אתגר אתגר חודשי #1 - קומיקס / אשכול השיפוט

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ערב טוב וחנוכה שמח ומאיר לכולם!

בסיום תקופת האתגר הסוערת שלנו, אני מתכבדת להזמין לכאן את שופטינו הנכבדים לסקירה ולמסע השיפוט ההיסטורי, שלאחריהם יוכרז הזוכה המאושר.

הקהל מתבקש לשמור כאן על דממה ולכבות טלפונים,
זה הולך להיות מפעים.
לתגובות ביניים או סיום -
אשכול הנספח פתוח תמיד לרשותכם ובו יוצע כיבוד קל (כל אחד כיבודו במקומו מונח).

@אבימי,
@בת שבע אינגבר-הבלין,
הבמה כולה שלכם.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני ממש נרגש ומלא שמחה. שנים שאני חולם בסתר לב על יצירה של עלילונים גרפיים חרדיים איכותיים ושונים מהמוצרים שבשוק כיום.
שנים, ללא גוזמה.
והנה הנהלת קהילת הכתיבה דהכא, ובראשם המנהלת הנכבדה, שהקדישה לעניין שעות רבות מאוד של מחשבה ועבודה, וביחד יצרתם את הבלתי ייאמן ויש שיאמרו: את הבלתי אפשרי.
היצירות כאן, כמוצרים, פורצות דרך. האיכות גבוהה גם ביחס לסטנדרטים ארציים ואפי' בינלאומיים.
פריצת הדרך לא באה יחד עם פריצת גבולות, וזה היופי. האיפוק נשמר, ורק הנוגה הדק של הצנעה האיר על כל העבודות כאן, חן וטוב.
תודה לכל אחד ואחד מכם שכתב. כצרכן, כקורא, כלקוח עתידי שלכם. תודה על המוצר שתעשו בהמשך. הלוואי.
הדברים פה בעלי פוטנציאל שכולי תקווה עמוקה, שכשם שיצא מלבכם ומההעזה שלכם לקפוץ לבריכה שלא ידעתם אם יש בה מים,
כך הנסיונות הללו יבשילו לפרויקטים ולמוצרים ממשיים, בסיעתא דשמיא.
כל הכבוד. ויש כבוד ענק.
שלכם.

נערך לאחרונה ב:

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@הזדמנות

יש כאן שימוש מעולה בזויות המצלמה שרלוונטיות להמשך.

כמו כן, יש כאן בניית סיפור בצורה ליניארית טובה: הסיפור מתחיל רגוע, משם מתפתח בצורה טובה, נקלע למצוקה, מתקדם היטב, מגיע לשיא, וכן הלאה. הסיפור עובד מצוין. גם סצנת האקשן מצוינת מבחינת החלוקה שלה. אומנם העמודים עמוסים, כך שיצטרכו שידוך טוב עם מאייר כדי לסדר אותם בצורה טובה, אבל חוץ מזה – יש כאן שימוש טוב במדיום. ציון לשבח על שימוש באקשן שבבמה טקסטואלית היה אפשרי, אבל בקומיקס זה יהיה מעולה.

מה שכן, הייתי משפר יותר את בניית העולם והאטמוספירה של הסיפור. איזו אווירה אנחנו רוצים? אפשר לעשות אווירה קשוחה, חשוכה, מוארת, ועוד אינספור דקויות. הייתי מגדיר טוב יותר את סגנון העיצוב המועדף.

מקוריות:5/10

שימוש מושכל במדיום: 8/10

עלילה:8/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@הדוויג

יש פה אווירה מיוחדת מאוד של קומיקס, שקשה למצוא כמוה בקומיקסים חרדים רגילים. אווירה שנעה בין פנטזיה לסיוט. משהו לא כל כך ממשי, ואני אוהב את זה. זאת יצירה שהיא לא לילדים ולא לנוער, ולא לשום קהל יעד ספציפי, אלא מופשטת.

עם האווירה המיוחדת, יש לי בעיה עם הסיפור. יש בו משהו לא שלם. יש בעלילה הליכה לכיוון מסוים: זה קרה, ואז פתאום זה נגמר. זה כמו לספר על מישהו שישב ופחד מסערה שתבוא, ואז... היא באה. אוקי, אז מה. זאת עלילה שרוצה להתפתח, ונעצרת. כמו משל לנוער, עם מוסר השכל.

כמו כן החלוקה ופיזור הקצב לא אחיד. בהתחלה הקומיקס מלא במלל, בכל פרט יורדים לאיך זה ייראה, ואז בסוף יש בבת אחת התרחשות עצומה באופן לא אחיד. דורש שיפור בעיניי.

מקוריות: 8/10

שימוש מושכל במדיום: 4/10

עלילה:3/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@דיונון

קומיקס נחמד וחביב. אהבתי את השימוש המצומצם במילים. חשיבה על עבודת המצלמה עובדת טוב.

מאידך, חסר לי פה הרבה מידע. כשכותבים "השופט פוסק" – מתכוונים לשימוש במלל, לקריינות, או להוראות? אם אני הייתי הצייר הייתי יוצא מבולבל מאוד. היצירה כרגע נראית כמו סקיצה, שזקוקה לעיבוד כדי לצאת יצירה מוגמרת. צריך לעבור על זה שוב, לעבד את ההוראות ולהחליט מה בדיוק קורה.

מקוריות:7/10

שימוש מושכל במדיום:7/10

עלילה: 5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@הנף מקלדת

סיפור מעניין למדי. יש השקעה בזוויות, הדגש על עמידת המצלמה מעולה, הסביבה מעניינת, המחשבה על עיצוב הפריים טובה.

הסיפור עצמו די דחוס. משבצת שתיים לדוגמה עמוסה יותר מדי, אי אפשר להכניס כל כך הרבה לתוך פריים אחד. צריך לחלק אותו יותר.

כמו כן מבחינת הקצב, בנית כאן קצב שמסתמך יותר מדי על המשפט. כשישראל אומר "יש לי פגישה הלילה", אתה בונה על זה שהקורא יבין אווירה מסוימת. אבל לפעמים זה לא קורה. לא תמיד כשאומרים משפט האווירה הנכונה מועברת לקורא, למעשה, זאת הדרך הכי פחות טובה להעביר אליו מסרים. אם אנחנו רוצים לשקף את ישראל כשחצן או נכלולי, לדוגמה, כדאי לחשוב על סצנה שתיבנה בצורה ארוכה ומושקעת יותר כך שהקורא באמת יבין את האווירה שאנחנו רוצים שיבין.

כמו כן, צריך לבחון את כדאיות השימוש במדיום של העלילון הגרפי. באמת היית רוצה לשלם לצייר כ700 שח לעמוד בסיפור הזה?

מקוריות:7/10

שימוש מושכל במדיום:5/10

עלילה 6.5/10

נערך לאחרונה ב:

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@מ. י. פרצמן

הרעיון חמוד, הסיפור מצחיק וחביב. השימוש בקומיקס ממש מתאים לזה – אחד השימושים הטובים של מדיית הקומיקס: עולם הפנטזיה, שאי אפשר לתאר במילים.

הנושא שצריך לפתור הוא מורכבות העולם של הסיפור. צריך לקלוט כאן גם קולות, גם איזור, גם דלת, גם חדרים – יש פה עולם מורכב מאוד, שכדאי לבנות אותו כמה שיותר פשוט. בקומיקס יש לנו מספר מצומצם של פריימים, ודרכם אנחנו צריכים להעביר משהו מסובך. העובדה שזו אלגוריה, וצריך לקלוט את המשל והנמשל, מוסיפה עוד קומפלקסיות למסר שצריך להעביר. הייתי מציע לחתוך את הסביבה לכמה שיותר פשוטה. יש כלל שקוראים לו k.i.s.s – Keep It Simple & Stupid. כלומר לשמור על הסצנה כמה שיותר פשוטה וכמה שפחות מתחכמת, כדי לשמור על הריכוז של הצופה.

ראיתי את הביצוע האיורי עם הציירת @מ. אברהמוב , והוא חמוד ממש. יש פה משהו מבלבל כדאי להפוך לפשוט כדי שהרעיון יובן יותר.

באופן כללי, פוטנציאל ענק, ביצוע הגון ומרענן, נדרשים התאמות שיכולות להעיף את זה למעלה.

מקוריות: 9/10

שימוש מושכל במדיום: 8/10

עלילה:7/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@Reizy Esh

הפורמט ממש מוצלח. לא יודע אם הוא תקני, זו פעם ראשונה שאני רואה קומיקס שמוגש בצורה כזו, אבל בעיניי הוא מעולה, ואני מאמץ אותו :)

יש פה קומיקס מצוין בז'אנר ש @מרים יעל התחילה בציבור שלנו. ז'אנר של קומיקס דרמטי ומהורהר שחושב תוך כדי שהוא מתקדם. היצירה הזו תצטרך שידוך רציני עם מאייר, כי הרבה תלוי באיורים שלא יהיו בנאליים ויעבירו את הסגנון המסוים של ההרהור והתוכן.

אהבתי מאוד את החשיבה והקצב, ניכר שיש אווירה מאחורה וטון מסוים של סיפוריות. חיכיתי להתרחשות והיה חבל לי שלא הגיעה, אבל זה אולי זו המטרה, להשאיר אותי על הקצה, מחכה שמשהו יקרה, כמו הגיבורה... נעים להיכנס באיטיות לעולם שיצרת, לראות את הדקויות. זה עולם שקשה לקרוא עליו, ויש כאן יצירה שאפשר להכיר ולהיכנס אליה באיטיות, וזה מיוחד מאוד. אחד הקומיקסים המועדפים עליי בהחלט.

מקוריות:8.5/10

שימוש מושכל במדיום: 9.5/10

עלילה: 8.5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@נודד

חמוד ביותר. אהבתי את החזון והיכולת לחשוב בראש של 'הפקה', בסגנון ספציפי.

כמו שאמרתי באשכול הנספח, אפשר לקחת את הסיפור לאחד משני הכיוונים:

כיוון א: להקצין לכיוון הנונסנס. כלומר, הומור ללא הגיון או מבנה עלילתי. קצת צ'ארלי צ'פלין. בום טראח נתקע בקיר, תולש חלקים מהמנוע, נופל על ראש של זקנה, משטרה באה מחליקה על שמן. זהו. זה נחמד. אני מאוד אוהב את הראש הזה, הוא לא קיים כמעט במגזר, וחבל.

כיוון ב: לתקן את העלילה לכיוון משהו בנוי יותר. עלילה עם נקודת מפנה, בדיחה, פאנץ' ליין. פחות סתמי. ואז זה יהפוך לקומיקס קצר שיכול להיות מוצר אמיתי.

מקוריות: 6/10

שימוש מושכל במדיום:8/10

עלילה:6/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@סיפור8

קטע מעולה ממש! אווירת הסוכות ייחודית וחזקה, היצירה המוגמרת יכולה לצאת מעניינת ממש. יש פה הרבה דגש על הנראות, כל הכבוד על שימת לב לדברים שלא יכולים לעבור בטקסט פשוט אלא רק בקומיקס. שאפו.

גם הסיפור מסקרן מאוד. מעניין וראוי להתקדם איתו.

מה שצריך לשים לב זה לא להעמיס מדי על הסצנות. עמוד שמכיל סצנת סוכה מלאה ועוד סוכה מלאה ועוד סוכה מלאה יוצר עומס, צריך לבדוק מה עושים עם זה. חוץ מזה זה מעולה.

שימוש מושכל במדיום:9.5/10

עלילה:8.5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@Talya kadosh

איזה דבר! נהדר, נהדר.

יש פה חשיבה אינטליגנטית על סגנון ואווירה, וניצול הסצנה בצורה מעולה עם שימוש חכם מאוד בטקסט ובהתרחשות. אהבתי מאוד את בניית המתח לקראת הצעקות של המוכר. השימוש באווירה ובזבובים נהדר ואינטליגנטי. גם הדמות מעניינת, עמוקה, תלת מימדית. יש ביצירה שימוש חכם מאוד בכל כלי של קומיקס: זוויות מצלמה, טקסטים, התנגשות בין קריינות ומחשבה לבין הסצנה.

קומיקס מצוין.

מקוריות:9.5/10

שימוש מושכל במדיום:10/10

עלילה:9.5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@נ. גל

קומיקס מצוין וקשוח ביותר. מזכיר עבודות של marcos mateu-mestre ויוצרים אירופאים אחרים.

הסביבה קשוחה, עזה, הוויזואל עמוס בלבוש ובפרטים היסטוריים. יהיה חייב להיות שיתוף פעולה עם אומן שבקיא במאפיינים הוויזואליים הנכונים. האווירה מצוינת, מיועדת לקהל היעד בוגר-נערי שאוהב אקשן. השימוש בחלוקה לפריימים מצוינת, אומנם קצת גולמית, אבל מתאימה לסוג הקומיקס הקשוח הזה, לא מתחנחן או מחייך אלא חותך וחד. זה נהדר, שאפו.

מקוריות:9/10

שימוש מושכל במדיום:9/10

עלילה:9/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@Natan Galant

סצנה נחמדה ומצחיקה. אחת הסיבות הטובות ביותר לעשות קומיקס: השילוב של שני אירועים שמתרחשים בו זמנית, שבפורמט של טקסט רגיל יהיה קשה מאוד להעביר את ההתרחשות הסימולטנית. הבאת את זה בצורה חכמה שיצאה מעולה.

מקוריות: 7/10

שימוש מושכל במדיום:8/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@BEYOND

סיפור מאוד ייחודי. מאוד אוהב את הדבר הזה כי יש פה שימוש בוויזואל אמוציונאלי עם פרספקטיבות נכונות. השתמשת בכלי הקומיקס כדי להעביר את הפחד, למשל, וזה מוצדק.

הפריים הראשון עמוס מאוד, אבל הוספת הערה שהמאייר יכול לעשות יד חופשית, כך שזה מעולה.

מצד פרקטי, אני כמאייר יכול לראות שהקומיקס הזה הולך להיות יקר, כי אלו סצנות יקרות מאוד להפקה: צריך להמחיש את העומס, הקהל, התחקיר ההיסטורי. עבודה רבה.

יש כאן שימוש מצוין במדיית הקומיקס, על מנת להעביר את האמוציות שבדרך כלל בטקסט רגיל אנחנו יודעים את העלילה. השימוש בקומיקס הוא לתת מימד נוסף מעבר למה שהטקסט יכול לעשות. כך שהשימוש במדיום נהדר ומקורי . זה בעצם מה שחיפשתי כשראיתי את האתגר הזה, אנשים שיודעים להשתמש בקומיקס כמדיום.

מקוריות: 9/10

שימוש מושכל במדיום:9.5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@יוסף יצחק פ.

קומיקס נחמד . כל עיתון חנוכה משפחתי ישמח לקבל את זה כי זה כיף וחמוד ומסחרי מאוד.

מה שכן, אני לא רואה סיבה שזה יופיע כקומיקס, מעבר לעובדה שקומיקס הוא פלטפורמה 'חמודה' . צריך לעבוד על זה ולתת לסיפור מאפיינים שיתמכו בהחלטה להקדיש את המאמצים של המערכת והצייר.

כמו כן יש פה שתי עלילות שנכנסו אחת לתוך השנייה( חיפוש השמן, והמזימה לסופגניות), ולא ברור לי מהי העיקרית, ולמה הן זה לצד זה. צריך להשמיט אחת, או להשתמש בשילוב שלהן בצורה טובה יותר.

מקוריות:6/10

שימוש מושכל במדיום:5/10

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@הגיבן

כתיבה מקצועית על גבול השלמה. יש פה מודעות ואינטליגנציה גבוהה, לתנועת מצלמה, מה הדגש בסצנה, איפה רגעי המתח וכו. שאפו.

ניכרת חשיבה מעמיקה על חלקו הראשון והאחרון של הקטע.

מצד שני, אני לא רואה פה יותר מאשר דו שיח. יש פה סידורי מצלמה טובים, וזה נשמע לי כמו תסריט מעולה, אבל לסרט. לקטע מצולם זה היה נהדר, אבל חסר לי חזון מעבר לדיאולוג ולמילים שישלימו את זה לרומן גרפי. למה זה דווקא ברומן גרפי ולא בסרט? אומנם יש פה הוראות פה ושם בשביל הוויזואל, אבל חסר לי הצדקה למה זה קיים כקומיקס ולא כסרטון קצר.

שימוש מושכל במדיום:9/10

זו היתה חוויה מענגת. כל סיפור וסיפור הפתיע, ריגש הצחיק.
להנות מיצירות שונות, לראות כל כישרון בעבודתו.
כל אחד מכם לקח אותי למקום אחר.
ההזדמנות לצפות ולהיות חלק מעולם היצירה החרדי
לעודד את כל אותם כשרונות חלוצים המנסים מתנסים ומגיעים לתוצאות מדהימות
עליהן לא חלמנו - זו היתה זכות ואני מודה לכם על כך.

אתם הכותבים המוכשרים אשר נטלו חלק באתגר - המשיכו להתקדם, לנסות, להתנסות
לבחון את היכולות שלכם, לפרוץ את גבולות הכישרון שלכם ולגלות עולמות חדשים.

מאחלת לכולכם הנאה, הצלחה ומחכה לראות את פירות יצירותיכם על מדפינו בקרוב

@הזדמנות

הסיפור: מתחיל טוב ומושך. אלמנטים שונים צצים ומגרים את סקרנותו של הקורא. יש חיבור מידי לדמויות. כתיבת המתח והאקשן נהדרת! וגם הקטע עם התחבושת חמוד. התיאור של חברון מפורט ונותן אווירה נכונה לסיפור.

שני דברים שהפריעו לי – האלמנטים הרבים מתפזרים במהלך העלילה ואין משהו שממש מאחד אותם - הטיול לחברון, הדרכון והשכנה הזועמת – לא הבנתי את החוט המקשר. הדבר השני, הסוף שאחרי כל המתח הוא די פתאומי ולא ממש מה שהקורא מצפה לו.

הסיפור כקומיקס: הכתיבה מדויקת ומסבירת פנים לצייר שאמור לכתוב. יש תיאור טוב מאוד של חפצים, רקע דמויות וכו'.

גם החלוקה לריבועים נכונה מבחינת הזרימה ומה שייכנס בסיפור. אין מה שנקרא "דחיסת חומר" וזה מעולה.

אם משהו חסר מבחינת קומיקס זה הצורך בתיאור הפוזיציה בה עומדת הדמות בריבוע ותיאור ההבעה שלפעמים מאד עוזר לסיפור.

מקוריות: 8

שימוש במדיום: 9\10

עלילה: 7.5\10

@הדוויג

הסיפור: אהבתי! הפתיחה הנוצצת שתואמת את כל אישיותו של טאל מאי. ההבנה מי הוא טל מאי (אין! עשית לי את הבוקר). ההקבלה בין העולם של היום לפעם.

לא ממש הבנתי למה היה צורך לכתוב שזה הזוהר ולא פשוט שהוא רוצה שיעשו לו את התורה בקומיקס. האם בגלל שיש קומיקסים על הפרשה והנביאים?

הסיפור כקומיקס: חבל שכאן מעט לוקה בחסר. חלוקה לסצנות מתאימה להצגה אבל חוסר חלוקה לריבועים עלול להביא את הצייר לבעיות של פרישה נכונה של הסיפור על פני מספר העמודים המתבקש והוא עלול לחרוג (קומיקס צריך להיות בין 52 ל56 עמודים – יותר מזה מביא להפסדים בהדפסה) או לחילופין ל"דחיסת יתר" או "מתיחת יתר" של הסיפור על פני העמוד.

מקוריות: 10\10

שימוש במדיום: 7.5\10

עלילה: 10/10

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה