עזרה איך להיכנס לתחום של עריכה תורנית??

גולדברג.

מעצב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שלום רב.
יהודי ת"ח עצום, מעוניין להיכנס לתחום של עריכה תורנית.
הוא היה עד עכשיו (כ 15 שנה) מלמד תינוקות. וכעת מחפש לעבוד בתחום הנ"ל.
יש לציין כי יש לו ידע עצום בכל מקצועות התורה. אך אין לו שמץ של מושג איך נראה מחשב מבפנים. לצורך כך הוא מעוניין ללכת ללמוד בקורס קצר למחשבים. אם יש צורך לכך כמובן.
נודה לכל מידע בנושא.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
בעידן של היום, עורך תורני מקצועי נצרך במידה כזו או אחרת למחשב. אם לא לכתיבה עצמה - שזה דבר חשוב לכשעצמו, אז לפחות לחיפוש בתוכנות החיפוש הידועות.
אבל תחילה הוא צריך לעשות לו שם, כגון להדפיס בכתבי עת הידועים איזה מאמר תורני או גנוזות עם הערות שלו, ככה יכירו אותו.
כיום השוק מוצף מאד בעורכים תורניים. אם אין לו וותק או נסיון מוכח, לא יסתכלו עליו. לא כל מי שיש לו יידע תורני, מוכשר להיות עורך תורני מקצועי בעל ניסוח כתיבה מעולה. יש כיום הרבה דרשנים ידועים שאין להם כשרון כתיבה כלל, אפילו שיש להם יידע עצום ופיהם מפיק מרגליות.
בכל אופן, הצלחה רבה!!
.....

מצפה לישועה

משתמש מקצוען
אם יש צורך לכך כמובן.
ראשית כל כל עורך חייב ידע בסיסי בתוכנת וורד, ואין לי מושג היכן יש קורס רק לתוכנת וורד, ולגבי זה שציין שיש הצפה ,לא בטוח בכלל, אפשר לנסות ולחפש בעיתונות, רק לאחרונה סיפר לי מישהו שמצא עבודת עריכה דרך יתד ומשלמים לו יותר ממה ששילמו לו בעוז והדר.
אפשר גם לנסות בעוז והדר, לפני תקופה חיפשו כמה וכמה פעמים עורכים, אך כמו שצויין פה כמובן שצריך כישורים לעריכה ולא מספיק רק להיות ת"ח. אפשר לשלוח מייל לכתובת זו - <לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי> ולשאול אם הם מעוניינים בעורכים אך תדעו שאצלם המחיר הוא כפי הידוע לי 10 דולר לשעה ואולי לאחר תקופה ארוכה הם מעלים. כמובן שיש רשימת כללים מאד ארוכה כיצד לערוך ויש ללמוד זאת טוב טוב ויש גם לעשות מבחן כדי להתקבל. בהצלחה.

גולדברג.

מעצב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ראשית כל כל עורך חייב ידע בסיסי בתוכנת וורד, ואין לי מושג היכן יש קורס רק לתוכנת וורד, ולגבי זה שציין שיש הצפה ,לא בטוח בכלל, אפשר לנסות ולחפש בעיתונות, רק לאחרונה סיפר לי מישהו שמצא עבודת עריכה דרך יתד ומשלמים לו יותר ממה ששילמו לו בעוז והדר.
אפשר גם לנסות בעוז והדר, לפני תקופה חיפשו כמה וכמה פעמים עורכים, אך כמו שצויין פה כמובן שצריך כישורים לעריכה ולא מספיק רק להיות ת"ח. אפשר לשלוח מייל לכתובת זו - <לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי> ולשאול אם הם מעוניינים בעורכים אך תדעו שאצלם המחיר הוא כפי הידוע לי 10 דולר לשעה ואולי לאחר תקופה ארוכה הם מעלים. כמובן שיש רשימת כללים מאד ארוכה כיצד לערוך ויש ללמוד זאת טוב טוב ויש גם לעשות מבחן כדי להתקבל. בהצלחה.
תודה רבה
כבר שלחו לי בפרטי שעוז והדר מחפשים עורכים.
לגבי מחשב. הוא הולך לקורס קצר למחשבים כפי שכתבתי למעלה.
ולגבי וורד. אני כבר העברתי כמה וכמה קורסים על התוכנה, והענין הזה מסודר.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
כנראה צריך להגדיר נכון ולהבדיל בין מגיה לבין עורך תורני. היום גם מגיה נקרא לכאורה עורך תורני, אבל זה אינו מדוייק.
מגיה, לא צריך הרבה כישורים בשביל לעשות הגהה על טקסטים, זה די פשוט. בשביל דבר כזה הוא יכול להתקבל גם לעוז והדר, לצורך ההדרת ספרים שלהם שאינם טעונים עריכה תורנית, כגון תלמוד בבלי [בלי הביאורים] וכדו'.
אבל עורך תורני, זה לא רק מגיה, זה בעיקר אדם שמשלב את היידע שלו בהעשרת הטקסט באמצעות הערות שוליים או ציוני מקורות וכדו', כגון ביאורים/הגהות או ילקוטי פירושים על הש"ס וכדו', ולזה צריך כישורים. לדברים כאלו, לא כל אחד יתקבל בעוז והדר או שאר מכונים, אלא רק אנשים בעלי וותק ונסיון מוכח.
....

אבק

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כנראה צריך להגדיר נכון ולהבדיל בין מגיה לבין עורך תורני. היום גם מגיה נקרא לכאורה עורך תורני, אבל זה אינו מדוייק.
מגיה, לא צריך הרבה כישורים בשביל לעשות הגהה על טקסטים, זה די פשוט. בשביל דבר כזה הוא יכול להתקבל גם לעוז והדר, לצורך ההדרת ספרים שלהם שאינם טעונים עריכה תורנית, כגון תלמוד בבלי [בלי הביאורים] וכדו'.
אבל עורך תורני, זה לא רק מגיה, זה בעיקר אדם שמשלב את היידע שלו בהעשרת הטקסט באמצעות הערות שוליים או ציוני מקורות וכדו', כגון ביאורים/הגהות או ילקוטי פירושים על הש"ס וכדו', ולזה צריך כישורים. לדברים כאלו, לא כל אחד יתקבל בעוז והדר או שאר מכונים, אלא רק אנשים בעלי וותק ונסיון מוכח.
....
ממש לא נכון
מי שיש לו את הכישרון וגם קצת קשרים
יתקבל בקלות לעוז והדר גם לעריכה מלאה

מה שכן
אדם יכול להיות תח מופלג אבל אם הוא לא יודע לערוך יהיה לו מאד קשה בתחום

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
ממש לא נכון
מי שיש לו את הכישרון וגם קצת קשרים
יתקבל בקלות לעוז והדר גם לעריכה מלאה
כאחד שמכבד את "עוז והדר", וכהוצאה ידועה המכבדת את עצמה, לא נראה לי שיעסיקו בעריכה אנשים חסרי נסיון.
קשרים, זה כבר ענין אחר. לא על זה דברתי. וגם עם קשרים, אם אין לבן אדם נסיון, לא נראה לי שהם בולעים את זה בקלות כמו שאתה אומר, יתכן מאד שהם עורכים את עריכתו לאחר מכן. לא שווה להם לשחק בשם שלהם.
זה נראה לי די פשוט.
....

אבק

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כאחד שמכבד את "עוז והדר", וכהוצאה ידועה המכבדת את עצמה, לא נראה לי שיעסיקו בעריכה אנשים חסרי נסיון.
קשרים, זה כבר ענין אחר. לא על זה דברתי. וגם עם קשרים, אם אין לבן אדם נסיון, לא נראה לי שהם בולעים את זה בקלות כמו שאתה אומר, יתכן מאד שהם עורכים את עריכתו לאחר מכן. לא שווה להם לשחק בשם שלהם.
זה נראה לי די פשוט.
....
לא הבנתי אותך
אני מדבר על עוך מוכשר אבל ללא ניסיון, למה לקבל עורך מוכשר בלי ניסיון זו בעיה? איזה עורך נכבד בעל שם וותק עובד בסכומים האלו?
כך היה בזמנו גם בעריכת הרמב"ם של חב"ד כל מי שרצה יכל לנסות להתקבל ע"י עריכת פרק לניסיון.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
לא הבנתי אותך
אני מדבר על עורך מוכשר אבל ללא ניסיון, למה לקבל עורך מוכשר בלי ניסיון זו בעיה? איזה עורך נכבד בעל שם וותק עובד בסכומים האלו?
גם עורכים מוכשרים מאד, מחפשים עבודה, ובשביל זה מוכנים להתגמש על מחיר, העיקר להביא פרנסה הביתה. אני אומר זאת מידיעה.
מלבד בודדים ממש יחידי סגולה בעלי שם, שיכולים לעמוד על מקחם, וגם זה בעירבון מוגבל.
וגם אותם יחידי סגולה, לפעמים מתגמשים על מחיר, כשמדובר על יוקרה ציבורית, כגון איזה מכון בעל שם עולמי או איזה ספר נפוץ במיוחד.

כך היה בזמנו גם בעריכת הרמב"ם של חב"ד כל מי שרצה יכל לנסות להתקבל ע"י עריכת פרק לניסיון.
זה כבר ענין אחר
עצם זה שהם הולכים להתנסות פרק זמן כלשהו, זה כבר לכשעצמו מהווה צבירת נסיון מוכח.
.....

אבק

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
גם עורכים מוכשרים מאד, מחפשים עבודה, ובשביל זה מוכנים להתגמש על מחיר, העיקר להביא פרנסה הביתה. אני אומר זאת מידיעה.
מלבד בודדים ממש יחידי סגולה בעלי שם, שיכולים לעמוד על מקחם, וגם זה בעירבון מוגבל.
וגם אותם יחידי סגולה, לפעמים מתגמשים על מחיר, כשמדובר על יוקרה ציבורית, כגון איזה מכון בעל שם עולמי או איזה ספר נפוץ במיוחד.
.....
טוב
בכל אופן אני מכיר עורכים רבים מוכשרים, וללא ניסיון שהתקבלו לעוז והדר ולמכונים נחשבים נוספים.
וזה מה שמעניין את פותח האשכול.....

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
טוב
בכל אופן אני מכיר עורכים רבים מוכשרים, וללא ניסיון שהתקבלו לעוז והדר ולמכונים נחשבים נוספים.
יתכן.. אני לא מכיר הרבה כאלו.
לנסות, שווה תמיד לנסות.
רק חבל לתלות ציפיות גבוהות ולבסוף להתאכזב. צריך לקחת הכל בחשבון מראש.
העיקר.. שיהיה הצלחה רבה לאותו ת"ח הנ"ל בכל אשר יפנה.
.....

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
אתה מתבלבל אולי בין עוז והדר למוסד הרב קוק. יכול להיות?
לא התבלבלתי
במוסד הרב קוק דורשים עורכים תורניים? לא ידוע לי. אולי.
בעוז והדר, היתה תקופה שדרשו עורכים תורניים.
אולי אתה התבלבלת ;), התכוונת בטח למכון ירושלים?
הבנתי למה אתה חותר בתגובתך.. בכל אופן עדיין יש לי כבוד גם לעוז והדר.

דווקא לעיתים די מזומנות יש לי רושם שכן.
למה, יש שם פשלות?
את עוז והדר לקחתי רק כדוגמא, בגלל ש @אפס כבר הזכיר אותם למעלה. אבל הכוונה למכונים ידועים ונחשבים, וזה יכול להיות מכון ירושלים או מוסד הרב קוק או כל מכון אחר ידוע.
בכל אופן, לא לוקח אחריות על עוז והדר [עדיין אין לי מהם אחוזים..].
....

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
מגיה, לא צריך הרבה כישורים בשביל לעשות הגהה על טקסטים, זה די פשוט. בשביל דבר כזה הוא יכול להתקבל גם לעוז והדר
בתור אחד שעוסק בהגהת ספרים אני חושב שבאמת בשביל לתפוס טעויות גסות כל אחד יכול (וגם זה לא כל אחד יכול) אבל בשביל טעויות דקות או לא כ"כ מורגשות צריך להיות בעל עין חדה במיוחד,
ועין חדה מתבטאת לא רק בהגהה אלא בכל תחומי החיים גם בדיוק לשון הגמרא והראשונים,
שיש כאלה שיותר שמים לב לשינויי לשונות ויש כאלה שממש לא שמים לב לשינויי לשונות,
(לדוגמא ר' נחום פרצוביץ ידוע בדיוקיו לעומת ראשי ישיבות אחרים שנתייחדו יותר בעומק וכדו')
וכן גם בראיית פגמים קטנים בכל מוצר שהם קונים בחנות הם שמים לב לפרטים הקטנים,

וגם העורכים ששולחים ספרים להגהות אומרים לי את זה, שהם רואים את ההבדל ברמת הגהה.

אחד ומיוחד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
למשל:
מי שציין את המקור לסיפור - ב"ק צא: לא בדק טוב...
מדובר בסיפור אחר!
רק שהמהדיר היה להוט להראות שהוא מצא את המקור - שיסלח לי על הערתי, אבל המהר"ם לא צריך ראיות לפסקיו!!!
זה לא כל אחד יכול לתפוס!
upload_2019-5-12_22-48-39.png

upload_2019-5-12_22-50-56.png

קבצים מצורפים

• upload_2019-5-12_22-46-59.png
    upload_2019-5-12_22-46-59.png
    KB 404.8 · צפיות: 25

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה