השקעות במה עדיף להשקיע? בקניית דירה להשקעה? או בשוק ההון?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בעקבות כל הדיונים שמפוזרים פה באשכולות השונים, החלטתי לפתוח לנושא אשכול חדש, שבו נדון אחד על אחד, מה עדיף, פה נדון בכל השיקולים שצריכים לבוא בחשבון.
האשכול לא בא לקבוע דעה מסוימת, רק בא לפתוח כיווני חשיבה נוספים.

ולצורך הדיון,
נדון במקרה הבא:

זוג שיש להם כרגע 300,000 ש"ח להשקעה.
טווח ההשקעה הוא 25-30 שנה.

איך הייתם ממליצים להם להשקיע את הכסף?
ולמה?
כשהאפשרויות הם, או בשוק ההון, או בדירות בישראל.
יצוין שלזוג יש כבר דירת מגורים.

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
יש על זה מחקרים רבים שקובעים חד משמעי!
השקעה בשוק ההון לטווח ארוך משתלמת על פני השקעה בנדלן
קישורים https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/765262
https://www.hon.co.il/השקעה-במניות-או-השקעה-בדירה-מה-כדאי/

בא נדבר על הדוגמה שהבאתי, ולא על מחקרים שנעשו.
תוסיף גם את הנתון שבדירה הרבה יותר קל למנף את ההשקעה,
ובא תסביר איך אתה רואה שבנתונים הללו, שוק ההון עדיף.

ובבקשה שההסבר יהיה כמה שיותר מופשט, כדי שכולנו נוכל להבין.
וכמובן שכשאתה אומר ששוק ההון עדיף, תסביר למה כוונתך בשוק ההון?
ועל פני מה הוא עדיף? דירה בחצור הגלילית, או יחידת דיור בירושלים?
וכמובן אל תשכח לכלול בנתונים, את עניין המיסוי.
מקווה שזה לא מידי מסובך בשבילך.

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
האם מדברים דווקא על השקעות לבנות ורשומות כחוק?

נוכחות לעסקים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עריכה תורנית
D I G I T A L
זה מאד משתנה בין אדם אחד לשני וכל אחד מתאים השקעה אחרת והכל תלוי באופי של בן אדם ואיך הוא מגיב ללסיאטוציות שונות ועד כמה הרגש שלו תופס מנהיגות כשהוא צריך לקבל החלטות ברגע הנכון או ברגעים שנראהלו שהכל שחור

שוק המניות ידוע כשוק שכל הזמן מוביל בעליות וירידות ולכן מה שממלצים בדרך כל [ואין לי רשיון יעוץ] זה להשקיע לטווח ארוך במרחק של הרבה הזמן כי אז בדרך כלל יש רווחים יפים ולא להתייחס לכל ירידה או נפילה קטנה אולי עכשיו זה הזמן להוציא הכסף כי אתמול היה ירידה של כמה אחוזים

לעומת זאת גם בהשקעה בדיור יש המון דברים שצריך לקחת בחשבון שוכרים לטטוח ארוך, תיקונים נדרשים בדירה חוקים כמו חק מס על דירה שלישית ומכיוון שהשוק הדיור בישראל נמצצא כל הזמן בכותרות בגל נהול שכל אחד קונה דירות זה מאד פופאלרי להציע חוקים שונים שלא צריך לעבור 3 קריאות בכנסת כדי לחולל נזקים,

מה שנכון לעשות זה להבין שכל השקעה הוא עסק לכל דבר וצריך להקדיש לזה את הזמן והמשאבים הנדרשים לזה 1. כדי ללמוד סוגי השקעות שקיימות היום בשוק 2. אחרי שיש החלטה איזה סוג השקעה הכי מתאים הדבר הנכון זה לברר ולברר ושוב לברר כל הפרטים ולשאול כל שאלה הכי טפשי והכי לא לא הגיוני
3 לא לסמוך על שום "מבין בתחום , מה שלא מובן לך אל תיגע בו גם כשל השכונה שם את כספו שם

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אז אני עושה עכשיו השוואה,

בדירה להשקעה, האפשרות שעומדת לרשותם, זאת השקעה בדירה שעולה כ 600,000 ש"ח,
ועם הוצאות נלוות, מס רכישה 48,000 ש"ח, מתווך 15,000 ש"ח, עו"ד 2000 ש"ח, סיוד ושיפוץ קטן 10,000 ש"ח, שמאי וכל הנלווה להוצאת משכנתא 2000 ש"ח, סה"כ הוצאות נלוות 77,000 ש"ח. סה"כ עלות רכישת הדירה כולל הוצאות נלוות 677,000 ש"ח.
המשכנתא תהיה 377,000 ש"ח, לתקופה של 20 שנה.
סך ההחזר החדשי למשכנתא, כולל ביטוח המשכנתא, הוא 2000 ש"ח

אז הם קנו דירה במחיר הזה, במקום טוב באופקים, והצליחו להשכיר ב2000 ש"ח לחודש, כך שזה מכסה להם את ההחזר החודשי של המשכנתא, [כולל את ביטוח המשכנתא]

אחרי 20 שנה יש להם ביד דירה ששווה 964,162 ש"ח, [בהנחה ששוק הדירות התייקר כל שנה ב2.4%]
אחרי 30 שנה יש להם ביד דירה ששווה 1,222,221 ש"ח, [בהנחה ששוק הדירות התייקר כל שנה ב2.4%]
בנוסף יש להם גם את הרווח מהשכירות של ה 10 שנים האחרונות, נניח שזה כבר היה 3000 ש"ח לחודש, שזה עוד 360,000 ש"ח [נניח כרגע שהם פטורים ממס]
עכשיו כשהם מוכרים את הדירה אחרי 30 שנה, 300,000 ש"ח מתוך הסכום הזה, זה החזר הקרן של ההשקעה, סה"כ נשאר להם ביד אחרי מכירת הנכס והחזר הקרן 922,221 ש"ח [ללא השכירות כרגע] מהסכום הזה נוריד מס שבח 25% כ 180,000 ש"ח [מורידים את ההוצאות], ומתווך 20,000 ש"ח, ועו"ד 3000 ש"ח סה"כ נשאר רווח ממכירת הדירה של 719,221 ש"ח, נוסיף על זה את הרווח מהשכירות של ה 10 שנים האחרונות של 360,000 ש"ח,
סה"כ רווח מההשקעה בדירה 1,079,221 ש"ח.

עכשיו נבוא לחשב כמה מרוויחים בשוק ההון, במניות של הבורסה בארה"ב,
שהרווח הממוצע שם בתקופה של 30 שנה זה מינימום 8% לשנה
אז הסכום הכולל שיהיה להם בעוד 30 שנה יהיה 3,018,797 ש"ח
נוריד מזה את הקרן של ההשקעה של 300,000 ש"ח.
נשאר רווח ברוטו של 2,718,797 ש"ח.
נוריד 25% מס שזה 679,699 ש"ח.
סה"כ רווח נטו 2,039,097 ש"ח.

סיכום:
בחישוב הזה יש רווח נטו מדירה להשקעה של 1,079,221 ש"ח.
ורווח נטו מהשקעה בשוק המניות האמריקאי של 2,039,097 ש"ח.
סה"כ הבדל של 959,876 ש"ח לטובת שוק המניות האמריקאי.

אשמח לקבל הערות והארות.

כמובן שאני לא מייעצת, ולא ממליצה, [אין לי רישיון ייעוץ]

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית

ועם הוצאות נלוות, מס רכישה 48,000 ש"ח, מתווך 15,000 ש"ח, עו"ד 2000 ש"ח, סיוד ושיפוץ קטן 10,000 ש"ח, שמאי וכל הנלווה להוצאת משכנתא 2000 ש"ח, סה"כ הוצאות נלוות 77,000 ש"ח. סה"כ עלות רכישת הדירה כולל הוצאות נלוות 677,000 ש"ח.

אז הם קנו דירה במחיר הזה, במקום טוב באופקים, והצליחו להשכיר ב2000 ש"ח לחודש, כך שזה מכסה להם את ההחזר החודשי של המשכנתא, [כולל את ביטוח המשכנתא]

אחרי 20 שנה יש להם ביד דירה ששווה 964,162 ש"ח, [בהנחה ששוק הדירות התייקר כל שנה ב2.4%]
אחרי 30 שנה יש להם ביד דירה ששווה 1,222,221 ש"ח, [בהנחה ששוק הדירות התייקר כל שנה ב2.4%]
בנוסף יש להם גם את הרווח מהשכירות של ה 10 שנים האחרונות, נניח שזה כבר היה 3000 ש"ח לחודש, שזה עוד 360,000 ש"ח [נניח כרגע שהם פטורים ממס]
עכשיו כשהם מוכרים את הדירה אחרי 30 שנה, 300,000 ש"ח מתוך הסכום הזה, זה החזר הקרן של ההשקעה, סה"כ נשאר להם ביד אחרי מכירת הנכס והחזר הקרן 922,221 ש"ח [ללא השכירות כרגע] מהסכום הזה נוריד מס שבח 25% כ 180,000 ש"ח [מורידים את ההוצאות], ומתווך 20,000 ש"ח, ועו"ד 3000 ש"ח סה"כ נשאר רווח ממכירת הדירה של 719,221 ש"ח, נוסיף על זה את הרווח מהשכירות של ה 10 שנים האחרונות של 360,000 ש"ח,

סיכום:

אשמח לקבל הערות והארות.

את עושה זה מצוין וברור לבד!
למרות שיש מה להעיר אבל נעשה זאת בהמשך

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

דובונים

משתמש פעיל
D I G I T A L
בעיקרון זה באמת נשמע ששוק ההון שווה הרבה יותר(לא בדקתי לבד. על פי הנתונים המובאים פו)אבל החישוב של הדירה הוא לא הכי נכון
א.מי שקונה דירה להשקעה בדרך כלל מחלק אותה ויש לו שכירות כמעט כפולה על הון עצמי של 300000
דירה בקריות שעולה 600000 מחולקת מכניסה באזור 4000 ויותר וזה כולל חלוקה
ב.מס דירה שניה נראה לי שאפשר להסתדר עם זה (אני לא בדקתי לעומק)אם רושמים תדירה רק על בן זוג אחד
רק מה שעוד לא חישבת זה העלות של חברה שתתפעל תדירה תמצא שוכרים תיקונים וכו' שזה חודש שכירות בשנה בערך

rubi

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
בעיקרון זה באמת נשמע ששוק ההון שווה הרבה יותר(לא בדקתי לבד. על פי הנתונים המובאים פו)אבל החישוב של הדירה הוא לא הכי נכון
א.מי שקונה דירה להשקעה בדרך כלל מחלק אותה ויש לו שכירות כמעט כפולה על הון עצמי של 300000
ב.מס דירה שניה נראה לי שאפשר להסתדר עם זה (אני לא בדקתי לעומק)אם רושמים תדירה רק על בן זוג אחד
רק מה שעוד לא חישבת זה העלות של חברה שתתפעל תדירה תמצא שוכרים תיקונים וכו' שזה חודש שכירות בשנה בערך
כ"כ הרבה חוסר דיוק בהנ"ל

א. דירה שמכניסה 4000 לא עולה בקריות 600,000, ודאי לא אם צריך חלוקה שזה יכול להגיע לעוד 100,000 ש"ח.
ב. רישום על בן זוג אחד לא פוטר ממס רכישה על דירה שניה.
ג. ישנם כ"כ הרבה עלויות שלא נלקחים בחשבון.

ובהתייחסות כללית לכל הנידון כאן, כאחד שבתחום [מצד המשקיעים] קרוב ל10 שנים אני מרשה לעצמי לומר:
אני לא מבין בשוק ההון, אבל מה שכן אני יודע ומבין קצת מהנסיון, השקעות בדירה להשקעה הרבה יותר מורכבות ממה שנראה לעין -
א. אם אתם זוג צעיר שהדירה שלכם כרגע מספיקה לכם אבל בעוד 5 שנים למשל כבר לא תספיק לכם, אז אם אין לכם אופציה ממשית לבנות ולהרחיב לדירה הקיימת, והפתרון הוא רק למכור ולקנות, אל תתקרבו לזה. זה לא משתלם! רק אחרי שאתם נמצאים בדירה משלכם שבטווח לא נראה שאתם הולכים למכור אותה אז תחשבו על הכיון.
הסיבה היא שאם יש לכם 2 דירות מלבד מה שכבר שילמתם על מס רכישה בקנית הדירה השניה, יש לכם גם מס שבח על הדירה הנמכרת, ושוב מס רכישה על הדירה החדשה שהיא תהיה מאוד יקרה, שהרי אתם קונים אותה להשתדרג בעצמכם, אז סביר להניח שהיא מעבר למליון וחצי ש"ח אז יהיה לכם גם מס רכישה נחמד.
ב. הקריות כבר לא אטרקטיבי כמו שהיה עד לפני 4-5 שנים, יש הצפה של דירות להשקעה שמשוועים לשוכרים, שלא תמיד מגיעים, וגם אחרי שכבר מגיעים לא תמיד הם הוגנים.
ג. בד"כ דירה מחולקת הוי אומר 2 חדרים לכל יח"ד, בד"כ מי ששוכר 2 חדרים בקריות, זה אוכלוסיה חלשה ולא מבוססת, או בעיות אחרות, והמבין יבין.

ישנם עוד הרבה פרמטרים שצריך לשים לב אליהם, אין לי זמן להאריך, אבל מי שחושב שזה הוקס פוקס אינו אלא טועה, יש להיות זהירים בכל דבר, ולא למהר גם אם איזה מתווך אומר לך שזה הזדמנות פז שאתה הולך לפספס אותה.

אין חכם כבעל הנסיון, והנסיון שלי אחרי 2 דירות שלא הכל וורוד.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
א. חלוקה עולה כסף, לפחות עוד 100,000 ש"ח.
ב. גם בכזה מקרה עדיין יש הפרש גדול לטובת שוק ההון.
אי אפשר.
ואם אפשר להסתדר עם המסים מדירה, אז אפשר להסתדר גם עם המסים בשוק ההון.
א. זה יותר מחודש בשנה, כי חודש בשנה זה רק למנהל הנכס, חוץ מזה יש חודשים ריקים, תיקונים פה ושם,
ב. ההסתברות נותנת שמחיר השכירות יעלה במשך השנים, ואני לא חישבתי עלייה רק אחרי 20 שנה, והחישוב שלי, שהסכומים האלו מתקזזים פחות או יותר אחד מהשני.

ומי שיש לו דוגמה שמראה שבדירות מרוויחים יותר, נשמח לראות את החישוב.

לא מייעצת, ולא ממליצה, [אין לי רישיון יעוץ]

rubi

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
א. חלוקה עולה כסף, לפחות עוד 100,000 ש"ח.
ב. גם בכזה מקרה עדיין יש הפרש גדול לטובת שוק ההון.

אי אפשר.
ואם אפשר להסתדר עם המסים מדירה, אז אפשר להסתדר גם עם המסים בשוק ההון.

א. זה יותר מחודש בשנה, כי חודש בשנה זה רק למנהל הנכס, חוץ מזה יש חודשים ריקים, תיקונים פה ושם,
ב. ההסתברות נותנת שמחיר השכירות יעלה במשך השנים, ואני לא חישבתי עלייה רק אחרי 20 שנה, והחישוב שלי, שהסכומים האלו מתקזזים פחות או יותר אחד מהשני.

ומי שיש לו דוגמה שמראה שבדירות מרוויחים יותר, נשמח לראות את החישוב.

לא מייעצת, ולא ממליצה, [אין לי רישיון יעוץ]
חזרה על הדברים שלי רק יותר קצר וקולע :)

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי

סיכום:

אשמח לקבל הערות והארות.

תודה רבה על החישוב

כמה הארות:

א. לדעתי 30 שנה זה רחוק מאוד, הרבה זוגות ירצו להשתמש בכסף כבר בתוך 15-20 שנה לחתונות ילדים.

ב. בקניית הדירה התייחסת רק לקניה אחת, בלי שימוש ומינוף הכסף שמתקבל אחרי 20 שנה. (כלומר הנחת שהכסף שמתקבל מהשכירות ממשיך לשכב בבנק)
בא ננסה למנף את זה.
אחרי 20 שנה, בעלי הדירה מוציאים שוב משכנתא מהבנק על הדירה, בשווי 300 אלף ש"ח, לעשר שנים.
(את המשכנתא הזו הם יכסו עם הכסף שמתקבל מהשכירות, 3000 ש"ח בחודש)
עם ה300 אלף האלה הם קונים דירה נוספת בשווי 677,000 ש"ח כנ"ל.
אחרי 10 שנים יש להם ביד דירה נוספת בשווי 858,000 ש"ח (בגלל העליה של 2.4%) ממנה הם עדיין אמורים לכסות משכנתא של כ200,000 ש"ח, סה"כ שווי ההון כ658,000 ש"ח.

ג. לגבי מס שבח, יש אפשרות להעביר את הנכס כמתנה לילד, ואז אם זו הדירה היחידה שלו, הוא לא יצטרך לשלם מס שבח.

ד. בהנחה שהוא נוהג חכם לפי סעיפים ב. וג. יש לו כעת דירה בשווי 1,222,221 ש"ח + דירה בשווי 658,000 ש"ח
הוא מוכר את 2 הדירות בלי לשלם מס שבח (דרך הילדים שלו).
נוריד את ההון המקורי: 300,000 ש"ח. סה"כ נשאר לו :1,580,221

ד. אפשר לנסות לקנות במקום שעליית ערך הדירה תהיה יותר מ2.4% בשנה. לדוגמא במקום חרדי מתפתח. (כתבתי כבר באחת האשכולות שעליית ערך הדירות הוא במקום באותו רמת ביקוש, אבל אם רמת הביקוש משתנה- המחיר משתנה. לדוגמא עפולה- היום זו עיר חרדית חדשה אם היא תתפתח ותהפוך לעיר חרדית מבוקשת המחירים שם יעלו יותר מ2.4%)

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
חלוקה היא עניין לא חוקי, ולא חסרים סיפורים על חרדיים שחילקו דירות באזורים חילוניים, ונאלצו להתמודד עם הוצאות החלוקה + צו הריסה + קנסות.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ד. אפשר לנסות לקנות במקום שעליית ערך הדירה תהיה יותר מ2.4% בשנה. לדוגמא במקום חרדי מתפתח. (כתבתי כבר באחת האשכולות שעליית ערך הדירות הוא במקום באותו רמת ביקוש, אבל אם רמת הביקוש משתנה- המחיר משתנה. לדוגמא עפולה- היום זו עיר חרדית חדשה אם היא תתפתח ותהפוך לעיר חרדית מבוקשת המחירים שם יעלו יותר מ2.4%)
עיר שרחוקה מהמרכז גיאוגרפית, לעולם לא תהיה 'עיר חרדית מבוקשת'. ויעידו על כך מספר ערים מעורבות, שכבר עשרות שנים רוצים לחרד אותן...

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עיר שרחוקה מהמרכז גיאוגרפית, לעולם לא תהיה 'עיר חרדית מבוקשת'. ויעידו על כך מספר ערים מעורבות, שכבר עשרות שנים רוצים לחרד אותן...
עפולה לא כ"כ רחוקה מהמרכז.
אם יסללו כבישים טובים והתחבורה תהיה טובה יותר.
כמו"כ עפולה היא רק דוגמא.
זה יכול להיות קרית מלאכי, קרית גת, אחיסמך ועוד.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
למה לגבי שוק הנדל"ן את כותבת בכל פעם 'בהנחה שהשוק התייקר כל שנה', כשזה דבר שאנחנו חשים על בשרנו, ואילו לגבי הבורסה בארה"ב, שאין כאן מספיק אנשים שיכולים לאשר או להכחיש, את כותבת בנחרצות 'זה מינימום 8% לשנה'?!
אפשר מקור לעלייה המטורפת הזו של הבורסה?

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה