בג"ד כפ"ת ביידיש

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הבעיה מתחילה בבתי החינוך.
בתלמודי התורה באידיש - לא מלמדים אידיש בכלל.
לימוד החומש הוא בעיקר תרגום מלה"ק לאידיש. לרוב על פי ספר 'למשמעות'.
רוב הילדים, וכך גם הוריהם, אינם מבינים חצי מהמילים באידיש, וכששואלים אותם מה זה 'פַאדַארְבְּן', הם לא יודעים מראש שלהם.

בהמשך בלימודי הכתיבה, הם לומדים - כמובן - עברית.
כי הרי אידיש הם כבר יודעים, עכשיו צריך לדעת עברית.
ובאמת, אם לא זה - איך ידעו עברית? עברית אמורה הרי אמורה לסדר את החיים שלהם.
ואידיש, לא נורא, שיקראו 'רבי מנדל' ויסתפקו עם מה שיודעים.

בבתי החינוך לבנות של היישוב הישן המצב יותר טוב.
מוסדות החינוך לא אמורים ללמד אידיש, הם מיועדים לאנשים דוברי השפה מבית
מה שציינת קורה אצל הורים שלא יודעים את השפה ורוצים שילדיהם ירכשו במוסדות הלימוד, ילדים שמלכתחילה דוברים אידיש יודעים ועוד איך
חוץ מזה, אם קונים ספרי קריאה באידיש הילדים קוראים ולומדים
בבתי החינוך שהזכרת המצב הוא לא "טוב יותר" אלא מצוין! הבנות יוצאות עם שפה פרפקט כולל קריאה וכתיבה, וכמו בכל שפה בספרות משתמשים במילים שלא מדברים ביום יום
אלה שרגילים לקרוא ודוברים את השפה נהנים מהקריאה, אלה שדוברים חלקית נתקעים ומתייאשים סופית וזה ממש חבל

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
מוסדות החינוך לא אמורים ללמד אידיש, הם מיועדים לאנשים דוברי השפה מבית
מה שציינת קורה אצל הורים שלא יודעים את השפה ורוצים שילדיהם ירכשו במוסדות הלימוד, ילדים שמלכתחילה דוברים אידיש יודעים ועוד איך
ממש לא. גם בארצות הברית בריכוזים חרדיים לומדים בחדר אידיש, אי אפשר לרכוש שפה עשירה לדיבור, וכ"ש לכתוב כראוי בלי לימוד יסודי.
חוץ מזה, אם קונים ספרי קריאה באידיש הילדים קוראים ולומדים
זה נכון אם יש אכן קוראים, בדרך כלל אם לא למדו השפה באופן יסודי לא אוהבים בכלל לקרוא. ואז אין להורים העצבים להסביר לילד כל מילה שניה.
בבתי החינוך שהזכרת המצב הוא לא "טוב יותר" אלא מצוין! הבנות יוצאות עם שפה פרפקט כולל קריאה וכתיבה, וכמו בכל שפה בספרות משתמשים במילים שלא מדברים ביום יום
אלה שרגילים לקרוא ודוברים את השפה נהנים מהקריאה, אלה שדוברים חלקית נתקעים ומתייאשים סופית וזה ממש חבל
זה נכון בבתי החינוך של הבנות שהם באידיש, שם אכן לומדים טוב אידיש. ואני רואה אכן הבדל ענק בין הבנים והבנות, הבנות אוהבים לקרוא גם באידיש וגם בעברית\לשון הקודש, והם גם משתמשים בשפה עשירה יותר באידיש מהבנים.

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
ממש לא. גם בארצות הברית בריכוזים חרדיים לומדים בחדר אידיש, אי אפשר לרכוש שפה עשירה לדיבור, וכ"ש לכתוב כראוי בלי לימוד יסודי.
יש מקומות שבנים לומדים כתיבה באידיש
יש לי לקוחות מחו"ל שאני מתכתבת איתם רק באידיש, האידיש שלהם מושלמת!
זה נכון אם יש אכן קוראים, בדרך כלל אם לא למדו השפה באופן יסודי לא אוהבים בכלל לקרוא. ואז אין להורים העצבים להסביר לילד כל מילה שניה.
שפת אם מדברים מהלב וממה ששומעים
גם עברית הבנים לא לומדים כשפה ואין להם מקצועות דקדוק / לשון ועוד
לומדים רק איך לכתוב וצורת האותיות

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
יש מקומות שבנים לומדים כתיבה באידיש
יש לי לקוחות מחו"ל שאני מתכתבת איתם רק באידיש, האידיש שלהם מושלמת!
זה בדיוק מה שאמרתי. בארצות הברית כולם לומדים כתיבה וקריאה באידיש, ולכן שם האידיש שלהם מושלמת, לעומת זה כאן בארץ לא לומדים רק אצל הבנות (בבתי ספר באידיש כמובן) ולא בתלמודי תורה.
שפת אם מדברים מהלב וממה ששומעים
גם עברית הבנים לא לומדים כשפה ואין להם מקצועות דקדוק / לשון ועוד
לומדים רק איך לכתוב וצורת האותיות
בדיוק

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
זה בדיוק מה שאמרתי. בארצות הברית כולם לומדים כתיבה וקריאה באידיש, ולכן שם האידיש שלהם מושלמת, לעומת זה כאן בארץ לא לומדים רק אצל הבנות (בבתי ספר באידיש כמובן) ולא בתלמודי תורה.
הבנתי שבחיידר סאטמאר כן כותבים באידיש

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
צריך להוסיף, האידיש בארה"ב לא כ"כ מושלמת בפועל, כי למעשה חמישים אחוז מהדיבור זה באידנגלית, אבל ברעיון הם יודעים השפה אם רוצים דוקא.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
הבנתי שבחיידר סאטמאר כן כותבים באידיש
מה פי' כותבים? הם לומדים איך לכתוב באידיש, והם גם קוראים סיפורים באידיש וכדו', כמו שעושים בעברית?

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מה פי' כותבים? הם לומדים איך לכתוב באידיש, והם גם קוראים סיפורים באידיש וכדו', כמו שעושים בעברית?
אני לא שולחת לשם אז אני לא יודעת מה בדיוק לומדים
נתקלתי בכאלה שבאו משם והם ג"כ כותבים פרפקט לפי הכללים

ספרא וסייפא

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אם הרבה מהספרי קודש של אדמו"רי סאטמאר הם באידיש, וכנ"ל עלוני השבת, סביר להניח שהקוראים מבינים היטב.

אגב, נתקלתי גם כאן בארץ באנשים המתכתבים באידיש מושלמת.
אך זה בעיקר משום עינא בישא מפחד שלטונות המס.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אם הרבה מהספרי קודש של אדמו"רי סאטמאר הם באידיש, וכנ"ל עלוני השבת, סביר להניח שהקוראים מבינים היטב.
השאלה שלי היתה אם בחדר לומדים את זה, זה מה שמעניין לי (לא למעשה... סתם מסקרנות). חוץ מזה איזה מספרי אדמור"י סאטמאר הם באידיש.
וגם כתבתי למעלה שכדי שהילדים ירצו ויאהבו לקרוא באידיש צריך לדעת אותה מקודם, כי אחרת אין להם עצבים לזה, כי קשה להם.

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
השאלה שלי היתה אם בחדר לומדים את זה
אכן. אבהיר לך מידיעה (איני שולח שם, אבל בכל זאת מידיעה - עכ''פ באחד מה'סאטמאר'ים), שלומדים שם לכתוב באידיש כמו שלומדים את העברית בשאר הת"ת.
וכתוספת הם לומדים לכתוב גם לשה"ק, אבל הדגש ניתן על האידיש.
והם גם קוראים סיפורים באידיש וכדו'
בטח. כשהנהלת התלמוד תורה שמה מודעה בלוח מודעות המיועדת לתלמידים שיקראו ויבינו, זה יהיה באידיש.

ומכאן באה ה"עמי ארצות" שלהם בכתיבה בלשון העברית. (לא בלשון הקודש, כי בלשון הקודש גם בוגרי הת''ת אשר למדו שם עברית, ידיעתם בלשון הקודש דלה מאד).

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
ומכאן באה ה"עמי ארצות" שלהם בכתיבה בלשון העברית. (לא בלשון הקודש, כי בלשון הקודש גם בוגרי הת''ת אשר למדו שם עברית, ידיעתם בלשון הקודש דלה מאד).
לא הבנתי בדיוק אם ה'עמי ארצות' שלהם בעברית או באידיש.
אבל עקרונית, הייתי שולח ילד שלי לחדר שלומדים שם אידיש על חשבון הלשון הקודש, מההפוך (כמובן אם אין שיקולים נוספים חוץ מזה...), כי לשון הקודש אפשר ללמוד לבד ברמה סבירה ביותר (לבנים שכל החיים טובלים בלשון הקודש), משא"כ אידיש אם לא לומדים לא יודעים.
זו מציאות שאפשר להוכיח מכל החו"צניקים, שלרובם אין מה להתבייש בלשון הקודש שלהם הגם שלא למדוהו באופן רשמי (הגם שאני מודה שלא מגיע ממש לאלו שבארץ).

ספרא וסייפא

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
השאלה שלי היתה אם בחדר לומדים את זה, זה מה שמעניין לי (לא למעשה... סתם מסקרנות). חוץ מזה איזה מספרי אדמור"י סאטמאר הם באידיש.
הדרשות בעיקר. ראיתי כמה ספרים של מהר"י ט"ב באידיש.
באוצה"ח יש רק ספר אחד.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
זו מציאות שאפשר להוכיח מכל החו"צניקים, שלרובם אין מה להתבייש בלשון הקודש שלהם הגם שלא למדוהו באופן רשמי (הגם שאני מודה שלא מגיע ממש לאלו שבארץ).
ועדיין משיבושי הכתיבה שלהם אין צל של ספק שהם חוצניקים.

סמינר דוד

משתמש מקצוען
סליחה על ההתערבות, כי אני לא בדיוק קשורה, אני לא דוברת אידיש, ולא מבינה אידיש, אבל גרתי בשכונת מאה שערים שכולה אידיש.

ויש לי 2 דברים לומר:
א. הבנות שיודעות מצוין אידיש, לא מבינות חומש פשוט, תהילים ועוד. הן קוראות מצוין כותבות רץ באידיש, גם כשעזרתי לאחת מהן לכתוב מאמר על נושא מסויים, אני דיברתי עברית והיא תרגמה תוך כדי כתיבה באידיש. ולמחרת היא סיפרה לי איך שהמורה התלהבה מהמאמר שלה. והציגה אותו לכל הכיתה.

ב. שאלה סקרנית לא ביקורתית - למה הבנים שמדברים ולומדים באידיש, לא אמורים ללמוד דקדוק עברית? זו התורה שלנו?

לוחם תמורות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
גם באידיש הדבר כן - למי שכמובן מתמצא היטב בשפה, ועובדה זאת ברורה וידועה לו - (כמובן שמדובר בעיקר בניקוד ע"י האות א' שמשמשת גם כעיצור גם כקמץ וגם כפתח,
תגובה נכונה
בשפה מקצועית קוראים לזה ''ניקוד דיאקריטי'' שפירושו ניקוד הכרחי
ומנקדים רק קמץ באלף , פתח בדו תנועה ''יי'' , דגש ב''פ'' ואם האלף בפתח לא מנקדים כי כך הרוב ורק למיעוט הנצרך מנקדים, והניקוד הזה הוא הכרחי למי שלא יודע את השפה אפילו שהוא יודע את כללי הקריאה .

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הבעיה מתחילה בבתי החינוך.
בתלמודי התורה באידיש - לא מלמדים אידיש בכלל.
לימוד החומש הוא בעיקר תרגום מלה"ק לאידיש. לרוב על פי ספר 'למשמעות'.
רוב הילדים, וכך גם הוריהם, אינם מבינים חצי מהמילים באידיש, וכששואלים אותם מה זה 'פַאדַארְבְּן', הם לא יודעים מראש שלהם.
בבתי החינוך לבנות של היישוב הישן המצב יותר טוב.
כ"כ לא נכון או מכליל! אלא שאם כתבת כך, מן הסתם זה נכון, חלקי. כי אצלנו הבנים לומדים את הטייטש לאידיש, בו בזמן שהם וגם הוריהם מבינים כל מילה ומילה, ללא שום צורך במילון... או בעזרה. לכל היותר, ההורים המנוסים בשפה יסבירו לילד הצעיר משמעויות של מילים מעט מורכבות, או בלתי שגרתיות, או בלתי שגורות (פשוט משום שאנו מתגוררים כאן, בארץ דוברת העברית) זה ברור להם כשמש, ובדיוק זה מה שכתבתי למעלה, שהבעיה הזאת שציינת שהורים לא מבינים מילים כמו שציינת כמשל, הם אותם הורים שהאידיש אינה שפת אמם, או לא שגורה על לשונם כשגרה, או שרק דברו באידיש ולא כתבו וקראו.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סליחה על ההתערבות, כי אני לא בדיוק קשורה, אני לא דוברת אידיש, ולא מבינה אידיש, אבל גרתי בשכונת מאה שערים שכולה אידיש.

ויש לי 2 דברים לומר:
א. הבנות שיודעות מצוין אידיש, לא מבינות חומש פשוט, תהילים ועוד. הן קוראות מצוין כותבות רץ באידיש, גם כשעזרתי לאחת מהן לכתוב מאמר על נושא מסויים, אני דיברתי עברית והיא תרגמה תוך כדי כתיבה באידיש. ולמחרת היא סיפרה לי איך שהמורה התלהבה מהמאמר שלה. והציגה אותו לכל הכיתה.

ב. שאלה סקרנית לא ביקורתית - למה הבנים שמדברים ולומדים באידיש, לא אמורים ללמוד דקדוק עברית? זו התורה שלנו?
כל דבר לגופו של מקום וקהילה. 'אצלנו' הבנות שלומדות ויודעות על בוריה אידיש, מכל כיוון שתבחרו, יודעות ולומדות מצוין גם לשון הקודש, ומבינות ועוד איך רוב רובו של מה שהן מתפללות ולומדות מתוך ספרים בלשון הקודש. יש גם רבות שקוראות ספרי קריאה בעברית, או בהברה של לשה"ק, ואז שולטות עוד יותר טוב גם בעברית. דקדוק יסודי בעברית הן לו לומדות, נכון. אבל כללים בסיסיים בלשון קודש, בהחלט כן. אלא שלאו דווקא כמקצוע נפרד, רק תוך כדי.
ואצל הבנים גם לומדים כללי לשה"ק, אבל לא דקדוק באופן רשמי ונפרד, כמקצוע בפני עצמו. אלא שתוך כדי הלימוד ומתוך הלימוד הם נתקלים בכל ההדגשים והכללים, ויודעים בסוף מצוין את כללי הדקדוק מתוך המקורות.
את כל הנ"ל אני כותבת מתוך ניסיון, ולא מתוך סטיגמטיות ושמועות בעלמא (כפי שרווח פעמים רבות).

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
[עד שאתם מתדיינים כאן רצוא ושוב, עלתה אצלנו לאחרונה יזמה חשובה להקים ת"ת על טהרת הקודש כדרך אבות וזקנים - בשפה הקדושה לאדינו, לאחינו יוצאי ק"ק הבלקן וצפון אפריקע.]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה