התייעצות אטופיק דרמטיטיס

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
תודה לכולכם!
לא הייתי מחובר ביומיים האחרונים...
עזרתם והחכמתם מאד!.
בינתיים קיבלנו הפניה לבדיקת אלרגיה, וכבר מגיל 4 חודשים הוא מתנזר מחלבי...
ודאי שעם האלוקום צריך לגמור בהדרגה, זה לא עוזר לנו, לאחר 3-4 ימים חלקים ממש זה מתפרץ ביתר שאת...
והפוראוור בינתיים הוריד את היובש והאדמימות החזקים (לאחר 3 ימים של מריחה כל שעה כמעט) אבל לא מתקרב לתוצאות האלוקום, עדיין לא חלק בכלל...

תודה לכולם
ואשמח להחכים עוד.
יש לי ניחוש שאתם לא ממש משתמשים באופן רציף בקרם לחות. ניחוש פרוע :)
אלוקום זה להרגעה של התפרצות מקומית, אבל בעור אטופי לעור אין הגנה מספקת (כי המחסום העורי פגוע) ולכן חשוב כל כך לשים קרם לחות כדי לבנות לעור הגנה. דווקא כשמורידים את האלוקום צריך למרוח עוד יותר קרם לחות. כשהעור נראה נקי וחלק אחרי הסטרואידים והכל כאילו עבר, בזמן הזה אם לא מורחים קרם לחות אז נזרעים להם בשקט הזרעים של ההתפרצות הבאה.
לגבי הפוראוור - שום דבר לא משתווה ליעילות של סטרואידים, אבל מה לעשות שאי אפשר להשתמש בסטרואידים ברצף בלי שיצטברו נזקים?
הנזק העיקרי זה שהעור נהיה דק יותר, וממילא פגיע יותר, ולכן גם הוא נחלש לקראת ההתפרצויות הבאות.
באופן כללי, כדאי מאד שחוץ מקרם לחות תהיה לכם בשימוש קבוע ורציף משחה אחת שהיא טיפולית קלה ולא מכילה סטרואידים. למשל סיקאלפט, או סיקפלאסט או בפנטן פלוס, ואם פוראוור עובדת לכם, זה גם רעיון טוב.
תמרחו את המשחה הזו (זו שבחרתם) פעם ביום באופן קבוע, וחוץ מזה גם קרם לחות לפחות פעמיים ביום. קרם לחות מומלץ מאד: רפריג'רנס. עוד אחד טוב: דקסריל.
לא חושבת שממש כדאי להמשיך ברצף לשים פוראוור מידי שעה, כי בקצב הזה צ'יק צ'ק העור עלול לפתח אלרגיה לפוראוור....
העור האטופי נוהג לפתח אלרגיה לכל דבר שמגזימים איתו. אפילו קרם לחות הרבה אטופיים צריכים להחליף מדי תקופה.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
תודה לכולם
ואשמח להחכים עוד.
חוזרת על ההמלצה להיכנס לאשכול הארוך על אטופיק. יש שם המון מידע מנוסה ויעיל.
https://www.prog.co.il/threads/אטופיק-דרמטיטיס-בימים-יבשים-ונוראיים-אלו-הצילו.440529/
וחוץ מזה שהעלו לכם פה חוברת שלמה של העמותה לאטופיק.... תקראו אותה ותשאלו שאלות ממוקדות, רק תרוויחו מזה.

רפואה שלמה!!!

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
בינתיים קיבלנו הפניה לבדיקת אלרגיה, וכבר מגיל 4 חודשים הוא מתנזר מחלבי...
לקראת בדיקת אלרגיה:
קודם כל למרבה האכזבה בדיקות האלרגיה מאד מוגבלות. הן בודקות מקסימום בין 15 ל 20 מאכלים.
רשימה חלקית מהזכרון: חיטה, חלב, בטנים, אגוזים, שקדים, חומוס, דגים (כללי וכמה סוגים באופן ספציפי), ביצים, עוף, תירס, קיווי, אפרסקים. 15-20 דברים וזהו. אם למשל הילד שלכם אלרגי לתפוחי אדמה, גם אחרי הבדיקה לא תדעו את זה. כנ"ל עוד אלף ואחד מאכלים שסובבים סביבנו.
בנוסף, ילד שמעולם לא אכל מאכל כלשהו, כמעט מאה אחוז שהתוצאה תהיה שהוא לא אלרגי לאותו מאכל. זה עדיין לא אומר שהוא לא יהיה אלרגי אליו לאחר שיטעם ממנו.
זה מאד משמעותי בבדיקת אלרגיה אצל תינוקות, וזה גם הסיבה העיקרית לכך שרופאים מסרבים לבדוק אלרגיות לפני גיל שנה, כשהילד עדיין לא טעם הרבה מאד סוגים של מזונות.
לפעמים גם אחרי תקופה שהילד מפסיק לאכול את המזון האלרגי, בבדיקה פתאום בכלל לא יראו אלרגיה, ואם הוא יחזור לאכול סיכוי סביר שהאלרגיה תחזור. (למשל אצלכם, סיכוי סביר שיצא לכם בבדיקה שהילד בכלל לא אלרגי לחלב. פשוט בגלל שהוא לא צורך אותו.)
ואחרון חביב וממש נחמד, שילדים אטופיים נוטים להגיב בבדיקות אלרגיה על המון דברים, חלקם גם כאלו שהם לא ממש אלרגיים אליהם.
אז מה יוצא לסיכום?
שגם אחרי בדיקות אלרגיה אנחנו נשארים עם יותר סימני שאלה מאשר עם תשובות :)
בעצם :(

(וחוץ מזה שאטופיק לא נגרמת רק מאלרגיה למזון, גם אם הילד לא יאכל כלום שהוא אלרגי אליו, רוב הסיכויים שהוא יישאר אטופי. כי יש לו ליקוי במחסום העורי, והעור שלו מגיב לדברים שעור בריא לא מתייחס אליהם בכלל.)

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
כדאי לפנות לארגון קומי עורי
אולי לנסות לסוע איתם לשוויץ?!
עד הקיץ הבא גם צריך לחיות :)

לנו באמת הנסיעה לשוויץ היתה מאד מאד מאד משמעותית. חיים אחרים לפני ואחרי.
אבל הטיפול האינטנסיבי היומיומי ממשיך וממשיך....

הכלבויניק

מנהל האתר
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
דבר ראשון, תודה ענקית!!!
כל כך הרבה דברים שפתאום מתבהרים ומתבררים...
תודה על ההשקעה בהסבר המפורט ועל אריכות הדברים
יש"כ גדול @גלבוע

יש לי ניחוש שאתם לא ממש משתמשים באופן רציף בקרם לחות. ניחוש פרוע :)
....
לא חושבת שממש כדאי להמשיך ברצף לשים פוראוור מידי שעה, כי בקצב הזה צ'יק צ'ק העור עלול לפתח אלרגיה לפוראוור....
אז הניחוש די פרוע, כי אשתי מקפידה על הקרם לחות מאוד לפחות פעמיים ביום (ואפי' אני לפעמים מתנדב...).
בעניין הפוראוור, כך ההוראות שקיבלנו, אבל תכלס' זה לא באמת עוזר, לרגע נראה שמשתפר ואח"כ נראה שמחמיר...

חוזרת על ההמלצה להיכנס לאשכול הארוך על אטופיק. יש שם המון מידע מנוסה ויעיל.
https://www.prog.co.il/threads/אטופיק-דרמטיטיס-בימים-יבשים-ונוראיים-אלו-הצילו.440529/
וחוץ מזה שהעלו לכם פה חוברת שלמה של העמותה לאטופיק.... תקראו אותה ותשאלו שאלות ממוקדות, רק תרוויחו מזה.

רפואה שלמה!!!
נכנסתי מיד, עוד לא הספקתי לעבור על הכל...
תודה.

לקראת בדיקת אלרגיה:
קודם כל למרבה האכזבה בדיקות האלרגיה מאד מוגבלות. הן בודקות מקסימום בין 15 ל 20 מאכלים.
רשימה חלקית מהזכרון: חיטה, חלב, בטנים, אגוזים, שקדים, חומוס, דגים (כללי וכמה סוגים באופן ספציפי), ביצים, עוף, תירס, קיווי, אפרסקים. 15-20 דברים וזהו. אם למשל הילד שלכם אלרגי לתפוחי אדמה, גם אחרי הבדיקה לא תדעו את זה. כנ"ל עוד אלף ואחד מאכלים שסובבים סביבנו.
בנוסף, ילד שמעולם לא אכל מאכל כלשהו, כמעט מאה אחוז שהתוצאה תהיה שהוא לא אלרגי לאותו מאכל. זה עדיין לא אומר שהוא לא יהיה אלרגי אליו לאחר שיטעם ממנו.
זה מאד משמעותי בבדיקת אלרגיה אצל תינוקות, וזה גם הסיבה העיקרית לכך שרופאים מסרבים לבדוק אלרגיות לפני גיל שנה, כשהילד עדיין לא טעם הרבה מאד סוגים של מזונות.
לפעמים גם אחרי תקופה שהילד מפסיק לאכול את המזון האלרגי, בבדיקה פתאום בכלל לא יראו אלרגיה, ואם הוא יחזור לאכול סיכוי סביר שהאלרגיה תחזור. (למשל אצלכם, סיכוי סביר שיצא לכם בבדיקה שהילד בכלל לא אלרגי לחלב. פשוט בגלל שהוא לא צורך אותו.)
ואחרון חביב וממש נחמד, שילדים אטופיים נוטים להגיב בבדיקות אלרגיה על המון דברים, חלקם גם כאלו שהם לא ממש אלרגיים אליהם.
אז מה יוצא לסיכום?
שגם אחרי בדיקות אלרגיה אנחנו נשארים עם יותר סימני שאלה מאשר עם תשובות :)
בעצם :(

(וחוץ מזה שאטופיק לא נגרמת רק מאלרגיה למזון, גם אם הילד לא יאכל כלום שהוא אלרגי אליו, רוב הסיכויים שהוא יישאר אטופי. כי יש לו ליקוי במחסום העורי, והעור שלו מגיב לדברים שעור בריא לא מתייחס אליהם בכלל.)
אז מה? התבלבלתי לגמרי...
לא לעשות עכשיו בדיקת אלרגיה?
לתת לו טעימות של כל הרשימה הזו לפני הבדיקה? (לא ברצינות:))
לעשות עוד חצי שנה שוב?

ושוב, תודה על ההשקעה בתשובות המפורטות והמחכימות!!!

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אז הניחוש די פרוע, כי אשתי מקפידה על הקרם לחות מאוד לפחות פעמיים ביום (ואפי' אני לפעמים מתנדב...).
בעניין הפוראוור, כך ההוראות שקיבלנו, אבל תכלס' זה לא באמת עוזר, לרגע נראה שמשתפר ואח"כ נראה שמחמיר...
אופס. סליחה!
פשוט בגלל שהזכרתם רק את האלוקום....
שוב סליחה.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אז מה? התבלבלתי לגמרי...
לא לעשות עכשיו בדיקת אלרגיה?
לתת לו טעימות של כל הרשימה הזו לפני הבדיקה? (לא ברצינות:))
לעשות עוד חצי שנה שוב?
בינתיים אתם יכולים לבדוק רק את המזונות שהוא בעצמו כבר אוכל.
אם זה שווה לכם.
ולא כל הרופאים מוכנים לבדוק בלי שיש סיבה ישירה לחשוד בקיומה של אלרגיה - פריחה שמופיעה באופן חד ופתאומי אחרי מזון מסוים, הקאה וכו'.
'רק' אטופיק לגבי חלק מהרופאים זה לא סיבה מספיקה לבדיקת אלרגיה.
(יש הגיון מסוים בגישה, משום שכאמור ילדים אטופיים עלולים 'לזייף' בתוצאות הבדיקה, ואז הם נמנעים ממזונות חיוניים לשווא.)

הכלבויניק

מנהל האתר
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
אופס. סליחה!
פשוט בגלל שהזכרתם רק את האלוקום....
שוב סליחה.
כי למרות הקרם לחות, אנחנו כל הזמן במרדף, עד שעובר התקפה אחת עם טיפול באלוקום (בנוסף לקרם) ונהיה חלק, זה לא מחזיק זמן כמעט וחוזר שוב...

בינתיים אתם יכולים לבדוק רק את המזונות שהוא בעצמו כבר אוכל.
אם זה שווה לכם.
ולא כל הרופאים מוכנים לבדוק בלי שיש סיבה ישירה לחשוד בקיומה של אלרגיה - פריחה שמופיעה באופן חד ופתאומי אחרי מזון מסוים, הקאה וכו'.
'רק' אטופיק לגבי חלק מהרופאים זה לא סיבה מספיקה לבדיקת אלרגיה.
(יש הגיון מסוים בגישה, משום שכאמור ילדים אטופיים עלולים 'לזייף' בתוצאות הבדיקה, ואז הם נמנעים ממזונות חיוניים לשווא.)
הוא לא אוכל כלום מלבד מה שאמא שלו אוכלת...
השאלה אם זה מספיק כדי שבדיקת האלרגיה לא תזייף?

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
הוא לא אוכל כלום מלבד מה שאמא שלו אוכלת...
השאלה אם זה מספיק כדי שבדיקת האלרגיה לא תזייף?
ממש לא.
אין עדיין שום טעם לעשות בדיקות אלרגיה לפני שהוא אוכל בעצמו.
וחוץ מזה שרוב הסכויים שהאטופיק שלו היא לא נובעת כרגע מאלרגיה למזון (נדירים ביותר התינוקות שאלרגים לחלב אם).

נערך לאחרונה ב:

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
כי למרות הקרם לחות, אנחנו כל הזמן במרדף, עד שעובר התקפה אחת עם טיפול באלוקום (בנוסף לקרם) ונהיה חלק, זה לא מחזיק זמן כמעט וחוזר שוב...
מאד מומלץ לתת את הדעת על גורמים מגרים בסביבה הקרובה אליו:
לכבס לו ולמי שמחזיק אותו על הידים (אתם) רק בתינוקלין ובלי מרכך כביסה.
לא להשתמש בשום סוג של תרסיס כשהוא בשטח (לא מטהר אויר בשרותים. לא תרסיס חלונות.לא דאודורנט ספריי)
להקפיד לקלח אותו רק עם תכשיר רחצה מתאים לאטופיים ולא עם סבון תינוקות רגיל.
להלביש לו בגדי כותנה (בטח אתם כבר ממילא עושים את זה)
לשים סדין כותנה גם בעגלה.
לשים לב לנקות את העגלה מדי תקופה עם סבון עדין (למשל סבון רחצה) ומים רותחים נגד חיידקים.
לנקות ריפודים, לכבס וילונות.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
להשתדל לא לבשל ולטגן לידו, במיוחד לא מאכלים שידועים כאלרגנים כמו ביצים ודגים. כדאי להיות ערניים ולנסות לשים לב אם יש התגברות של הגרד בזמנים מסוימים. למשל, הילד שלי חטף כמה התקפות פריחה קשות בליל שבת עד שזיהינו את הקשר לאדים של הדגים. (הוא לא טעם. רק מהריח)

אמאל'ה קטנה :)

משתמש מקצוען
לא להשתמש בשום סוג של תרסיס כשהוא בשטח (לא מטהר אויר בשרותים. לא תרסיס חלונות.לא דאודורנט ספריי)
לשים לב לנקות את העגלה מדי תקופה עם סבון עדין (למשל סבון רחצה) ומים רותחים נגד חיידקים.
להשתדל לא לבשל ולטגן לידו, במיוחד לא מאכלים שידועים כאלרגנים כמו ביצים ודגים. כדאי להיות ערניים ולנסות לשים לב אם יש התגברות של הגרד בזמנים מסוימים. למשל, הילד שלי חטף כמה התקפות פריחה קשות בליל שבת עד שזיהינו את הקשר לאדים של הדגים. (הוא לא טעם. רק מהריח)
מנסה להבין... אחרי כל אלה האטופיק נעלם או שהוא עדיין היה ונשאר?

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
מנסה להבין... אחרי כל אלה האטופיק נעלם או שהוא עדיין היה ונשאר?
חי וקיים, השבח לקל בורא עולם :)
אטופיק דרמטיטיס זה אומר עור שהמחסום המגן שלו פגוע, ולא מתפקד כמו שצריך.
כמה שאנחנו מסירים מהדרך גורמים מציקים ומגרים,
העור פחות מגורה ופחות מודלק.
עדיין, המחסום הפגוע נשאר פגוע והעור לא נהיה בריא.
את זה אין בידינו לתקן.
התוצאות של ההשקעה בס"ד הן שהעור הרבה פחות מגרד, פחות אדום, אפשר לישון בלילה, לא חיים על פניסטיל באופן קבוע.
אנשים יכולים לראות את הילד שלי ולחשוב שאין לו כלום, או שיש לו אטופיק בקטנה.
אני יודעת שכשאני מסירה את הרגל מהברקס, אני רואה את התוצאות מייד.
(ובטח שיש לי הזדמנות לראות את זה מידי פעם :)
כי קשה להתמיד בהכל כל הזמן.)

נערך לאחרונה ב:

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
עוד סיבה ששווה להשקיע מניעה ובטיפול הסביבתי, זאת ההשפעה לטווח הרחוק:
אטופיק דרמטיטיס, כידוע, יש לה סיכוי גבוה לחלוף עם הגיל.
יש שני דברים שמשפיעים (בדרך הטבע) על השאלה אם היא תחלוף או לא:
האחד, עד כמה המחסום העורי פגוע מלכתחילה. ככל שהפגיעה קלה יותר יש יותר סיכוי שעם הגיל הגוף 'יתקן' את הפגם, והעור יתחזק ויבריא. הגורם הזה לא בידים שלנו בכלל.
הגורם השני הוא עד כמה העור מודלק. ככל שהוא יותר מגורה, יותר אדום, בוער, פצוע, מפריש וכו' - ככה הגוף צריך 'לעבוד יותר קשה' כדי לשקם את העור ולהחלים כליל.
ולכן, ככל שהעור מוחזק במצב יותר סביר, זה לא רק איכות חיים בטווח הקצר, זה גם הגדלת הסיכוי להחלמה מלאה בעתיד.

אמאל'ה קטנה :)

משתמש מקצוען
חי וקיים, השבח לקל בורא עולם :)
נו, אז מה הועלנו?
אני ניסיתי להחליף לתינוקלין, הורדתי מרכך כביסה (לא עמדתי בזה.. יומיים אח"כ כיבסתי חזרה הכל עם מרכך :)) רק 100% כותנה, וכל שאר ההוראות, ושומדבר לא זז...
מספיק לי כל החגיגה הזו של אמבטיות עם שמן ושמפו אדרמה ואח"כ קרם לחות על כל הגוף ובאזורים הנגועים אפלומיצין.......
ממילא התוצאה היא זהה..
אנשים יכולים לראות את הילד שלי ולחשוב שאין לו כלום, או שיש לו אטופיק בקטנה.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נו, אז מה הועלנו?
אני ניסיתי להחליף לתינוקלין, הורדתי מרכך כביסה (לא עמדתי בזה.. יומיים אח"כ כיבסתי חזרה הכל עם מרכך :)) רק 100% כותנה, וכל שאר ההוראות, ושומדבר לא זז...
מספיק לי כל החגיגה הזו של אמבטיות עם שמן ושמפו אדרמה ואח"כ קרם לחות על כל הגוף ובאזורים הנגועים אפלומיצין.......
ממילא התוצאה היא זהה..
קודם כל, לנסות ליומיים זה כמו לא לנסות.
פחות מחודש זה לא מאפשר לראות אם יש השפעה.

מה הועלנו?
הועלנו שהילד שלי מסוגל לישון בלילה היום (עד גיל שנתיים לא היה לילה אחד .....)
הועלנו שבסך הכל הוא מרגיש טוב ונראה טוב.
הועלנו שהוא שמח ורגוע לו.
הועלנו שהוא פנוי להתפתחות ומשחק ולא עסוק רק בלגרד כל היום...
הועלנו שרק שנה אחת שילמנו עשרות אלפי שקלים על נסיעה לשוויץ, ולא היינו חייבים sos לעשות את זה בשנית גם השנה...
לנו זה היה שווה.
בשבילנו זה היה משמעותי.

אם בלי כל זה אתם נמצאים במצב מאוזן, ישנים בלילה ומחייכים ביום, ברכה והצלחה.
אין שום סיבה להשתגע.

מי שפותח אשכול התייעצות בפרוג כנראה שהמצב אצלו בבית מעט פחות מרנין.

נערך לאחרונה ב:

הכלבויניק

מנהל האתר
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
כמה קשה...
עוד סיבה ששווה להשקיע מניעה ובטיפול הסביבתי, זאת ההשפעה לטווח הרחוק:
אטופיק דרמטיטיס, כידוע, יש לה סיכוי גבוה לחלוף עם הגיל.
יש שני דברים שמשפיעים (בדרך הטבע) על השאלה אם היא תחלוף או לא:
האחד, עד כמה המחסום העורי פגוע מלכתחילה. ככל שהפגיעה קלה יותר יש יותר סיכוי שעם הגיל הגוף 'יתקן' את הפגם, והעור יתחזק ויבריא. הגורם הזה לא בידים שלנו בכלל.
הגורם השני הוא עד כמה העור מודלק. ככל שהוא יותר מגורה, יותר אדום, בוער, פצוע, מפריש וכו' - ככה הגוף צריך 'לעבוד יותר קשה' כדי לשקם את העור ולהחלים כליל.
ולכן, ככל שהעור מוחזק במצב יותר סביר, זה לא רק איכות חיים בטווח הקצר, זה גם הגדלת הסיכוי להחלמה מלאה בעתיד.
כמה אחריות...
נו, אז מה הועלנו?
ממילא התוצאה היא זהה..
מזדהה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה