירים כרטיסי ביקור בכל פינה.
כמה מרויחים - יש שמרויחים 60 לשעה, ויש שמרויחים 300, תלוי בקצב, בנסיון וגם בהקפדה, כמה פעמים עוצרים באמצע כדי לברר על מילה מסוימת. עדיף לרשום בצד את כל המילים שיש לגביהן ספק ואח"כ לברר הכל, וגם זה לוקח זמן.

מיכל ויס

משתמש סופר מקצוען
לימודים מקצועיים - את יודעת לנקד? נותנים לך קובץ של 100 עמ' - את יכולה להחזיר אותו מנוקד? אז אין חובה בלימודים. נסיון חשוב יותר.
תוכנה - מומלץ להשתמש ברב-נקד. עוברים מילה מילה במהירות.
איך מוצאים עבודה - בקהילה, מבררים על אנשים שמתעסקים בהוצאת ספרים. משוטטים בפרוג וגם בxplace, אם כבר יש לך תיק עבודות שם. מפרסמים בלוחות מודעות, בכניסה לסופר, משאירים כרטיסי ביקור בכל פינה.
כמה מרויחים - יש שמרויחים 60 לשעה, ויש שמרויחים 300, תלוי בקצב, בנסיון וגם בהקפדה, כמה פעמים עוצרים באמצע כדי לברר על מילה מסוימת. עדיף לרשום בצד את כל המילים שיש לגביהן ספק ואח"כ לברר הכל, וגם זה לוקח זמן.
תודה רבה
התוכנה בעצם מנקדת אוטומטית ולי נשאר לעבור מילה מילה שהכל תקין ובהקשר הנכון?

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
תודה רבה
התוכנה בעצם מנקדת אוטומטית ולי נשאר לעבור מילה מילה שהכל תקין ובהקשר הנכון?
לא. מנקדים מילה מילה ע"י לחיצה על רווח/אנטר, וממילא לא צריך לעבור שוב על הטקסט.

הוגה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
לא. מנקדים מילה מילה ע"י לחיצה על רווח/אנטר, וממילא לא צריך לעבור שוב על הטקסט.
מהניסיון שלי, כמעט אין מצב שבו לא צריך לעבור על הטקסט.
בכל אופן למי שמתפקד גם כעורך לשון / מגיה - בהחלט חובה לעבור על הטקסט לפחות ברפרוף פעם אחת אחרי עריכת לשון / ניקוד.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מהניסיון שלי, כמעט אין מצב שבו לא צריך לעבור על הטקסט.
בכל אופן למי שמתפקד גם כעורך לשון / מגיה - בהחלט חובה לעבור על הטקסט לפחות ברפרוף פעם אחת אחרי עריכת לשון / ניקוד.
ודאי שתמיד טוב לעבור שנית. כתבתי ביחס לניקוד אוטומטי ששם חובה גמורה לעבור לאחר הניקוד, משום שתוכנה בוחרת את המילים. ופה המנקד לבדו קובע את הקצב, ואם הוא עובד בנחת בעז"ה לא תהיינה טעויות.
אגב, יש בה גם מצב הגהה, שבו כאשר לוחצים בתוך הוורד פעמיים על המילה נפתחת רשימת אפשרויות, מה שמאיץ את ההגהה. אבל אם העבודה נעשתה ברמה גבוהה ומדובר בשתיים וחצי מילים לתקן, לא צריך את זה.

הוגה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אגב, יש בה גם מצב הגהה, שבו כאשר לוחצים בתוך הוורד פעמיים על המילה נפתחת רשימת אפשרויות, מה שמאיץ את ההגהה. אבל אם העבודה נעשתה ברמה גבוהה ומדובר בשתיים וחצי מילים לתקן, לא צריך את זה.
העניין בהגהה הוא שלפעמים הכותב מתכוון לניקוד שונה. (הכל בהתאם לטקסט ולניסוח)
התוכנה היא בינה מלאכותית, וההקבלה שלה לבינה אנושית רחוקה מהנראה לעין.
אבל אולי מומחי הטכנולוגיה עוד יפתיעו אותנו בהמשך
ואז מעורכים ומתקנים ומשייפים נצטרך לשנס מותניים ולהתחיל ליצור :)

יונית3

משתמש צעיר
יש תוכנה חדשה לניקוד, חינמית - dicta (חפשו בגוגל). היתרון שבה הוא שיש כמה אפשרויות - שפה מודרנית, שירית, ורבנית. ועדיין, רק מי שיודע לנקד יכול לסמוך על תוכנות כי תמיד חייבים לוודא שאין טעויות. זה חוסך זמן, לא חוסך ידע בניקוד.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני משתמשת בגרסה החינמית של נקדן. היתרון בה שעל כל אפשרות של ניקוד המילה היא מסבירה את המשמעות של המילה בניקוד זה.
אבל אני לא מנקדת טקסטים ארוכים בדרך-כלל.
בכל-אופן - לקחתי את ההמלצות שפה. אנסה גם אותן.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
אני משתמשת בגרסה החינמית של נקדן. היתרון בה שעל כל אפשרות של ניקוד המילה היא מסבירה את המשמעות של המילה בניקוד זה.
אבל אני לא מנקדת טקסטים ארוכים בדרך-כלל.
בכל-אופן - לקחתי את ההמלצות שפה. אנסה גם אותן.
איזה נקדן?

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  32  פעמים

לוח מודעות

למעלה