אמנות- סקר

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה

ברור שלא כל יצירה תרגש או תגע בך. זה עניין של טעם אישי.
ומאד ייתכן שהטעם שלך נוטה לכיוון הריאליסטי.
השאלה אם גם באמנות יש עניין של 'טעם נרכש', כשיודעים מה הראציונאל והמחשבה שעומדת מאחורי הביצוע.

(ואיך שהדיון הסתעף לו.. מבחינתי זה בסדר, אם זה חופר לכם תגידו:D:)[/QUOTE]

הטעם שלי בהחלט ריאליסטי כמו שכל כולי שמרנית מכף רגל ועד ראש.
יצירות מוסיקליות מהתקופה האולטרה מודרנית קשות עלי לעכול.
אבל תני לי באך, ואתעופף...

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י תמר;2267523:
השאלה אם גם באמנות יש עניין של 'טעם נרכש', כשיודעים מה הראציונאל והמחשבה שעומדת מאחורי הביצוע.

(ואיך שהדיון הסתעף לו.. מבחינתי זה בסדר, אם זה חופר לכם תגידו:D:)

בודאי שכן.

לכל אומן יש את הקו שלו שאפשר ליראות לאורך עבודותיו.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
לעניין טעם נרכש- נראה לי שבהחלט קיים.
אני משוכנעת שלו הייתי נחשפת באופן יותר מעמיק לאומנות הפלסטית, טעמי היה מתגוון לו. אין ספק.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י מרים ליף;2267525:
חתיכת ביטוי, אין ספק.
אבל עדיין, לא "עושה לי את זה"...
עלי לציין שכל דעותיי לעיל נובעות מחבת אומנות, זוג ידיים טובות, ולימוד מעמיק ומקצועי של ענף אחד בלבד שאינו עוסק באומנות פלסטית. (מוסיקה)

נוי-
תלכי על גבי העלים הללו,
תרגישי את החספוס, אחר כך תביני שאלו אנשים ולא עלי שלכת.
ההרגשה שזה מותיר בך היא חזקה יותר מציור יפה - לעיתים.
אבל אמנות זו שפה שצריך ללמוד אותה ולהתרגל אליה.
לפני שנים הייתי בתערוכה במוזיאון ישראל. כעסתי כי כל המוזיאון היה סגור לרגל שיפוצים ורק תערוכה אחת נפתחה ושילמתי עליה כ50 ש"ח .
תערוכה שנראתה לי מוזרה ברגע ראשון, כל יצירה הייתי אמורה התבונן, להתכופף , להסתכל דרך זכוכית מגדלת, בקיצור דברים הזויים.
אבל-
עד היום עשרות הרצאות, נושאים והבנה אומנותית שלי מתבססת על תערוכה זו.
ואי אפשר להתרשם דרך תמונות, רק דרך החוויה עצמה.

מזכיר לי את היצירה האומנותית במוזיאון ישראל
זה ריבוע לבן ענק עם חלל לשמים. שמה פרח לי.
מראיה זה לא עושה כלום.
וגם כשהיינו בו בסיור , לא עשה לי..

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
פרוג לא עבד לי עד עכשיו, והספקתן המון :)
במחילה שאני סותרת את מה שכתבו כאן, אבל דושאן לא רק הכניס את הרעיון של הרדי מייד, הרבה יותר מזה: דושאן אמר: למה שלא נסתכל על זה אחרת? ואם אני מביא את הדרך להסתכל על זה אחרת, זאת אמנות. כלומר, הרדי מייד הוא כמעין טכניקה אמנותית, הוא בכלל לא האמנות בעצמה.

נוי, לא ענית לי אם אמן שמעתיק את המציאות אחד לאחד הוא עדיין בבחינת אמן בשבילך. בפוטנציאל אמרה שכן, כי לא כל אחד יכול לעשות את זה. כלומר, האמנות היא מומחיות גרידא? ואם לא, אז בעצם אפשר להוריד את הקריטריון הזה מהגדרה של אמן. אמנם, יכולת טכנית מפעימה אותך, אבל באותה מידה אפשר להתפעל מיכולת טכנית של נהג במרוץ מכוניות. היכולת מפעימה, אבל זה עדיין לא הופך אותו להיות אמן. לגבי רכות הבעה - זאת בעצם ההבעה האישית של הציירת, לא? (אני לא סגורה בעניין הזה עדיין)

תמר, תודה שהבאת את הדוגמא של קדישמן (שבאופן כללי הרבה מהעבודות שלו לא הוא בעצמו ביצע, וכך גם עוד אמנים רבים). זאת הוכחה לכך שיכולת טכנית אינה קריטריון בהגדרה של אמן כיום.

לסיום, אמנות זאת שפה. צריך ללמוד אותה, וכשלומדים אותה מצליחים ליהנות מאוד מיצירות רבות שלמתבונן חסר ההכשרה נראות קשקוש.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י GRN;2267548:

נוי, לא ענית לי אם אמן שמעתיק את המציאות אחד לאחד הוא עדיין בבחינת אמן בשבילך. בפוטנציאל אמרה שכן, כי לא כל אחד יכול לעשות את זה. כלומר, האמנות היא מומחיות גרידא? ואם לא, אז בעצם אפשר להוריד את הקריטריון הזה מהגדרה של אמן. אמנם, יכולת טכנית מפעימה אותך, אבל באותה מידה אפשר להתפעל מיכולת טכנית של נהג במרוץ מכוניות. היכולת מפעימה, אבל זה עדיין לא הופך אותו להיות אמן. לגבי רכות הבעה - זאת בעצם ההבעה האישית של הציירת, לא? (אני לא סגורה בעניין הזה עדיין)

מעתיקן/זייפן הוא איש מוכשר המבזבז את כשרונו... או שפשוט לא נחן בכושר ביטוי אישי ולכן אינו ראוי להקרא אמן.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י נוי;2267550:
מעתיקן/זייפן הוא איש מוכשר המבזבז את כשרונו... או שפשוט לא נחן בכושר ביטוי אישי ולכן אינו ראוי להקרא אמן.

איך תתיחסי לעובדה שאין אומן שלא מעתיק או לומד מאומן אחר?

~רחלי~

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י GRN;2267548:
במחילה שאני סותרת את מה שכתבו כאן, אבל דושאן לא רק הכניס את הרעיון של הרדי מייד, הרבה יותר מזה: דושאן אמר: למה שלא נסתכל על זה אחרת? ואם אני מביא את הדרך להסתכל על זה אחרת, זאת אמנות. כלומר, הרדי מייד הוא כמעין טכניקה אמנותית, הוא בכלל לא האמנות בעצמה.

תמר, תודה שהבאת את הדוגמא של קדישמן (שבאופן כללי הרבה מהעבודות שלו לא הוא בעצמו ביצע, וכך גם עוד אמנים רבים). זאת הוכחה לכך שיכולת טכנית אינה קריטריון בהגדרה של אמן כיום.

לסיום, אמנות זאת שפה. צריך ללמוד אותה, וכשלומדים אותה מצליחים ליהנות מאוד מיצירות רבות שלמתבונן חסר ההכשרה נראות קשקוש.

תודה על החידוד בקשר לדושאן,
אתן ממש עוזרות לי להגדיר מהי אמנות :)

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י נוי;2267550:

סליחה על ההתערבות, אבל בעבר הרחוק היו תקופות בהן הציורים התיימרו להעתיק את המציאות (למשל, בתקופת הרנסאנס), וציור טוב היה ציור ריאליסטי הקרוב כמה שיותר למקור. זה לא הופך את הציירים הגדולים בתקופות אלו לזייפנים...

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נוי;2267550:

במילים אחרות: יכולת טכנית אינה מגדירה אמן.

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י תמר;2267387:
המסלול האקדמי מטעם בצלאל באמן הוא נטו אמנות, אין שם דגש על טכניקה, ואין שימושיות.
במחלקה שלהם של הלימודי תעודה זה אחרת. וכמובן גם בפרוג- שהדגש הוא על משהו שניתן להתפרנס ממנו.

ממה שאני יודעת, המסלולים האקדמיים של בצלאל הם ממש לא נטו אמנותיים, תארים ראשונים ב ארכיטקטורה, צילום, עיצוב תעשייתי , צורפות ועוד הם מסלולים עם הרבה טכניקה ושימושיות. (לא מכירה ספציפית את התואר ב"אמן" עליו את מדברת).

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י nechamizak;2267586:
ממה שאני יודעת, המסלולים האקדמיים של בצלאל הם ממש לא נטו אמנותיים, תארים ראשונים ב ארכיטקטורה, צילום, עיצוב תעשייתי , צורפות ועוד הם מסלולים עם הרבה טכניקה ושימושיות. (לא מכירה ספציפית את התואר ב"אמן" עליו את מדברת).

היא התכוונה למחלקה לאמנות בשלוחה החרדית של בצלאל.
תמר, ברוררר שיש שם שיעורים של טכניקות.

וכל המחלקות שהם הם בדגש אמנותי.
כלומר, אפשר ללמוד ארכיטקטורה בבצלאל, וזה יהיה בדגש אמנותי
ואפשר ללמוד ארכיטקטורה בטכניון, וזה יהיה בדגש על ההנדסה

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י nechamizak;2267586:

לאומן יש 2 תארים מבצלאל-
אומנות ואדריכלות.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י nechamizak;2267573:
סליחה על ההתערבות, אבל בעבר הרחוק היו תקופות בהן הציורים התיימרו להעתיק את המציאות (למשל, בתקופת הרנסאנס), וציור טוב היה ציור ריאליסטי הקרוב כמה שיותר למקור. זה לא הופך את הציירים הגדולים בתקופות אלו לזייפנים...
אני מתכוונת להעתקה של ציור של אמן אחר.
לא סתם זה פלילי...
(לא כשאת מעתיקה להנאתך, אלא במידה ואת מוכרת את זה כמקור, כמובן)

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י בפוטנציאל;2267559:
איך תתיחסי לעובדה שאין אומן שלא מעתיק או לומד מאומן אחר?
לקיחת השראה איננה העתקה כמו ניר קופי על ציור.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נוי;2267603:
אני מתכוונת להעתקה של ציור של אמן אחר.
לא סתם זה פלילי...
(לא כשאת מעתיקה להנאתך, אלא במידה ואת מוכרת את זה כמקור, כמובן)

ומה לגבי העתקה של המציאות? שיראה כמה שיותר אמיתי, שלא יוכלו בכלל להאמין שזה ציור?

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י נוי;2267604:
לקיחת השראה איננה העתקה כמו ניר קופי על ציור.

בכוונה שאלתי זאת , כיון שיש אומנים הנוטים לעצמם ראשוניות ולדעתי אין דבר כזה.
כולנו מושראים, מושפעים , מתלמדים ולומדים, יתכן ולא נדע ממש את המקור לכך.
אבל אף פעם זה לא יש מאין.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י GRN;2267616:
ומה לגבי העתקה של המציאות? שיראה כמה שיותר אמיתי, שלא יוכלו בכלל להאמין שזה ציור?
תני לשני ציירים אמנים עם קו אישי לצייר את אותו פורטרט /דומם, זה לא יצא בדיוק אותו הדבר.
כי תמיד יש משהו אישי בקו/משיכת מכחול. לא יעזור.
זייפן לעומת זאת לומד היטב את המאפיינים של הציר מבחינת משיכת מכחול/שימוש בצבעים ועוד, ומעתיק בדייקנות ככל יכולתו הטכנית.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י נוי;2267624:

תני לשני ציירים אמנים עם קו אישי לצייר את אותו פורטרט /דומם, זה לא יצא בדיוק אותו הדבר.
כי תמיד יש משהו אישי בקו/משיכת מכחול. לא יעזור.
זייפן לעומת זאת לומד היטב את המאפיינים של הציר מבחינת משיכת מכחול/שימוש בצבעים ועוד, ומעתיק בדייקנות ככל יכולתו הטכנית.

בואי נניח שהם מציירים ברמה שא"א להבחין בין ציור לתמונה, כך שלא יהיה אפשר אפילו להבדיל בין הציורים שלהם...

ומכיוון אחר: כל עוד ההתפעלות היא עד כמה הציור דומה למציאות, ההתפעלות היא מהרמה הטכנית של התמונה.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י GRN;2267627:
בואי נניח שהם מציירים ברמה שא"א להבחין בין ציור לתמונה, כך שלא יהיה אפשר אפילו להבדיל בין הציורים שלהם...

ומכיוון אחר: כל עוד ההתפעלות היא עד כמה הציור דומה למציאות, ההתפעלות היא מהרמה הטכנית של התמונה.

וכמה אומנים באמת מבטאים את עצמם? גם אם הם עושים עבודה מקורית עדיין לא בהכרח שהלב שלהם בתוכו.
לעיתים זה הטכניקה המדויקת והיצירתיות בפן המעשי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה