קורונה בא לי להמשיך לחיות בעיר הזאת :(

• פותח הנושא neom
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

צחור

משתמש מקצוען
בדיוק עכשיו, לא בא לי למות.

לא רוצה למות מקורונה, ואפילו לא להידבק בה.
לא רוצה להמשיך להדביק עוד אנשים. לא בתוך בני ברק ולא מחוצה לה.

נכון.
היה כאן כשל חמור. כשל שגבה חיי אדם למרבה הצער.
לא היתה מספיק הסברה. אנשים היו שאננים.
ובני ברק הפכה לנושאת הדגל של המגיפה הזאת, למרבה הצער.

סגר על בני ברק, זה דבר טוב, מעולה, מצוין.
אילו הייתי ראש הממשלה, הייתי עושה את זה גם.
זה לא קשור למגזר או מגדר, לחרדים, חילונים, ערבים או בדואים.
זה קשור למקום ששם יש את ההתפרצות הגדולה ביותר.
וגם אם יש כמה שדונים קטנים או גדולים שקמו לתחיה בדיוק עכשיו, ומלבים את ההסתה לציבור שלם, אין לזה קשר לסגר.
אנחנו רוצים שכל הארץ הזו תמשיך לחיות. בבריאות.
סגר זה דבר מעולה.

אבל-
גם אני רוצה להמשיך לחיות
אפילו
שאני בני ברקית.

הכשל הראשון הוא עצוב, אך הוא כאין וכאפס למול הכשל שקורה עכשיו.
מאות אלפי תושבי בני ברק נותרו ללא פיתרון.
לא מדברת על בגדים, צעצועים, הידורי כשרות.
ואפילו לא על בשר או ביצים.
מדברת על אוכל. על מוצרי צריכה בסיסיים.
גם בבני ברק עדיין צריך אותם.

לפני שלושה שבועות, היו שצעקו על הכשל החמור בהסברה בציבור החרדי.
כשכולם שמו לב לזה, נהיה מאוחר מידי.
עכשיו, זו ההזדמנות שלנו למנוע את כשל הבא! אנא!

עזרו לנו להסתגר!
אין לנו משלוחים ברשת, ולא משלוחים בכלל. אין איך להשיג מזון! אין!!
רק לצאת לרחוב ולהסתובב בין החנויות.

הייתי רוצה להביא את הזעקה הזו לכל הגורמים הרלוונטים.
זה נחמד להראות אישה רצה לקניות בבני ברק, ליד קומץ של מפגינים חמומים שיש בכל מקום.
זה אבסורד.
האישה רוצה לחיות!

גם אני רוצה לחיות
אפילו שאני בבני ברק.
לא רוצה למות מקורונה, ולא מרעב, ולא מעגמת נפש.
מרגישה ממש כמוך
בא לי לבכות

zoom

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
היום הייתי צריכה לצאת לצורך חיוני מאוד מב"ב לאיזור רמת גן
ממש נשברתי מזה שלא לקחתי מצלמה
רחובות בני ברק היו ריקים מאדם
ואילו ברמת גן - ספרתי ברחוב אחד יותר מ10! אנשים שחלקם הסתובבו (ללא כפפות או מסכה)
חלקם ישבו על ספסל ופטפטו להנאתם תוך כדי עישון סיגריה ובמרחק של הרבה פחות מ2 מטר
חשבתי שאני מתפלצת
אח"כ יבואו לצעוק על החרדים
ועל זה שהם לא מקיימים את הנהלים
נורא.
(וזה אחרי שבן משפחה סיפר שנתקל במראות דומים בדרכו לעבודתו באיזור הבורסה - לא האמנתי לו עד שחזיתי בזה בעצמי)
ולגבי אספקת המזון - כל מילה!
הזמנתי כבר בשבוע שעבר בתחילת השבוע בישיר למהדרין
כשהמשלוח אמור להגיע בשבוע הבא
אני חושבת ששלושה שבועות לפני החג זה נורמלי (במצב הנוכחי דוקא!) להזמין את מוצרי היסוד הנדרשים לחג
והדורשים אחסון במקומות הנקיים מחמץ.
כרגע המשלוח התבטל
מישהו מוכן להגיד לי מה עושים עכשיו כשמאז פורים לא הוצאתי את האף מהבית
(להוציא היום עם מסכה וכפפות בתוך רכב)
ואין
כבר
איפה
להזמין???????????????????????????????????????????

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עוד דעה של תושבת בני ברק -

מי שגר בעיר הנפלאה והמקסימה הזו, יודע שרוב רובם של תושבי העיר שומר על הכללים בצורה נפלאה,
גם בזמנים שהיה מותר להתפלל במרחק 2 מטר, וגם בזמנים שמותר להתפלל דרך המרפסות.

אני חושבת שרוב רובם של החולים נדבקו בימי הפורים אשר אין שמחה יותר גדולה מאשר בעיר בני ברק,
בכל בית נכנסים ויוצאים מאות איש, בכל בית כנסת הריקודים עד לב השמים,
והמאפיין העיקרי של בני ברק זה האווירה המדהימה שיש בתוככי הקהילות, בתי הכנסת ובתי המדרש.

באותם ימים לא היו שום כללים [איסור כינוס של 5000 איש] ואנשים לא שמרו על שום כלל,
אצלנו בבית באים תלמידים של בעלי, חברי בית הכנסת, שכנים, קרובי משפחה, וידידים,
הבית הומה ומלא בכל רגע ורגע, והשתיה כדת אין אונס.

לאחר ימי הפורים חל מהפך אמיתי בקרב תושבי העיר, אך מה לעשות...
הקורונה לא מתפרצת אחר יום או יומיים, היא סינית.... ויש לה סבלנות לחכות זמן ארוך עד שהיא מתפרצת,
ועכשיו אנחנו מקבלים את המנה העיקרית והכואבת.

אבל דבר אחר מדיר שינה מעיני, והלוואי ויהיה מי שישמע את קולי,
בחברה בה אני עובדת משתדלים מאד שלא להוציא את העובדים מהבית, אך לעיתים אין ברירה,
חברה לא יכולה לקרוס, והחברה ממשיכה בפעילות הכרחית על פי חוקי המדינה,
ועל כן כל עובד מקבל יום בשבוע שבו הוא 'עובד חיוני'.

והיום יצאתי לעבודה בשעות הבוקר המאוחרות -
נכנסתי לכביש איילון בדרכי לאזור כפר סבא והסביבה,
והייתי בהלם --------------------

אחרי הדממה המוחלטת בעיר בני ברק,
פקק בכביש איילון.

ואני חושבת שאחרי שהתקשורת הכללית, בגיבוי מלא של התקשורת ואנשי התקשורת החרדיים העבירו את כל כובד המשקל למגזר החרדי, כאילו רק הוא חולה בקורונה, הציבור הכללי חושב שאצלו הכל מותר.
ואם התיאוריה נכונה - אז הסכנה האמיתית והקשה לפנינו.
כי עכשיו הם מסתובבים... יותר מידי.

נכון - גם בתוך הערים השונות יש מיעוט תנועה, יש מיעוט אנשים ברחוב,
אבל אל תשוו את זה לבני ברק, בשום צורה.
בני ברק ריקה עשרת מונים יותר מאשר רעננה או כפר סבא או נתניה...

החידוד שרק במגזר החרדי ישנה התפרצות - מסכן את כל תושבי המדינה בכך שהם מרגישים שהם יכולים להוריד פרופיל.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
רחובות בני ברק היו ריקים מאדם
ואילו ברמת גן - ספרתי ברחוב אחד יותר מ10! אנשים שחלקם הסתובבו (ללא כפפות או מסכה)
חשבתי שאני מתפלצת
תקראי מה כתבתי מעלייך -
פקק באיילון.

HADASSI

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
בא לי להמשיך לחיות בעיר הזאת :(
cbh cre.JPG

ONE1

משתמש מקצוען
לא חכמה להגיד תשמרו על החיים תשארו בבתים ולתת לאנשים למות מרעב!!
אני לא רוצה להגיד מה אחרים צריכים לעשות אבל אני חושבת שראוי ונכון ללמוד ממה שעשתה אצלינו המועצה כאן בקרית יערים, ברגע שהם קלטו שאחד נדבק מי-ד הם הודיעו בקו של המועצה לא לצאת מהבתים ומי שצריך משהו שיתקשר אליהם והם ישלחו לו עד הבית, כאשר הם עבדו בתאום מול המכולת היחידה שיש כאן , הושיבו כמה פקידות שיקבלו את כל ההזמנות ודאגו למשלוחנים ולמתנדבים תו"כ שבו זמנית דאגו להקים אהל מטורף לאספקת מזון כדי שהתושבים לא יצטרכו לצאת מהעיר כאשר המקום פתוח 24/6 !! כך שאין שם עומס כלל ויותר מזה לאלה שלא רוצים להזמין בטלפון ניתן למלא עגלה להשאיר פרטים וללכת (בשביל לא לחכות בתור) וזה יגיע עד הבית!! הם עושים הכל בשביל לאפשר הישארות בבתים!!
אז נכון שקרית יערים קטנה יותר מב"ב אבל עדיין עם מחשבה לוגיסטיקה ואמצעים ניתן לעשות זאת בכל מקום!!!
כאשר ערך חיי האדם הוא החשוב ביותר צריך לעשות הכל בכדי ל-א-פ-שר את זה!!

קצרה

משתמש מקצוען
כדאי לנסות להזמין ממכולות
יקר יותר, אין ספק
אבל לפחות תהיו עם אוכל מינימלי בחג..

כמה קל להגיד יקר יותר אבל לפחות..
כמה קשה לבצע.

מספרים על בעל בית הלוי שהגיעה אליו אלמנה עם שאלה "האם אפשר לצאת ידי חובת 4 כוסות בשתית חלב". שמע בעל בית הלוי את שאלתה ושלח לה לחג - בשר ויין. בהבנה בהירה שמי ששואלת בליל הסדר על חלב - בשר לחג גם אין לה.

לפעמים מאחורי בכיות כאלו ואחרות מסתתרת אמת מצערת.
אין כסף. אין.

מישהי נשברה ואמרה לי - יודעת מה ? אני אלך להורים לסדר ושהמדינה תחפש מאיפה לקחת את הקנס של ה-5000 שקל.
מהעבודה פיטרו (למעלה ממיליון אזרחי ישראל פוטרו מעבודתם וחיים כרגע במצוקה קיומית. כרבע מיליון כפי הנראה - הפיטורין אמיתיים והם לא יחזרו חזרה) ביניהם גם הזוצ"ה הנחמדה.
חצי המשכורת של חודש מרץ - שולמה לשכירות. דמי אבטלה נמוכים מאד בגילה ולזמן קצר מאד עקב הותק הלא רב. הכולל לא משלם (אברך צעיר--).
יש לה בכיס 200 שקל מזומן עד שהביטוח לאומי יעבירו את דמי החל"ת הנמוכים שיהיו מיועדים לשכירות.
כולם מרגיעים אותה שלא נורא והיא תראה כמה היא תהנה - צריכה רק להזמין סיר אחד ו-X אוכל .. והיא בכלל לא חושבת אפילו באמת על האם כיף להיות לבד בסדר או לא. והיא עסוקה בלבחור לעשות ב-200 שקל הללו :( מה חייבים ממש.
אני שלחתי לה את אחד מסירי הפסח המשומשים שלי בהשאלה לחג...

למי מאיתנו יש אפשרות לבזבז כספים ככה סתם ?
קניה במכולת עבור משפחה של 10 נפשות כשגם ככה בחודש מרץ יש רק חצי משכורת - עולה "קצת" יותר - נניח "רק" 500 שקל יותר בסוף. זה הון!!

תילי5565

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא יודעת על מה ההרצאה שכתבת
סה״כ הבאתי פתרון טכני למי שזה מתאים
הדגשתי שזה יקר יותר, דווקא בגלל שזה לא מובן מאליו לעשות קניה לפסח במכולת.
זה פתרון טוב להשלמת מוצרים חסרים שדחופים ממש, ולא מצאו בשום מקום.
ואני בטוחה שלמי שלא יהיה איך להיכנס לחג יחלקו אוכל
אמרו זאת אם אני לא טועה..

חיה וקיימת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אין השבע מבין את הרעב

קצרה

משתמש מקצוען
חבל זה כך...

חוסר שיתוף פעולה, זלזול בצוותי הרפואה וצפצוף על הנהלים, כך מתנהלת האוכלוסייה בבני ברק על פי עדותה של רופאה המטפלת בחולי קורונה בעיר

מאת מערכת מקור ראשון

ח׳ בניסן ה׳תש״ף (02/04/2020 09:59
)

אני רופאת קורונה באחד מבתי החולים הגדולים באזור המרכז. סיימתי עכשיו עוד סבב של פינויי חולים למקומות טיפול שונים, מותשת ומרוקנת. ולמרות זאת חשוב לי להשקיע עוד כמה דקות בכדי לכתוב את הדברים הבאים כי מדובר בדיני נפשות: מה שקורה בשכונות החרדיות של אזור המרכז, בדגש על בני ברק, מדיר שינה מעיניי.
הולכת ומתפתחת בעיר הזאת קטסטרופה שנובעת במידה רבה מהעדר שיתוף פעולה מצד המטופלים, הטעיות מכוונות ודיבור מזלזל ופוגעני בהם אני נתקלת בשבוע האחרון. אנחנו עסוקים במשך שעות אינסופיות בהסברה, בניסיון להכיל מגפה שעושה רושם שיצאה משליטה, בטיפול בחולים שבסיכון ולמרות זאת הצוותים הרפואיים נתקלים ביותר מדי תגובות שנעות בין חוסר עניין להתעלמות ולהתעמרות.
בדיקת קורונה בבני ברק. צילום: AFP
הבעיה הראשונה היא ההתעלמות מהוראות הבידוד של החולים. לא פעם, כשאנחנו מתקשרים למטופל מאומת בכדי לוודא את מצבו מסתבר שהוא בסידורים מחוץ לבית או מנסים להתקשר לחולה מאומת ומגלים שהוא ניתק את מכשירי הטלפון על מנת שלא יוכלו ליצור איתו קשר. בנוסף, חלק מהחולים שמצבם השתפר קלינית, אולם עדיין חיוביים ומדבקים, מגדירים את עצמם בריאים, הם "החלימו" מבחינתם, ולכן גם מסרבים להתפנות לבידוד או להקפיד על תנאי בידוד הולמים בביתם, שכמעט אינם אפשריים בשכונות אלו.

אלו שכן מסכימים לפינוי לבידוד במלון, באים בדרישות מרתיחות ולא מבינים שלא מדובר בנופש. הם גורמים להתשת המערכת עם בקשות טורדניות שקשורות בתזונה, גאוגרפיה ובחירת מיקום שגוזלות זמן שהיה ניתן להשקיע בטיוב טיפול ושיפור המענה. הם מבקשים כשרויות אזוטריות, על אף שדואגים להם לגלאט, כשרות בד"ץ העדה החרדית והרב לנדאו, או מאושפזים שדורשים לעבור למלון עם חברים או מנסים לארגן פינוי לכל בני הבית למלון, גם לאלו שבאורח פלא עדיין לא נדבקו.
אנחנו נתקלים בלא מעט משפחות ברוכות ילדים שבאופן מכוון לא מקפידות על בידוד, בזמן שיש חולה או שניים אבל בבית גרים עוד שמונה או עשרה ילדים שליליים. מבחינתם, גם ככה כולם היו ביחד ומה הטעם לבודד, זאת למרות ההסברים שלנו על מניעת המשך ההדבקה.
אין אכיפה מספקת, כשאני אומרת למטופל שהוא חייב להתפנות והוא עונה לי: "לא! מה תעשי לי?" הייתי רוצה שרשויות האכיפה יהיו פעילות, יגבו אותנו ויפנו את מי שצריך. גם לאזרחים אין אמירות מספיק ברורות של הרבנים ובנוסף, העירייה פרקה מאהל בדיקות בשל העדר אישור.
אני לא קונה את טיעון העדר החשיפה של חרדים לאמצעי תקשורת מתקדמים ולמדיה. אני חיה את העיר שבה לכל לוויה והפגנה מתארגנים המונים בשעה-שעתיים. התחושה שלנו היא שבציבור החרדי קיים אלמנט של חוסר פחד מהמחלה. משהו בהסברה שם כשל באופן מהותי ועמוק. אין הפנמה של הסכנה למבוגרים ולשבריריים. מי שמרגיש טוב, חש שניצח. זו תחושה מתעתעת ומסוכנת.
אי אפשר לוותר על העיר הזאת. אנחנו מטפלים במסירות במקרים קורעי לב, בכל שיחה כמעט מתגלות משפחות שלמות שנדבקו, בניינים שלמים, ישיבות. הצוותים קטנים, ההנחיות מבלבלות וסותרות. אנחנו נלחמים בכדי להציל את מה שאפשר אבל מרגישים לבד, חסרי תמיכה, אנחנו עושים את המקסימום אבל התחושות קשות, לא זכורה לי כזו התמודדות בנסיבות שונות עם העדה החרדית שבתוכה אני עובדת כרופאה כבר לא מעט זמן. מישהו צריך לעשות משהו, ומהר.

קצת רגישות לאנשים לא תזיק לה לרופאה הזו.

עומד מולה אדם שהיא הולכת לפנות אותו לחג מהבית ומהמשפחה.
בעיניה כשרות זה לפסח היא ענין זוטרי. אבל אני מניחה שהיא היתה מתנגדת להכנס לפנימית פוניבז' לשלוש שבועות או לישון עם פשפשים . זה בעיניה תנאים בסיסיים . בעוד כשרות זה בעיניה "דרישת נופש".
יש כאלו שאצלם העולם מתנהל הפוך ואחרת והם מעדיפים שיכניסו אותם לאיזה אוהל מוזנח - והעיקר שהם יוכלו לאכול.
אז לכן הם שואלים אותה שאלות אחרות מהאם יש שם שירותים נקיים ... וסבלנות לא תזיק לה.

משום מה בניגוד לתיאורים היפים הפנטסטיים - עולה מהאנשים תמונה קשה של סבל רב באותם "מלוניות". ושל חוסר התחשבות מושלם . דפדפי בשאלות פה בפורום ותגלי כמה אנשים נתקלים בקיר , בהוראות קשות ולא הגיוניות.
אדם שיש לו בבית תנאי בידוד (בית גדול למרות שהמשפחה גדולה , או זו"צ לבד בבית כמו שכתבה פה מישהי אתמול - גם זה קיים) ובכל זאת קופת חולים מתעקשת לשלוח אותו למלונית בלי הסברים ועם גישה כמו של הרופאה הזו - יכול להגיע בהחלט למשפט כמו - ומה תעשי לי אם אני אסרב.

כמים הפנים לפנים.
כמו שהיא מדברת לחולים - באותו טון הם עונים לה. ככה זה.
אם הרופאה הזו היתה אנושית -
תענה לשאלות בסבלנות. תקשיב למטופלים ותשמע את לבטיהם ותדבר אליהם באופן נאות - מבטיחה לך שהיא לא תקבל תגובות כאלו חזרה.

קצרה

משתמש מקצוען

אומרים הרבה דברים. להגיד זה לא בעיה.
אומרים שלא יהיה מחסור לרגע בשום אוכל.
אף אחד לא באמת מתכנן לחלק אוכל לאף אזרח..
וחסר. כן.

אני מחפשת את מספר הטלפון או האתר לדיווח על זה שאין איך להכנס לחג
לידיעתך - הוא עוד פחות משבוע.

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית

אז אמרו:(

רק אספר, שעובדת רווחה בעזר מציון כורעת תחת מבול הטלפונים המבקשים עזרה ואוכל מינימלי.
העיריה מפנה לעזר מציון.
ולעזר מציון כוחות מוגבלים שמיצו את עצמם.
ואין דרך לעזור להם.

שימו לב לסביבה הקרובה.
יתכן ויש מישהו הזקוק לעזרה.
קשיש.
בודד.
או סתם אדם פחות מאורגן.
קולם לא נשמע.
כמעט.
כל עזרה תתקבל בברכה.

ואל תטיחו אמרנו ואמרנו ואמרנו
זה לא הזמן ולא הדרך.
קשה לדמיין תסריטי אימה שכאלו.
קשה להפנים אותם.
והכי קשה להכיל אותם.
אל תזרקו אבן אחר הנופלים.
בבקשה.

בברכת בריאות איתנה לכל עם ישראל.
ופסח כשר ושמח.

שני.ס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
1. עזרה ואחוה הוציאו קטלוג ועושים משלוחים. זה לא פתרון לאוכל אבל למי שצריך דברים משם יש לפחות אפשרות.
2. לגבי מוצרי מזון - אולי תדברו עם העיריה ותנסו לבקש לסדר משהו - איזה פתרון לנושא קניות המזון.

שני.ס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עוד משהו - לא כדאי להאשים, חבל. בימים אלה בואו ננסה להבין ולבוא לקראת.
יש יהודים במצוקה כלשהי - אין להם קניות לחג - מה יעזור להם אם יאשימו אותם עכשיו שיכלו להתארגן או שיכלו לחשוב על זה וכד', אפשר לנסות לתת עצות ואם לא עצות או הבנה אז עדיף לא לכתוב.
אני לא מבני ברק, ולא ידעתי שזה המצב בבני ברק שאפילו קניות כרגע זה בעיה, אבל אני מביהנשיש כאן בעיה, ויש כאן צער של יהודים.
מקווה שתצליחו להתארגן עם קניות ושיהיה לכם כל צרכיכם בשפע בבריאות ובשמחה

ecf

משתמש פעיל
בטח. ביבי לא רצה לעשות סגר כי נפתלי בנט הציע את זה!!!
התכוונתי להוכחות על כך שהיה כשל שגבה חיי אדם.
יש לי תחושה שזה לא קרה ואנשים כאן מנפחים.
נכון, חצי בני ברק נשאית של קורונה, אבל עדיין לא שמעתי שיש יותר מקרי מוות מקורונה כאן בבני ברק.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אם אינני טועה דברו על כך שנשקלת אפשרות של חלוקת מזון על ידי פיקוד העורף במידה ויהיה סגר הרמטי על העיר.
ואיפה העיריה למען השם? זה לא התפקיד שלה לדאוג שזה יקרה במקום להתקרבן?

קצרה

משתמש מקצוען
חשבתי שאני מתפלצת
נורא.

עלית הנדבקים בקורונה ברמת גן היתה היום אכן גבוהה באחוזים יותר מהעליה בבני ברק.
ראש עירית רמת גן הזדעק וטוען שהם נדבקים מהבני ברקים וצריך לסגור את העיר בני ברק הרמטית כולל סופרים ובתי מרקחת...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה