שיתוף - לביקורת אתגר דו שבועי - פוליטיקה, הסיפור האמיתי

מסוגל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
דבר ראשון - התנצלות. איחרתי בגלל שלא ידעתי שהמנצח צריך להעלות אתגר, לא קראתי את חוקת האתגר ולא חשבתי שאנצח. חטאתי, עוויתי ופשעתי. עמכם הסליחה, ואני מקווה שתעשו בה שימוש.

ועכשיו לאתגר - בשבוע הבא יחול ערב חג הפסח, וגם אירוע איזוטרי המכונה בחירות. כמו שכולנו יודעים, פוליטיקה זה משעמם, אבל פוליטיקאים? זה כבר סיפור אחר. פוליטיקאים הם בני אדם, ובני אדם הם יצורים מעניינים. מורכבים, רגישים, שואפים לטוב ונוטים לרע.

מאחורי כל מפורסם ופועלו המפורסמים ביבשושיות בוויקיפדיה או ברבגוניות מוגזמת ואפית בעיתונים, ניצב תמיד אדם קטן, כזה שמונע מהדברים האמתיים אלו שמניעים את כולנו. על האמת הזו אתם תכתבו.

כמובן, זה לא צריך להיות דווקא פוליטיקאי. גם מנהיג, או סתם אדם שמעשיו השפיעו על ההיסטוריה, ואפילו מישהו שהמצאתם בעצמכם. כל אדם שנמצא בתפקיד בו מעשיו משפיעים על הכלל, אבל הפעם נזהה בגיבור הסיפור את הרגשות המוכרים לנו משכנינו, מחברינו, מעצמנו.

זהו, זה כל העניין. כל הסגנונות כשרים - פרוזה, שירה, סאטירה, גוף ראשון, גוף שני, גוף חמש מאות.. כל מה שיורגש מאחוריו אדם, אדם של ממש, יעמוד באתגר בכבוד.

וכאן זה הנספח, לעשות בו כרצונכם.

lab

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
באותו יום השמים של לינקונשייר היו בהירים במיוחד, וניוטון התיישב עם מורטימור לפיקניק בצלו של עץ התפוח הגדול.
ניוטון ישב מהורהר ולגם קלות מספל התה המעוטר.

- אתה חושב שנוכל להגיע אליו?
- מיסטר ניוטון, אני סמוך ובטוח על מוחך הדגול, כבר הוכחת את חכמתך וידיעתך הרבה בכל חכמת המדעים. איני רואה כל סיבה לכך שלא תוכל לדלג על המהמורה הזו.
- ובכן. אני מוכרח למצוא דרך להגיע אל התפוח ההוא. הפיקניק הזה יהיה מיותר לחלוטין ללא התפוח האדום והעסיסי.

ניוטון הביט בריכוז על תפזורת האגוזים שהיו פזורים סביבו, וניסה לפצח את סוד הבליסטרה הקדומה.
לאחר כמה דקות של שרטוטים וכמה נסיונות כושלים הוא הרהר לעצמו כי הגיעה העת לניסוי הגדול שישפיע על מהלך ההיסטוריה.
הוא כיוון את המתקן המוזר שלו אל מעלה העץ העבות ושחרר את האגוז הכבד לכיוון התפוח האדום שישב למעלה בשלווה.

ואז ירדה השימפנזה מהעץ והחלה להרביץ בו מכות הגונות.

לא חושב שיש שימפנזות באנגליה

נערך לאחרונה ב:

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
אווירת נכאים שררה סביב השולחן בישיבת החירום שנערכה במטה הראשי. סוללת היועצים והעוזרים ישבו בפנים חמורות. במרכז השולחן הייתה מונחת הפצצה, קלסר דק מעוטר בלוגו של 'מסקרים'.
"הנה סקר העומק האחרון שהזמנו" הציג ראש מטה פילוח את הקלסר. "המגמה נמשכת ואף מחמירה. יש ירידה בכל המעוזים שלנו, מפלגת המרכז שותה אותנו בקשית. אם זה ממשיך ככה, אנחנו נסיים עם שלושה מנדטים פחות מהבחירות הקודמות".
"הפעילים רדומים, יש עייפות גדולה, אין מוטיבציה" הוסיף מוטי, ראש מטה השטח.
"ברשתות החברתיות יורדים עלינו בלי הפסקה" אמר ראש מערך הדיגיטל.
"המצב על הפנים" סיכם היושב-ראש את דברי כולם. עיני הכול נישאו אל דמותו היושבת בראש השולחן בפנים אפורות.

"חייבים לעשות משהו". נעמד שלומי כהן, המשובץ במקום מתנדנד ברשימה. "הפעם אסור לנו להפסיד".
"מה עם להגביר פרסום?" שאל דודי, ראש מערך ההסברה.
"עוד לא התאוששנו מהחובות של הבחירות הקודמות" אמר הגזבר הראשי. "אני לא מוכן לאשר עוד הוצאות על שטחי פרסום. גם ככה גירדתי כל פיסת תקציב אפשרית".
"לא הכל בחיים זה כסף. המפלגה כולה תלויה בבחירות האלה ואתה מדבר איתי על כמה פרוטות?"
"אתה יודע טוב מאד שזה לא כמה פרוטות. כל מה שמעניין אותך זה למכור מודעות דרך משרדי הפרסום שסגורים איתך".
"אני?! תתבייש. אני רק רוצה בהצלחת המפלגה. תאמין לי שאם היית משחרר קצת יותר תקציב בבחירות הקודמות, כבר הייתה פה ממשלה יציבה ובטוחה ולא היינו מגיעים למצב הזה".

"חבר'ה, מספיק" אמר היושב-ראש, "מלריב בינינו לא יצא לנו שום דבר. תשמרו את האנרגיות שלכם לדברים אחרים".
"רבי אליהו צודק", אמר חיים, עוזרו הפרלמנטרי.

"סלחו לי רגע" הציץ היו"ר בפלאפון שלו. "ראיון ברשת ב'" אמר ויצא אל המרפסת הקטנה.
"במשך החודש האחרון אתם לא מפסיקים לרדת בסקרים, איפה טעיתם?" שאל המראיין.
גם מתוך חדר הישיבות יכלו הנוכחים לשמוע את קולו הנרגש של היושב ראש. "דווקא בסקרים הפנימיים שלנו אני רואה עלייה משמעותית. השטח בוער, שתדע לך, בכל מקום שבו אני מסתובב אני רואה אש בעיניים של הפעילים. החבר'ה שלנו להוטים למטרה ואתה עוד תראה - תרשום מה שאני אומר לך - אנחנו עוד נפתיע את כולם בבחירות. במוצאי הבחירות נקבל מספר מנדטים דו-ספרתי".

הוא שב אל חדר הישיבות.
"דו-ספרתי" אמר בעוגמה כשהתיישב במקומו, ממולל בידיו נייר כלשהו. "מקווה שנעבור בכלל את אחוז החסימה".

"רבי אליהו" נעמד שלומי ממקומו ונעץ בו עיניים בוערות. "יש עוד שבועיים. אתה חייב לצאת אל השטח. אתה חייב לעורר את הציבור".
"נכון"
"הוא צודק"
"לגמרי"
"אי אפשר לנצח ככה בחירות. חייבים לחזור לימים ההם, לעצרות הגדולות, רק הנאומים שלך רבי אליהו יכולים להוסיף לנו עוד שלושה ארבעה מנדטים כמו כלום".
"בדיוק. מסע בחירות. כמו פעם". אמר חיים בלהט.
"אני מארגן לך חמש כינוסים ביום" התחיל מוטי לרשום על דף גדול. "אני מתחיל לסגור מקומות. נעשה יום אחד של מרכז הארץ - חולון, בת ים, אור יהודה, ראשון לציון מערב, ראשון לציון מרכז. למחרת נחרוש את הצפון - טבריה, צפת, קריות, חיפה..."
העיניים של כולם נדלקו בתקווה מחודשת. החדר שוב רחש פעילות.

הטלפון של היו"ר שוב צלצל. הוא הביט בצג, התלבט רגע אם לענות, ואז יצא שוב אל המרפסת הקטנה. הפעם גם סגר מאחוריו את הדלת.
"כן, רינה".
"אלי? מתי אתה חוזר?"
"אני לא יודע. זה יום עמוס היום, את יודעת..."
"הבטחת לי שהיום אתה גומר מקרר. אני כבר רוצה להתחיל לסגור דברים".
"נכון, אבל יש לנו פה הרבה עומס. אולי מחר אני אספיק".
"כל יום אתה אומר אולי מחר. די עם זה. אמרת שתעשה היום אז היום".
"מה אני אעשה, את יודעת שזה ערב בחירות".
"מבחינתי זה ערב פסח".
"אבל זו פעילות קודש. אלפי אברכים ובני תורה מייחלים להצלחה של המפלגה".
"תפסיק לדאוג לכל העולם ותתחיל לדאוג לאשתך. אני אמורה להגיע לפסח גמורה וסחוטה בלי טיפת כוח בגלל שאתה החלטת לקחת על עצמך את העול של כל העולם?"
"זה לא תלוי בי. הרב אמר לי שאני חייב להקדיש את עצמי לפעילות ציבורית".
"הרב גם אמר לך להתחשב בצרכים שלי. אתה זוכר את זה?"
"כן, זוכר". נאנח אליהו. "אולי תקחי עוזרת?"
"אולי שהמפלגה תיקח עוזרת? אני התחתנתי איתך, לא עם עוזרת".
"ומה עם הבנות? הן לא יכולות לעזור קצת?"
"נו באמת. הבנות לא עושות כלום. צריך גם לחבר את המדפים החדשים, ויש עוד ים עבודה. אני אומרת לך אני נופלת מהרגליים. עוד שעה אני רוצה אותך פה בבית".
"בסדר, בסדר".

הוא חזר אל חדר הישיבות. "אין מסע בחירות", הודיע.
"מה? אבל למה?! רבי אליהו".
"ככה. זה מה שהחלטתי. אתם רוצים תעשו מסע בחירות בלעדיי, אני לא יוצא".
"אלי", אמר שלומי כהן בניסיון לשלוט בקולו, "בלי ההשתתפות שלך במסע בחירות אנחנו אבודים".
"זו הוראה של הרב" אמר היושב-ראש.
הנוכחים הביטו אחד בשני. "אם זו הוראה של הרב, זה משהו אחר".

מתוך טור פרשנות בעיתונות:
...ברור שבהחלטתו התמוהה לכאורה של ראש המפלגה לוותר על מסע הבחירות, טמון מהלך מתוחכם.
מקורבים לראש המפלגה עימם שוחחנו שיערו שהיו"ר קיבל את ההוראה מהרב מחמת החשש כי המראות של המוני תומכים צפופים בעשרות כינוסים עלולים להעיר דווקא את המפלגות היריבות.
מנגד, טענו פרשנים פוליטיים כי קיימות הסכמות שקטות עם מפלגת המרכז, והיו"ר התחייב שלא לנסות לנגוס בבייס הטבעי שלהם בתמורה להבטחה לסיוע במינויים חשובים.
כך או כך, דבר אחד ברור, שועל פוליטי משופשף כמו ראש המפלגה לא יוותר סתם על מסע בחירות בלי שהוא יקבל מכך תועלת פוליטית כלשהי, גלויה או סמויה.

נערך לאחרונה ב:

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
קול השירה התנפץ על הגלים, התערבב בקולם, נישא עמם הרחק.

היא הקשיבה, רגליה מתופפות על החול, רוחה מתקצרת עם כל בית וכל מילה.

הם האריכו, הם תיארו בפרוטרוט את שאירע, הם פרטו את הנס לפרטים.

היא הביטה בהם. הביטה באחיה הצעיר המשתופף על אבן נישאה. השנים זרקו לבן בשערו ובזקנו, השנים והתהפוכות. הוא עומד כרגע מול רגעו הגדול, מול מפלת אויביו, והוא אומר שירה. אבל היא, אחות גדולה, שניצבה גם כעת מרחוק, זיהתה את שרידי העצב שמתחת לגלי השירה. אולי לכן הוא מרחיב בה כל-כך כעת. מנסה להסתיר בכוח מנהיגותו את צערו ממעשה ידי אלוקיו הטובעים בים, אלה שהיה כמעט חלק מהם לפני שנים.

הוא מנהיג, מנהיג אמִתי, התרחב לבה בגאווה. לא היא גידלה אותו לכך, אף שדאגה בינקותו לשלום נפשו ולשלום נשמתו. החיים גידלו אותו למנהיגות, אלוקים גידלו למנהיגות, גם נשמתו הגבוהה.

והיא – אחות גדולה, אישה, נביאה במדרגה פחותה ממנו, ועם זאת – מנהיגה. מנהיגה נשית.

היטב זוכרת איך ישבה עם נשות ישראל הדוויות לאחר יום עבודה מפרך נפש, איך ניסתה לנסוך בהן אמונה ותקווה, איך ספגה בשקט את ההטחות עליה ועל כל בני הלווים, שאינם נדרשים לעבוד, איך סיפרה להן על השיר הגדול שיזכו לשיר ולחולל בבוא היום.

איך, בין לידה לבין טיפוח הוולד, בנתה לעצמה את התוף שעתיד להיקרא על שמה, איך לימדה את הנשים הכבויות לעצב להן תוף משל עצמן, איך תיארה להן את הרגע ההוא, שבו יזכו לתופף ביריעת התוף.

היא קמה. ניערה את שמלתה. לקחה את התוף בידה. היא ידעה: הגיעה שעתה.

הגיעה שעתה להנהיג.

וכל הנשים, מיד, יצאו אחריה, נטלו את תופיהן-הן, אלה שבנו ועיטרו בימים חשוכים במצרים הבוהקת מחום, אלה ששמרו בין כליהן וארזו הראשונים מבכל החפצים שלקחו אִתן מארץ האסון.

היא לקחה את התוף, והניפה את האמונה ששמרה עליהן, ששמרה על רצונן, על תקוותן, על פריין – והחלה לנגן ולתופף.

קצר היה שירן, קצר וגואה כמו גלי הים והסוס ורוכבו שטבעו בהם, קצר וממצה.

ובמילים הקצרות הללו הן טמנו יחד את כל שיר האמונה שהן לבדן הצליחו לשזור בכל שנות הגלות האיומה.

קצת חוששת מהחירות שנטלתי לעצמי בכתיבה על דמויות-הוד כאלה. אם טעיתי או הגזמתי במשהו - אשמח לתיקון...

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מבעד לחלונות הגדולים נשקף הגן על פינות החמד שבו. אנשים תירגלו מדיטציה, אחרים קראו והיו שישבו בצילם של עצים, מבלים אחר צהרים חמים, מוצאים לעצמם מפלט ממירוץ היומיום.

מאו דלה מתוך הפינכה אורז דייסתי. גרגר אחד נתלה לו על היבלולית שבסנטר כמו נמש לבן. אם הוא היה חי במערב, בשלב זה של הארוחה היה אוכל קינוח- סופלה, גלידה או רפרפת. אבל הוא חי בארץ מלוכסני העיניים שבה מגישים אורז בתור מנה אחרונה והאורז היה עשוי היטב, הוא היה בדיוק לטעמו, עשה לו נעים בבטן ושמח בלב.

במצב רוח מרומם זה הפרחים שבגן נראו לו ססגוניים אפילו יותר. ואולי, הוא תהה, אולי יש מקום לכל מיני פרחים בגן, הרי אם כולו ימלא בפרחי לוטוס בכל מקום הוא יפספס את ההפתעות שצפויות בכל פינה.

הוא קינח את גרגר האורז בממחטה. כן, הוא חייך לעצמו חיוך רחב. העיניים הצרות שלו הצטמצמו עוד יותר לשני חריצים צרים וכמעט נבלעו בלחייו השופעות.
הוא הניח את מקלות האכילה כשההחלטה הבשילה בו- "תנו למאה פרחים לפרוח; תנו למאה אסכולות מחשבה להתווכח". מה יכול להיות גרוע בלאפשר דיון ציבורי פתוח על דרכה של סין, קצת ביקורת בונה לא תזיק וכנראה, לא לא כנראה, הוא הנהן במרץ תוך שהוא חוכך בדעתו, זה אפילו יחזק את מעמדו. הרי ברור שההמונים תומכים בו ובגישה הקומוניסטית שחיסלה את הבדלי המעמדות.
והאינטלקטואלים ואנשי הימין נטלו את הכפפה.

*

הממחטה של מאו עבדה במרץ. אפו הסתום לא הכין אותו לאסון הקולינארי שעמד להתרחש. הוא שלה מצלחתו פיסת דג. אבל את החיך אי אפשר לרמות. דג רקוב הוא דג רקוב. אם לא די בכך, היתה לבטנו סיבה נוספת להתהפך ועוד איך להתהפך! על השולחן נח גליון עיתון עדכני. עיניו הצרות של מאו הצטצמו הפעם בכעס לא כבוש. יש גבול! יש גבול לכל תעלול! הוא הטיח את מקלות האכילה על השולחן. הוא לא באמת התכוון לכזאת מתקפה! ביקורת, בסדר, מאה פרחים. גם גן צריך שיהיה תחום בחומה שלא ימלא את העיר בג'ונגל פראי, גם לנהר הצהוב יש שתי גדות, שאם לא כן, הוא יעלה ויציף כל חלקה טובה.

אין ברירה! הוא דפק על השולחן. הדג בצלחת ניתר כמו קיבל חיים חדשים וככה קרה שכמה וכמה וכמה אינטלקטואלים מצאו עצמם תוך זמן קצר מחוסרי עבודה או עצורים או משתלשלים על עמוד התליה, משקיפים מלמעלה על הנהר הצהוב ועל המון המון פרחים יפים.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

רחש של כסאות נגררים, וכשהוא התיישב התיישבו כולם סביב השולחן הרחב.

"ערב טוב," אמר ראש הממשלה רישרד אלכסנדרוב בקצרה, כמו תמיד, "מה המספרים?"

בין שני דגלי פולין ניצב המסך הרחב, ועליו הופיעו מייד המדגמים. אלכסנדרוב עיין בהם למשך מספר שניות.

"זה המצב?" שאל בשקט.

מתוך ההדממה העמוקה, נרכן קדימה מספר שתיים במפלגה, ניקוליי סרגייב, אצבעות ידיו שלובות על השולחן. "אלו הסקרים, כרגע. המפלגה עדיין שומרת על הרוב בכל המחוזות, אבל ניתן לראות שורגצ'ייב מתחזק."

"אילו היו בחירות כרגע," הוסיף אלכסנדרוב באותה נימה שקטה, "קראקוב כבר הייתה שלו."

אף אחד לא סתר את דבריו של ראש הממשלה, אבל אז נשמע קולו של קושינסקי. "יש עדיין אפשרות לראות מגמת ירידה בהמשך. הוא חדש, ואנשים אוהבים חידושים. יש לפנינו חודשיים, הכל יכול לקרות שם."

"ומה בנתיים?" אלכסנדרוב הניע את עיניו לעבר שר הפנים, ובתוכן מבט קר כמו ברזל. "נשב ונחכה?" הוא הפנה את המבט לשאר יושבי השולחן. "יש למישהו רעיון טוב יותר?"

רק אנדז'יי גארדינז'קי, עוזרו וסגנו האישי, מסוגל היה לפרוץ כך את הדממה ששבה והשתררה מעל השולחן, כשבקולו נימה עסקית, לא נרגשת. "ישנה אפשרות אחת," אמר, מסובב את כסאו מעט לעבר ראש הממשלה, "להתחיל את המערכה מול בלארוס."

הפעם הייתה השתיקה שונה, ומתוכה הבין אלכסנדרוב שעבור חלק ניכר מיושבי השולחן הרעיון לא חדש. "בלארוס?" שאל. "היה משהו לאחרונה?"

"לא," ענה גארדינז'קי בקצרה, "עדיין לא. אבל יכול להיות."

ראש הממשלה לא אמר דבר, וסרגייב הרשה לעצמו לקחת את רשות הדיבור. "ורגצ'ייב הוא חדש וצעיר, ומבטיח הרבה הבטחות. אנחנו הבאנו את פולין למקום שהיא מעולם לא הייתה בו, אבל הציבור מכיר אותנו כבר שמונה שנים. 'פולין החדשה', זה משהו שלוקח אותם. אבל כמה שורגצ'ייב יפריח הבטחות, הוא עדיין צעיר ולא מנוסה. לאדוני ראש הממשלה יש את הנסיון והסמכות שהעם באמת רוצה. הם רק צריכים להזכר שהם רוצים בזה."

גארדינז'קי נרכן גם הוא קדימה, מעשי כתמיד. "תקרית קטנה עם בלארוס, ותפתח מערכה שתאפשר לאדוני ראש הממשלה להזכיר לכולם מיהי פולין. על פי כל ההערכות מערכה צבאית תחזק את מעמד אדוני ראש הממשלה, ומשם ועד לבחירות- אנחנו יכולים להיות רגועים."

שוב שתיקה. ראש הממשלה טופף קלות באצבעותיו על השולחן. "כמה חיילים?"

שר הצבא ואשאק מיהר לדבר. "לא יותר מאלפיים, זה יספיק. ולפי התחזיות המקסימליות- עד ארבעת אלפים, אם המערכה תפתח באופן רחב יותר."

רק אדם כראש הממשלה יכול היה לשחרר את המילה הבאה ללא ייפוי או כיסוי אסטטי. "והרוגים?" שאל.

"מבלארוס- בעיקר חיילים," ענה ואשאק. ראש הממשלה יכל להריח את המתח הדק שליווה את מילותיו. "אצלנו לא. לא יהיה. הם לא במצב טוב. אולי כמה בודדים, אולי עשרות, לא משמעותי."

"אם יורשה לי, אדוני ראש הממשלה," סרגייב ממשיך, "גם מבחינה מדינית יש לנו כאן הזדמנות. אחרי התקרית של 'רוסיה נגדנו' של לוקשנקו בקיץ, יש להניח שרוסיה לא תתערב. היא תתן לבלארוס לחוש מה קורה בלי החיבוק של אמא רוסיה."

חיוכים חולפים סוף סוף על השולחן, אבל ראש הממשלה לא מניע שריר. מאחוריו, נע לעברו בעדינות המזכיר שעומד לצידו בכל עת. "אדוני ראש הממשלה," לחש הפקיד הצעיר, "הפגישה עם צ'ופטובה מתחילה בעוד שעה וחצי."

אלכסנדרוב טפח על השולחן, מעביר את מבטו על הסובבים. "רבותיי, עלינו לסיים את הפגישה." ולאחר רגע הוסיף, קולו קר וחד כמו תמיד, "אחשוב על מה שאמרתם."

רעש גרירת הכסאות היה הקול היחיד שליווה את עזיבתו. רק בלימוזינה, כשנותרו הוא וגארדינז'קי לבדם, תלה ראש הממשלה שאלה יבשה באוויר.

"האם זה נכון, לדעתך?"

גארדינז'קי מעולם לא חשש לומר את האמת, והייתה זו אחת הסיבות מדוע הוא זה שישב לצידו של האדם החזק ביותר בפולין מזה שמונה שנים. "זה יציל את הבחירות," ענה בפשטות.

הנסיעה למרכז הכנסים הייתה גרועה. פניו המחוייכות של ורגצ'ייב ניבטו מכל פינה ברחובות וורשה, מעוררות בראש הממשלה סלידה עמוקה. הוא סלד מהחיוך הצחור של האיש הצעיר, מהבלורית המלאה שהתנוססה מעל לעיניו הירוקות ומהססמא הנבובה והבוטחת שניצבה תחת דמותו, מנקרת את עיניי אזרחי פולין יומם ולילה. רק לקראת סוף הנסיעה הצליח סוף סוף להסיט את עיניו אל חלל המכונית שלפניו, כשבתוכו חורקת השאלה הטפשית האם ניתן לארגן בצורה שקטה קבוצות של פורעים לקריעה של כל מודעה ומודעה כזו ברחבי וורשה.

אבל עד כמה שהנסיעה הייתה גרועה, הרי שהמפגש עם נשיאת סלובקיה היה גרוע אף יותר. כבר מהדקות הראשונות בהן לחצו ידיים הוא תפס את הניצוץ המלאכותי בעיניה של צ'ופטובה ואת הנימה הנימוסית שנשזרה למילותיה ולחיוכיה, שהעידו על כך שהפגישה הזו בעיניה היא לא יותר מדרישות השעה, ושהיא כבר מתכוננת ללחוץ ידיים למחליפו הצעיר והמבטיח בפסגה הבאה בין שתי המדינות.

בנסיעה השקטה חזור המשפט שיצא ממנו היה כבר מוכן, חד וקצר. "בנוגע למה שדיברנו," פלט לאוויר ביובש, "זה אפשרי."

חיוך קטן עלה על שפתיו של גארדניז'קי, והוא הרים את הטלפון. "בנוגע לבלארוס," אמר, "יש אישור."

תוך יומיים בלבד התרחשה התקרית. קטנה, מהירה וחריפה, בדיוק כפי שיכול היה אלכסנדרוב לצפות מאנשיו. הרג של חייל אחד על הגבול הבלארוסי, וכבר היה ראש הממשלה, על בימת הנאומים, חזק ויצוק כמו ברזל.

"פולין לא תוכל להבליג על הרג של אחד מחייליה," נשמע קולו המדהד של ראש הממשלה במיקרופון, "עלינו לשקול ברצינות את צעדינו הקרובים."

השגרירים כבר הוחזרו 'זמנית', והתקרית התגלגלה במהירות מהזירה הלאומית לזו הבין לאומית, גוררת מגוון תגובות מהמדינות הסמוכות, כולל כמובן, את תגובתו של לוקשנקו, נשיא בלארוס.

"אנו פועלים כדי לייצב את היחסים מול פולין," מסר לוקשנקו לתקשורת הבלארוסית המבוהלת, "אין לנו ספק כי נוכל להגיע להסכמה ולהחזיר את השלום בין שתי המדינות, ללא צורך בפעולות קיצוניות מיותרות."

הגלגל התגלגל במהירות, ותקריות קטנות אבל אלימות של אזרחים בלארוסים בגבול פולין מיהרו את סיבובו הקטלני. בהתאם לתשומת הלב הממוקדת שהעניק ראש הממשלה לסוגיה, גם התקשורת הפולנית כבר עסקה כמעט לחלוטין בצעדי הניתוק ההולכים ומחריפים בין המדינות.

בנסיעה חזור מאחד מכנסי הענק, לאחר שנאם נאום לוהט, חד משמעי ומאיים שגרף תשואות של הערצה מהקהל העצום, הרהר ראש הממשלה בינו לבין עצמו במילה 'שלום', בה השתמש לוקשנקו בדחיפות הולכת וגוברת בזמן האחרון. הייתה זו מילה שהוא עצמו הרבה להשתמש בה אז, בבחירות הראשונות שלו. אז היא ייצגה עבורו ערך אמיתי, ובתור אדם שמאמין ביישות האלוקית, הוא גם האמין שאלוקים מעוניין שיחתרו אליו. אבל מאז חלפו שנים רבות. בטחונו העצמי התחזק מאז, וכעת נתפסה המילה הזו בעיניו כביטוי עלוב ונאיבי, כמו שחקן ללא תפקיד על במה שבה התרחשה הצגה גדולה ומבוימת היטב.

הגיחוך של גארדינז'קי לצידו קטע את מחשבותיו.

"כדאי לך לראות," הפטיר עוזרו כסוף השיער, מעביר אליו את העיתון 'ורשה'. אלכסנדרוב הביט בשער העיתון, והתמונה של דמותו היציבה, הבוטחת והמרשימה על במת הנאומים, כשהציטוט "פולין חזקה" פרוס על כל חלקה התחתון, אכן הסבה לו עונג רב. הוא לא קרא הלאה, והתבונן אל מחוץ לחלון המכונית. אפילו המודעות עם פניו הילדותיות של ורגצ'ייב לא הצליחו להוריד את מצב רוחו המרומם.

אבל אז נתפס מבטו במשהו. היה זה ילד, ילד שעמד על המדרכה סמוך למקום עצירתה של השיירה הממשלתית מול הרמזור. משהו במבטו של הילד הזה גרם לאלכסנדרוב להרהר בו גם רגעים ארוכים לאחר שנעלם מעיניו.

מה היה במבט הזה? במבט התכול, הנצמד, המעריץ של הילד?

ואז הוא הבין. הוא נזכר. והזיכרון העלה חיוך קל על שפתיו. המבט הזה הזכיר לו את המבט שלו עצמו כילד, כשראה את השיירה הממשלתית של ראש הממשלה האגדי דאז, בולוסלאב ביירוט. הוא חשב אז שראש הממשלה הזה הוא הכל, הוא המושל על פני האדמה. אילו רק היה יכול, היה רץ מאחורי הרכב הממשלתי לאורך הרחובות כולם. רק שנים לאחר מכן הצליח להבין כמה הרס זרע אותו האיש זקוף הקומה וחד המבט בעם הפולני ובמיעוטים שבה, מתוך הצמדות עיקשת לעקרונות של שנאה ורצון למשול ללא עוררין.

החיוך שריחף על שפתיו הלך ונמוג, ומשהו בתוכו כמו התפוגג. עיניו האפורות והמתכתיות נעו מהחלון וננעצו בנקודה כלשהיא באוויר, והבנות חדשות, דקות ומרות כמו ארס, החלו לחלחל לליבו, גורמות לו להתעטף בשתיקה.

השתיקה, שהמשיכה לאפוף את ראש הממשלה גם כאשר הם הגיעו למשרד המפואר, לא הופרה גם כאשר גארדינז'קי שאל אותו על תזמון יום הפקודה. זקוף ושלוב ידיים לאחוריו, עמד אלכסנדרוב מול חלון המשרד והתבונן בשמש ההולכת ושוקעת, מותיר את השאלה תלויה בחלל האוויר.

"מחר? שבוע הבא?" שאל העוזר הוותיק, מנסה לשווא לפענח את השתיקה של ראש הממשלה. "אי אפשר לפתוח את המערכה מאוחר מדיי, אנחנו כבר מתקרבים לישורת האחרונה."

"עליי להיפגש עם לוקשנקו," אמר ראש הממשלה.

הפעם היה תורו של גארדינז'קי לשתוק. "מדוע?" שאל לבסוף.

שוב, לא מיהר ראש הממשלה להגיב. "המלחמה לא תפתח," אמר לבסוף. "לא בשבילי."

גארדינז'קי שתק, אבל אז, באופן בלתי צפוי, נחתה ידו במהלומה על אחד העיתונים שלפניו. "זה יוביל אותך שלושה צעדים אחורה," אמר, פניו מאדימות בצורה לא אופיינית, "זו תהיה בושה לממשלה הפולנית."

לאחר כמה רגעים, כשראה שראש הממשלה לא מגיב, הוסיף העוזר הוותיק בקול, "זה לא דבר נכון. פולין תתבייש. בלארוס לא תדע. ואתה תפסיד." ואז, תוך כדי שחיוך מר וציני נתלה על שפתיו הוא אמר, "המעשה הזה, אדוני ראש הממשלה, לא ייזכר בהיסטוריה."

הפעם שררה הדממה הארוכה ביותר. השמש כמעט ונעלמה באופק כשראש הממשלה שאל בנימה שקטה, "אנדז'יי, אתה מאמין באלוקים?"

החיוך של אנדז'יי גארדינז'קי התרחב, אבל היה יבש יותר מתמיד. "כשצריך," ענה.

השמש כבר שקעה, והכוכבים הבהירים הקיפו את השמיים, מקיפים את העולם כולו. תחושה משונה, שהיה בה גם כאב אבל גם רוגע, פשטה בליבו של ראש הממשלה.

"פולין לא תדע. בלארוס לא תדע," הסכים בשקט. "אבל אני רוצה להניח שאלוקים יידע." ולאחר רגע הוסיף, "ואני גם מקווה שהוא יזכור."

-

שני כהן 100

משתמש מקצוען
הוא ישב לו בחדרו הכחלחל והעגול, על הכיסא המוכר משכבר ימים, הכיסא הנאמן שתמיד נשא אותו על כפיים, גם שחבריו הקרובים ביותר שיחררו חץ מורעל ישר לליבו ועזבו אותו לאנחות יחד עם מתנגדיו. הכיסא תמיד היה שם, מכיל, סופג ושותק.

לכן אולי התעקש תמיד לא להחליף אותו, גם כשלפני שנתיים החליפו לו את כל הריהוט המוכר והנעים במשהו חדשני שלא היה לטעמו על הכיסא הוא התעקש לשמור, לא עזרו תחנוניה של רעייתו על הסדקים והקרעים שבו. הכסא היה חשוב לו מידי, הנאמן שחבריו אולי אף הנאמן ביותר שבהם.

מצחו חרוש הקמטים, ועיניו העייפות מחודשיים של חוסר שינה עקבו בדריכות אחת צג המחשב שהתעדכן מעת לעת, לרגע היה נראה לו שהמצב אופטימי יותר ולמשנהו נראה שבדיוק ההפך.

מה הוא לא עשה בחודשיים האלה, יותר נכון בשנתיים האלה. על איזה קמפיינים הוא עבד, לבד, בגפו, לא סומך על שום יועץ אסטרטגי כלשהו. הוא היה הגאון שבהם, המשופשף והחד ביותר.

והפעם בכלל התעלה על עצמו, מבצע חיסונים מתוזמן ומדויק כל כך, כמו שרק הוא יודע לעשות. הסכמי שלום טריים שעוד מרחפים בחלל האויר, ו72 שעות-כמניין שנותיו- שהוא מעביר ללא שינה.

ומשהו פה לא עבד, והוא לא מצליח לשים את האצבע על מה. "זה מתסכל" חבט באגרופו, על שולחן העץ המבריק בצבע מהגוני שלפניו. "הכל מסביב עובד כמו שצריך, אנשים מגיבים כפי שציפה, דברים מתרחשים כפי שקווה, רק התוצאה- הפכפכנית וחמקמקה- מגיע עד מרחק נגיעה, רק מתבשם ממנה וכבר יכול לחוש את טעמה, אך לא. כל כך קרובה ובאמת כל כך רחוקה.

אגלי הזעה שעל מצחו נעשו מוחשים יותר וירדו על עפעפיו העייפות, והוא הרגיש שראשו נהיה כבד אט אט ועיניו כבר לא מצליחות להחזיק את עצמם בכח, האנדרנלין שזרם בו בעוצמה בשבועות האחרונים החל אף הוא להרגע אט אט, והוא הלך ונסחף לו לתוך הדבר המתוק ביותר שיכול אדם עייף שכמוהו לאחל לעצמו, השינה. שם הכל אפשרי, השמים הם לא תמיד הגבול. אם יספיק ויגיע לשלב החלומות, אולי שם יוכל להרגיש את תחושת הניצחון שרצה מוחשית יותר, מתערבלת בתחושה הענוגה של חלומות ללא דאגות, ללא כנסי בחירות, וללא פילוחי קולות. ואולי כשיתעורר אף יגלה שהמציאות לא ממש רחוקה משם, מי יודע. לפעמים חלומות מתגשמים.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
העגלה הממונעת של ראש הממשלה היתה מלאה בפמלייה מצומצמת, עם מעט אנשי מפלגה בכירים.

רכב השרד ההמשלתי גמע במהירות מופרזת של שמונים קמ"ש את הכבישים מגוש דן בואכה לטרון בחזרה למעון בירושלים. להמשך משא ומתן מתיש, על הקמת ממשלה 'בלי חרות ובלי מק"י'.

רוח הנוסעים טובה עליהם. הם חוו עתה חוויה נדירה. כשליוו את ראש הממשלה ומנהיגם הנערץ לפגישה נדירה, בבית הרב קרליץ. במושבת האדוקים בני ברק. מראות העיר ובית הרב בידחו את רוחם.

השליש הצבאי התרווח במושב האחורי, הצית לעצמו סיגריה של דובק. "אני אומר לך" פנה, לממונה על המשא ומתן עם הדתיים. "לא להאמין איך שהם חיים בחושך, איזה פשטות ועליבות. ואם לא שמת לב, היה שם איזה רב צעיר בבית של הרב אברהם, כולו זקן ופאות, והוא לא רצה אפילו להסתכל עלינו".
איש שיחו, אימץ את מכנסי החאקי אל ליבו, בזחיחות חלוצית החרה אחריו.
"שמת לב לכמויות של הילדים שם? כולם עם ברטים ומכנסיים קצרות כאליו אנחנו לא בסתיו. והם רצים אחרי הרכב של ראש הממשלה כאילו הוא איזה אמבולנס".

בתוך שטף העילצון, דווקא ראש הממשלה ישב כשעיניו בוהות בנופי הארץ ההולכת ונזרעת.
רגשות התגוששו בקרבו, עלו וירדו כמו רכבת הרים. הפגישה בשש העיניים, טלטה בו משהו. הוא שגבר על יריבים פולטים, שהישיר מבט למדינאיים דגולים, והצעיד את האומה מאוסף גלותי לעם שנלחם, מנצח ומיישב את ארצו. הוא עכשיו נסער ונבוך בשל מבטו של קשיש עם כובע לבד מרופט.

המשפט שהרב קרליץ, הפטיר בבת שחוק נעימה הוא הצית בו סערה פנימית. משפט שנאמר ברוגע החלטי:
"אנחנו העגלה המלאה אתם העגלה הריקה. אתם צריכים לפנות לנו את הדרך"

בזמן השיחה, כתלמיד המתפלפל בבית המדרש, הוא הגן בלהט שקול ומחושב על העגלה שהוא מוביל. אבל אחר מעשה, זוהי סיטואציה שהופכת לו את הבטן.

ראשית הגאווה הפגועה.
"מה פתאום הרגשתי צורך להצטדק בפני ישיש חהודי נטול סמכות וכח פוליטי?"

אחר כך הגיע הזעם.
"יושבת לה דמות ממוזיאון לזכר העבר הנשכח, ומודיעה לי שהעגלה שלי, העגלה שהובילה את העם הזה מתוך אפר הכבשנים, בינות לנתיבי ים סגורים, עגלה שחורשת ומעבדת את אדמת האבות בשיר ובעמל כפיים, זאת שהצליחה להקים גדודי בחורים עבריים שיגנו על גבולות האומה המיוסרת. והכל בהנהגתי.
זוהי עגלה ריקה?
לעומת איזו עגלה מיושנת, מקרטעת, עמוסת ספרים מתפוררים מיושן וחסרי ביקוש.
לזאת תיקרא עגלה מלאה?!

אחרי הזעם הגיע התסכול.
הרי מה רציתי ולמה באתי? להבין כיצד ניתן לשכן בארץ קטנה וצרת גבולות. שלל עולים מעלומות נפרדים. ולדור בכפיפה אחת. והתשובה, שבלתי אפשרי. מישהו צריך לוותר.

בסוף הגיע החמלה על הרב ועדתו הפרימיטיבי.

אחריה הנחישות האופיינית לסלק גם מהמורה זו מן הדרך.

הדרך לירושלים מתפתלת, כדרך בורמה. ראש הממשלה כבר יודע לנחש את כותרות עיתוני הערב, שיעשו מטעמים מביקור ראש ממשלת ישראל אצל רב זקן.

אבל נמאס לו.
נמאס מחשבונות על הכותרת ב'דבר' או ב'על המשמר'.
נמאס להכבל מרצון, לאותם אזיקים שהוא הלחים. המקושרים לתורת הסוציאליים, אהבת העבודה ונאמנות המפלגה מעל הכל.

מאחורי משקפיו העבות של הרב. הוא זיהה מבט שראה בו עצמו את האמת.
המבט חשף בליבו שלו, את הנקודה המאמינה בחשיבות השמירה על ערכי נצח. אותם ערכים שהובילו את העגלות כולן לאורך כל המסע בחזרה לארץ המובטחת.

מתוך מבול הרגשות. מבעד לשטף הזלזול של הסובבים. גמלה ההחלטה. מכל אותו מבט.
במדינה שלי. היהודית. נשים דתיות לא תתגייסנה. לא בכפייה.

עגלת ראש הממשלה ממשיכה לנסוע, עדיין ריקה. משא אחד של זכות, היא מצליחה להטעין. אולי מתוך כוונה טובה אולי מתוך שיקול צר. בטוח מתוך מבט חודר של אותו רב זקן בבני ברק.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ב"ה.

אתמול התקשר אליו אחד מאחראי הציבור החרדי במבצע "לתת כתף".

"הייתה לנו ישיבת צוות," סיפר לו, "והוחלט לרתום אותך למבצע."

"אני כבר רתום כולי," הוא הגיב, מנסה להבין מה הכוונה. הלילות הלבנים שעברו עליו, הימים שלא אכל ולא שתה מחוסר זמן, השעות האינסופיות שתרם למערכה - לא נחשבים?

"לא הבנת, איציק," הסביר דוד באיטיות מבשרת רעות. "אנחנו רותמים לא את השכל שלך, לא את הכריזמה שלך ולא את ההברקות שלך. אותך בעצמך. יותר נכון, את הזרוע שלך."

כשוך הסערה, שכללה רעידות ידיים, סחרחורת ותחושה כללית של חוסר אונים, הרים איציק את הפלאפון וחייג את המספר האחרון שהתקשר אליו.

"אני לא מבין, דוד. למה דווקא אני?"

"אני יכול לתת לך עשר סיבות, אחת מהן היא שאתה אחת הדמויות המשפיעות ביותר על הציבור שלנו בנושא הקורונה. אנשים יראו אותך מתחסן בשידור חי וירוצו להתחסן בעצמם תוך שניות! אבל אתה מוכן פשוט להסכים בלי הסבר? אני ממהר."

"לא." חד וחלק. "אני לא מוכן."

"אתה רציני?" ההלם שלו היה מוצדק. דברים רבים וקשים מזה עשה איציק למען המבצע. דברים מפרכים וכמעט בלתי אפשריים. טובת האזרחים עמדה לנגד עיניו לאורך כל הדרך. מה עכשיו?

איציק נשם. "רציני ביותר. תבקש ממני כל דבר אחר, אעשה בשמחה. רק לא זה."

"מוטי כהן טוען שזה הדבר שישכנע את הציבור להתחסן."

"מוטי כהן לא יכול לחסן אותי בעל כורחי."

"זה בידיים שלך, איציק. אני סומך עליך שתבין שזה הדבר הנכון לעשות. כולה דקירה קטנה ממחט פצפונת, אבל היא יכולה להציל נפשות בישראל. קבענו את כל הסיפור למחר בצהריים. נדבר בבוקר."

הוא ניתק. הפלאפון נשאר צמוד לאוזן של איציק. בעצם, הוא לא שם לב בכלל שהשיחה הסתיימה, ולא שמע את משפטי הסיום של דוד.

"כולה דקירה קטנה ממחט פצפונת..." המילים הדהדו בראשו, מכות ברקותיו, מסמאות את עיניו. "כולה דקירה קטנה…" הוא הצטמרר. מחטים רקדו מול עיניו. הוא עצם אותן, שייעלמו כבר!

הנשימות שלו נהיו קצרות, ידיו רעדו, וראייתו היטשטשה במהירות.

כן. איציק החזק, הגיבור, הגאון, המסור, האחראי, האמיץ - פוחד פחד מוות ממחטים.

בלילה, הוא ישב מול המחשב, מתמלל לראשי הצוות את תפקידיהם לשבוע הקרוב. אחר כך הוא קרא קצת על נתוני ההתחסנות בציבור. ראה שהם לא מספקים, לגמרי לא. שתה עשר כוסות מים כדי להירגע ולמחוק מזיכרונו את תמונות החיסונים שהופיעו בכתבות.

לא הלך לישון.

"עשיתי מספיק למען המבצע הזה," חשב כשראה את השמש עולה בחלונו. "וזה לא חוקי לחסן אותי נגד רצוני. מישהו רואה פה טיפת רצון?"

"הייתי קופץ לבריכה, עדיף. הייתי מגיע פחות רטוב," חשב איציק בציניות. אותה ציניות שתמיד באה לבקר כשהוא נתקף בפאניקה. "חבל שלא הבאתי גלגל ים, אטבע ככה בנחלים שזורמים ממני."

הוא המשיך ללכת, לא הייתה לו ברירה. הנהג שהסיע אותו קיבל הוראה מדוד ללוות אותו עד החדר שבו הוא אמור להתחסן. אבל איך בדיוק הוא הגיע לפה? הוא תכנן לנעול את הדלת ולהישאר במיטה! מה קרה?

בעצם, הוא החליט כבר בבוקר שהוא מוכן, שהוא יתגבר למען המטרה ובשביל האנשים שיזכה להציל. אבל עכשיו, פתאום, הלב שלו שוב מסרב.

הוא ראה את דוד מתקרב אליו מקצה המסדרון.

"שלום עליכם," הושיט לו דוד את ידו, ניסה ללחוץ. היד שלו החליקה מידו המיוזעת של איציק. "איציק? אתה מרגיש טוב?"

"לא ממש… אני לא רוצה לעשות את זה," הוא אזר אומץ. עדיף שיגיד עכשיו, אולי יוותרו לו לפני שהוא יתעלף מול המצלמות ויהיה מאוחר מדי?

"בוא, אביא לך כוס מים. הצלמים כבר מוכנים, חלק מהח"כים שלנו הגיעו, הכל מסודר כבר. כל מה שצריך הוא שתפשיל שרוול."

איציק לא ענה. הוא רעד ללא שליטה. הידיים שבכיסי מכנסיו היו קפואות. מול עיניו ראה מחטים קופצות קדימה ואחורה באכזריות, מאיימות לדקור אותו.

"לא מתאים לך, איציק," הוא שמע את דוד אומר לו מעבר לערמות המחטים שהתגבהו מול עיניו, חסמו את שדה ראייתו. "איפה האומץ המפורסם שלך? כולה חיסון! מה, אתה ילדה קטנה?"

הוא אפילו לא חשב להיפגע מההשוואה. כל כולו היה עסוק בהליכה, צעד אחר צעד. המוח שלו גרר אותו אחרי דוד, והלב שלו התהפך בפראות, מתחנן לצאת מפה.

הם נכנסו לחדר לא גדול. על יד קיר אחד היו ממוקמות המצלמות, ליד שאר הציוד הטכני. במרכז החדר היה כיסא, ולידו ארונית. איציק הסיט את מבטו במהירות. מעל הארונית, כך ידע, שוכנת בבטחה מנת החיסון שלו.

"אתה לחוץ, אה?" הוא שמע קול שקט לידו. הוא סובב את ראשו בהפתעה. "אני הצלם," בעל הקול אמר.

"כן…" הוא לחש.

"גם אני הייתי לחוץ ברמות הזויות לפני שהתחסנתי. לא מתופעות הלוואי וכל זה. אני… יש לי פוביה ממחטים. שמעת על זה?"

"כן…" שוב. "זה מה שיש לי."

"וואו!" הקול גבה מעט. "ובכל זאת אתה מסכים לעשות את זה למען הציבור? כל הכבוד! אני מעריך את זה."

"האמת שלא ממש הסכמתי… עדיין..." איציק אמר. "אבל איך עברת את זה בסוף? התעלפת?"

הצלם צחק. "לא. האח שנפל בחלקי לא היה אגרסיבי מדי, ובסופו של דבר כמעט ולא הרגשתי את הדקירה. תאמין לי, הכאבים שהיו לי לפני החיסון, מרוב לחץ, היו נוראיים יותר מהחיסון עצמו."

"אני עדיין רועד," הודה איציק.

הצלם לקח לו את היד ולחץ אותה. "אני לא יכול להכריח אותך להתחסן, אבל אני חושב שאתה יכול להתגבר. תסתכל עליי כל הזמן, ואני אבוא אליך מיד אחרי שתגמור. בסדר?"

"אני חושב שכן," איציק אמר, מופתע מעצמו. "אתה יודע מה, אני באמת קצת יותר רגוע שמישהו פה מבין אותי, מזדהה איתי. לא משווה אותי לילדה פחדנית. תודה."

"אני לא פסיכולוג, ולא גירשתי לך את הפוביה לתמיד," אמר לו הצלם את מה שכבר ידע, "אבל העיקר שתעשה את זה בשביל עצמך וגם בשביל הנפשות שתזכה להציל."

איציק לחץ את ידו בחזרה, והתיישב על הכיסא.

הוא נשם עמוקות, היישיר מבט למצלמה, ואמר "אני מוכן".

"זו לא חכמה," אמרה נערה אחת לחברתה למחרת, אחרי שכולם צפו בסרטון של 'איציק לוי, אחד מראשי מבצע החיסונים, מתחסן מול המצלמות לעידוד קצב ההתחסנות'. "הוא נראה אמיץ לגמרי, תראי איך הוא מיישיר מבט למצלמה."

"כן, זה לא סיפור בשבילו. למה הם חושבים שזה מה שישכנע אותנו? בטח הוא בכלל לא התלבט כמונו. חוץ מזה, לכי תדעי. אולי הזריקו לו מים במקום חיסון קורונה..."

מיותר לציין, ובכל זאת אציין, שהסיפור לא אמיתי ולא קרה מעולם, לפחות לא בדיוק כך.

מסוגל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נספרו הקולות, נדחו העתירות והוגשו התוצאות. היה מרתק, מחכים ומעורר הרהורים. הצגתם פוליטיקאים, סיפרתם על אנשים. ובבחירות כמו בבחירות, אין תוצאות חד משמעיות. המועמדים חזקים, הקרב צמוד. הקטעים אדירים כולם. כולכם זכאים לשאת נאום ניצחון, להפריח בלונים ולרקוד במטות.

אבל ההכרח לבחור מי לשבח לא יגונה, ועל כן נאלצתי להכריע על חודו של קול..

במקום השלישי @ליאורהA על תצוגה שונה של דברים שנראים מובנים מאליהם, על אנשים טובים שעושים דברים גדולים, על סיפור מקורי עם אחיזה אקטואלית.

ובקרב על הנצחון, שיוויון בין המובילים. הקרב צמוד. לרגע היה רצון להכריז על נצחון טכני, ולהסתמך על גודל הגוש - כמות התודות שמעידה על כמות הקוראים. אבל, היי - זה עוד מתעתועי הפוליטיקה. כי הרי ההגיון הפוך לגמרי. הבמה תינתן לסיפור שטרם זכה לחשיפה שהוא ראוי לה.

ולכן: במקום השני @הדוויג על סיפור קצר קולע ונוגע, על מסר שחשוב באמת, על זווית אנושית במיוחד בעצומה של מערכה מנוכרת. מי יתן ואכן יהיה זה 'הסיפור האמיתי'..

ובמקום הראשון.. @סיפור8. על סיפור שהוא.. עזבו, פשוט תקראו כבר את הסיפור, אנשים. הוא שווה את האורך, ועם הכתיבה המדהימה הזו אפשר לעבור בקלות גם סבב חמישי.. וכן, הוא במקום הראשון. לא תקראו?!

תודה לכולכם, היה לי לכבוד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה