מדריך איך לחסוך כסף

זעירא דמן חבריא.

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
התייחסתי לזה מספר פעמים באשכולות סמוכים.
ובעיקרון השקעה במדדי מניות בחו"ל, זה השקעה כשרה ע"פ הבד"ץ.
ובקרנות השונות יש מסלולים שמחקים את המדד הזה, ויש להם הכשר.
ראשית כל תודה רבה על כל המידע החשוב והמעורר חשיבה
לגבי הכשרות לא הבנתי את מה שכתבתם כל השקעה בחו"ל כשרה ע"פ הבד"ץ?
ומה התכוונתם שבקרנות השונות וכו'
ואם אפשר לציין מה הקרנות הללו? והאם הם ספציפי הוכיחו את עצמם כמו המדד הנ"ל?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מניות בחו"ל, בצורה סתמית, אז כן, זה כשר.
קרנות השתלמות, קופות גמל, קופות גמל להשקעה וכו'.
שוב, יש מסלולי השקעה בקרנות האלו, שההשקעה שלהם זה במדד הזה.
והתשואה שלהם זה התשואה של המדד.

זעירא דמן חבריא.

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
בצורה סתמית
למעט מה?
שוב, יש מסלולי השקעה בקרנות האלו, שההשקעה שלהם זה במדד הזה.
והתשואה שלהם זה התשואה של המדד.
אפשר דוגמאות?
והאם עדיף להשקיע דרכם או ישירות שם?
ואולי אולי במקום למתוח אותנו,
תוכלו לתת גילוי אישי בדיוק היכן אתם משקיעים וכמה הרווחתם בשנים האחרונות
ולא לצטט מגרפים מאתרים??????????

ש.ב.

משתמש פעיל
אני אשתף אותך שאנחנו לפני כמה חודשים
פתחנו קופת גמל להשקעה- שמנו שם סכום לא גדול שכבר היה לנו בצד, וכל חודש יורד לנו מהחשבון בהוראת קבע 1000 ש"ח נוספים לטובת הקופגל"ה הנ"ל.
זה פיתרון מעולה!
תבדקו את זה
האם עדיף קרן השתלמות מקופת גמל להשקעה? מבחינת מיסוי או משהו אחר?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
למעט מניות של חברה שאתה יודע שהיא של יהודים.
אפשר דוגמאות?
והאם עדיף להשקיע דרכם או ישירות שם?
ואולי אולי במקום למתוח אותנו,
תוכלו לתת גילוי אישי בדיוק היכן אתם משקיעים וכמה הרווחתם בשנים האחרונות
ולא לצטט מגרפים מאתרים??????????
א. אני משקיעה בהרבה השקעות, ולא רק בשוק ההון, בחלק הרווחתי כבר 100% ובחלק גם 400% ובחלק פחות, כמובן שהכל בסייעתא דשמייא גדולה מאד.
ב. יש בכל הנושאים הללו מלא אשכולות פה בפורום, ממליצה לכם לקרוא.
ג. מי שמתכנן להשקיע בשוק ההון, ממליצה לו להבין קצת את הנושא, ואני חושבת שהמאמרים שלי בנושא זה מקום טוב להתחיל בזה.

זעירא דמן חבריא.

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית

נועה תנוע

משתמש פעיל
האם עדיף קרן השתלמות מקופת גמל להשקעה? מבחינת מיסוי או משהו אחר?

קרן השתלמות- החסכון הוא לא לגמרי מכספך, אלא חלק המעסיק מפריש על חשבונו. (במקרה של שכיר. גובה ההפקדה הוא 10% מהמשכורת, היחס הוא: 2.5% על חשבונך, 7.5% על חשבון המעסיק). עצמאי יכול גם הוא לפתוח קרן השתלמות.
הרווח בקרן השתלמות- פטור ממס, אם ההפקדה החודשית היא עד הגבול הקבוע בחוק.
קופת גמל להשקעה- החיסכון הוא כמובן על חשבונך, ניתן להפקיד עד 70,000 ש"ח בשנה (כפול כל אחד מבני הבית). הרווחים חייבים במס רווח הון- 25% מהרווח.

בגלל היתרונות הללו של קרן ההשתלמות (חיסכון שרובו לא על חשבונך, פטור ממס)-
דבר ראשון כדאי לפתוח קרן השתלמות. (לבקש מהמעסיק). אם בנוסף לכך רוצים לחסוך עוד, קופת גמל להשקעה היא אחת האופציות.

נועה תנוע

משתמש פעיל

אם חשוב לך דווקא לראות "תעודת הכשר" על מסלול שמשקיע בזה, אז יש כמה וכמה כאלו.
(ניירות ערך \ מסלולי השקעה)

נועה תנוע

משתמש פעיל
כנראה שלא כתבתי מספיק ברור

ולכן אני אסביר קצת למה אני לא ארחיב,
וזה מהסיבה הפשוטה, שיש הרבה שזה לא מתאים להם, ואני מפחדת שמישהו שזה לא מתאים לו יעשה זאת, ואני לא רוצה לקחת אחריות על זה, לכן בצורה אישית אני יכולה לפרט יותר ולהסביר, במידה ואני רואה שזה מתאים ושאני מסבירה את זה בצורה טובה.

מינוף בשוק ההון הוא סיכוני מאד,
מהסיבה הבאה:

בנדלן- אם בנאדם קנה דירה להשקעה ולקח משכנתא עצומה (על דירתו הראשונה)- הוא ביצע מינוף.
והיה, אם ההשקעה לא צולחת \ גורמת הפסדים \ סתם מתחשק "לחסל" אותה- כעת אין איך לשלם את החזרי המשכנתא, אבל אל דאגה: במקרה הכי גרוע, נמכור את הדירה, ונחזיר את המשכנתא.
בנדלן המינוף הוא די בטיחותי, כי יש נכס ממשי שממנו ניתן להחזיר את הלוואה במקרה הגרוע.
(חוץ ממקרים נדירים מאד שערך הדירה קורס ממש).

בשוק ההון- אם בן אדם פתח תיק השקעות, מתוכו 100,000 ש"ח מהונו הפרטי ועוד 300,000 ש"ח הלוואה- הוא ביצע מינוף.
אבל אין שום הבטחה שתמיד יישאר "משהו" בתיק שממנו ניתן להחזיר את ההלוואה. הכסף יכול "להיבלע" בבורסה ולא לחזור לעולם.
אם נניח תרחיש "יום שני השחור - 1929" חוזר על עצמו, והבורסה נחתכת ב- 70%,
והבנאדם ממהר בפאניקה למכור את כל נכסיו הפיננסיים- הוא נותר רק עם 120,000 ש"ח ביד. כמובן שהבנאדם עשה טעות פטאלית וכו' וכו'... אבל כך היה. הכסף הלך לבלי שוב... ואיך הוא יחזיר את ההלוואה?
בשוק ההון ניתן לאבד את כל הכסף, אין שום "עוגן" שיבטיח את היכולת להחזיר את ההלוואה.

אם יש לי כאן טעויות, אשמח אם תתקנוני.

שרילנקה

משתמש פעיל
א. אני משקיעה בהרבה השקעות, ולא רק בשוק ההון, בחלק הרווחתי כבר 100% ובחלק גם 400% ובחלק פחות, כמובן שהכל בסייעתא דשמייא גדולה מאד.
ג. מי שמתכנן להשקיע בשוק ההון, ממליצה לו להבין קצת את הנושא, ואני חושבת שהמאמרים שלי בנושא זה מקום טוב להתחיל בזה.
קודם כל המאמרים שלך מעולים ומועילים ברמה הכי טובה ואלף פעמים תודה.
אבל מאד הייתי שמחה אם יהיו מאמרי המשך עם יותר פרטים טכניים ואיך מתחילים לנגוע בזה בפועל מבחינה טכנית ועוד אלו פרטים שמרחיבים את הידע.
קריאה בפורום מועיל אבל קצת מבלבל כי מלא זה שאלות ספציפיות שלהם שהם הרבה יותר מורכבות ופחות קשורות משא"כ במאמרים שהם סוג של תהליך למידה ודרך מסוימת. ומלא השלמות פרטים זה שאלות בפורום..
אני יודעת שזו טרחה רבה עבורך ועל כך אני אסירת תודה. אבל זה מועיל מאד מאד לכולם.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מינוף בשוק ההון הוא סיכוני מאד,
מהסיבה הבאה:

בנדלן- אם בנאדם קנה דירה להשקעה ולקח משכנתא עצומה (על דירתו הראשונה)- הוא ביצע מינוף.
והיה, אם ההשקעה לא צולחת \ גורמת הפסדים \ סתם מתחשק "לחסל" אותה- כעת אין איך לשלם את החזרי המשכנתא, אבל אל דאגה: במקרה הכי גרוע, נמכור את הדירה, ונחזיר את המשכנתא.
בנדלן המינוף הוא די בטיחותי, כי יש נכס ממשי שממנו ניתן להחזיר את הלוואה במקרה הגרוע.
(חוץ ממקרים נדירים מאד שערך הדירה קורס ממש).

בשוק ההון- אם בן אדם פתח תיק השקעות, מתוכו 100,000 ש"ח מהונו הפרטי ועוד 300,000 ש"ח הלוואה- הוא ביצע מינוף.
אבל אין שום הבטחה שתמיד יישאר "משהו" בתיק שממנו ניתן להחזיר את ההלוואה. הכסף יכול "להיבלע" בבורסה ולא לחזור לעולם.
אם נניח תרחיש "יום שני השחור - 1929" חוזר על עצמו, והבורסה נחתכת ב- 70%,
והבנאדם ממהר בפאניקה למכור את כל נכסיו הפיננסיים- הוא נותר רק עם 120,000 ש"ח ביד. כמובן שהבנאדם עשה טעות פטאלית וכו' וכו'... אבל כך היה. הכסף הלך לבלי שוב... ואיך הוא יחזיר את ההלוואה?
בשוק ההון ניתן לאבד את כל הכסף, אין שום "עוגן" שיבטיח את היכולת להחזיר את ההלוואה.

אם יש לי כאן טעויות, אשמח אם תתקנוני.
אני אסביר קצת, בשוק ההון הסיכון הוא כפי שכתבתי במאמר, זה רק הסיכון מעצמי שאני אבהל ואעשה טעויות, ולכן ברור שגם השקעה ב100% במניות זה מגדיל את הסיכון, וברור שהשקעה של 300% במניות מגדילה יותר את הסיכון לעשות טעות עצמית, [ולכן אני ממש לא ממליצה על זה בסטנדרט] אבל למי שברור לו שהוא לא יעשה את הטעות הזאת וכו', אז אין שום סיכון להפסד.
ובדיוק כמו השקעה בדירה כשהדירה נקנתה רק מכסף של הבנק, [משכנתא] ונניח ששוק הדירות יורד ב 30% או אפי' 50%
ובן אדם עושה טעות ומוכר את דירתו, לא יהיה לו מאיפה להחזיר את המשכנתא שהוא לקח.
ואל תגידו לי שאין דבר כזה שיהיו ירידות של 30%-50% בדירות, כי ההיסטוריה מוכיחה שיש דברים כאלו [גם בארץ] וזה כמובן לא בבת אחת, אלא ירידה מצטברת של כמה שנים טובות, וגם בשוק ההון ירידות דרסטיות זה דבר נדיר.

שזמה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
קודם כל המאמרים שלך מעולים ומועילים ברמה הכי טובה ואלף פעמים תודה.
אבל מאד הייתי שמחה אם יהיו מאמרי המשך עם יותר פרטים טכניים ואיך מתחילים לנגוע בזה בפועל מבחינה טכנית ועוד אלו פרטים שמרחיבים את הידע.
קריאה בפורום מועיל אבל קצת מבלבל כי מלא זה שאלות ספציפיות שלהם שהם הרבה יותר מורכבות ופחות קשורות משא"כ במאמרים שהם סוג של תהליך למידה ודרך מסוימת. ומלא השלמות פרטים זה שאלות בפורום..
אני יודעת שזו טרחה רבה עבורך ועל כך אני אסירת תודה. אבל זה מועיל מאד מאד לכולם.
יש מקומות אחרים שאפשר לקרא בהם מאמרים מסודרים שמסבירים הכל בצורה ברורה. (כמעט כולם פתוחים בנטפרי)

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
למעט מניות של חברה שאתה יודע שהיא של יהודים.

תודה על המאמרים.

יש מאמרי המשך ?

קלופ

משתמש פעיל
ואני לוקח בחשבון שאולי יש כאן אנשים שלא יגידו "פורום אנונימי, לא מתייחסים",
אלא כן קוראים ומסיקים מסקנות,
תפסיקו לחשוב שאנשים טיפשים,
ההתנשאות הזאת ממש דוחה בעיני.
כשזה מגיע לכסף משמעותי,
בן אנוש נורמאלי לא יסיק מסקנות אך רק על פי מגיבים בפורום אנונימי באינטרנט,
הציבור יותר איטלגנטי ממה שאתה חושב,סלח לי ידידי,
וכן גם אני נפגעתי מאופן הכתיבה שלך בפורום.
ומשכך, אני משתדל לדייק, ואכפת לי כשאחרים לא מדייקים.
אתה בטוח ב100 אחוז שאתה מדייק בכך ששוק הנדלן עדיף בהרבה על שוק ההון,
ואני בטוח ב 100 אחוז שאתה טועה.
אי אפשר להציג דברים בצורה כזו חד משמעית,
ולהיות בטוח שרק אתה מדייק ואחרים לא,
בינינו,גם אני וגם אתה לא וורן באפט,
אז אנא ממך בוא נכבד ונשאיר מקום לדעות של אחרים.

Duvid TBD

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
אם אתם מחפשים דווקא בד״ץ אז תעדו שהם מחמירים כשיטת יחידאי ורוב חולקים עליהם שלא צריכים לחשוש לשיטת יחידאי.
ועוד יש הרבה שטוענים שמה שהם עושים יותר גרוע (אופציות שזה לכאורה פסיקה (אבק ריבית סאה בסאה)))

נועה תנוע

משתמש פעיל
למעוניינים- רשימת מוצרי החיסכון וההשקעה הכשרים לפי בד"ץ העדה החרדית
מעודכן ינואר 2020

קבצים מצורפים

• רשימת מוצרי חיסכון והשקעה בפיקוח הלכתי-עדכון טבת תשפ-ינואר 2020.xlsx
    KB 283.7 · צפיות: 25

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אם אתם מחפשים דווקא בד״ץ אז תעדו שהם מחמירים כשיטת יחידאי ורוב חולקים עליהם שלא צריכים לחשוש לשיטת יחידאי.
ועוד יש הרבה שטוענים שמה שהם עושים יותר גרוע (אופציות שזה לכאורה פסיקה (אבק ריבית סאה בסאה)))
לפי ר' משה פיינשטיין
כל עוד אתה קונה מניות בודדות, ולא איזה נתח נכבד - אין בזה בעיה. (לא ידוע לי שכבעל מניה בקוקה קולה אני יכול לקחת מהמפעל בקבוק כשאני צמא)
ומבחינת הלוואה בריבית, אם הלווה הוא חברה בע"מ אין בעיה של ריבית, ולא צריך היתר עיסקא.
הדבר תקף גם אם תלווה לחברה בע"מ בריבית קצוצה.
(ר' משה כתב את זה בתשובה למשפחת פרישווסר כשהם פתחו בנק, והדריך אותם בקשר להיתר עיסקא, שזה נצרך רק כשהם מלווים לאדם פרטי, או לחברה שהבעלים לוקח את החוב על עצמו).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה