ביקורת שיתופית| העליה הרביעית / או: הם באים!

נריה מגן

משתמש מקצוען
-ישיבתה השבועית של סיעת מרצ בכנסת-

"חברותי וחברי חכ"י מפלגת מרצ היקרים, אני מעוניין להיות הראשון שמבשר לכם: נתניהו התקפל!"

-התקפל?

"כן! הוא נענה לכל דרישותינו!

-אזרחות לכל אריתראי?

"כן. החל ממחר, חמש מאות בכל שבוע. מתקן חולות יפעל זמנית עד לתום מחצית השנה הראשונה, בעוד מתקן סהרונים ימשיך אחריו לעוד שלושה חודשים תמימים. בלי בירוקרטיה, בלי תעודות תושב, בלי עצירות ובגצי"ם. תעודת זהות כחולה. התוכנית בחסות הקרן החדשה לישראל ונושאת את השם 'כחול לכל שחור'".

-כחול לכל שחור? זו גזענות מדרגה ראשונה! נגיש הצעת אי אימון בממשלה! נפנה לבית המשפט הבינלאומי בהאג! נפנה לבג"צ! נפנה ל...

"סליחה גבירתי יושבת הראש, כרגע עודכנתי כי ראש הממשלה התנצל על הכינוי המזלזל. הכותרת החדשה הינה 'שחור לבן - כחול אחד'. בשורה נהדרת, רבותי. הגיע הזמן לחגוג!"

-הו, מאמי שלנו! איזו בשורה נפלאה!

---

לחיים!

-תגיד, בינינו: זה רציני כל העסק הזה?

"וודאי! הראשונים יצאו הבוקר בדרכם תל-אביבה. השאר יבואו, עם הזמן."

-שיבואו. לא משנה איך, לא משנה מתי, רק שיבואו, כולם! חתמתי על העצומות בעינים עצומות, השתתפתי בהפגנתיות בהפגנות, טסתי לרואנדה ולאוגדנה ולקונגו ולברונדיי ולאיפה לא...

"אדוני סודני?"

-לא.

"אריתראי? סומלי? דארפורי?"

-רק אוהד. איזה אנשים נהדרים אילו! גבוהים, חסונים, בריאים, שמחים, מבסוטים! יודעים לעבוד! זו הצלה של ממש למדינה כמו שלנו. כאן כולם חיים על חשבון תקציבים או משחקים בסימולטור בבורסה עד שפושטים יד או רגל או משהו. מי בכל הזמן הזה ינקה את המשרדים? יעבוד במפעלים? יבנה בניינים? היהודים? אלו שעושים את זה שובתים כל היום. כח עבודה זמין ויעיל, זה מה שאנחנו צריכים. כאן ועכשיו! ואלו הם האריתראים. הם גדלו באווירה דיקטטורית עויינת! נולדו עם סכין בין השיניים ואקדח חגור במותניים! הם יודעים לעבוד! קשה לשפוט מנקודת זמן עכשווית את השפעת המהלך החשוב על פני ההיסטוריה האנושית כולה, אבל אם נצליח להכניס גם את הסורים נגיע למדינה המיוחלת בעלת רוב מוסלמי מובהק, וחסל סדר המדינה היהודית שתקועה כמו קוץ במזרח התיכון, ומפריע לכל שלום עולמי אפשרי.

"והיכן יגורו חכ"ינו וחכות"ינו הנכבדים/ות לאחר שתושבי הכפר המקוריים ידרשו את סילוקה מרמת אביב שנבנתה על חורבות בתיהם?"

-הו, הלוואי! נקבל מעמד פליטות ונעבור לברלין, עיר האורות המאוחדת לנצח נצחים!

"הבנתי... דבר נוסף?"

-אכן, מסור לאזרחים החדשים את ברכותינו הנלהבות, הכנות, החמות והלבביות...

"לשם מה? מיסרו להם בעצמכם!"

-אנחנו? קצין הכנסת לא יאשר כניסה למאורות הפשע, האלימות והסמים... יש כאן גם חברות כנסת...

"לא, לא, לא תצטרכו להגיע אליהם, הם מגיעים אליכם!"

-אלינו? הכיצד?

"לא כולם. רק זוג אחד למשפחה".

-אין לאף אחד מאיתנו קרובים בין השחורים האלו.

"לא קרובים. עד להקמת שכונות מסודרות לאלפי הפליטים, והסדרת הצמדת בסיסי הצבא, עמדות הנ.ט., נקודות התצפית וסיורי המשטרה המשוריינים סביב הרחובות המיועדים להם הוחלט להצמיד זוגות פליטים לאזרחים שהביעו נכונות בעבר לסייע לפטור את בעיית הפליטים. מסתבר שהנוכחים בחדר היו הראשונים שמערך המיחשוב פלט".

-זזזזה.... זה חוקי?

"כרגע מדובר בהתנדבות".

-אז מה אתה מודיע, בלי לשאול קודם או משהו?

"חשבתי שתשמחו".

-שמחים, שמחים, אבל לא עכשיו. מה עם תושבי דרום תל אביב?

"קיבולת מלאה".

-פריפריה?

"נו, באמת. לא מגיע קצת טוב למסכנים שעברו את כל זוועות העולם?"

-מגיע, אבל לא מדובר בפליטים שעברו זוועות נוראיות. סך הכל רובם המוחץ אלו מהגרי עבודה שבאו ליהנות מהחיים. נכון שהגעתם למדינה תורמת למטרה החשובה של ביטול הרוב היהודי, אבל באופן זמני אפשר לדחוף אותם לפריפריה...

"חשבתי שתסכימו לקורבנות עבור המסכנים..."

-ודאי שאנחנו מסכימים לקורבנות. הנה, אני משלם מידי חודש בחודשו מס הכנסה בשווי של מאתיים וחמישים אלף שקלים, אני מוכן לשלם החל מהחודש תעריף מוגדל של מאתיים חמישים אלף ושני שקלים חדשים, ואת הסכום תעביר המדינה ישירות לפרוייקט החשוב.

"ובינתיים?"

-בינתיים אני צריך שקט. אתם מכירים אותם. הם רעשנים, שתיינים, מלוכלכים, פרועים, אפשר להשתגע מהם!

"אז מה לעשות?"

-בעיה. לא יודעים.

"אז לשלוח אותם חזרה למדינות המוצא שלהם? להתפשר על מדינה שלישית, רואנדה או אוגנדה או בוטסואנה?"

-אההההם...

"במילה אחת: להחזיר לאפריקה?"

-נדמה לנו שבשלב זה אין ברירה... חבל באמת... אבל לא נורא, זה רק באופן זמני. בעוד כמה שנים נדון בעניין שוב, עד אז כבר נסתדר איכשהו. ארידוואצ'י!

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
רעיון מוכר. כתיבה מושלמת!!

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
במחשבה שניה, נראה לי שהתגובה הקודמת שלי קצת בוטה.

הרעיון יפה מאוד אף הוא, אלא שהוא מוכר מוויכוחים רבים. לאמץ את טענות הצד השני ולעמת אותו עם המקומות בהם טענותיו מוציאות אותו מאיזור הנוחות שלו.

הגר"ש שבדרון זצ"ל התווכח בצעירותו עם מספר נערים חילוניים. לאחר שהם טענו לו שאינם שומרים תורה ומצוות משום שאינם מאמינים בתורה ל"ע, תקף אותם הגר"ש בחריפות, על עצם שהותם בארץ הקודש - אשר אנו יושבים בה רק מכוח התורה, על כך שהם אוכלים מן החי - דבר הנוגד את ההומאניות של דעת בני אדם, אך התורה התירתו, וכן הלאה...

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
טוב.
@נריה מגן האלוף. אחרי קריאת הטור מספר פעמים, הגעתי להסכמה שהטור פשוט להתענג!

התמלול הנקי הפיקו מחזה שגרם לי לתהות מחדש על חסרון התיאור הסביבתי, שדווקא היה התיאור המדוייק והמכניס לאווירה של הישיבה...

מחכה לעוד תמלולים....

נריה מגן

משתמש מקצוען
רעיון מוכר. כתיבה מושלמת!!
במחשבה שניה, נראה לי שהתגובה הקודמת שלי קצת בוטה.

הרעיון יפה מאוד אף הוא, אלא שהוא מוכר מוויכוחים רבים. לאמץ את טענות הצד השני ולעמת אותו עם המקומות בהם טענותיו מוציאות אותו מאיזור הנוחות שלו.

הגר"ש שבדרון זצ"ל התווכח בצעירותו עם מספר נערים חילוניים. לאחר שהם טענו לו שאינם שומרים תורה ומצוות משום שאינם מאמינים בתורה ל"ע, תקף אותם הגר"ש בחריפות, על עצם שהותם בארץ הקודש - אשר אנו יושבים בה רק מכוח התורה, על כך שהם אוכלים מן החי - דבר הנוגד את ההומאניות של דעת בני אדם, אך התורה התירתו, וכן הלאה...
מה לעשות, זה תמיד עובד.
בשונה מויכוח, טור סאטירה מיסודו אינו מתעמת עם הצד שכנגד, אלא מסביר את הגיחוך שבצד הנגדי. משכך הטיעון של רעיון מוכר אינו רלוונטי - אם ההגככחה חוזרת על עצמה מיליון פעמים - כל עוד אתה מציג אותה מזוית אחרת בכל פעם, היא עדיין מגוחכת לה-פליא, והסאטירה בעינה עומדת.

נריה מגן

משתמש מקצוען
או.קיי.
לאחר שהטורים הקודמים שלי לא קיבלו ביקורת כלל וכלל, ומאחר שלמרות שאני שחצן לא קטן עדיין אינני חושב שאני מושלם לגמרי, הטמנתי בטור הנ"ל 'מוקש' קטן. הטור נכתב בפורמט מסויים, שונה מסיבות שונות, אך לא התאמתי לחלוטין את הניסוח ולקונטקסט החדש בו הוא נכתב, כדי לראות מי הוא זה שיעלה על הפגם.
נכון לעכשיו איש לא שם לב לנקודה, שלי באופן אישי ממש צורמת וקוטעת את רצף הקריאה.

האתגר שלכם הוא לגלות את הבעייתיות בניסוח הטור דלעיל.

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
@נריה מגן אם אתה מבקש....

1. כאן יש לי חור שחור על רצף השיח...
סליחה גבירתי יושבת הראש, כרגע עודכנתי כי ראש הממשלה התנצל על הכינוי המזלזל. הכותרת החדשה הינה 'שחור לבן - כחול אחד'. בשורה נהדרת, רבותי. הגיע הזמן לחגוג!"

-הו, מאמי שלנו! איזו בשורה נפלאה!

---

לחיים!

-תגיד, בינינו: זה רציני כל העסק הזה?

"וודאי! הראשונים יצאו הבוקר בדרכם תל-אביבה. השאר יבואו, עם הזמן."

2. כאן הניסוח הלשוני, למי הוא מדבר למי???
-מגיע, אבל לא מדובר בפליטים שעברו זוועות נוראיות. סך הכל רובם המוחץ אלו מהגרי עבודה שבאו ליהנות מהחיים. נכון שהגעתם למדינה תורמת למטרה החשובה של ביטול הרוב היהודי, אבל באופן זמני אפשר לדחוף אותם לפריפריה...

זה מלמעלה... אבל עדיין בשביל שיח של ישיבת חכים אני לא ציפיתי להקשרים מדוייקים ברצף הדברים, ובהבנת הקשרם.
אם ראית / שמעת שיח של דקה! מוועדות בכנסת, אז אתה בוודאי יודע על אני מדבר...

עזוב, אני התענגתי!
נ.ב. עוד ייתכן שהמוקש בסוף יהיה לראות איך ימצאו מוקשים שכלל לא תכננת.....;)

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים
רק בשביל לצאת יד"ח הביקורת:
וחסל סדר המדינה היהודית שתקועה כמו קוץ במזרח התיכון, ומפריע לכל שלום עולמי אפשרי.
ומפריעה (כיון שמשפט זה מתייחס ל'מדינה' וכו'. ואם זה היה המשך ל'קוץ' וכו' היה צריך להיכתב: 'המפריע' וללא פסיק לפניו).

לא מצאתי משהו חריג מדי, רק שהסגנון כאן בנוי יותר מדו-שיח מאשר ישיבה של סיעה ומפלגה [בשונה מהישיבה ההיא של האו"ם, עם דוד וגלית, שם זה הוצג בתור 'סיכום'].

(וגם זה:

הה... חח.. ככ ...;))

נערך לאחרונה ב:

כתב ומכתב

משתמש מקצוען

הלוואי ואני צודק.
גם לי נקטע רצף הקריאה. גם לי צרם.

1. למה השיח הבנוי מסירוגי משפטים מעוצב לסירוגין עם מקף כל משפט ראשון ועם גרשיים בתחילת כל משפט שני?
2. או שלא תשים בכלל גרשיים (זה כבר מובן שזו שיחה) או שתשים בכל תחילה וסוף. אלא מה, כאן אתה נכנס לשאלת הגרשיים אחרי סימן שאלה/ קריאה, או לפני.
דו שיח הוא לא כמו קטע של ציטוט אחר ציטוט מאותו הדובר, שמשתמשים בו רק בגרשיים פותחים.

- - -
ועוד קטנה, סתם לבונוס
"חברותי וחברי חכ"י מפלגת מרצ היקרים, אני מעוניין להיות הראשון שמבשר לכם: נתניהו התקפל!"
מסתמא, הפותחת ב"חברותיי וחבריי" הינה ח"כית המעוניינת להיות הראשונה שמבשרת...
(קיבלת 3 קטנות)

נריה מגן

משתמש מקצוען
@אהוב הכי התקרב... עדיין לא הגיע לנקודה.

מסתמא, הפותחת ב"חברותיי וחבריי" הינה ח"כית המעוניינת להיות הראשונה שמבשרת...
כללי הדיבור בציבור הכללי מקדימים כמעט תמיד את הנקבה בדיבור.
זה מלמעלה... אבל עדיין בשביל שיח של ישיבת חכים אני לא ציפיתי להקשרים מדוייקים ברצף הדברים, ובהבנת הקשרם.
אם ראית / שמעת שיח של דקה! מוועדות בכנסת, אז אתה בוודאי יודע על אני מדבר...
נכון, ויש קשר מסויים למוקש הטמון.

כתב ומכתב

משתמש מקצוען
כללי הדיבור בציבור הכללי מקדימים כמעט תמיד את הנקבה בדיבור.

אתה צודק.
כך זה ב"גבירותיי ורבותיי", הנובע מ"ליידי'ס אנד ג'נטלמן'ס".
אבל כולם מבינים, גם חיים יבין, ש"גבירותי ורבותי" זה "מהפך".

נריה מגן

משתמש מקצוען
אההו! אההו! (קופץ, רוקע ברגליים, מנופף בידים)
יש כאן אתגר כלשהו!
איפה אתם, ידידים?!
מבחן, רבותי. מבחן.
מי הוא זה שיעלה על הנקידע, כלשונו של @עדיאל , מי?!
קדימה, חבר'ה!

@גדי ישראלי @נתן גלנט @משויטט @שיילה @יואל ארלנגר @אשר שרבר @אפשוטער איד וסליחה מכל מי שלא זכרתי אותו - ולא זכרתי כמעט אף אחד... מחכים לכם!

אחזור שוב על הנושא:
או.קיי.
לאחר שהטורים הקודמים שלי לא קיבלו ביקורת כלל וכלל, ומאחר שלמרות שאני שחצן לא קטן עדיין אינני חושב שאני מושלם לגמרי, הטמנתי בטור הנ"ל 'מוקש' קטן. הטור נכתב בפורמט מסויים, שונה מסיבות שונות, אך לא התאמתי לחלוטין את הניסוח ולקונטקסט החדש בו הוא נכתב, כדי לראות מי הוא זה שיעלה על הפגם.

האתגר שלכם הוא לגלות את הבעייתיות בניסוח הטור דלעיל.

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אבל אם נצליח להכניס גם את הסורים נגיע למדינה המיוחלת בעלת רוב מוסלמי מובהק, וחסל סדר המדינה היהודית שתקועה כמו קוץ במזרח התיכון, ומפריע לכל שלום עולמי אפשרי.
הפריע לי קצת הניסוח, הייתי משנה ל"תהיה זו המציאות לה ייחלנו, מדינה בעלת רוב מוסלמי וכו'
"והיכן יגורו חכ"ינו וחכות"ינו הנכבדים/ות לאחר שתושבי הכפר המקוריים ידרשו את סילוקה מרמת אביב
סילוקם!

חוץ מזה ומהרווחים של וורד , מדהים!!!!

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
על איזה מוקש אתה מדבר, בנאדם?
הכל דבש, צדיק. הקטע הראשון הוא על ישיבת סיעת מרצ. והשני על דו-שיח בין שניים מהם במזנון הכנסת.
אתה מזכיר לי שני ישיבע בוחר'ס, @אשר שרבר תקשיב אתה תאהב את זה, שהלכו בצפון בשביל לא מסומן. לפתע האחד נעצר בבהלה וצעק לחברו: עצור! זה שדה מוקשים!
חברו שהיה יותר למוד נסיון הגיב בביטול: איזה מוקשים... זה מוקש ערבי זה, גם אם הוא יתפוצץ זה יהיה לכיוון מטה, לתוך הקרקע...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
לפני הקריאה שלך, אני כבר כתבתי את תגובת מרצ והשמאלניים, את צעקת הקוזק הנגזל בשם האריתראים ושאר פליטי ומהגרי העבודה, כתבתי על עם שהיה עבד במצרים, על עם שעבר גירוש, וברגע האמת שכח מה זה, כתבתי וכו', רק שאחר כך נזכרתי שצריך גם להגיב על מגורי השמאלניים עם האריתראים והפסקתי לקבל משכורת בדיוק מV15 כך שנטשתי באמצע.
אתה מזכיר לי שני ישיבע בוחר'ס, @אשר שרבר תקשיב אתה תאהב את זה, שהלכו בצפון בשביל לא מסומן. לפתע האחד נעצר בבהלה וצעק לחברו: עצור! זה שדה מוקשים!
חברו שהיה יותר למוד נסיון הגיב בביטול: איזה מוקשים... זה מוקש ערבי זה, גם אם הוא יתפוצץ זה יהיה לכיוון מטה, לתוך הקרקע...
אתה רועה במקורות זרים ל"ע

ולגבי הקריאה למצוא מוקש, אשתדל להתעמק עוד מעט שוב, אולי יחוס.

גדי ישראלי

משתמש מקצוען

אפשוטער איד

משתמש מקצוען
לי אשית לא מפריע שום דבר חוץ ממה שכבר כתבו פה על החלק השני שהוא לא ברור דיו האם הוא המשך של ישיבת מר"צ השבועית והדובר הנו איש חיצוני המבשר להם את הבשורות.
או שהחלק השני הוא דו - שיח בין מבשר הבשורה לשוחר הצדק והשחרור ממפלגת מרצ במזנון הכנסת.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה