מאמר אני לא שונא את הנורצ'ינים אבל הם הגזימו!!!

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
עוד כילד, אימי הייתה מזהירה אותי:
געציל, אל תתחבר עם הנורצ'ינים. הם אלימים, גנבים, אוהבי כסף, ממש לא כמונו, הורשאים. המחונכים. ההימשער'ס.
אבא שלי המהם וליטף את זקנו, וסיפר בלי לפרט על משפחה של נורצ'ינים שגרו ליד ההורים שלו, בנו שתי קומות בלי רישיון, הכו חצי מילדי הבניין, ואבי המשפחה הגיע לכלא בגלל עברות של העלמת מס.
אבא קרץ: עברות מס, ברור. האיש היה חונך פרטי. איך עבירות מס. אצלם כולם כאלה.

וככה גדלתי.
בכל מקום בו למדתי או שוטטתי, תמיד מיהרתי לחפש את הורשאים. אלו אנשים כלבבי.
ורשאי אמיתי הוא ישר, נקי, זך, עדין, כבוד לבריות. כיף להיות שכן שלו, גיס, שווער, חתן, לא חשוב מה.
כולם אוהבים ומעריצים את הורשאים.
יש ורשאים אמיתיים, עשר-עשרים דורות, ויש מתחזים עלובים. נורצ'י-ורשי מכנים אותם. בשקט, כמובן. מסוכן להתחיל עם הנורצ'ינים.

בחיידר היו לנו שני ילדים נורצ'ינים בכל כיתה. גג. הילדים ידעו לומר שהרב שטיינמן זצ"ל לחץ ממש חזק אז המנהל הסכים לקבל קצת מהם. אבל בשום אופן לא להגזים. ובאמת, כמה פחדנו מהילדים ההם. נכון שכולנו הלכנו מכות אחד עם השני, התכסחנו חזק, אבל תכל'ס אלו המסוכנים באמת היו רק הנורצ'ינים. בחיידר הם היו שקטים ובחיים לא הרימו יד על מישהו, אבל לא קנינו את ההצגה הזו. אחי זעליג, למשל, אמר לי שבכל המשפחות של נורצ'ינים אבא ואמא הולכים מכות כל החיים. כל יום. כל הזמן.

בישיבה קטנה היו דווקא הרבה נורצ'ינים. מאחורי הגב שלהם היינו מתאספים לקליקות של וורשאים בלבד, וצוחקים עליהם חבל על הזמן. יום אחד גילינו שזידמן, זה שצחק הכי בקול, אמא שלו בכלל נורצ'ינית. אחרי שהוצאנו אותו מהחבורה הוא רץ וסיפר להורים שלו שיש אפליה ואבא שלו התראיין לעיתון 'מדלת העיר' וסגן ראש העיר - נורצ'יני דפוק בעצמו, בטוח! אחרת למה הוא התערב? - מינה וועדה שהכריחה את ראש הישיבה שלנו לקבל עוד מלא נורצ'ינים. אני אישית עזבתי שם. אני ורשאי אמיתי. לא יכול לשאת נוכחות של נורצ'ינים. מריח אותם מקילומטר. ניסיתי לשרוד כמה ימים אחרי תוספת הבחורים, לא הצלחתי. הישיבה שאהבתי, המקום בו חונכתי לגדול להיות יהודי ירא שמיים, בעל מידות, למדן, אוהב ישראל - הרגישה לי פתאום כמו ארץ זרה. כמו שריפת התנ"ך. מקום מקום בבית מדרש שמעתי גמרא במבטא נורצ'יני. איכס.

ואם הקטסטרופה לא הייתה מספיק גדולה, הרי שגם גיליתי שהחברותא שלי חצי נורצ'יני בעצמו! שהשם ישמור ויציל. רק שלא יזיק לי בשידוכים. גיליתי שאבא שלו שמציג את עצמו כתלמיד חכם עצום בכלל לא וורשאי; אלא אפס מאופס עלה מנורצ'יה בגיל שנתיים. שחקן.
מה לו ולתורה בכלל. שילך לנקות רחובות או להיות זגג.
ואיך אני יודע מהו באמת? לפי הפאות. כי יום אחד הוא בא לבקר בישיבה, עם הפרצוף הכאילו-צדיק שלו, הזקן הרציני והלבוש האברכי, ומייד ראיתי לפי צורת הסלסול של הפיאות איפה הבנאדם נולד. גנים אי אפשר להסתיר, וזבל לא יכול להיהפך ולהיות יהלומים, הסברתי למשגיח קטן, לקחתי את המזוודה שלי והלכתי. משאיר מאחוריי קומץ ורשאים אומללים וחלשים שלא מצאו לעצמם ישיבות אחרות, ועכשיו נתקעו עם ישיבה מלאה בבחורים דפוקים אחד אחד.

בכנות? אני נורא מסכים עם הרשמים וראשי הישיבות.
לא צריך לבדוק ולבחון כל בחור אישית. במיוחד אם הוא מגיע מבית טוב של תורה ויראת שמיים. השאלה היחידה שחשובה זה לאן הוא שייך. לאיזה מוצא. והעניין פשוט: אם מזהים אצלו סימנים של נורצ'ינים (שיער מסולסל עם גוונים עדינים של ב'ז ומגנ'טה) או שרואים שהוא קצת יותר מידי שמן או חסר טאקט, מייד פותחים אגרון ורואים בדיוק מיהו., ואז חבל על הזמן. מהבחור הזה כבר לא יצמח כלום. רק מזיק ופושע, כמו כל הנורצ'ינים. מה כבר יכול לצאת מהם.

גם בשידוכים זה ככה.
כמובן שבחוץ הכל נראה אותו דבר, וכל השדכנים עונים בנימוס לכל ההורים. אבל אלו שנולדו חרדים ובבתים מהוגנים ונורמליים - ורשאים, בקיצור - מכירים את השוק הזה כמו שצריך. יודעים איך לרמוז לשדכן שאנחנו לא מוכנים בכלל לשמוע על בחורה נורצ'ינית. בשום אופן.

אמא שלי אוהבת להגיד בשקט, בכל שולחן שבת, בין הדגים לזמירות: נורצ'ינית צריכה להתחתן עם נורצ'יני. נורצ'ין וורשא לא הולכים ביחד, וחבל להסתכן. אבא שלי מוציא את העצמות מהדג, וצוחק שזה כמו למצוא משפחה של נורצ'ינים בקהילה וורשאית אותנטית. תוך כדי הוא מפזם לעצמו בשקט שיר שנשמע בערך ככה:
יש ורשאים
ויש ורשאים
לא כולם טובים
לא כולם רעים

אבל
כל נורצ'יני
קטן
נראה נחמד
עד שגדל
ואוכל
ומרביץ
ושובר
וגונב...

שבוע שעבר התקיימו בארץ הפגנות ענקית נגד השוטר אלמליח. נו, זה ששבר בטעות את האף למפגין נורצ'יני אחד דביק וחוצפן בהפגנות נגד חילולי השבת בגשר רבקה. באמת שהיה מגיע לו. מן הסתם, כמובן. אם לא, הוא לא היה חוטף, נכון? אז שלא יתלונן ויעשה עסק. עובדה שכל אלו שחוטפים מהשוטרים הם תמיד תמיד נורצ'ינים. גם אצל החילונים זה ככה. דוד שלי אמר ששמע מחבר שלו שהיה רב הכלא מנהריה, שרוב מוחלט של האסירים שם הם נורצ'ינים. כמעט ואין שם וורשאים.

על כל פנים. מאז אותה שבירת אף, כל הארץ סערה אחת גדולה. אפילו ביבי במקלט האטומי. הפגנות בכל מקום, שריפות מכוניות, אבנים, ביזה המונית.
נכון שבהפגנות משתתפים גם ורשאים וגם נורצ'ינים, אבל מי שמסתכל טוב רואה שהורשאים רק עומדים בצד, צועקים מקסימום, ומי שבאמת משתולל ומזיק אלו הנורצ'ינים. אין לי הוכחות למה שאני אומר, אבל בשקט בשקט, כולם יודעים את זה. דיברתי עם המון ורשאים בימים האחרונים, בלב, כולנו יודעים את האמת. זו שלא כתוב בשום עיתון.

ולמה אני כותב את כל זה?
כי אלו לא מפסיקים לשאול למה לא רוצים אותם בישיבות. נו, ברור. כי אתם נורצ'ינים, ולא וורשאים, ותעזבו אותנו בשקט.

עט להשקיע

עימוד ועיצוב מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כלפי ליא?

עט להשקיע

עימוד ועיצוב מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כשאקטואליה וגנלוגיה נפגשים..

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
חזק.
בדיוק אתמול דיברתי עם סבי בזום וסיפר לי בדרך אגב שבנעוריו בירושלים העתיקה היו הנורצ'ינים רובה של האוכלוסיה היהודית וכשזלגו ורשאים אל בין החומות הלכו ברוח שפלה כחוח בין שושנים, כעת כשעלתה קרנם של הורשאים הם נוקמים בתת מודע.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
מצחיק כרגיל ועצוב-עצוב.
בהשראתי?
אגב - אתה מסומן כחשוד בנורצ'יניות...
ועוד אגב -
קשה לוורשאים שוחרי קידמה להיות נחשונים בפריצת הגבולות והמוסכמות.
אבל ברמה התודעתית ודאי שהנושא צריך לצוף ולהיטחן עוד ועוד,
עד שיקומו בנינו ויאשימו אותנו ב'אחד בפה ושלשה בלב'.
אז נדע שההגיון ניצח.
אז שוב - תודה וכן ירבו.
חדדו עפרונות, נערו מקלדות מפירורי עוגה והעלו למודעות את קונפליקט הנורצ'ינים-וורשאים!
(אבל תעשו טובה, עד לקובלשים! אותם תשאירו מקופחים, הם באמת זוועות...)
חזק.
בדיוק אתמול דיברתי עם סבי בזום וסיפר לי בדרך אגב שבנעוריו בירושלים העתיקה היו הנורצ'ינים רובה של האוכלוסיה היהודית וכשזלגו ורשאים אל בין החומות הלכו ברוח שפלה כחוח בין שושנים, כעת כשעלתה קרנם של הורשאים הם נוקמים בתת מודע.
למה מסדרים אותנו? למה אנחנו חדשים. חדשים מסדרים. נהיה הרבה זמן פה, נסדר את החדשים... (ס"ש)

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
חזק.
מודה שלא התכוונתי לאף קבוצת אוכלוסיה.
הטריגר לטור היה ההפגנות של הצבעונים (היום אסור לומר כושים, זה מעליב) בארה"ב.
המחשבה הראשונה שלי הייתה: אם אתה מוחה נגד אלימות של שוטרים, ואתה בעצמך אלים ופוגע ברכוש ציבורי ומשחית ומשתולל, אל תצפה לאהדה.
ואז הבנתי כמה שהיא גזענית ומוכללת ומוטית. הכללות הן אף פעם לא נכונות.

רחלים

חומרי הוראה מדהימים, לבית, לגן ולכיתה ttps://www.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אני לא אהבתי לקרוא את זה.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
למה?
מישהו יכול לראות את עצמו נפגע מזה?
עכשיו עצבנת:mad:!
א. לא רק מי שנפגע. פשוט זה נושא כואב מדי, לא כל קיבה בנויה לזה.
ב. העדות הממוקמות בדרגה 2 על פי חוקי הגזע הנוכחיים.
אולי כדאי בפוסטים כאלו להבהיר שזה נכתב בציניות מתוך רצון להציף את הבעיה על כיעורה ולהעיר אנשים.
שמתי לב שרבות הפעמים שרוח הדברים לא מובנת נכון, גם אם היא ברורה לחלקנו.

הבהרה: ה'עכשיו עצבנת:mad:!' דלעיל נכתב בחיוך.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הבאת כאן מונולוג של גזען, כשכביכול הוא בא להגחיך אותו, אבל בפועל אין הרבה גזענים שידברו בצורה כל כך מגעילה. הם מוכנים לטעון שבוודאי שיש נורצ'ינים צדיקים וקדושים, אבל בגלל שרובם הם 'כאלו', לכן אין צורך לתת להם צ'אנס.

בצד השני של המטבע, אין צורך להאמין שבאמת רוב הנורצ'ינים הם צדיקים, ורק מיעוטם הוא כזה, אלא ההבנה צריכה להיות שגם אם רובם הם כאלו, מדובר בעניין שהוא תלוי-חינוך, ובכל אופן אין להפלות את המיעוט שהוא בסדר גמור, וצריך לבדוק כל אחד לגופו.

רחלים

מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
למה?
מישהו יכול לראות את עצמו נפגע מזה?
לא חושבת שנפגע זו מילה נכונה.
רק שהצפת מחשבות שקיימות אצל אנשים מסוימים. מחשבות שלדעתי אסור לתת להן לגיטימציה
וכשאתם כותבים פוסט כזה- אתם נותנים לגיטימציה לדברים.
שאולי אם לא ניתן לזה מקום, אולי נזכה עוד לתקן את העולם.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
לא חושבת שנפגע זו מילה נכונה.
רק שהצפת מחשבות שקיימות אצל אנשים מסוימים. מחשבות שלדעתי אסור לתת להן לגיטימציה
וכשאתם כותבים פוסט כזה- אתם נותנים לגיטימציה לדברים.
שאולי אם לא ניתן לזה מקום, אולי נזכה עוד לתקן את העולם.
אהה. אוקיי.
תמיד אני תוהה אם הליברליזם מחליט שמילים מסויימות אסורות ולא קבילות, האם הן באמת ייעלמו מהשיח תוך כמה עשרות שנים, או שבשקט בשקט מי שאמר אותן וחשב אותן ימשיך לחשוב כך.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
מגחיך מאוד. אבל באופן כללי, כאשר מדברים על גזענות בתוך הציבור שלנו - אני לא מסכים עם העניין.
פרטים באישי...

רחלים

מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אהה. אוקיי.
תמיד אני תוהה אם הליברליזם מחליט שמילים מסויימות אסורות ולא קבילות, האם הן באמת ייעלמו מהשיח תוך כמה עשרות שנים, או שבשקט בשקט מי שאמר אותן וחשב אותן ימשיך לחשוב כך.

מה שידוע לי שיש קהילות מסוימות ומקומות מסוימים שהשיח הזה לא נמצא, והפלא ופלא - הכל שריר וקיים.

ונכתב בצד,
יש נורצ'ינים שבאמת מגזע ורשאי. לגמרי. אני מכירה אותם.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
בצד השני של המטבע, אין צורך להאמין שבאמת רוב הנורצ'ינים הם צדיקים, ורק מיעוטם הוא כזה, אלא ההבנה צריכה להיות שגם אם רובם הם כאלו, מדובר בעניין שהוא תלוי-חינוך, ובכל אופן אין להפלות את המיעוט שהוא בסדר גמור, וצריך לבדוק כל אחד לגופו.
קצת פטרוני.
אהה. אוקיי.
כמובן שהשיטה הזו לא באמת עובדת.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
המונולוג הנ"ל לא מספיק מגחיך את הגזען? זה לא ברור עד הסוף?
לטעמי זה מדי מגחיך את הגזען. זה עלול להוביל למחשבה, שרק מי שסבור ש
בכל המשפחות של נורצ'ינים אבא ואמא הולכים מכות כל החיים. כל יום. כל הזמן.
גנים אי אפשר להסתיר, וזבל לא יכול להיהפך ולהיות יהלומים,
כל נורצ'יני
קטן
נראה נחמד
עד שגדל
ואוכל
ומרביץ
ושובר
וגונב...
הוא גזען, אבל מי שסבור שאמנם יש כאלו צדיקים וקדושים, אבל בגלל הרוב צריך לסנן את כולם, הוא אינו גזען.
והאמת אינה כן. גם מי שמסנן את כל הנורצ'ינים בגלל שרובם כאלו, הוא גזען.
בגלל שצריך להתייחס לכל אחד לפי מה שהוא, בלי קשר להורים, אחים, דודים, ועדה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה