ביקורת ספרים/ תן לישון, געציל!

רחשי הלב

משתמש מקצוען
אם ביקורת אז הנה:
שוקולד אוכלים בקוביות, מקסימום חפיסה.
הספר הוא קונטיינר שוקולד.
התנפלתי עליו בשקיקה, קראתי (בשעה משוגעת) מספר פרקים, צחקתי כהוגן (אשתי אומרת שזה ממש לא כהוגן. הייתי נשמע לא נורמלי).
וזהו.
לא יכולתי להמשיך.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אם ביקורת אז הנה:
שוקולד אוכלים בקוביות, מקסימום חפיסה.
הספר הוא קונטיינר שוקולד.
התנפלתי עליו בשקיקה, קראתי (בשעה משוגעת) מספר פרקים, צחקתי כהוגן (אשתי אומרת שזה ממש לא כהוגן. הייתי נשמע לא נורמלי).
וזהו.
לא יכולתי להמשיך.
מסכים עם הכתוב.
אבל התגברתי והמשכתי עד הסוף. באבא תמשיך ולא תתחרט

דיו וקסת

משתמש מקצוען
מבנה העלילה: העלילה כתובה במבנה פשוט יחסית. מסע בן כמה ימים לבלגיה, בגוף ראשון, עם פלאשבקים לעבר. חלק מהפלאשבקים ארוכים מדי לטעמי, וסוטים מהנושא.

בביקורת (המצויינת והמושקעת) של רותי קפלר, הספר הוגדר כראשון מסוגו בציבור החרדי בכך שהוא ספר קומדיה. כמו כן הובעה ביקורת על כך שהעלילה היא בעלת מבנה פשוט עם פלאשבקים ארוכים מדי.
הרשו לי לחלוק.
מדובר ב'ראשון מסוגו' מבחינה נוספת. הכתיבה היא מסוגת (ז'אנר בלע"ז) 'זרם התודעה'. סוגה זו מתאפיינת בכתיבה אסוציאטיבית, קופצנית ובלתי רציפה. הקו המנחה את הכתיבה הוא זרם התודעה של הכותב. דבר מזכיר דבר שמזכיר דבר אחר וכן הלאה.
אמנם מגזרנו עדיין לא בשל לקבל ספר שכתוב כולו בטכניקת זרם התודעה, לכן הוגש לפניו כאן 'זרם התודעה לייט'. יש מסגרת עלילתית כלשהי, רק שהיא קלושה למדי.

מעבר לזה יש לומר שהספר פשוט מצחיק.
אני לא רואה בו את הביקורת החברתית נגד אטימות ואנוכיות וכו', אלא רצף של התרחשויות, אנקדוטות, קוריוזים, אפיזודות, סיטואציות, סצנות (יש למישהו עוד מילים?) שמטרתן אחת - לשעשע את הקורא.
ה'מספר' מאד נוכח בסיפור. הרבה מהסיטואציות לא כל כך משעשעות בפני עצמן כמו הדרך שבה געציל מגיש אותן.

מה עוד? זה לא ספר לקריאה רציפה. אפשר עקרונית לפתוח אותו בכל עמוד שהוא ולהתענג. כמו כן זה לא ספר לקריאה עיונית ומהורהרת אלא לקריאה בליווי כוס קפה ורוגל'ע.
(ניסיתם פעם לקרוא עם כוס קפה ורוגלע'? זה לא קל. שתי הידיים תפוסות והספר כל רגע נסגר. למזלנו, בגעציל זה לא בעיה משום שכאמור אפשר לפתוח מחדש בכל עמוד שהוא וליהנות במידה שווה)

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
בביקורת (המצויינת והמושקעת) של רותי קפלר, הספר הוגדר כראשון מסוגו בציבור החרדי בכך שהוא ספר קומדיה. כמו כן הובעה ביקורת על כך שהעלילה היא בעלת מבנה פשוט עם פלאשבקים ארוכים מדי.
הרשו לי לחלוק.
מדובר ב'ראשון מסוגו' מבחינה נוספת. הכתיבה היא מסוגת (ז'אנר בלע"ז) 'זרם התודעה'. סוגה זו מתאפיינת בכתיבה אסוציאטיבית, קופצנית ובלתי רציפה. הקו המנחה את הכתיבה הוא זרם התודעה של הכותב. דבר מזכיר דבר שמזכיר דבר אחר וכן הלאה.
אמנם מגזרנו עדיין לא בשל לקבל ספר שכתוב כולו בטכניקת זרם התודעה, לכן הוגש לפניו כאן 'זרם התודעה לייט'. יש מסגרת עלילתית כלשהי, רק שהיא קלושה למדי.

מעבר לזה יש לומר שהספר פשוט מצחיק.
אני לא רואה בו את הביקורת החברתית נגד אטימות ואנוכיות וכו', אלא רצף של התרחשויות, אנקדוטות, קוריוזים, אפיזודות, סיטואציות, סצנות (יש למישהו עוד מילים?) שמטרתן אחת - לשעשע את הקורא.
ה'מספר' מאד נוכח בסיפור. הרבה מהסיטואציות לא כל כך משעשעות בפני עצמן כמו הדרך שבה געציל מגיש אותן.

מה עוד? זה לא ספר לקריאה רציפה. אפשר עקרונית לפתוח אותו בכל עמוד שהוא ולהתענג. כמו כן זה לא ספר לקריאה עיונית ומהורהרת אלא לקריאה בליווי כוס קפה ורוגל'ע.
(ניסיתם פעם לקרוא עם כוס קפה ורוגלע'? זה לא קל. שתי הידיים תפוסות והספר כל רגע נסגר. למזלנו, בגעציל זה לא בעיה משום שכאמור אפשר לפתוח מחדש בכל עמוד שהוא וליהנות במידה שווה)
זרם התודעה, אהבתי.
אגב, חשוב לציין שישראל קיש היה שותף ענק ליצירה, ושלח לי בשנה האחרונה איזה רכבת משא מלאה מיילים, ועודד על בסיס יומיומי, כולל איורים אישיים שנועדו רק לרומם את רוח הסופר...

ב"ה הטיוטה של זעליג נמצאת בשלבי תפירה וסגירה. שזה סוג של ספר המשך לגעציל, רק רגוע יותר. (@באבא קמא כנראה יוכל לקרוא את זעליג ברצף)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה