מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

mat

------- Magicode -------
מתפלא שלא נכתב כאן עד כה:
האם יש מקום לבחורה להתפשר על בחור מעט פחות נוצץ וזול יותר - מתוך הבנה רצון ותקווה שהוא ילך ויתעלה?
אני שמעתי מכמה אנשים העוסקים בענייני שידוכים ושלום בית, שברבים מאוד מן המקרים החתנים שקיבלו סכומים גדולים מאכזבים, ואילו נחותי הדרגה שלא קיבלו דירה מצדיקים את סגירת השידול עימם!

זה באמת שאלה במקום. כי מלמדים את הבנות הרבה על הסיפור של רחל אשתו של רבי עקיבא שלקחה אותו עם הארץ בניגוד לרצון אביה והפכה אותו לתלמיד חכם.
ובמקום לרצות עם הארץ, הבנות רוצות תלמיד חכם מן המוכן. למרות שזה נוגד את ההגיון כי זה לא תלמיד חכם שהאישה יכולה להגיד עליו שהוא תלמיד חכם בזכותה, לפעמים זה עלול להיות שלמרות שהיא אשתו הוא עדיין תלמיד חכם.

כמובן שכל אישה שמאפשרת לבעלה להמשיך ולהיות תלמיד חכם אין לשער את גודל זכותה. אבל זה עדיין לא מתקרב לזכות של רחל אשתו של רבי עקיבא שנאמר עליה שלי ושלכם שלה.

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ומה אם הדרישה של החתן ל"טוב שבטופ" הייתה מביאה בוודאות את אביו לידי התקף לב?

הוא לא בטוח ימות. מין התקף כזה שהוא רק "קרוב לפיקוח נפש", "לפעמים זה פיקוח נפש ממש". הרוב שורדים איכשהו.

מה אומרים?

כן.

זה למה –
ש"החתן הפוטנציאלי לא ירצה לעצמו את הטופ שבטופ"

זה למה –
"שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה"

וזה גם למה -
שהבת לא תסכים לכך בשום אופן
לא הבנתי את הטענה.
העובדה היא שיש כאלו שיש להם את הכסף, והם מוכנים לשלם אותו על בחורים טובים. מי שאין לו את הכסף, ובכל זאת רוצה לקחת בחור טוב - משול לאדם שקונה דירה בבני ברק, כשאין לו שקל על הנשמה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בהקשר לפריפריה - שזה פתרון יחסית מתקבל על הדעת - אני גרה בפריפריה, בת להורים שעזבו מרצונם דירה בת 5 חדרים בבני ברק ובאו לגור בפריפריה, ומידיעה אומרת ש 95% מהזוצי"ם שבאים לפריפריה מחוסר אמצעים מרוצים עד הגג ולא מוכנים לשמוע על שיבה למרבז. (יש כ - 5% שמתקשים להסתגל אבל זה מיעוט קטן מאד)
בתור אחד שגר בפריפריה - נכון שהרבה מתפשרים על כך, אבל 95% היו מאד מאד שמחים לגור במרכז.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ספציפית, פשרה על עדה זה משהו שקצת קשה לבקש מאנשים, מהרבה סיבות, ואחת המשמעותיות שבהן היא שבכל מקום שיש יהודי אחד יש שני בתי כנסת, כדי שיהיה לו את בית הכנסת שאליו הוא לא הולך..
וברצינות - הבדלי המנהגים ופסקי ההלכה הם משהו שמתבקש שאנשים ירצו לשמו
בחורה חסידית אמרה לי פעם שאם היא תתחתן עם ליטאי ותוציא שבת לפני רבינו תם היא תרגיש אוכלת ביום כיפור...
אנחנו מחנכים לאמונה בצדקת דרכנו הרוחנית, אי אפשר לבוא לבחורה בת יציבה בדעתה ובהשקפותיה, ש - 20 שנה חונכה בדרך מסוימת ולבקש ממנה לשנות את אורחות חייה. וכן, זה שינוי, לא יעזור כלום.
(ובמקרה הזה - לא הבחור אלא הבחורה תצטרך להתפשר, הולכים אחרי הבעל...)
ומה לגבי בחור ממשפחה 'משתכנזת', שלא יודע כיצד הוגים את ההברה הספרדית - הולך?!

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
ומה לגבי בחור ממשפחה 'משתכנזת', שלא יודע כיצד הוגים את ההברה הספרדית - הולך?!

למה שלא ילך? נישואים זה עינין של אהבה וכבוד ורצון לגדול ביחד בעבודת השם....מה זה קשור אם אומרים שבס או שבת,אוכלים קיטניות או לא?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
למה שלא ילך? נישואים זה עינין של אהבה וכבוד ורצון לגדול ביחד בעבודת השם....מה זה קשור אם אומרים שבס או שבת,אוכלים קיטניות או לא?
אדרבה.
רק תספר את זה לאותם אבות ליטאיים שדורשים שהבחורים ינמיכו דרישות, אבל הם עצמם לא יתפשרו על קוצו של יו"ד.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
תן להם להיתקע עם הבחורים שלהם
הבחורות.
ולא, אני לא רוצה שהם יתקעו. אני בסך הכל רוצה שהם יעשו את מה שהם דורשים מהחתנים המיועדים - להנמיך ציפיות.

נייר אפיה

משתמש פעיל
ואיך אפשר להסביר שבציבור הליטאי יש הרבה הרבה יותר רווקים ורווקות בגילאים מאוד מתבגרים?
כמה בחורים חסידיים מבוגרים אתם מכירים?
קחו בחשבון שאצל החסידים מתחילים לשמוע שידוכים ממוצע בגיל 18 (חלק ב17 וחלק ב19...) אז בחור בן 22 הוא כבר יחסית מבוגר אבל אצל הליטאים זה גיל נורמלי (ואולי צעיר?) לחלוטין.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
לא מגיע להם שום דבר. נכון.
גם לאנשים שיש להם דירות למכור 'לא מגיע שום דבר'.
אבל אם מישהו רוצה את הדירה שלהם - שישלם.
תרצה או לא, יש מושג של 'שוק השידוכים', ובשוק הזה לכל בחור מוצמד תו מחיר.
נכון, אפשר לבכות על זה עד מחר, אפשר גם להתעצבן על כך שאי אפשר לקנות דירה בירושלים במחיר של מיליון שקל. אבל אם אין לך כסף - אל תקנה דירה בירושלים.
העובדות הם שהורים של בחורים טובים, מוכנים לגשת רק לשידוכים שמציעים 40OK ומעלה.
אם אתה רוצה בחור טוב - תשלם. לא רוצה לשלם - תיקח בחור פחות טוב.
משום מה, אף אחד לא בא לאדם שמוכר דירה בקרית ספר ואומר לו 'התחייבתי לחתן שלי דירה בקרית ספר וזה מאד קשה לי, בבקשה תמכור לי אותה במחיר של חצי מליון'.
זה באמת חדש לי

ידעתי עד היום שמכיוון שהבחור לומד בהתמדה, הוא מבקש שיעזרו לו/שיקנו לו דירה בשביל שיוכל להמשיך ללמוד בראש שקט אחרי החתונה.

לא ידעתי שזה בכלל לא קשור, פשוט התורה שהבחור למד היא כמו נכס נדל"ן, מוצעת למכירה לפי צרכי השוק, ושוויה מוערך ע"י יועצי השקעות בכך וכך דולרים גשמיים

לתומי חשבתי שיְקָרָה הִיא מִפְּנִינִים וְכָל חֲפָצֶיךָ לֹא יִשְׁווּ בָהּ
:(:(:(:(

נערך לאחרונה ב:

tbh

משתמש מקצוען
בתור אחד שגר בפריפריה - נכון שהרבה מתפשרים על כך, אבל 95% היו מאד מאד שמחים לגור במרכז.
אם העיר המדהימה שלי היתה נשארת עם כל המעלות שלה, מעלות שמוצאים רק בפריפריה, רק עוברת למרכז, היינו שמחים לגור במרכז.
יש תורה גם בפריפריה, ואף פעם לא הבנתי למה מוכרים תורה בכסף של מרכז.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
יש תורה גם בפריפריה
לא "גם". "הרבה יותר".

לכה דודי נצא השדה. דרש רבא אמרה כנסת ישראל לפני הקב"ה רבש"ע אל תדינני כיושבי כרכים שיש בהם גזל ועריות ושבועת שוא. נצא השדה ואראך ת"ח שיושבים ועוסקים בתורה מתוך הדחק,
(ילקוט שמעוני תתקצ"ג)

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
ברור שאנשים רוצים לגור במרכז. אין ספק שיותר נוח לגור שם.

אבל איך הרצון הזה קשור לתורה, להתמדה ולגאונות של הבחור, שאם הוא למד בישיבת איקס ועדיו לגאון בישראל, הוא חייב לגור בירושלים.

סימן שאלה

משתמש פעיל
לא מגיע להם שום דבר. נכון.

גם לאנשים שיש להם דירות למכור 'לא מגיע שום דבר'.

אבל אם מישהו רוצה את הדירה שלהם - שישלם.

תרצה או לא, יש מושג של 'שוק השידוכים', ובשוק הזה לכל בחור מוצמד תו מחיר.

נכון, אפשר לבכות על זה עד מחר, אפשר גם להתעצבן על כך שאי אפשר לקנות דירה בירושלים במחיר של מיליון שקל. אבל אם אין לך כסף - אל תקנה דירה בירושלים.

העובדות הם שהורים של בחורים טובים, מוכנים לגשת רק לשידוכים שמציעים 40OK ומעלה.

אם אתה רוצה בחור טוב - תשלם. לא רוצה לשלם - תיקח בחור פחות טוב.

משום מה, אף אחד לא בא לאדם שמוכר דירה בקרית ספר ואומר לו 'התחייבתי לחתן שלי דירה בקרית ספר וזה מאד קשה לי, בבקשה תמכור לי אותה במחיר של חצי מליון'.

היתה לי תחושה כזו, שיש בחורים שמרגישים שבעצם זה שהסכימו להתחתן עם פלונית הם למעשה מכרו לאביה משהו יקר מאוד, ששוייו מגיע למאות אלפים ולמעלה מכך.
ובאמת אפילו תודה רבה לא צריך לומר לאבי הבת, וכי המוכר אמור לומר תודה לקונה על מה ששילם? אלא שיש בחורים שעושים לפנים משורת הדין ואומרים תודה בכל זאת.
זו אכן גישה מעניינת. אבל בפוסקים מבואר לא כך.
אצטט לדוגמא מתשובות הרשב"א ב, ב:
"דהתם הוא במכר, דכיון שהוא לוקח קרקעו של זה וחייב ליתן לו דמיו וכו', אבל זו שנותנת לו בתה ועוד נותנת לו נדוניא עמה, מאי אגר נטר לי איכא הכא, הא למה הדבר דומה למי שנתן מתנה לחברו ואומר אני נותן לו כך וכך לזמן פלוני, וכו' "
ויש בזה נפקא מינה להלכה בהלכות ריבית כמבואר ברשב"א שם, והלכה זו נפסקה בשולחן ערוך בלא חולק.

כללו של דבר, לדעת הפוסקים בכל אופן, הנדוניה אינה נחשבת "מקח" אלא מתנה. ההורים נותנים לחתן את בתם במתנה ועוד נותנים לו מתנה נוספת של נדוניא.
המונח "שוק החתנים" הוא כמובן לשון מושאלת. החתן אינו מקנה את עצמו לאף אחד. אדרבא, הוא זה שקונה כאן קנין, כלשון המשנה "האשה נקנית".

שמשון ולצר

ש.ו.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
באמת נשגב מבינתי החסידית כל העניין שאנשים מוציאים כסף שאין להם. בכל מקרה אולי כדאי להעמיד דברים על דיוקם אצל החסידים האדמו"ר לא אומר למי מהצדדים לשלם יותר וכו' כמו שמישהו כתב כאן אלא הוא אומר איזה שידוך לעשות וכל אחד נותן כמה שיכול ורוצה . לדוגמא אבא שלי עזר לילדים הראשונים חלק מההון עצמי עד שהפסיק כי בלעה"ר... אך אני (העשירית) לא הפסדתי כי מה שמגיע מגיע והכל באשערט ואבא של בעלי הוא זה שעזר לנו בהון עצמי לדירה והוא לא הסתכל אחורה מה הצד השני נותן... זה נראה לי מאד הגיוני שכל אחד עוזר ונותן כמה שיכול בלי לצפות סליחה אך ברשעות מאחרים להוציא כסף שאין להם!

ILSK

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
לא הבנתי את דברי MAT היקר
הבעיה היא שורשית
או טכנית רשימות ומאגרים
כי בעיה שורשית חינוכית לא תטופל בשום צורה ע"י מאגר כלשהו

אגב השרשור הזה בחו"ל יש ארגון חדש שעוזר בשידוכים ברמה מאוד גבוהה
הם משלמים לשדכנים על בסיס שבועי שירצו לעבוד
הם מסונכרנים מאוד כדי לדעת שלא עובדים סתם
אפשר לנסות לעשות שידוך בעצמו ולהתכתב עם שדכן על בסיס יומי מבלי שהוא ידע מי אתה
וכו'
הגיע אולי הזמן שיהיה פה בארץ כזה דבר
בדיוק השבוע מספר לי משהו שאשתו ניסה להציע שידוך לאיזה גרוש
והוא ענה לה שהוא כבר נשוי ויש לו כבר ילד...

אליז

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ולמה שלא יקח מההורים סכום אגדי כזה - כשברור שאם לא הוא זה ילך לבת הבאה בתור, וכל החתנים האחרים קיבלו ורק הוא יוותר וישתעבד כל החיים?
ברגע שיהיה מציאות שבחורים טובים מסכימים לקבל 'כסף קטן', כפועל יוצא כבר לא יהיו כאלה הצעות גבוהות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה