שיתוף - לביקורת אפוקליפטי - כל הסיפור

BEYOND

משתמש מקצוען
כתבתי כאן בעבר תחת שם אחר.
אשמח מאד לביקורת, הערות והארות.
=============================

"יהודה, מה זה אפוקליפטי?" אחותו שואלת אותו.
"לא לגילך נועה. למה מה את קוראת שם?" הוא מרים את ראשו מעבר לכסא ששפשף בחצי דקה האחרונה.
"סתם עיתון. כתוב כאן שבתסריט אפוקליפטי כזה עשויים למצוא את עצמם מחט"ים מופקדים על ערים, ותחתם מגדי"ם שמופקדים על שכונות, ומפקדי פלוגות שאחראים על רחובות. מתי יהיה כאן אפוקליפטי?"
הוא נושך שפה. "נקווה שלא יהיה. אולי תקראי משהו אחר, נועה?"
"אין לי. ומה זה אלקטיבי?"
"נועה!" הוא קם ומנגב את ידיו במכנסיו הדהויות. ניגש ונוטל את העיתון. "איפה?" הוא שואל. היא מראה לו.
מיליון כתבות על קורונה. המוני מושגים רפואיים ובטחוניים. אקג. קוצר נשימה. מכונת הנשמה. אחוזים. אפידמיולוגיה. סטטיסטיקות. קצב התפשטות. חליפות מיגון. מכשירי ניטור. איטליה. ספרד. בריטניה. ניו יורק. ורפואה אלקטיבית.
"הכוונה לרפואה לא מצילת חיים. כמו לשים גבס נגיד. עזבי את זה, עדיף שתקראי תהילים", הוא מקפל את העיתון.
"יהודה!" היא קופצת מהספה.
"אני רק אומר שזה עדיף, קחי, שיהיה לך לבריאות" הוא מפטיר ושומט את העיתון לידיה. חוזר לכסא הפלסטיק ההפוך.
אוף, הוא שונא לשפשף. אמא נחה, סוף סוף אריאל נרדם. אבא לומד ויונתן בצבא.
הוא ונועה בחופש.
גם כן חופש.

יונתן יושב על יד שולחן האוכל במרחק מטר מגיא שגונח מול השניצלים. "אני לא מאמין שנסגור כאן חודש". אל תאמין. חושב יונתן. אף אחד לא צריך את האמונה שלך.
"אין סיכוי שאני נשאר. שבוע שעבר סגרתי שבת! אמא שלי תשתגע!" ואמא שלי דווקא לא. רוצה יונתן להחזיר. פחות מריבות. פחות ויכוחים. פחות מבטים. פחות.
גיא מרוכז בעצמו, "היא הייתה בחו"ל לפני שבועיים כשהגעתי. לא ראיתי אותה בכלל". גם אני לא ראיתי את אמא שלי לפני שבועיים. שותק יונתן. נולד לי אח, ואתה אפילו לא יודע. ולמה האורז הזה תמיד קצת שרוף.
"מה 'תה שותק" גיא לועס במרץ.
"מה אפשר לומר", יונתן מתעסק עם המזלג. "אין מה לעשות.".

נערך לאחרונה ב:

BEYOND

משתמש מקצוען

"חודש?" יהודה שואל את יונתן בטלפון, "וליל הסדר? גם תהיה בבסיס?"
"כנראה שכן. ישחררו אותנו אחרי החג לשבוע".
"אתה לא יכול לבקש להשתחרר?"
"לא. יהודה, זה צבא פה. לא ישיבה. ואין סיבה שהקצין ת"ש תאשר לי". בין היתר גם בגלל שלא אגש אליו, אבל את זה אתה לא צריך לדעת.
"ת"ש?"
"תנאי שירות, נו".
"הראשי תיבות האלה גם כן". יהודה נאנק.
"כאילו שבישיבות חסר. מה יש?"
"סתם, נמאס לנקות. והייתי בטוח שתגיע".
יונתן מגחך. "כל כך מתגעגע?"
"אתה לא?"
יונתן שותק שניה. "עזוב, סתם חבל להרוס את החג עם המדים שלי ולהציק לאנשים בעיניים. ואמא בטח עייפה ואין לה כוח לחייל טירון ועייף ורעב. אבל אני מתגעגע לכולם. תמסור להם ד"ש".
"יונתן. בלי שטויות. עוד לא ראית את אריאל! הוא לא שווה את זה? ואמא מאד תצטער אם לא תבוא, אני בטוח".
"אני לא".
יהודה מזיז את כיפתו קדימה אחורה. למה יונתן כזה ישיר תמיד. "למה ככה?" הוא פולט בסוף.
"אני רק אומר אמת. זו הבעיה שלי מאז ומעולם, לא ידעת?!" ידעתי. ידעתי טוב מאד. איך הרסת לרמי"ם שיעורים כשמצאת סתירות מביכות. איך התווכחת על כל מוסכמה וניואנס. איך עזבת את הישיבה כי נמאס לך מחיצוניות שקרנית ומבחורים שמתמחרים את עצמם והלכת לצבא כי שם כולם אמיתיים עם עצמם לפחות. העיקר האמת, מה. גם צבא אתה עושה על באמת. בגדוד צנחנים. ונשארת עם כיפה, כי זו אמת, אבל בלי סרט, כי מי המציא את זה.
"יהודה", קול חותך לו את המחשבה, "אתה יודע, אתה כזה מתוק". מה נסגר עם אח שלו למען השם? "אבל אני לא. מה לעשות. אני אשאר כאן, ככה יהיה טוב לכולם".
"כל כך כיף לך שם?" יהודה חושב שזו שאלה גרועה. יונתן לא יצא לוזר ויגיד שהוא סובל כל רגע.
"אין לי ברירה אחרת".
"יש לך", הקול של יהודה מתרומם קצת. "אבא ואמא רוצים שתגיע, גם אם החלטת שלא באמת. וגם נועה---"
"נועה, מה איתה באמת?"
יהודה נושף בתסכול. יונתן כזה מעצבן לפעמים.
"חמודה ונודניקית כרגיל. מוצאת מילים מוזרות מתחת לאדמה. שאלה אותי היום מה זה אפוקליפטי".
"חחח" יונתן צוחק. "מאיפה היא הביאה את המילה הזו?"
"קראה עיתון. ודי להסטת הנושא. אתה מגיע לכאן לחג. יונתן. אוקי? מצידי תצנח כאן על הגג".
"תרחיש די אפוקליפטי. הייתי אומר." יונתן מגחך, או משתעל. "אל תבנה עליו. ביי, יהודה."

נערך לאחרונה ב:

BEYOND

משתמש מקצוען

"יהודההההה איפה אתה?" נועה צועקת. למה היא צועקת? אריאל יתעורר. "כאן", הוא משיב מעם התנור, קולו עמום.
"התסריט האפוליקטי!" היא קוראת. "מה אמרת שזה לא יקרה. יש חיילים ברחובות, ראית?"
"ראיתי". ועכשיו אני רואה בעיקר קצף סנט מוריץ עכור וצהבהב שאמור להוריד כתמי שומן שרוף מהתבניות האלה ולא בדיוק עושה את זה.
"כתוב כאן שהם פלוגות קומנדו", נועה נכנסת למטבח, קוראת מהעיתון. "מה זה קומנדו? וגם פלוגות צנחנים". יהודה מסתובב. צנחנים. יכול להיות שיונתן כאן והוא לא אמר? משהו בתוכו מתכווץ.
"איזה פלוגות?" הוא מושך את העיתון, מצטמרר לרגע מהמגע בנייר היבש. סיוט הכפפות לטקס האלה. הכותרת די גדולה. "לב"ב נכנסו פלוגות צנחנים וקומנדו".
כיף לשמוע. ואיפה אתה, יונתן? גם כאן?
"הי, יהודה!" נועה מתעוררת, "יונתן בצנחנים, לא? יכול להיות שהוא פה!" עלית על זה. הוא חושב, ובקול רק אומר: "יכול להיות. לא בטוח".
"אבל אם כן אז יונתן יוכל להיות פה בחג! יווו! הוא בטח מה זה ישמח". מה שתגידי, אחות קטנה. "אולי". הלוואי. אין לו כוח לסדר שקט וארוך. הוא ואבא אומרים הגדה ומדרשים, אמא עם אריאלוש, נועה עם השטויות שלה. ויונתן חסר. שיבוא. שיהיה עייף, שיתווכח. שיכעס או יצחק. העיקר שיהיה. זה אח שלו, אחרי הכל.

BEYOND

משתמש מקצוען

יונתן לא בטוח שזה באמת קורה, אבל הוא כאן ליד הבית. והכל כל כך ריק. מת. כאילו לא ערב פסח עכשיו. אין מבטים דוקרים, אין מי שיזהה אותו מבעד למסכה התכולה ומשקף המגן השקוף שמעליה. ויש כאלו שמחייכים אליו.

"וואלה" אומר גיא. "חשבתי יזרקו עלינו אבנים, דווקא רגוע פה". בטח רגוע. סגרו את כולם בבית. "בבני ברק לא זורקים אבנים". הוא אומר בשקט. "אה". אומר גיא. "זה יותר אזור ירושלים, כאילו? רגע! כהן, איפה אמרת שאתה גר?"
לא אמרתי לך אף פעם, אבל נזרום. "בבני ברק".
"כאן?!", גיא מודד אותו במבטו.
"שני רחובות מכאן. כן". שני רחובות. ואני לא יודע אם אני רוצה הביתה בכלל.
"ואתה לא מספר? מה קורה לך, כהן. בוא, בוא נקפוץ לשם".

יהודה פותח את הדלת. שני חיילים עומדים מולו, עטויי מסכות.
"הי, אח" הגבוה מביניהם מוריד מסכה לרגע, קורץ מבעד למשקף מגן.
"הגעת בסוף!"
"הצניחו אותנו כאן, ראית מה זה?"

יונתן בתפקיד. הוא לא יכול לחבק אף אחד, גם לא את אריאל הקטנטן. אבל אבא ואמא מחייכים אליו, באמת. ונועה מסבירה: "אתה יודע שקרה כאן תסריט אפוקליפטי", לא מבינה למה הוא ויהודה צוחקים.

נערך לאחרונה ב:

.כותבת.

משתמש מקצוען
אין לי מה להגיב.
פשוט אין לי.
כבר הגבתי לכל האורך - :eek: :eek: :eek: :eek:!! וואו!
סיפור מדהים!
כשאתה קורא ואתה לא עסוק ב-איך הכתיבה, זה אומר שהיא טובה ב-א-מ-ת!
אהבתי ממש, התחברתי ממש. בעיקר בגלל העומק שבפשטות. תודה!! מחכים לעוד חומרים כאלו :)

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הכתיבה יפה מאד.
היה אפשר לחלק לפרקים ארוכים יותר.

מרגיש כאילו העלילה רק בתחילת דרכה. לא באמת חשתי התרת קונפליקט בעובדה שהבן נאלץ לבוא לבית הוריו.

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
מרגיש כאילו העלילה רק בתחילת דרכה. לא באמת חשתי התרת קונפליקט בעובדה שהבן נאלץ לבוא לבית הוריו.
בתור סיפור קצר, זה מצויין ועונה על ההגדרה.
יונתן בורח ממפגש עם הוריו, גם אקראי. הוא מתחמק בכל דרך. האילוץ מפגיש אותו בהפתעה, וגורם לו להבין שכל מה שחשב ופחד - מקורו בדמיון.

סיפור מצויין, אפיון מעולה. מבחינת אורך החלוקות - אפשר לשים בפחות פוסטים.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יונתן בורח ממפגש עם הוריו, גם אקראי. הוא מתחמק בכל דרך. האילוץ מפגיש אותו בהפתעה, וגורם לו להבין שכל מה שחשב ופחד - מקורו בדמיון.
אני מתקשה להאמין שנער שגדל 17 שנים בבית הוריו, מדמיין דברים כל כך מופרכים, שמתפוגגים מעצם המפגש עם הוריו.

בכל אופן, הייתי ממליץ לשלב באיזה שהוא מקום את ההסבר של המילה 'אפוקליפטי' ואפוקליפסה. אפוקליפסה זה שיא הסיוטים, וזה לא כל כך מסתדר עם משפט הסיום -
נועה מסבירה: "אתה יודע שקרה כאן תסריט אפוקליפטי",

Violinist

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
אני מתקשה להאמין שנער שגדל 17 שנים בבית הוריו, מדמיין דברים כל כך מופרכים, שמתפוגגים מעצם המפגש עם הוריו.

בכל אופן, הייתי ממליץ לשלב באיזה שהוא מקום את ההסבר של המילה 'אפוקליפטי' ואפוקליפסה. אפוקליפסה זה שיא הסיוטים, וזה לא כל כך מסתדר עם משפט הסיום -
אפוקליפסה זה תרחיש סיום העולם
ועל כן מתאים מאוד להגיד תרחיש אפוקליפטי

BEYOND

משתמש מקצוען
בכל אופן, הייתי ממליץ לשלב באיזה שהוא מקום את ההסבר של המילה 'אפוקליפטי'
הערה נכונה. תודה.

אפוקליפסה זה שיא הסיוטים, וזה לא כל כך מסתדר עם משפט הסיום -
ונועה מסבירה: "אתה יודע שקרה כאן תסריט אפוקליפטי", לא מבינה למה הוא ויהודה צוחקים.
הם צוחקים גם בגלל זה...
יש משהו נכון בהערה הזו - אך אפוקליפסה כוללת גם תרחישים בדיוניים/לא מציאותיים בעליל הקשורים באחרית הימים/סוף העולם - לאו דווקא תרחישים טרגיים. לעיתים משתמשים בה במובן קומדי אפילו.
ייתכן ואכן המילה טעונה מדי. אשמח לחוות דעת נוספות.

בשורות הבאות יש פרשנות על הסיפור, זה מצמצם את הסיפור בעיניי אבל רציתי להבהיר כמה עניינים, דלגו בכיף:)
יונתן בורח ממפגש עם הוריו, גם אקראי. הוא מתחמק בכל דרך. האילוץ מפגיש אותו בהפתעה, וגורם לו להבין שכל מה שחשב ופחד - מקורו בדמיון
מה הדברים המופרכים שיונתן דמיין? אשמח לשמוע. ומי אמר שהם התפוגגו?
בני ברק זה עיר של מבטים חקרניים, הוא רגיל היה להתווכח וזה אך טבעי שזה בדיוק מה שיקרה כשיגיע שוב.
הוא ניסה לחמוק מההגעה הביתה, (קצת הקצנתם את הבריחה והפחד שלו, אבל זו כבר פרשנות שלכם כקוראים וזכותכם המלאה.) ויחד עם הרצון לא להגיע ולהפריע - היה גם געגוע. כן.
בסופו של דבר חלק מחששותיו לא התרחשו מסיבות די טכניות - סגר, ועצם זה שהוא בא כעזרה והתושבים קיבלו אותו בברכה.
וכשנפגש עם הוריו - לתשומת לב, תוארה רק סצנת ההגעה הביתה. בנקודה הזאת, האהבה והקשר האמיתי צפו. מה גם שהקורונה בתחילתה עוררה הרבה רגשות של קרבה ומשפחתיות. הייתה בהחלט הרגשה של סוף העולם ואפוקליפסה...
מה קרה אחכ? אין איש יודע... אולי נפתחו הלבבות, הלוואי;)
זה ניתוח קר ודי נוקשה של הסיפור, ואולי לא מקצועי לתת פרשנות של עצמי על הסיפור שלי. אבל זה הרעיון הכללי, פחות או יותר. קוראים שהבינו/הרגישו אחרת? זכותם, כבר אמרתי.
עד כאן:)

תודה על הביקורת, ואגב - הסיפור נכתב בתקופה ההיא -הגל הראשון, פחות או יותר, והציטוט מהעיתון אמיתי לחלוטין. (כן, כולל המילה אפוקליפטי)

נערך לאחרונה ב:

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
רק נדמה לי? או שאני באמת מכירה את זה
והקטע מקסים
אומנם מדי קצר, ומהפכים דרמטיים בצורה שקשה להאמין שתתכן
בפרט הפריע לי למשל דחיסת המידע בקטע הזה-
איך הרסת לרמי"ם שיעורים כשמצאת סתירות מביכות. איך התווכחת על כל מוסכמה וניואנס. איך עזבת את הישיבה כי נמאס לך מחיצוניות שקרנית ומבחורים שמתמחרים את עצמם והלכת לצבא כי שם כולם אמיתיים עם עצמם לפחות. העיקר האמת, מה. גם צבא אתה עושה על באמת. בגדוד צנחנים. ונשארת עם כיפה, כי זו אמת, אבל בלי סרט, כי מי המציא את זה.
קצת מלאכותי מדי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה