אני ומיכאל

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
ז'בוטינסקי

רחוב סואן, אנשים מכל הסוגים, פיצוציות וקיוסקים, שלטים ומסכים של לוטו וטוטו, בכביש פקקים וצפירות רכבים, אני הולך בחשש אחרי מיכאל. אם האגדות נכונות, אז המשגיח אמור בכל רגע לצוץ כאן פתאום ולתפוס אותנו על חם, אז הוא יתן בי את מבטו המצמית עם הזקן, ולא בא לי לדמיין את ההמשך, זה סתם יהרוס לי את הטיול.

בעצם, כאן זה נקרא עדיין בני ברק, אז אני יוכל לתרץ שיצאתי לקניות לכבוד שבת, ולא ידעתי שאסור.

אלא אם כן המשגיח יקלוט גם את מיכאל, ואז לא יעזרו שום תירוצים ושקרים, מיכאל הולך עם תיק טיולים ענק, ומתוכו מציץ מזרן שינה מגולגל, כך שהמשגיח יבין מיד שברחנו מהישיבה ואנחנו נוסעים למירון.

צומת גהה

מיכאל אומר שאני ראשון לבקש טרמפ ואני לא מבין מה זה אומר, הוא מראה לי איך צריך לעשות עם האצבע וזה נראה לי די מוזר, אז התישבתי לידו על החומה הקטנה ואמרתי שנחכה שמישהו יעצור לנו מעצמו. במקום לענות לי הוא קם מהחומה במהירות ועשה בסוף המדרכה את התנועה כמו שהוא הראה לי.

גם כשהכביש היה ריק ולא עברו רכבים הוא המשיך לעשות עם היד, אבל את הפנים הוא סיבב לכיווני וצעק: "לעצור טרמפים זה מקצוע, מי שיודע יודע, ומי שלא יודע חבל לו על הזמן, כדאי לך להתחיל ללמוד את זה מהר כי לא תמיד יהיה לך אחד כמוני".
ניסיתי להבין מה מקצועי בזה אבל בדיוק עצר ליד מיכאל רכב קטנצ'יק מלוכלך בבוץ, בתוך הרכב היה דתי צעיר, ונראה שהוא מאד שמח לעצור לנו.

טרמפ

הנהג היה מאד נחמד, ואמר לנו כל הכבוד שאנחנו הולכים לשבות אצל הרשב"י, והוא מקנא בנו, והוא היה לוקח אותנו עד מירון אלא שהוא חייב להגיע לנתניה דחוף, מיכאל אמר לו שאפשר להגיע לנתניה דרך חדרה. הנהג שאל אותו אם הוא בטוח, אז מיכאל הודה שזה טיפ טיפה יאריך את הדרך לנתניה אבל מאד מאד יעזור לנו, וגם נתפלל עליו כל השבת, הנהג הדתי חשב כמה שניות בלי להסתכל על הכביש ובסוף הוא אמר "טוב, אני יוריד אתכם הפעם בחדרה, אבל אני מקוה שזה לא יעשה לי בלאגנים כי אני ממהר רצח" מיכאל התחיל לענות משהו אבל הנהג סימן לו עם היד לעצור את הדיבור, ואמר בעצבים: "זה בסדר,תרגיש בנוח".

חילול שם שמים

כשירדנו הנהג פתח את החלון ושאל את מיכאל איך מגיעים לנתניה, מיכאל אמר לו שפשוט צריך לחזור את כל הכביש אחורה, ואז התרחק, וצעק לנהג "אין לך ברירה אחרת, תודה!"
"בא נברח" אמר לי מיכאל, והתחיל לרוץ

רע לי בלב

הורדתי את הפנים למטה, והרגשתי שהם נשרפות מבושה. נראה לי שאני מתחיל להבין מה מקצועי בלעצור טרמפים, מסכן אותו נהג שרק רצה לעזור לנו וככה מיכאל דופק אותו, מאד רציתי להיות בצד של הנהג ולא עם מיכאל.

אח"כ מיכאל הסביר לי שרק לנהג הזה הוא יעשה את זה כי הוא תמים, ובטרמפים הבאים הוא לא ינצל וישקר,וזה עוד יותר עיצבן אותי.

צומת ועוד צומת

מיכאל הכיר טוב את כל הצמתים והמחלפים עד למירון, לכן הוא היה אחראי על הטרמפים ורק הוא דיבר עם הנהגים וביקש מהם סיגריות, באחד הטרמפים למשל נירדמתי, וחלמתי שהמשגיח עומד באיזה צומת ועוצר את הרכב שאנחנו נוסעים בו, הנהג עצר, והמשגיח נכנס והתיישב ממש לידי, מרוב בהלה התעוררתי.

אחרי כמה טרמפים, ירדנו ליד ישוב שנקרא "אמירים", בעל הרכב גר שם, ומיכאל אמר לו שמכאן אנחנו נסתדר, לא ידענו כמה אנחנו הולכים לסבול שם. מכאן בעצם מתחיל הסיפור שלי, עם הצרות והבושות שהיו לי כל השבת.
=============================
אשמח לשמוע ביקורת מכל סוג,
ועד כמה מפריע שאין כרגע עלילה כלשהיא,
והאם זה נשמע אמין או שהקצנתי מדי בדמויות,
תודה מראש.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
זה חמוד נורא, ונורא עצוב.

אני אוהב את סיפורי הישיבע בוחרים.
מבחינתי אין בעיה שאין כרגע עלילה, אני מבין שהיא בדרך.
צמתים וטרמפים הם מקור מעולה להתחיל איתו סיפור, החלק של הניצול מעצבן אותי (לא אוהב, באופן אישי) אני כן מאוד אוהב את הילד הנגרר, מאוד רוצה לכתוב עליו, וללמד אותו לשים גבולות.

לעצם הניסוח קצת טכני משהו. אבל קשה לי למקד.

דיו וקסת

משתמש מקצוען
זה מאד יפה.
לא מפריע שאין עלילה משום ש.. יש עלילה.
והדמויות אכן קצת מוקצנות, אבל במידה. לא יותר מדי
קטע טוב.

שלוש הערות:
א. יש כמה טעויות כתיב (יוכל, יוריד).
ב. כותרות המשנה מרובות מדי ומיותרות.
ג. אל תכתוב על הדיאלוגים, אלא את הדיאלוגים.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מאד יפה ונוגע.
הדמויות אמינות ונותנות הצצה לעולם שבתוכן.
דווקא אהבתי את תיאור הדיאלוגים כי זה גורם שיישמע כמו יומן אישי שלא עבר צנזורה.. וכך גם כותרות המשנה. נראה כאילו הבחור מנסה לעשות לעצמו סדר בעיניינים.
מעניין לאן זה יתפתח..

נערך לאחרונה ב:

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
בכניסה לישוב אמירים

חושך. קר. השעה 02:30 לפנות בוקר. מיכאל רק משחק עם הסיגריה ולא מדליק אותה. מולנו שלט מעץ עם כל האטרקציות שיש בישוב, הכי אני רציתי את היחידת אירוח עם ג'קוזי רותח.

"פעם עישנתי כאן וצעקו עלי" אומר פתאום מיכאל. "צמחוניים צומיסטים, מי בכלל שם עליהם". הוא בודק שהשטח נקי וסוף סוף מצית את הסיגריה. שתי נביחות כלבים נשמעו מתוך היישוב. "בא נברח" מושך מיכאל בחולצתי ומתחיל ללכת במעלה הכביש, בדיוק בעיקול הוא עוצר ונשען על הגדר, "ס'תכל שמה" הוא מצביע אל החושך, "אם לא היה עכשיו לילה, היינו רואים מכאן את הכנרת".

חושך. קר. השעה 04:20 לפנות בוקר. עדיין נשענים על אותה הגדר ובאותה תנוחה. גם הכביש נשאר שומם כמו שהוא היה מהתחלה. מיכאל אמר בפעם העשירית שהוא חייב סיגריה ופתאום שמענו רכב מתקרב.

הסתובבנו שנינו כמו קפיץ מתוח שהשתחרר, עוד לפני שראינו את הרכב הושטנו שנינו ידיים בהתלהבות, מוכנים ומזומנים לקבל את פני הרכב הראשון שעובר כאן מתחילת הלילה.

רכב יפה בצבע שמנת התקרב אלינו לאט, "חצי מליון שקל לפחות" מילמל מיכאל בהערצה, וניענע את היד המושטת בהתלהבות. הנהג כאילו להכעיס 'נתן גז', ובין רגע היינו מאחוריו, נושמים את העשן השחור שנפלט מהאגזוז. "שמאלני!" קבע מיכאל .

הרגליים כבר כואבות, אין בסביבה אפילו סלע לשבת עליו, רכב מסחרי ישן ומטרטר עוצר לידינו, ומתוכו מחייך אלינו הנהג מעוטר בטלית ותפילין. מיכאל ניגש ראשון, ואחרי שיחה קצרה עם הנהג הוא חוזר להישען על הגדר בתנועה דווקנית, הנהג צועק לו "אתם תפסידו מניין ותיקין", ומיכאל מפנה מבטו ומתעלם.

אני לא מבין בטרמפים אז פחדתי לשאול, אבל מיכאל אחרי דקה אמר כאילו לעצמו "בחיים אני לא ישלם 7 שקל מכאן עד הציון, את כל הדרך עשינו בחינם וכל הקטע זה להגיע למירון ולא לשלם כלום".

חשבתי על הנהג הקמצן שיזכה להתפלל ותיקין אצל הרשב"י, ואילו אנחנו שהיינו ערים כל הלילה נפספס ותיקין. לא הוגן. הבוקר המשיך לעלות, ואנחנו תקועים ליד אמירים, ודמעה של אכזבה ירדה במפתיע, צורבת ומנצנצת מול השמש העולה. עכשיו כבר רואים את הכנרת, אבל היא לא מעניינת. שורה של גגות אדומים מהיישוב סינוורו מאור השמש, אלו בוודאי חדרי האירוח עם הג'קוזי.

קצת אחרי השעה 07:00 בבוקר הגענו עם טרמפ למירון, הייתי מידי עייף ומאוכזב בכדי להודות לנהג.

מירון

את תפילת שחרית עשיתי בנמנומים, תודות למחיאות הכפיים התכופות של שתי ברעסלברס' שהתפללו איתנו במניין, לפני התפילה מיכאל אמר שהוא הולך להכין קפה ולשנורר סיגריה ומאז הוא לא חזר, אחרי התפילה הוא עדיין היה בחדר הקפה, בולס ממבחר העוגות שהגיעו בקרטונים של 'שובע'.
דידיתי בעייפות לחדרי הכהנים כדי לישון, הנחתי ראשי על השולחן, אבל שני הומלסים מצחינים שהיו בקצה החדר ניהלו שיחה מוזרה ומעניינת, במהלכה הם רבו והשלימו כמה פעמים, זה היה כ"כ מעניין שלא יכלתי שלא להקשיב, בסוף הלכה לי השינה וידעתי שאני לא אצליח להירדם.

יצאתי החוצה וראיתי עשרות חסידים מתגודדים סביב רכב,

"מה זה?" שאלתי את אחד מהם,

-"אתה מסתלבט?! אתה לא מרגיש חשמל באוויר?! מורינו ורבינו צדיק האמת נמצא כאן!!"

"אני לא מרגיש חשמל באוויר" עניתי בהתחכמות

-"אז לך תבדוק את עצמך אבאל'ה, יש מצב הנשמה ש'ך מלוכלכת"

נשמע מעניין, נדחקתי כדי להתקרב למכונית, ליד הנהג ישבה דמות מבוגרת עטופה בטלית, ושוחחה עם הנהג בתנועות ערות, עשרות החסידים מסביב לא ניתקו עיניהם ממנו אפילו לרגע.

"מה רואים כאן?" שאלתי את אחד מהם שנראה לי הכי פחות מאיים

-"רבינו אמר שצריך לראות כל תנועה ותנועה של הצדיק".

נדחקתי בחזרה החוצה, חסיד טרי שנראה מסוחרר מהתרגשות הצביע לכיוון המכונית "זה השכינה כפול שמונה מה שהולך כאן, אור האורות" הוא דיבר לעצמו בקול וחייך באקסטזה.

בני החסידות הצעירים יותר בני 14 ו 15 הסתובבו סביב ועישנו סיגריות, מיכאל ניגש לאחד מהם וביקש סיגריה בידידות, בתגובה התנופף מולו אגרוף מאיים, זו היתה הפעם הראשונה שמיכאל לא התחנן לקבל סיגריה ממישהו שסרב לתת לו.

==========
בבקשה חוו דעתכם
אני מרגיש שיש כאן איזה בעיה

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מקסים!!
כתיבה מדהימה! זורמת ומושכת, ובלי שמרגישים כבר נהיים חברים טובים של הבחור הזה שמצטרף למיכאל... איפה הבעיה? חיפשתי ולא מצאתי.
פשוט כיף לקרוא, ומסקרן להמשך!

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
תודה, תודה.
בעיה שחסר ההקצנה של הדמויות, התקשיתי להדגיש את הנגררות אחרי מיכאל, זה יצא לי מדי נאיבי, אז הלכתי יותר על תיאור מה שקרה שם.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
נהנתי מכל רגע.
אני זוכר את עצמי בסיטואציות דומות...
נכון, אני מבין מה מציק לך, הבחור הופך להיות הסיפור, פחות הנגררות שלו.
אבל זה יכול להתפתח. בהחלט.

קבל משפט מתאים, במו אוזני שמעתי...
היינו פעם שם אצל רבי שמעון, ועצר אותנו טרמפיסט רצה לרדת למטה, ושיכנע אותנו בדרך להיכנס לאחד מצדיקי האמת שם, לסעודת ראש חודש.
אנחנו היינו אחרי יום עמוס, מפורקים. כך שהוא בא לנו טוב.
וכשראה שאנחנו כך, פלט. "אם אתם בענין של החוכא ולא מאיר לכם, אל תבואו".

ובלי הע/ארות כמובן שאי אפשר
הכי אני רציתי
אני הכי רציתי, או משפט אחר

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
בעיה שחסר ההקצנה של הדמויות, התקשיתי להדגיש את הנגררות אחרי מיכאל, זה יצא לי מדי נאיבי, אז הלכתי יותר על תיאור מה שקרה שם.
זה לא נאיבי. זה ממש מה שעובר עליו. ואת כל התיאור של מה שקורה שם, עשית דרך העיניים של הנגררצ'יק הזה, שמגלה עולם אחר, עם כל התחושות שזה מביא, וכל מה שקורה אצלו תוך כדי.
ההקצנה לא חסרה, ככה זה אותנטי לגמרי.
שוב, מקסים!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה