בזכות הקורונה קיבלנו קצת הגיון - חתונות נורמאליות, עדותו של בעל גמ"ח

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
100 אלף חתונה פשוטה וסטנדרטית לצד אחד? נראה לי שאלו לא הסכומים שהובאו למעלה...
זה לדעתי כולל שכירות, מוצרי חשמל בסיסיים, שבת שבע ברכות ביגוד ונדוניה. (ואולי גם מתנות?)
מי שאמר לי את הסכום הוא אבא שלי שחיתן 15 בלעה"ר, וכמובן הכל במינימום של הסטנדרט.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
אי אפשר להשוות בשום אופן את החיים של היום, עם רמת החיים הגבוהה, שבהם בריתות ובר מצוות נערכות באולם שמחות בינוני, לחיים של פעם, בהם בריתות נעשו בבית הכנסת, עם כמה עוגיות 'לעקיך' שחולקו אחריהם, ובר מצוות צוינו בעלייה לתורה.
אני דווקא חושבת שאפשר להשוות , חשוב להשוות, ונכון להשוות,
רמת חיים היא נכות, היא מוגבלות שברגע שמתרגלים אליה כל דבר מתחת אליה נראה מוזר וכל דבר מעליה - שווה.
אבל היא לא מוסיפה שמחה. לא תוכן ולא אושר.
ולא, אני לא חושבת שצריך לקמץ דווקא באוכל, אבל המוזיקה, השמלה והבר יכולים להיות מקסימים ופשוטים, אם לא שהתרגלנו לסטנדרט מסוים ומתחתיו הכל נראה לנו מוזנח.
מצד שני אני לא מאמינה שאפשר להילחם בזה, אנחנו חיים בתוך העולם ולומדים סטנדרטים , קשה לבוא לחתן וכלה שרגילים לסטנדרטים כאלו ולבקש מהם להראות כמו קבצנים (לפי המקובלות, כמובן)
ולכן כדאי לכל אחד למצוא את המינימום של רמת החיים שבה הוא מרגיש בסדר, ולא להתרגל ליותר מזה, זה לא מוסיף כלום.

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
בתור מי שמנגן כבר שנים בשמחות ואירועים, וניגנתי השבוע בחתונה כזאת - אני מעיד שהייתה שם כזאת שמחה גדולה, כמו שלא ראיתי הרבה זמן באף חתונה.
כל הזמן היתה לי את התחושה שאולי צריך כך לעשות לכתחילה! במקום להיכנס לחובות וכו'.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
זה לא רק שינוי מעשי, זה מתחיל אכן בכך, אבל זה נגמר בתהליך פסיכולוגי עמוק שמשנה את כל צורת החיים ומוסכמות חברתיות.
כמובן, שבמצב דידן שנכפה עלינו להתחתן במציאות כזה, ניסו 'לפצות' מכל מיני אופנים על ה'חתונה העלובה'. אבל הנושא הוא אם הציבור יסכים לשנות דפוס פעולה ולהסכים להתחתן באופן שחתנו בשבועיים הנוכחיים, אז הכל ישתנה, וירד ב-50% אחוז.
כי הכל יחסית. כי ברגע שנכנס בראש לחסוך ולשנות דפוסי פעולה, אז גם לא ישקיעו כ"כ בבגדים, לא ישקיעו כ"כ בשבת אויפרוף, ובבגדי נדוניה, כי נתרגל שלא צריך הכי טוב והכי יפה, אפשר להסתדר יפה גם בפחות טוב.

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
ייתכן שעכשיו זו הזדמנות לנסות לשנות דפוסים.
קשה להאמין שאנשים ימשיכו להתחתן כך גם אחרי המשבר, אבל אם יהיה רעיון ביניים, חסכוני יותר מההפגזות שהיו נהוגות טרום הקורונה, ישמצב, שיהיה ניתן להעלות את הרמה רק עד אליו, ולא לחזור לחלוטין למה שהיה.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
אבל אם יהיה רעיון ביניים, חסכוני יותר מההפגזות שהיו נהוגות טרום הקורונה
אני לא מכירה את ההפגזות האלו שמדברים עליהן.
בסביבה שלי מחתנים במינימום המקובל, שזה כמובן אלפי שקלים על אוכל תזמורת וצלם, אבל אני לא רואה איפה באמת אפשר לחסוך פה. להתחתן עם D.J? נניח , כמה זה חוסך?
בלי צלם ? עם מצלמה ביתית? אולי להזמין פחות אנשים .

יהודית ק

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
מה הקשר פה הדירות שנותנים בציבור הליטאי? הציבור הליטאי עושה ברובו חתונות סטנדרטיות,
עדיף להוציא את הכסף על אולם מפואר? זה פשוט כסף לפח, הדירה נשארת לזוג לקורת גג
ולענייננו, כמו שכתבו כאן שבייביסיטר ונסיעות עולה יותר מהמנה, אז רק מי שמרגיש קרוב צריך להגיע
ולא כל מתפללי בית הכנסת שחשקה נפשם בשעת ליל בפרוסת קוגל וצלחת טשולנ'ט.
ובריתות היום רובם עושים בבית מהסיבה שרוב הנשים עובדות ולא מגיעות וכן הגברים שלא
יכולים להחסיר הרבה מהכולל\עבודה.
והכאב ראש הכי גדול זה הבר מצוות, הייתי עושה את זה לגברים בלבד, במיילא גם האמא של החתן לא מצליחה לראות אותו, ואין שום דבר מעיין בעזרת הנשים, חוץ מהבגדים והתסרוקות של בנות המשפחה,
אז למען ה' תסבירו לי מה מעניין בבר מצווה? זהו ארוע משעמם לחלוטין! רוצים לפגוש את המשפחה
תפגשו "בגני יהושע" ותעשו שייט, למה אם החתן צריכה להתרוצץ חצי שנה לפני הבר מצווה כדי
שהמשפחה תאמר לה יואהההו את נראית טוב, שלא נדבר על הדיאטה שמשבשת את החיים, והכל
למען ערב של כמה שעות, שמשאיר חור בכיס.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בתור מי שמנגן כבר שנים בשמחות ואירועים, וניגנתי השבוע בחתונה כזאת - אני מעיד שהייתה שם כזאת שמחה גדולה, כמו שלא ראיתי הרבה זמן באף חתונה.
כל הזמן היתה לי את התחושה שאולי צריך כך לעשות לכתחילה! במקום להיכנס לחובות וכו'.
אם יקצצו בחתונות, הדבר הראשון שיעשו הוא לעבור מאורגניסט לתקליטן...
בכל אופן, מסתבר שכשהחתונה קטנה, מטבע הדברים רק קרובי המשפחה המצומצמת מגיעים, ששמחתם לרוב גואה, וכשאין אחרים ברקע, רואים רק אותם, ונראה ש'השמחה גדולה יותר משאר חתונות'.
אני מוכן להמר שאין כלה בעולם שבחלומותיה השחורים ביותר תרצה חתונה כזו.
אני גם מוכן להמר, שהכלה מוכנה לקחת על עצמה חובות, ובלבד שתהיה לה חתונה 'נורמלית'.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מה הקשר פה הדירות שנותנים בציבור הליטאי? הציבור הליטאי עושה ברובו חתונות סטנדרטיות,
דיברו על החובות האסטרונומיים שנופלים על כתפי ההורים בגלל החתונות, ועל זה כתבתי שזוג הורים סטנדרטי יכול לעמוד בתשלומים לחתונה אברכית מינימלית, ארמונות וולף/פרידמן/תמיר העגול, ועיקר העול הוא בגלל הסכומים האסטרונומיים שנותנים לדירות, הפוחת לא יפחות מ- 400 אלף שקל כסף עובר לקבלן.

חני בנני

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בכל אופן, מסתבר שכשהחתונה קטנה, מטבע הדברים רק קרובי המשפחה המצומצמת מגיעים, ששמחתם לרוב גואה, וכשאין אחרים ברקע, רואים רק אותם, ונראה ש'השמחה גדולה יותר משאר חתונות'.

מי רוקד בחתונה??
הדודות בנות 60?
הבנות דודות שעדיין ממתינות?
בכל החתונות שהשתתפתי בימי חיי והיו המון כאלה, השמחה הגדולה זה החברים והחברות.

סנה"מ

משתמש רשום
בהוצאה שנראה לי ודאי מיותרת היא התזמורת שמחירה הופקע ועולה למעל כל דמיון
אנשים פשוטים שסוגרים תזמורות ב15.000 ש"ח זה מצב שנוצר רק ע"י לחץ חברתי בישיבות והלואי שבזכות /בגלל הקורונה יגמר המצב הזה. יישאר אותם כמות מוזמנים עם תזמורת של 3.000 ש"ח והמליונרים יסגרו ב5000 ש"ח - לא צריך יותר!!
ובטוח שגם האמנים הטובים יפסיקו לדרוש את המחיר המופקע 4.000 לארבע שעות עבודה שמתוכם אוכלים שעה וחצי!!

מנגנת

משתמש מקצוען
כלכלה נורמלית כוללת גם מעמד גבוה.
ליתר דיוק, המעמד הגבוה חיוני לכלכלה יציבה.
צמצום דרסטי בהוצאות חתונה נשמע נפלא מהצד של המחתנים. יש לו גם צד שני- הצד של נותני השירותים.
להערכתי (אני באמת לא בתחום כך שאולי אני ממש טועה) רוב מוחץ של נותני השירותים בשוק החתונות הוא מתוך הציבור שלנו. כך ששינוי כזה יגרור עוד כמה שינויים לעוד כמה כיוונים פרט להפחתת הלחץ של המחתנים.

שתים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מי רוקד בחתונה??
הדודות בנות 60?
אני הייתי בהמון חתונות שלא היו הרבה חברים/חברות, (בגלל מיקום גיאוגרפי), אבל המשפחות גדולות,
והדודים ובני הדודים (ואחים ואחיות ואחינים), רקדו ושימחו מאוד, ועשו את החתונה!

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מי רוקד בחתונה??
הדודות בנות 60?
ברור.
אך בחתונות שמתקיימות במתכונת מצומצמת של עשרות בודדות, די באחים/ות ובגיסים/ות ובאחיינים/ות בשביל ליצור תמונה של חתונה 'שמחה במיוחד'.

חני בנני

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
ברור.
אך בחתונות שמתקיימות במתכונת מצומצמת של עשרות בודדות, די באחים/ות ובגיסים/ות ובאחיינים/ות בשביל ליצור תמונה של חתונה 'שמחה במיוחד'.
ואם זה ילד שני/ שלישי במשפחה שאין עדיין מספיק נשואים שירקדו, ובטח לא אחיינים?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ואם זה ילד שני/ שלישי במשפחה שאין עדיין מספיק נשואים שירקדו, ובטח לא אחיינים?
לא באתי לומר שכך צריך להיות, חלילה.
באתי אך ורק להסביר למה בחתונות 'קורונה', יש הטוענים ש'השמחה היתה גדולה'. ואם כן לא שייך לשאול 'מה יהיה אם'.

יהודית ק

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
כלכלה נורמלית כוללת גם מעמד גבוה.
ליתר דיוק, המעמד הגבוה חיוני לכלכלה יציבה.
צמצום דרסטי בהוצאות חתונה נשמע נפלא מהצד של המחתנים. יש לו גם צד שני- הצד של נותני השירותים.
להערכתי (אני באמת לא בתחום כך שאולי אני ממש טועה) רוב מוחץ של נותני השירותים בשוק החתונות הוא מתוך הציבור שלנו. כך ששינוי כזה יגרור עוד כמה שינויים לעוד כמה כיוונים פרט להפחתת הלחץ של המחתנים.
יש הרבה נותני שירותים כמו זמרים, שאני ממש לא חושבת שהם מהציבור שלנו! יש להם 2 זהויות ובא תראה איך הם נראים שהם לא בהופעה, שלא נדבר על זה שמידיעה ברורה ,אני יודעת על זמר שנחשב חרדי שהצביע למלפגה לא חרדית.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יש שביל זהב. לא חושב שמישהו רוצה חתונה של 10 משתתפים, אבל ברגע שמורידים מ-500 אפילו רק ל-150, זה לא רק חסכון במנות אלא בכל הרמה (תזמורת תסרוקות וכו')
השינויים מתחילים מלמטה, לא מלמעלה.
אם הציבור האמיד לא יוריד, אין שום סיבה שהציבור הסטנדרטי יוריד.
רק אם הבריתות יעברו להיות בבתים, ובבר מצוות יסתפקו בקידוש, גם החתונה תעבור להיות עם 150 משתתפים, שלפעמים זה מספיק רק לבני המשפחות של הצדדים, לא כולל חברים/ות לעבודה, שכנים ומכרים.
ברוך ד' המגמה כיום היא של עליית העושר בציבור, ולא להיפך, כך שאין סיבה שהדברים יקרו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה