איפה כדאי לקנות דירה בתקופה הזאת

מצב
הנושא נעול.

איזה טוב השם

משתמש פעיל
מבט משפטי // עו"ד נתן רוזנבלט
מתוך "שחרית"

כן, בדיוק כמו בכותרת: אני ממליץ לכל מי שמעניינת אותו דעתי: אל תקנו כעת דירה.

אני יודע שכל המומחים אומרים אחרת, ולדעתם מחירי הדירות אמורים לעלות, אך אני חושב שהם דווקא ירדו בתקופה הקרובה.

רק להדגיש, כי אני מדבר על דירות "רגילות", ולמעט מציאות מיוחדות, או דירות ישנות וזולות במיוחד -דירת 330 אלף ש"ח בבית שאן, אין לה לאן לרדת והיא רק יכולה לעלות-.

אין לי שום אינטרס להמליץ המלצה כזו, אדרבה, הפרנסה שלי היא קצת מתיווך והרבה מעריכת חוזים, ברוך השם עם ישראל קונה דירות ו'הפרנוסה' בשפע.

אם כולם ישמעו בקולי תהיה לי בעיה -טוב, פרנסה משמיים-.

אני גם לא חוזה עתידות ולא יכול לדעת מה יהיה, רק להעריך בזהירות, אך הבה ננתח יחדיו את הנתונים ונדמה לי שגם אתם תסכימו איתי, שלא כדאי כעת לרכוש דירה.

ראשית, כל מי שיכל להירשם להגרלה עשה זאת -מי שיכול ולא עשה זאת למרות שהיו לו חודשיים לעשות זאת, הוא לא מאלו שאפשר להמליץ להם מה לעשות-.

תמיד יש את אלו שאין להם סבלנות להמתין לתוצאות, או שבתוצאות אמרו להם שהם נמצאים אחד אחרי האחרון והם מתייאשים מהר מידי הם שומעים מחבר או מישהו אחר,שיש איזה דירה מציאה בקרית ביאליק, קומה רביעית עם נוף לכביש 4, שאפשר לפצל אותה ולבנות עליה עוד ארבע קומות בפינוי בינוי, ורצים לקנות את העושר הגדול, "העיקר שתהיה דירה".

אני פוגש אותם בהמוניהם, יום אחרי שהם מקבלים את ההודעה האוטומטית כי זכו בדירה בחצי מחיר בבני ברק, עם רווח בטוח של מיליון ש"ח, והם מתקשרים לשאול איך לממש את הזכייה, השיחה הזאת לוקחת בדרך כלל 20 דקות, 5 דקות עד שההוא קולט שבמו ידיו הוא הרס לעצמו את הדירה ושאין יותר מה לעשות -בד"כ, לפעמים יש אפשרות להציל, אךזה נדיר ועולה הרבה כסף-, ועוד 15 דקות שאני צריך לנחם אותו שהכל מלמעלה.

חבל שתהיו בין אלו שזקוקים לעידוד, במקום להיות בין המאושרים שקיבלו דירה בחצי חינם, בלי מתווכים ובלי עורכי דין.

שנית וזה העיקר, גם אם אין לכם תעודת זכאות, או שאתם קונים דירה להשקעה, תמתינו קצת בבקשה ורק תרוויחו.

בואו חשבון: חצי מיליון אזרחים במדינה ממתינים כעת לתוצאות ההגרלה, ולא סתם חצי מיליון, אלא בדיוק אותם אנשים שאין להם דירה.

איש מהם לא קונה היום דירה ולא מתכנן לקנות דירה בקרוב (טוב, לא כולם, יש כאלו שלא קוראים את המדור הזה ולא קראו את החלק הראשון, אבל הם בודדים.) זה גורם להצפת השוק, מה שאמור לגרום לירידת מחירים, גם אם לא דרמטית.

הוסף לכך את שאר הצעדים שנעשו לאחרונה: העלאה מס רכישה, העלאת הריבית על המשכנתא, איסור על שעבוד נכס לצורך רכישת נכס אחר, ועוד צעדים אשר לא שערום אבותינו כשהלכו להשקיע בנדל"ן, כל אלו אמורים לגרום למשקיעים לצאת מהשוק.

ההוצאות סביב רכישת דירה להשקעה התייקרו בעשרות אלפי ש"ח, לא כולל התייקרות הדירה עצמה.

עכשיו, אם הזוגות הצעירים יוצאים מהמשוואה, וגם המשקיעים מתיישבים על הגדר וממתינים, מי נשאר לקנות? משפרי דיור ופראיירים, שני מגזרים שאמנם רבים, אך לא רבים מידי. ולפיכך התוצאה הבלתי נמנעת של כל זה היא ירידת המחירים.

כתבתי כבר לפני חצי שנה כאן כי התכנית של אלקין היא להעלות את המחירים עד לשיא שבו הוא יבוא כמלאך הגואל ויוריד את המחירים, בינתיים הוא פועל בדיוק כפי שתיארנו אז, מי יודע אולי הוא מנוי לעיתון.

אז איך זה שכל המומחים אומרים בדיוק ההיפך? התשובה היא: אינטרסים. לא שחלילה אני מאשים מישהו במניפולציה של השוק, אלא הרצון שלהם שהמחירים יעלו גורם להם להאמין שכך אכן יהיה.

ניקח למשל את הקבלנים והבנקאים, יועצי המשכנתאות והמתווכים, וכמובן עורכי הדין, שאומרים כל הזמן כי המחירים יעלו ויעלו עד אין קץ, הפרנסה שלהם תלויה בהמשך העלייה, כשקבלן מדבר על צפי לעלייה, זה לא רק בגלל שהוא רוצה לשדרג את היגואר למשהו יותר מנקר עיניים, אלא כי הם חוששים, ובצדק, מהיום שהמחירים ירדו באחוז אחד ומעלה, באותו יום גם היגואר הישנה בסכנה של כינוס נכסים.

אני אסביר מיד: הקבלנים היום, לא כולם כמובן, ממונפים על ידי הבנקים באחוזים הולכים וגדלים, ועם הכסף הזה סוחרים ומשקיעים עוד ועוד.

בשנה האחרונה ייצגתי כמה פעמים, פילנתרופים מחו"ל שניסו להתמודד במכרזי רשות מקרקעי ישראל, תמיד זה נגמר בכך שפתאום הופיע איזה קבלן ממוצע, הציע מחיר מדהים של מאות אלפי מעל השווי של הקרקע, וזכה במכרז.

אני מכיר את הקבלנים הללו, חלקם באופן אישי, אין להם את האפשרות להציע עשירית מהסכומים, הכל מהבנק.

וביום שהבנק יקלוט שייתכן ומחירי הדירות יירדו, הוא יבדוק שוב את הכדאיות של מכרזי ההימורים והסוף יכול להיות בעייתי לשני הצדדים.

אני מייצג היום קבוצה של רוכשים חרדים בפרויקט מפורסם מאוד, שכשל, היזם הרשום הינו קבלן ערבי כלשהו, ונקלע לקשיים, בדיון בביהמ"ש התברר כי הוא חייב לבנקים ולמלווים קרוב למיליארד ש"ח! וזה קבלן קטן ועלום שם, לך תדע מה קורה אצל הקבלנים הגדולים, עם זכיותשל אלפי דירות.

לפיכך, אני חוזר ואומר: אל תקנו היום דירה, תתאפקו חודשיים שלושה, זה ישתלם לכם מאוד.

ידיד נפש

משתמש פעיל
זה רק הנרשמים החדשים מההגרלה האחרונה......
יש עוד מאות אלפים שנרשמו זמן רב קודם לכן ועוד לא זכו
זה המספר של אלו "שהשתתפו בפועל" בהגרלה ולא נרשמים סתם.
סביר להניח שכמעט כל הזכאים ניסו את מזלם

קדימון

משתמש פעיל
הנדסת תוכנה
עוד נקודה שבשנים הקרובות הולך לצאת למכרזים עשרות אלפי דירות בפרפריה במחיר של רבע ממחיר הדירות בריכוזים החרדים הוותיקים.
ורוב החרדים החסידים והספרדים וגם הלטאים השפוים כבר נוהרים לפריפריה.
לדוגמה עפולה אם אני לא טועה זה היום הריכוז השני בגודלו של חסידות ויזניץ ובתוך שנים מעטות הריכוז הכי גדול של ויזניץ וכן הר יונה של בעלז ועוד, ובפריפריה אין מחסור בקרקעות.

ולגבי מרחק לדוגמא להגיע מהישוב החדש בעכו לבית שמש (הריכוז השני בגודלו של החרדים יותר מבני ברק) בתוך שנים ספורות יקח פחות משעה, יותר מהר מקרית ספר לבני ברק בתחבורה ציבורית, כי עכו וב"ש הם ערים שיש בהם תחנת רכבת ובמשרד התחבורה פועלים לעלות את מהירות הרכבות ל250 קמ"ש פי 3 מהמהירות הממוצעת של אוטובוס.

ועוד נתון שרוב מוחלט של החרדים שקונים היום במרכז מתאבדים כלכלית וכשהם יבואו לחתן את הילדים עדיין יהיו להם חובות מכאן ועד להודעה החדשה, כך שהגלגל מהר מאוד הולך להתנפץ.

D

Deleted member 64624

אורח
לדוגמה עפולה אם אני לא טועה זה היום הריכוז השני בגודלו של חסידות ויזניץ ובתוך שנים מעטות הריכוז הכי גדול של ויזניץ ו
בעפולה יש בערך 250 משפחות,
באלעד ובאשדוד יש כ700 משפחות!!!!
הריכוז הכי גדול מסתמן שיהיה זה בבית שמש.....

וכן הר יונה של בעלז ועוד
בעלז הלכו להר יונה לפני כעשור!!
ויש להם קרוב ל200 חתונות מידי שנה!!!
כרגע גרים בהר יונה יותר מ200 משפחות של בעלז בלבד
אז תעשה את החשבון לבד...
ולגבי מרחק לדוגמא להגיע מהישוב החדש בעכו לבית שמש (הריכוז השני בגודלו של החרדים יותר מבני ברק) בתוך שנים ספורות יקח פחות משעה, יותר מהר מקרית ספר לבני ברק בתחבורה ציבורית, כי עכו וב"ש הם ערים שיש בהם תחנת רכבת ובמשרד התחבורה פועלים לעלות את מהירות הרכבות ל250 קמ"ש פי 3 מהמהירות הממוצעת של אוטובוס.
אבל הולך להיות לה תחנות רק בנהריה חיפה חדרה ותל אביב,
לנסוע לחיפה 25 דקות משם לתל אביב עם ה"רכבת המהירה" עוד 25 דקות, לבית שמש עוד 45 דקות ,ועוד המתנה בין לבין זה יוצא קרוב לשעתיים!

לחריש הרכבת יכולה מאד לעזור,
כי הולך להיות מטרונית מהירה מחריש לחדרה,
ומחדרה יוכלו להגיע עם הרכבת המהירה תוך 12 דקות לתל אביב ,
בזמן שתושבי מודיעין עילית יהיו תקועים באוטובוסים בשעות העומס כשעה וחצי בכדי להגיע לתל אביב.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

צ'ייסר

משתמש מקצוען
לנסוע לחיפה 25 דקות משם לתל אביב עם ה"רכבת המהירה" עוד 25 דקות לבית שמש עוד 45 דקות ,ועוד המתנה בין לבין זה יוצא קרוב לשעתיים!

דווקא לחריש הרכבת יכולה מאד לעזור,
כי הולך להיות מטרונית מהירה מחריש לחדרה,
ומחדרה יוכלו להגיע עם הרכבת המהירה תוך 12 דקות לתל אביב ,
בזמן שתושבי מודיעין עילית יהיו תקועים באוטובוסים בשעות העומס כשעה וחצי בכדי להגיע לתל אביב.
ממתי בציבור החרדי מודדים פריפריה מ״תל אביב״?

צ'ייסר

משתמש מקצוען
לצערי לא הצלחתי להבין במוחי הדל את הסיבה שמחיר הדירות ירד עוד חודשיים שלש
מישהו יכול להסביר במילים פשוטות?
תודה
אל תתרגשי
אני רוצה לראות את החוכמולוג הזה
מוכר עכשיו את דירתו
בשביל לקנות דירה ״בזול יותר״
עוד חודשיים

אלפי תודות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
למה אני לא מצליחה להאמין לכתבה הזאת?

אני ממש לא אשת מקצוע, רק אחת שזכתה ב"ה לקנות דירה בשנה האחרונה.
כשהקורונה התפרצה כולם אמרו לנו: אל תקנו עכשיו דירה! תחכו קצת, המחירים רק ירדו וירדו!
אבל המחירים עלו ועלו ועלו, ואנחנו החלטנו שלא מעניין אותנו מדעות של אף אחד.
בס"ד עצומה קנינו לפני כשלושת רבעי השנה דירה, במחיר סביר אבל לא זול במיוחד או מציאה
היום היא שווה כ-300K יותר ממחיר הקניה שלה!

סוף דבר, הפסקתי להאמין למומחים למיניהם שטוענים "עכשיו לא לקנות, המחירים רק ירדו"
וכל מיני דברים שכאלו.
במדינה הקטנה והצפופה שלנו, עם ביקוש מטורף לדירות שפעמים רבות הוא מעבר להיצע,
זוגות רבים שמתחתנים, תושבי חו"ל רבים שעושים עליה ואוכלוסיה שגדלה בקצב ב"ה -
לא יודעת אם יש סיכוי שהמחירים ירדו דרסטית כפי שמתואר בכתבה.

דאבל

משתמש מקצוען
אין לי חוות דעת מקצועית לגבי המאמר הספציפי
ייתכן גם שהוא טועה
אבל הבנאדם מבין בנדל"ן
והוא העלה מודעות למחיר למשתכן בציבור הליטאי עוד בהתחלה, כשרבים כלל לא נחשפו לנושא!
אנחנו נכנסנו להגרלה בזכותו (וב"ה גם זכינו)

אלפי תודות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אז אין פה שום רווח.
כבר עדיף להשקיע במשהו שיתן 2 אחוז שנתיים מאשר 0, לא?
(כמובן שיש הבדל בין דירה ראשונה למגורים לבין דירה להשקעה).
אכן מדובר בדירה ראשונה למגורים, לא ציפינו לרווח מיוחד.

ואגב, יש סיכוי שכן יצא לנו רווח בסופו של דבר
הדירה באיזור מבוקש מאוד, עם עליית מחירים קטסטרופלית לגמרי
וקיבלנו בס"ד משכנתא מעולה
כך שלפי הערכתנו, בסופו של דבר כן אמור לצאת לנו רווח מהדירה.

שתים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אכן מדובר בדירה ראשונה למגורים, לא ציפינו לרווח מיוחד.

ואגב, יש סיכוי שכן יצא לנו רווח בסופו של דבר
הדירה באיזור מבוקש מאוד, עם עליית מחירים קטסטרופלית לגמרי
וקיבלנו בס"ד משכנתא מעולה
כך שלפי הערכתנו, בסופו של דבר כן אמור לצאת לנו רווח מהדירה.
יכול להיות שלכם כן יצא,
אבל הרבה פעמים אחרי חישוב המשכנתא והריביות ששולמו כבר + עמלות פירעון מוקדם (למי שלא בנה את המשכנתא חכם זה יכול לצאת המון) + שכר עו"ד ותיווך פעמיים (אחד על הקניה ואחד על המכירה),
העסק כבר לא משתלם,
ובמיוחד עכשיו שהריביות עולות.

קדימון

משתמש פעיל
הנדסת תוכנה
בעפולה יש בערך 250 משפחות
מאיפה אתה לוקח את זה?
שמעתי שיותר בכל מקרה יש שם דירות בבניה וגם נהירה מסיבית.

לנסוע לחיפה 25 דקות משם לתל אביב עם ה"רכבת המהירה" עוד 25 דקות, לבית שמש עוד 45 דקות ,ועוד המתנה בין לבין זה יוצא קרוב לשעתיים!
ממתי בציבור החרדי מודדים פריפריה מ״תל אביב״?
משרד התחבורה מוציא רכבות לפי ביקוש.
ולכן אם יש מאות משפחות שנוסעות לשבת מעכו לב"ש, אז הם מקבלים רכבת.

בעלז הלכו להר יונה לפני כעשור!!
ויש להם קרוב ל200 חתונות מידי שנה!!!
כרגע גרים בהר יונה יותר מ200 משפחות של בעלז בלבד
אז עוד היה דירות במקומות אחרים, אבל בשנים הקרובות תהיה לשם נהירה של חסידי בעלז.

עובדות אולי
כמו מה?

לצערי לא הצלחתי להבין במוחי הדל את הסיבה שמחיר הדירות ירד עוד חודשיים שלש
מישהו יכול להסביר במילים פשוטות?
לציבור החרדי אין כסף, והפרפריה כבר לא מה שהיה.

D

Deleted member 64624

אורח
אז עוד היה דירות במקומות אחרים, אבל בשנים הקרובות תהיה לשם נהירה של חסידי בעלז.
מאיפה אתה לוקח את זה?
שמעתי שיותר בכל מקרה יש שם דירות בבניה וגם נהירה מסיבית.
אז כנראה לא שמעת טוב,
בגדול שני המקומות האלו לא הצליחו כמה מה שציפו
בוודאי לאורך זמן כל כל ארוך,

לגביי העתיד אתה הרבה יותר מצודק,
רוב הציבור החרדי תוך כמה עשורים יגור בהר יונה עכו והאזור

משרד התחבורה מוציא רכבות לפי ביקוש.
ולכן אם יש מאות משפחות שנוסעות לשבת מעכו לב"ש, אז הם מקבלים רכבת.
לא קשור לביקוש,
לרכבת המהירה הולך להיות מסילה מיוחדת,
ויבנו למסילה המיוחדת תחנות רק בנהריה חיפה חדרה ותל אביב.

קדימון

משתמש פעיל
הנדסת תוכנה
לרכבת המהירה הולך להיות מסילה מיוחדת,
ויבנו למסילה המיוחדת תחנות רק בנהריה חיפה חדרה ותל אביב.
מקור?

ראיתי ואין לי כרגע את המקור שהרכבת מת"א לירושלים מגיע ל200 קמ"ש.
אז זה עדיין פחות משעה.

לגבי חריש אין שם כרגע תחנה ומסילה, והכתבה גם מכוונת כלפי חריש שגם שם המחירים בשמים, וכרגע כדי רק לשכור שם דירה ולא לקנות.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה