• שלום וברכה לכלל משתמשי אתר פרוג
    מפעם לפעם חשוב לנו להזכיר לעצמינו ולכם לשם מה נוסד האתר ומה מוטל עלינו לעשות כדי שהאתר ימשיך להתקיים כאתר מקצועי שמטרתו להיטיב.
    אתר פרוג נועד ליוצרים ובעלי מקצוע מהמגזר החרדי והדתי ומאגד בתוכו עשרות אלפי משתמשים מכל העדות והחוגים. השימוש בו הוא למטרת עזרה והתייעצות בנושאים מקצועיים וגם בדברים הנוגעים לחיי היומיום.
    במשך השנים האתר זכה לשמור על שיח ראוי, מכבד ומקצועי ומשכך הוא זוכה לאמונכם אתם - המשתמשים.
    הפורום אינו אתר חדשות ואף לא אתר תחקירים מחד ולא אתר 'נייעס' ויכוחים או מחלוקות מאידך.
    במהלך שנות קיומו היו מי שניסו להעלות נושאים שונים לעיתים פוליטיים, לעיתים כלכליים - הנמצאים במחלוקת כזו או אחרת תוך שהוא מנצל את הבמה הפתוחה והחופשית של הפורום. זה עלה לנו פעמים רבות בהסתבכות ציבורית וחוקית כולל תביעות משפטיות שאין לנו משאבי זמן וכסף כדי לנהל אותם.
    בשונה מאתרי חדשות ורכילויות אין לנו עניין לרדוף אחר הצדק אלא להתנהג בחכמה ובנועם עם כלל הציבורים על מנת שכולם יוכלו להפיק תועלת מהאתר - עלויות האתר גבוהות מאד ואין בכוונתנו להיכנס להרפתקאות וחיכוכים מיותרים לא עם חברות עסקיות ולא עם ספקי הסינון. זו הסיבה שמחקנו אשכולות מסוימים ביממה האחרונה ונעשה זאת גם בהמשך כדי להגן עלינו, עליכם ועל האתר החשוב שלנו.
    אשר על כן אין לפתוח נושא ולכתוב תגובה מכל סוג שהוא שתוכנה השמצה או הטלת רפש על אדם, גוף, חברה, מגזר וכיוצ"ב.
    בתקוה להבנה ושיתוף פעולה.

איך כותבים שחיים בעוה"ז הוא זמני - בשתי מילים אחת?

כתיבה וסיפורת >> תוכן מקצועי

מלון חמישה כוכבים, פנסיון מלא, חמש דקות ממירון, מקרר גלידות חופשי, הכל כלול, אטרקציות וקוסם - חדרים אחרונים במבצע טרפת מקבוצה שביטלה בגלל הקורונה!
חשבתם לצאת לנופש? אל תעזבו את הבית בלי רב המכר "מילון הנופש השלם"! מחזיקים את עלוני הנופש הקיציים, מדפדפים בדפי הכרומו ומסתנוורים משפע ההצעות...
הרבה תלבושות, מקום אחד בקליק אחד
עוד מילדות תושבי בני ברק יודעים שתלבושת אחידה קונים בשרייבר, אמנם לכל בית ספר יש מסורת אחרת וניואנסים שונים בתלבושת, לפעמים היא בצבע ורוד, תכלת...
געגועים של אבא
מיועד לקריאה בליל תשעה באב קטעי מחשבות והגיגים שנכתבו בדם ובדמע ע"י בעלי, הרב מענדל אנגלרד, לזכרם של בנינו האחים היקרים נשמות טהורות, הבחור היקר...
נייר שתיין, נייר שמנמן ומעצב מקצוען
הפעם נלמד על ניירות צמאים, ניירות מבריקים וניירות עקשניים. כל מה שגרפיקאית צריכה לדעת לפני שהיא מתחילה לעצב חוברת או אפילו מודעה. מה יקרה אם נבחר...

שיקול דעת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
שקריות העולם וזמניות החיים? האם יש מלה כזאת?

שיקול דעת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כי באנגלית life הוא צורת יחיד, life is temporary, בעוד שבעברית חיים הם תמיד רבים.
גם באידיש,
וכמדומה שגם בלשון הקודש (להבדיל מבעברית). לא זכור לי בספרות הקודמים לזמנינו שיתייחסו לחיים כלשון רבים. אבל זה מהאינטואיציה, לא בדקתי.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
גם באידיש,
וכמדומה שגם בלשון הקודש (להבדיל מבעברית). לא זכור לי בספרות הקודמים לזמנינו שיתייחסו לחיים כלשון רבים. אבל זה מהאינטואיציה, לא בדקתי.
לפחות 11 פעמים בשנה כבודו אומר: 'חיים ארוכים' ולא 'חיים ארוך'...

חגי פאהן

מִשְׁתַּמֵּשׁ סוֹפֵר מִקְצוֹעָן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עיצוב גרפי
גם באידיש,
יהא כלל זה נקוט בידך: כאשר אני כותב 'עברית', אני מתכוון ללשון הקודש. לא לָשון הקודש, אלא לְשון הקודש.
ובעברית תמיד חיים הם רבים. וצ"ל "בספרות הקודמת".

שיקול דעת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
יהא כלל זה נקוט בידך: כאשר אני כותב 'עברית', אני מתכוון ללשון הקודש. לא לָשון הקודש, אלא לְשון הקודש.
אשתדל לזכור.
אבל מה תכתוב כשאתה מתכוון לעברית בת זמנינו? בוודאי תכתוב משהו כמו 'עברית המודרנית' וכדו', אז מדוע אתה לא יכול להיצמד לבידול הפשוט יותר של לשון הקודש ועברית? אתה באמת סובר שמאז התחיית השפה, הדרך הנכונה להתייחס ללשון היהודים, זו 'עברית' ולא 'לשון הקודש'?
וצ"ל "בספרות הקודמת".
"בספרות הקודמות", לא?

שיקול דעת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
לפחות 11 פעמים בשנה כבודו אומר: 'חיים ארוכים' ולא 'חיים ארוך'...
נכון, ואפי' הרבה יותר מ-11 פעמים. 'לחיים טובים ולשלום', חיים ארוכים ושפע קודש (למי שאומר ה'לשם יחוד' לפני הנחת תפלין).

חגי פאהן

מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עיצוב גרפי
אשתדל לזכור.
אבל מה תכתוב כשאתה מתכוון לעברית בת זמנינו? בוודאי תכתוב משהו כמו 'עברית המודרנית' וכדו', אז מדוע אתה לא יכול להיצמד לבידול הפשוט יותר של לשון הקודש ועברית? אתה באמת סובר שמאז התחיית השפה, הדרך הנכונה להתייחס ללשון היהודים, זו 'עברית' ולא 'לשון הקודש'?

"בספרות הקודמות", לא?
מודרנית, השפה המדוברת וכיו"ב.
הבידול של עברית ולשון הקודש באמת פשוט יותר, אלא שיש בעיה: המילה 'עברית' כבר תפוסה, ולשנות את משמעותה זה בעיני כמו לשקר. אמנם יש בלשון המדוברת פה ושם מילים ששינו קצת את משמעותן (לדוגמה: כיס נקרא היום רק מה שמחובר למכנסיים או לחולצה, אך במקורות אינו חייב להיות מחובר). אך אלו עברתי ושניתי בהם ונעשו לי כהיתר, ולשנות לכתחילה משמעות איני רוצה. וכי בגלל כמה אפיקורסים צריך להוציא לעז על אברהם העברי?

ואדרבה, אני עסוק תמיד בלצוד מילים ששינו את משמעותן או את הגייתן, ולנסות להבין כיצד הבינו או הגו אותן בעבר. דוגמה טריה (שלא קשורה לעת החדשה): כחלק מפיתוח ה"רב נקד", גיליתי בערב שבת שהמילה "הִלְכוֹת" לא עומדת בכללי לשון הקודש, שהרי הה' הגרונית צריכה לגרום להנמכת תנועה מחיריק לסגול, וקרוב לודאי שאם היו משתמשים בה בימי המקרא היו הוגים "הֶלְכוֹת" (ואולי כך באמת היה?), כמו חֲזָקָה-חֶזְקָתוֹ, עֲגָלָה-עֶגְלֹת צב.
לאחרונה אף נודע לי שהמילה 'למרות' הרגילה אצלי שינתה את משמעותה, ואני משתדל בל"נ למעט בשימוש בה.

סִפְרוּת היא לשון יחיד אף על פי שיכולה לכלול אלפי ספרים. גם "הדגה אשר ביאור מתה" ולא מתו, אף על פי שהיו שם דגים רבים.

חגי פאהן

מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עיצוב גרפי
אשמח להחכים.
הייתי רגיל להשתמש במילה 'למרות ש' במקום 'אף על פי ש'. ואז הייתי בשיעור שהרב נתן דוגמה זו. ונוכחתי לדעת שבמקורותינו המילה 'למרות' היא קיצור של 'להמרות', ואף פעם לא בצורה של 'אף על פי'. אמנם אפשר למצוא קשר דק, שכאן וכאן זו הפיכה לצד השני, אבל זה דחוק.

שושן צחור

משתמש סופר מקצוען
הייתי רגיל להשתמש במילה 'למרות ש' במקום 'אף על פי ש'. ואז הייתי בשיעור שהרב נתן דוגמה זו. ונוכחתי לדעת שבמקורותינו המילה 'למרות' היא קיצור של 'להמרות', ואף פעם לא בצורה של 'אף על פי'. אמנם אפשר למצוא קשר דק, שכאן וכאן זו הפיכה לצד השני, אבל זה דחוק.
תודה!
יש לכם דוגמאות זמינות מהמקורות ל'למרות'?

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
תודה!
יש לכם דוגמאות זמינות מהמקורות ל'למרות'?
- "כי כשלה ירושלם ויהודה נפל כי לשונם ומעלליהם אל יהוה למרות עני כבודו" (ישעיהו ג ח)
רש"י - "למרות עיני כבודו" - להקניט לפני כבודו ד"א עניני כבודו
מצודת ציון - "למרות" - כמו להמרות והוא מלשון תמורה וחלוף.

המלבי"ם מפרש לפי המשמעות הרגילה כיום - "למרות עיני כבודו", בזה ימרו כבוד עיני השגחתו כאילו כעיני בשר עיניו הבלתי צופה תעלומות לב. זאת שנית כי גם את בני אדם לא יוכלו לרמאות בזה, כי הלא:

- "ויוסיפו עוד לחטא לו למרות עליון בציה" (תהילים עח יז)
רש"י - "למרות" - להקניט כמו ממרים הייתם (דברים ט)
מצודת ציון - "למרות" - למרוד

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
- "כי כשלה ירושלם ויהודה נפל כי לשונם ומעלליהם אל יהוה למרות עני כבודו" (ישעיהו ג ח)
רש"י - "למרות עיני כבודו" - להקניט לפני כבודו ד"א עניני כבודו
מצודת ציון - "למרות" - כמו להמרות והוא מלשון תמורה וחלוף.

המלבי"ם מפרש לפי המשמעות הרגילה כיום - "למרות עיני כבודו", בזה ימרו כבוד עיני השגחתו כאילו כעיני בשר עיניו הבלתי צופה תעלומות לב. זאת שנית כי גם את בני אדם לא יוכלו לרמאות בזה, כי הלא:

- "ויוסיפו עוד לחטא לו למרות עליון בציה" (תהילים עח יז)
רש"י - "למרות" - להקניט כמו ממרים הייתם (דברים ט)
מצודת ציון - "למרות" - למרוד
בעניי לא ראיתי בדברי המלבי"ם את המשמעות הרגילה כיום. גם הוא מסביר לשון מרי - הם ממרים את כבוד עיני השגחת ה' כאילו אין עיניו רואות מה שבלבם (לא במובן של 'אף על פי שהוא רואה מה שבליבם').

נחמד לעזור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
דוגמא נוספת למילה ששינתה את משמעותה: 'כביכול'
במקורות חז"ל מילה זו מתייחסת אך ורק כלפי הקב"ה "אילמלא מקרא כתוב אי אפשר לאומרו, כביכול" ועוד רבים.
בעברית של ימינו, משמעות המילה חולנה והורחבה, ודומה במשמעותה למילה 'כאילו'.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נראה לי ש"חיי שעה" מתמצת את המושג, בר חלוף.

אולי מעניין אותך גם...

בעלי עסקים, איך אתם מגשימים את החלומות שלכם? {פרק שני}
רחל סרולוביץ
תודות שהתקבלו
5
תגובות
2
"מסתבר שלפעמים החיים כן לונה פארק"  - תחפשו ותסעדו
מלון חמישה כוכבים, פנסיון מלא, חמש דקות ממירון, מקרר גלידות חופשי, הכל כלול, אטרקציות וקוסם - חדרים אחרונים במבצע טרפת מקבוצה שביטלה בגלל הקורונה!
castamir
תודות שהתקבלו
17
תגובות
5
לטיול יצאנו (★‿★) מיתוג לטיול משפחתי+ קובץ להדפסה
ROOOT
5.00 star(s) 5 דירוגים
תודות שהתקבלו
78
תגובות
69

לוח דירות נופש

המספרים של פרוג:

337,452

משתמשים נכנסו לפרוג בחודש האחרון

129

משתמשים מבקרים ברגע זה באתר

4,986

הודעות נכתבו בממוצע ליום בחודש האחרון

לוח נדל"ן | למכירה והשכרה

לוח דרושים

אולי מעניין אותך גם...

בעלי עסקים, איך אתם מגשימים את החלומות שלכם? {פרק שני}
-רחל סרולוביץ- לשנות את התודעה וההסתכלות על העסק שלנו זה יפה, להציב לו חזון ומטרות זה חיוני, להאמין במסוגלות שלנו להגיע אל אותם יעדים זה הכרחי...
"מסתבר שלפעמים החיים כן לונה פארק"  - תחפשו ותסעדו
מבטיחה שזה היה ברגע של הסח הדעת ילדיי הוציאו ממני התחייבות על פה, קדמו לכך פרסומים, אחד פלוס אחדים, והמון שיח סביב מיני עיר שעשועים שלא נזכיר את...
חשבתם לצאת לנופש? אל תעזבו את הבית בלי רב המכר "מילון הנופש השלם"! מחזיקים את עלוני הנופש הקיציים, מדפדפים בדפי הכרומו ומסתנוורים משפע ההצעות...
לטיול יצאנו (★‿★) מיתוג לטיול משפחתי+ קובץ להדפסה
ערב לפני טיול לצפון כשהמזוודות היו ארוזות, ארוחת הבוקר נערמה על השולחן והילדים כבר מזמן ישנו במיטות, ישבתי מותשת לכוס קפה של ערב. נחה מהיום שהיה...
5.00 star(s) 5 דירוגים
רשמים אישיים מחווית למידה מדהימה בקורס עיצוב גרפי
רשמים מהשנה החולפת מלימודי בקורס עיצוב גרפי בפרוג
למעלה
לשיחת ווטסאפ עם בית פרוג
צ'אט בווטסאפ בנושאי יעוץ לימודים, פדגוגיה ומזכירות
היי, אפשר לדבר איתנו, אנחנו כאן!