בפרק זה של הסדרה, נחקור ונסקור את החידושים והשיפורים שהעבירה חברת אדובי בתוכנת עיבוד התמונה "פוטושופ".

בגרסת 2020 הטמיעה אדובי, המון חידושים ושיפורים, אז במאמר זה נעמיק בשינויים הבולטים, ונגע קצת בשינויים נחמדים שיוכלו לעזור לנו ביומיום.

את החידושים נציג בסדר שאדובי מציגה אותם, עם פתיחת תוכנת פוטושופ 2020 בפעם הראשונה (כל התמונות המלוות את המאמר, הם צילומי מסך מתוך פתיחת התוכנה - יש לנהוג בחומר בהתאם לזכויות היוצרים)


נשארים במחשב או לארוז לכם לענן?

החל מגרסה זו של תוכנת פוטושופ הוסיפה לנו אדובי את האפשרות שכבר היתה קיימת קודם לכן בתוכנת XD, והיא שמירת קבצים ישירות לענן ה Creative Cloud שלכם, וכך תוכלו לצפות בהם הישר מה- iPad שלכם (אם יש לכם אחד כזה…).

כמו"כ, כל שינוי שתבצעו במחשב, יופיע מיד אחרי שמירת המסמך, בכל המכשירים שלכם המחוברים לענן של אדובי (עם המשתמש שלכם).

שמרתם מסמך בענן? תוכלו להגיע לזה עם פתיחת תוכנת הפוטושופ, ולגשת ל"Cloud Documents". או בדפדפן https://assets.adobe.com/cloud-documents שיוביל אתכם הישר לאחסון הענן שלכם.


אחסון ענן פוטושופ (Small).gifפריסטים וערכות עיצוב


כמה פעמים שמעתם לאחרונה את המשפט הזה: הגרדיאנטים חזרו לטרנד…


אז כנראה שגם החברים באדובי הבינו את זה ;), והבינו את הצורך בהנגשת החומרים הללו לקהילת המעצבים בצורה מסודרת.

אז מעכשיו כל החומרים מתחלקים לערכות עיצוב, קטגוריות וכו' עם הוספת המוווון חומר לקיים

תוכלו לפגוש את הערכות החל מבחלון ב Gradients, דרך צורות חופשיות, עד פטרנים ועוד עשרות כלי עיצוב, אפילו בחלון ה Swatches תוכלו לפגוש קטגוריות צבעים לפי נושא או יעד.


מהיום בשביל להחיל מעבר צבע על צורה, פשוט צרו צורה, ובחלון הגרדיאנטים הקליקו על הגרדיאנט הרצוי ו… הופ! המעבר הוחל!


פריסטים (Small).jpgכלי בחירת האובייקטים


כלי בחירת האובייקטים החדשה, מצטרפת למשפחת הבחירה המהירה, והפעם פשוט ככלי חדש.


את האפשרויות שלה כבר הכרנו בשנה האחרונה, כשאדובי הוסיפו לכלי הבחירה המהירה את האפשרות Select Subject, אז הפעם יש לכם את זה בכלי נפרד עם שיפורים נפלאים:

  • אם פעם היו לכם 2 אובייקטים מרכזיים, הפיצ'ר היה בוחר את שניהם, הפעם אתם יכולים לבחור בעצמכם את מה שאתם רוצים
  • הפעם יש לכם אפשרות להסיר מהבחירה ג"כ באמצעות יצירת אזור בחירה לא מדוייק סביב החלק שאתם רוצים להסיר, באמצעות לחיצה על מקש Alt ובחירה.
  • אתם יכולים לבחור אם להשתמש עם כלי הבחירה המלבני או הלאסו, מתוך סרגל השליטה.

כלי בחירת אובייקט.gifעיוות זהה לוקטור ותמונות


כולנו מכירים את הבעיה של שינוי גודל בתמונות, כולנו גם יודעים שאסור לשנות את היחס של התמונה, אחרת התמונה מתעוות.

בשנה האחרונה (2019) החליטה אדובי להפוך את הסדר, אם עד אז - בשביל להגדיל תמונה באופן פרופורציונלי - היינו אוחזים במקש Shift, אז מאז לא צריך, אלא ההיפך! Shift מעוות באופן לא פרופורציונלי.

אממה? אפשרות זו היתה זמינה רק לתמונות מבוססות פיקסל, אבל לא לצורות וקטוריות של פוטושופ.

החל מהשנה, אפשרות זו זמינה באופן שווה גם לפיקסל וגם לצורות פוטושופיות.

אם בכל זאת, אתם עדיין רגילים לאחוז בשיפט, ואתם לא רוצים את החידוש, אדובי מאפשרת לכם לבטל את זה, ע"י סימון האפשרות: Edit > Preferences > General, לסמן את Use Legacy Free Transform.שיפורים בחלון המאפיינים (Properties)

ניסיתם פעם ליישר אובייקט למרכז בפוטושופ? ובכן, השיטה המוכרת לנו, היא לבחור אזור שכבה של כל המסמך (באמצעות Ctrl+A), ואז באמצעות הקונטרול-פאנל של כלי החץ ההזזה, נוכל ליישר מרכז אזור הבחירה (מרכז המסמך במקרה שלנו…).


ובכן, סוף סוף התווספה לנו אפשרות יישור ביחס למסמך: פשוט בחרו את השכבה שלכם בחלון השכבות, גשו לחלון ה Properties, וביישור, תגדיר Align To - Canvas.


אפשרות נוספת שיכולה לחסוך לנו זמן בעבודה: כפתור Remove Background. כפתור זה יבחר בשבילנו את הנושא המרכזי של השכבה (דומה ל Select Subject) וייצור בשבילנו מסיכה. כל מה שנשאר לנו לעשות, הוא לתקן אזורים פגומים באמצעות צביעת שחור-לבן במסיכה, או באמצעות Select and Mask.


אם אין שום שכבה במסמך, למעט שכבת הרקע, נראה אפשרות לשינוי גודל וסידור המסמך (אורך ורוחב, מוד צבע, חיתוכים ועוד…).


אם נבחר בכלי הטקסט, או בשכבת טקסט, נקבל את מאפייני הטקסט (שיפור שכבר היה בשנה שעברה, אבל כעת נוספו אפשרויות).


כעת נוסף לנו Type Options, עם אפשרויות מגוונות לטקסט, כמו אפשרויות של OpenType ועוד. כשמתחת לזה יופיע לנו האפשרות להמיר את הטקסט שלנו למסגרת לתמונה, או לצורה וקטורית.


Properties (Small).jpgאובייקט חכם לשכבות


שיפור הכי חשוב מבחינתי, שאיתו הייתי מתמודד אישית במקרים רבים היה להמיר אובייקט חכם לשכבות. פעמים רבות הייתי מקבץ אלמנטים במסמך לשכבת אובייקט חכם, ואז הייתי מתחרט כי שיטות שילוב לא אבדו כמו שצריך, או מכל סיבה אחרת. אז הפעם זה נגמר!

רוצים לפרק שכבת אובייקט חכם לשכבות? פשוט לחצו על שכבת האובייקט החכם קליק ימני, ובתפריט הנפתח תבחרו ב Convert To Layers. כ"כ פשוט!עיוות מש מותאם אישית

היי! בינינו. כמה פעמים רציתם לעוות אובייקטים, ממש כמו שאתם מעוותים צורות באילוסטרייטור באמצעות Mesh?


אז הנה סוף סוף הגיעה הבשורה! כעת תוכלו בעצמכם לקבוע נקודות, ולעוות אובייקטים כרצונכם. כל מה שעליכם לעשות, הוא לבחור בסגל השליטה, איזה קו תרצו לעוות (אורך, רוחב או צומת) ואז לעוות כמה שבא לכם.


לא לשכוח לאשר את העיוות ע"י לחיצה על ה V, אחרת כל העבודה תלך לפח…


עיוות-סופי.pngשיפורים נוספים שיעזרו לנו בזרימת העבודה:

אם אתם רוצים להתקרב לשכבה, פשוט תלחצו עליה בחלון השכבות בשילוב מקש Alt.

כמו"כ נוספה אפשרות לשמור קובץ GIF מונפש ישירות מחלון Save As. (כן… הסרטונים פה נשמרו ככה…).

בעת שימוש בכלי המברשת, אם תרצו למחוק תוכלו לעשות זאת ע"י לחיצה על מקש התילדה ~, ולהבריש, ברגע שתעזבו את המקש, זה יחזור לכלי המברשת.

בלי המברשת נוסף אפשרות סיבוב המברשת (בשונה ממה שהיה עד היום), כשהיום תוכלו לעשות את זה היישר מהמקלדת. פשוט לחצו על החיצים ימינה ושמאלה, והמברשת תסתובב בהתאם. אם תלחצו על החיצים בשילוב מקש Shift, המברשת תסתובב ב 15 מעלות.

עובדים על מס' מסמכים בו זמנית, ואתם רוצים לסגור אותם? פשוט גשו ל File > Close Other והפוטושופ יסגור את כל המסמכים, חוץ מאותו אחד שאנו עובדים עליו עכשיו.


מכירים עוד שיפורים שימושיים? פשוט כתבו אותם כאן בתגובות.