האם העבודה בהייטק משנה את הבנאדם???

מצב
הנושא נעול.

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שואל בשביל חבר, בן 40 עוסק כעצמאי במקצועות הדיגיטל ורוצה לעשות הסבה לתכנות. אוהב את זה מאוד, יכול ללמוד מאוד מהר ויודע אנגלית ברמה טובה. מבחינתו, לעבוד בסאטרפ רגיל ולקבל כמו בפארטאפ, לא בשביל זה הוא רוצה לעשות הסבה אלא בשביל ממש לעבוד בחברה גדולה ומתגמלת.
הוא שואל האםם העבדוה במקום כזה משנה את האדם?
האם בהכרח שניהיים מודרנים? האם הרמה הרוחנית יורדת? האם הבית משתנה?

אני עניתי לו מה שעניתי, כל אחד לפי עניניו, אבל בהחלט רצה לשמוע דעות אחרות.

לדעתי מה שיש לתת עליו את הדעת זה הדיסוננסים הרבים שיש במקום העבודה לבין ההחברה החרדית שבה אנחנו חיים. למשל - בעבודה יש מטבחון קפה מהודר, עם מלא סוגים והכל חד פעמי ותמיד יש סוכר, ומגיעים לבית מדרש והקפה שם הוא עילית, במקרה טוב, ולא תמיד יש סוכר.
לכל אחד יש מקום מרוחח ואין מצב שיושבים צפוף, זה לא הומני, ואילו פה אתה יכל לשמוע :״זה המקום שלי אני מתפלל פה כל שבת, שבת שעברה הייתי אצל השוור שלי ולכן לא הייתי...״.

אמרתי גם שתעוזה וחדשנות, מה שנאחנו כרחדים מטבענו אמונים עלי חדש אסור מן התורה, גישה שמרנית יותר, ברב המקומות התעוזה כעמט בכל תחום, אם במחשבה מראה חיצוני או לבוש, לא רק שמבורכת אלא מתעודדת, היחס שלנו להיררכיה בבית וכו׳.
אשמח לשמוע את חוות דעתכם בנושא כה חשוב זה.

מ.ש.

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
לדעתי מה שיש לתת עליו את הדעת זה הדיסוננסים הרבים שיש במקום העבודה לבין ההחברה החרדית שבה אנחנו חיים. למשל - בעבודה יש מטבחון קפה מהודר, עם מלא סוגים והכל חד פעמי ותמיד יש סוכר, ומגיעים לבית מדרש והקפה שם הוא עילית, במקרה טוב, ולא תמיד יש סוכר.
לכל אחד יש מקום מרוחח ואין מצב שיושבים צפוף, זה לא הומני, ואילו פה אתה יכל לשמוע :״זה המקום שלי אני מתפלל פה כל שבת, שבת שעברה הייתי אצל השוור שלי ולכן לא הייתי...״.

מה ההשוואה בכלל בין בית מדרש, למקום עבודה אפילו כל שהוא, שיהיה הכי הכי כשר בעולם????????

לדעתי באופן חד משמעי, כן!

אין סיכוי לעבוד עם חילונים, ולהשאר באותה רמה רוחנית.
אולי יהיו כאלו שיחלקו עלי, אבל זו דעתי, ומאמינה שעוד דעת רבים

לא תמיד זה ירידה שרואים מייד, לפעמים לוקח הרבה זמן עד שזה "צץ על פני השטח"
אבל משהו פנימי יקרה. בוודאות.
אמרתי גם שתעוזה וחדשנות, מה שנאחנו כרחדים מטבענו אמונים עלי חדש אסור מן התורה, גישה שמרנית יותר, ברב המקומות התעוזה כעמט בכל תחום, אם במחשבה מראה חיצוני או לבוש, לא רק שמבורכת אלא מתעודדת
נכון מאד!

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מה ההשוואה בכלל בין בית מדרש, למקום עבודה אפילו כל שהוא, שיהיה הכי הכי כשר בעולם????????
לא באתי להשוות. בית מדרש זה בית מדרש ועבודה זה עבודה. לא לומדים בעבודה ולא עובדים בבית מדרש.
אבל זה היה רק דוגמא לניגודייות מסוימת שקיימת. אם אתה רגיל לרמה מסומית של קפה, או כל דבר אחר קפה זה רק דומגא, ולדרך שזה ענינים מתנהלים, במקום אחד זה ככה ובמקום אחר זה ככה.

אין ספק שבציבור שלנו הרבה פעמים משחקים משחק הכסאות, בצורה השרדותית ואפילו יומוימית. לא רק השאלה יש חלב אין חלב. (ובהרבה מקרים התשובה היא ״היה חלב״). אם זה מילולית משחק הכסאות בבית כנסת או בכל מקום אחר. המון מושגים.

זה נושא רגיש וקשה לי להתבטא בצורה כזו שתעביר במדיוק את המסרים שעל ליבי.

שיר השירות

משתמש מקצוען
ממש לא קשור ההשוואה בין בית כנסת למקום עבודה
תלוי איך הבנ"א הספציפי הזה
במיוחד ברוחניות אם הבנ"א לא עובד על עצמו הוא לא יתקדם!(יש אימרה שאומרת אםאתה לא בעליה אתה בירידה)
אני עובדת במשרד ויש לנו כמה גברים בגילאים שמתוארים לעיל וממש תלוי : יש את ההוא שאומר דבר תורה לפני כל חג ודואג למכור את החמץ ומארגן מנין וכו' ויש את האחרים(לא שהם יותר או פחות) שגם אם מעורבבים עם החילוניים וגם אם כן אומרים שלום לבבי זה לא גורם ירידה וכו
מה שגורם ירידה לדעתי זה הפתיחת עיניים למושגים זרים יכול לקרות גם בבית המדרש אם הבנ"א לא מלא וגדוש ומסתכל כל הזמן החוצה

נערך לאחרונה ב:

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שימו לב, האשכול רגיש

האשכול באמת רגיש, אך גם תועלתי. אותו אחד באמת שואל מתוך רצון כנה לדעת מה הולך בשביל לגבש החלטה.
בבקשה, בא נשמור על האשכול ונשתף את הידע. כמובן אינו דומה שיחה פרטית על נושאים אלו לפורום אבל זה מה שיש בשביל לגבש ולשמוע דעות מאחרים.

ואגב המסר עם החלב- מי שנמצא בבית מדרש יודע היטב על מה אני מדבר או על כל פנים למה הכתוונתי נא לא להיצמד לדוגמא

פרוגיוזרית

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
לגופו של ענין, אני עובדת בחברת הייטק גדולה, ויש שם הרבה גברים חרדים.
על הרבה מהם אפשר לראות שינויים עם הזמן - מעבר מכשר ללא כשר, חליפה וכובע שהתאדו, ישיבה בחדר האוכל המעורב וכדומה.
עם זאת, יש הרבה שעושה רושם שמצליחים לשמור על עצמם מעולה.
בשורה התחתונה זה תלוי הרבה בבנאדם עצמו - כמה הוא זקוק לחברה, כמה חשוב לו מה חושבים עליו, כמה הוא חזק רוחנית, וכדומה.

יודע הכל

משתמש פעיל
עריכה תורנית
דרך ברייתו של אדם להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר ריעיו וחביריו ונוהג כמנהג אנשי מדינתו. לפיכך צריך אדם להתחבר לצדיקים ולישב אצל החכמים תמיד כדי שילמוד ממעשיהם. ויתרחק מן הרשעים ההולכים בחשך כדי שלא ילמוד ממעשיהם. הוא ששלמה אומר הולך את חכמים יחכם ורועה כסילים ירוע. ואומר אשרי האיש וגו'. וכן אם היה במדינה שמנהגותיה רעים ואין אנשיה הולכים בדרך ישרה ילך למקום שאנשיה צדיקים ונוהגים בדרך טובים. ואם היו כל המדינות שהוא יודעם ושומע שמועתן נוהגים בדרך לא טובה כמו זמנינו. או שאינו יכול ללכת למדינה שמנהגותיה טובים מפני הגייסות או מפני החולי ישב לבדו יחידי כענין שנאמר ישב בדד וידום. ואם היו רעים וחטאים שאין מניחים אותו לישב במדינה אלא אם כן נתערב עמהן ונוהג במנהגם הרע יצא למערות ולחוחים ולמדברות, ואל ינהיג עצמו בדרך חטאים כענין שנאמר מי יתנני במדבר מלון אורחים:
רמב"ם דעות פרק ו

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
שואל בשביל חבר, בן 40 עוסק כעצמאי במקצועות הדיגיטל ורוצה לעשות הסבה לתכנות. אוהב את זה מאוד, יכול ללמוד מאוד מהר ויודע אנגלית ברמה טובה. מבחינתו, לעבוד בסטארטאפ רגיל ולקבל כמו בסטארטאפ, לא בשביל זה הוא רוצה לעשות הסבה אלא בשביל ממש לעבוד בחברה גדולה ומתגמלת.
הוא שואל האם העבודה במקום כזה משנה את האדם?
האם בהכרח שנהיים מודרניים? האם הרמה הרוחנית יורדת? האם הבית משתנה?
במקום לענות מה אני "רואה", אני אכתוב את הגישה שקיבלתי מרבותיי, איך צריך "לראות" את המצב (אני יכול להעיד על אחרים שהגישה הזו עוזרת די טוב, גם בהייטק, רק צריך להפנים אותה בלי שקר עצמי. ועל עצמי - יעידו אחרים):
לעניות דעתי זה מאוד תלוי בבן אדם, כמה החוסן הרוחני שלו מפותח, כמה הוא מתחזק את עצמו בלימוד מוסר/חסידות וכדו', אם הוא הולך לכולל/שיעור תורה אחרי העבודה, האם התפיסה שלו היא שהעבודה זה דבר חשוב לכשעצמו, שהתחייב אליו בכתובה, לזון ולפרנס ולכלכל כהלכת גוברין יהודאין וכו', שהוא עוסק בעבודת ה"זבולון" של עצמו (שמעתי בשם הרבי מליובאוויטש, שישנה מציאות שאדם הוא גם "יששכר" וגם "זבולון" חלק מהזמן ככה וחלק מהזמן ככה, לדעתי זו תפיסה יסודית ועמוקה - אתה לא מקבע את עצמך רק לסוג מסויים של אישיות, אני לא רק "אברך" מנותק מהעולם, אני גם עובד ויוצא החוצה ומביא טרף לביתי, אבל גם "חוק לנערותי", אני לא רק עובד, מפתח קריירה, וכו', אני איש של צורה/"בן תורה"/חסיד וכו', יש לי גם צלם רוחני שאני צריך לשמור. המודעות הזו מתחזקת את המתח המובנה שקיים בין תורה לבין קריירה).
מה הכוונה שלי בכך ש"העבודה זה דבר חשוב"? הלא אנחנו חונכנו בישיבות הקדושות "עשה תורתך קבע ומלאכתך עראי", ושכביכול בחור שיוצא לעבוד הוא סוג ב' ומטה, וזה במבט מסויים נכון, בכל זאת, לא הרי בחור שעוסק 24/7 בתורה, לבין בחור שעובד קצת פה קצת שם - אבל אחרי החתונה, במקרים רבים (במיוחד בשנים האחרונות, ממיליון סיבות) התמונה משתנה - אז צריך לזכור שישנם עוד מאמרי חז"ל, ואסור ליפול למקום כאילו היציאה לעבודה היא "עבירה" לכשעצמה. אני חושב שזה לא נכון (אמת, היציאה לעבודה דורשת עירנות למיליון ואחד מצבים ושינויי הרגלים, שבד"כ אינם קיימים בבית המדרש) ואדם חייב להשתחרר מהתודעה הזו כאילו פרנסת ביתו היא "חטא", שאם לא כן - מה שקורה לאברכים זה שלפעמים אומרים "כאשר אבדתי (בלצאת מהכולל) - אבדתי (בלהיכנע לחברה שאינה שומרת מצוות לע"ע)". ולזה אסור להגיע.
וזאת עבודה שלמה איך עושים את זה.
המציאות היא שכל אחד שונה מחבירו בתגובה ליציאה לעבודה.
לגופו של מקרה - בחברת הייטק - אני דווקא מתרשם שדווקא חברות גדולות יכולות יותר להכיל חרדים ודתיים, כמו שהרבה פעמים חברות גדולות טולרנטיות הרבה יותר לג'וניורים מאשר סטרטאפים שמחפשים "גורו/נינג'ה/רוק סטאר" וגו'.

עוד טיפ שאני משתמש בו - זה לאחוז בפלך השתיקה (מה שנקרא בלע"ז "פרופיל נמוך") - אם בן אדם הוא נודניק בהתחלה, ושואל "איזה כשרות זה", ו"מה, למה הערב חברה זה בשבת?", ו"אוף אני לא יכול לבוא להאקאתון אתם מביאים שם פיצות עם תוספות לא כשרות", ו"הנה קח לעילוי נשמת רבי מנשה יוצמך זיע"א, רק תברך לפני ואחרי" או תוקע מבטים נדהמים מכל מיני סיטואציות שבעיני החילוני המצוי הן נורמה, ובעיני החרדי הם ביזאר גמור --- סופו של דבר הוא שמעטה התדהמה נסדק לאט לאט (אם זה בגלל ה"שוֹק תרבות" שהוא חווה, ואם זה בגלל ויכוחים של ממש עם חילונים שהוא מגלה שאין לו תשובה עליהם) ואז באמת יכולים להתדרדר.
מאידך אם הוא שותק, ומבין שלא כל העולם עובד כמו שהוא רגיל מהכולל והשכונה, אז לא יתערבו לו (בד"כ, ומקום שמתערב לך בעניינים האישיים והאמונות זה מקום רעיל - קח את הרגליים וטוס משם לפני שיהיה מאוחר ומכוער).
עם זאת, ודאי מוטלת על האיש הירא העבודה איך לשמור את עצמו לפי הרמה הרוחנית שבה הוא רוצה וראוי לבנות את ביתו ואת קומתו.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
בלי להיכנס לשאלה בכלליות, אני חושב שאדם ששואל כזאת שאלה, סיכוי טוב שהוא לא ירד ברוחניות.

כלומר בסך הכל הוא לא בן 23 הוא בן 40, וזה לא שהוא יוצא עכשיו מהכולל, אלא שהוא כבר עובד שנים ומסתבר שנפגש עם אנשים ומכיר את העולם, ומזה שהוא שואל נראה שזה דבר שאכפת לו, כך שזו היא דעתי.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בלי להיכנס לשאלה בכלליות, אני חושב שאדם ששואל כזאת שאלה, סיכוי טוב שהוא לא ירד ברוחניות.

כלומר בסך הכל הוא לא בן 23 הוא בן 40, וזה לא שהוא יוצא עכשיו מהכולל, אלא שהוא כבר עובד שנים ומסתבר שנפגש עם אנשים ומכיר את העולם, ומזה שהוא שואל נראה שזה דבר שאכפת לו, כך שזו היא דעתי.
נכון.
אבל מצד שני, ההלם שיכול להיות לו ממפגש אינטנסיבי וקרוב יחסית עם חילונים, יכול להיות משפיע מאוד (לכל מיני כיוונים, גם לחיוב!!!)

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני דווקא מתרשם שדווקא חברות גדולות יכולות יותר להכיל חרדים ודתיים
ההכלה שלהם לא נובעת מסבלנות לדת או משהו כזה. אלא מגישה הפוכה לכל דת - תעשה מה שבא לך! וזה בדיוק המוקש פה שלא קיים במקומות אחרים.

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
ההכלה שלהם לא נובעת מסבלנות לדת או משהו כזה. אלא מגישה הפוכה לכל דת - תעשה מה שבא לך! וזה בדיוק המוקש פה שלא קיים במקומות אחרים.
ומה קורה במקומות עבודה אחרים?

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
ובכן, הדברים ידועים, אף אחד לא חשוד על צדיקות-יתר.
אבל מה זה משנה אם בסופו של דבר ברוב המקרים פשוט לא מפריעים לך?

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ומה קורה במקומות עבודה אחרים?
מקומות עבודה שיש בהם פינת קפה משובחת (שוב, זה רק משל) מעלה שוב את אותם קונפליקטים.
אבל בהיטק זה ממש אחרת מכמה בחינות, וקשה ולהסביר מחמת עדינות הדברים. (כי אם אני אכתוב משהו על מה שיש בחברה מסוימת או התנהגות מסוימת, אז יגדיו לי לא, אבל מבקום פלוני וכו׳, עזוב)

שיר השירות

משתמש מקצוען
מה שגורם ירידה לדעתי זה הפתיחת עיניים למושגים זרים יכול לקרות גם בבית המדרש אם הבנ"א לא מלא וגדוש ומסתכל כל הזמן החוצה
איינשטיין אמר שזה אי שפיות: לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות.
ואני אומר שזה אי שפיות לעשות שתי דברים שונים ולצפות לאותו תוצאה.
בהחלט אפשר להישאר שמורים גם במשרד ואפשר להידרדר בבית הכנסת או בישיבה

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מקומות עבודה שיש בהם פינת קפה משובחת (שוב, זה רק משל) מעלה שוב את אותם קונפליקטים.
אבל בהיטק זה ממש אחרת מכמה בחינות, וקשה ולהסביר מחמת עדינות הדברים. (כי אם אני אכתוב משהו על מה שיש בחברה מסוימת או התנהגות מסוימת, אז יגדיו לי לא, אבל מבקום פלוני וכו׳, עזוב)
לא צריך להיכנס לקטנות.
בהייטק (בשונה מתחומים אחרים) גיבוש הצוות זה מרכיב חשוב לפרודקטיביות
והחברות משקיעות בזה הרבה (גם בחלק מהחברות המבוזרות יש כינוסים בינלאומיים מידי פעם)

אבל אני שאלתי מה ההבדל בין חברות גדולות לבין סטארטאפים?

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה