shutterstock_142752361 (Large).jpg

שעת פנאי שלי שווה כסף!!!

לשלוח שליח או ללכת לבד? לעשות בעצמי או להוציא החוצה לביצועיסט? כל עצמאי ושכיר, נתקל בשאלות כאלה ואחרות, האם "לעשות בעצמי" או לשמור לי את הזמן...
נכתב ע"י 5127109 · ‏24/1/19 ·
 1. 5127109
  כל אחד, מדי פעם, צריך להעביר חבילה ממקום למקום. יש שרות שליחים שעולה כסף, אך גם לנו יש דרכים להתנייד. בעולם כה מרובה מטלות, בין בבית ובין בעבודה, אנו נאלצים לא פעם, לקפץ ממשימה זו לאחרת, ולדחוף מטלות קלות בין לבין.

  לפעמים, גם כאשר – באופן מפליא – יש לפתע מרווח נשימה, מיד המשבצת מתמלאת במשהו זוטר וקטן, אבל גם הוא לוקח את זמן שלו.

  בין כל אלו אנו צריכים לעשות את ההחלטות. אם תמיד ניקח את כל המטלות ונידחס את הכל על הכתפיים שלנו, נסבול משחיקה מהירה. אך לכל מטלה שאנו מעבירים הלאה, הגם שאנו מרווחים זמן, יש מחיר. אם כלכלי, אם שיווקי, אם כך אם אחרת.

  לפנינו הצעה מעניינת לחישוב מסלול מחדש, בהחלטות מסוג זה.

  נושא התמחור – הן כלפי שכירים ובפרט לגבי עצמאים – הוא נושא חביב ביותר, שנדוש רבות בין כתלי הפורום. אבל ודאי שאחר "מיצוק העסק" (השלב בו העסק נהיה ליציב), לכל אחד יש מושג מתבהר וגבולות די ברורים (אמנם קצת רחבים בהתחלה), מה הוא עושה ובאיזה מחיר.

  לשם הדגמה בלבד: נניח שמדובר בעבודה שנעשתה בתעריף קבלני שגולם לאחר שעות העבודה והקיזוזים, השיחות והתיקונים וכדו' ב-200 ₪ לשעה. נאמר שזה המחיר הסטנדרטי של עבודה זו, פלוס־מינוס, אצל אותו בעל מקצוע. וכעת, במהלך העבודה, נוצר מצב שצריכים לעבור על הקובץ ידני ולבצע בו תיקונים מסוימים אחד לאחד (יש גם מקרים כאלה, ל"ע).

  לתקן את זה באופן ידני, ייקח שעתיים. וכרגע הקונפליקט הוא, האם להעביר את זה למשהו אחר שיעשה זאת בשכר, או לחלופין לשבת, להעלות באוב את הקבצים, ולעשות את זה בעצמנו.

  יש המון שיקולים וכל מקרה לגופו של עניין. אך נתייחס כאן רק למימד הזמן והעבודה.

  הנטייה שלנו היא לחשב רווח כלכלי מול רווח כלכלי. כלומר להוציא את זה החוצה עולה לי 150 ₪ - על דרך משל, ולי זה ייקח שעתיים ששוות 400 ₪. אם כך, כביכול הרווחתי פה 250 ₪ (איך מגלגלים את זה ללקוח, בצדק, זה כבר סיפור אחר).

  מאידך, יש כאלה שכיוון מחשבתם יהיה: אם אני עושה את זה לבד, הרווחתי 150 ש"ח של להוציא את זה החוצה (למרות שיכולתי לעשות דברים אחרים בינתיים).

  אבל, בין כך ובין כך, החישוב הזה מתבסס על כך שאני מרוויח רק אם אני הייתי עושה את זה עבור שעות עבודה, כלומר אם העבודה לא הייתה נעשית על ידו, היא הייתה נעשית על ידי, ולכן אני יוצא מרווח פה.

  אבל אפשר גם אחרת: לא לחשב את הרווח הכלכלי שיוצא לי מזה, אלא גם את הרווחים שכמעט אינם מדידים.
  את הרוגע, השלווה, את העצבים של לעשות משהו טכני שאני לא אוהב, בשעה שאני יכול לשבת ולצייר או לקרוא סיפור לילדים. במונחים מסוימים גם את זה אפשר לתרגם לשקלים. הרי כולנו לוקחים חופשה פה ושם, למרות שיכולנו לעבוד בזמן הזה. אם נמשיך הלאה בחישוב נגלה שגם שעת פנאי שלנו שווה כסף! לנו שווה לשלם – לא רק בשביל שנוכל לעשות כסף או להרוויח ממקום אחר, אלא סתם כדי שנוכל, לעשות דברים שאנחנו רוצים, אולי לשבת בשקט, ואפילו בחוסר מעש!

  אך אם נמשיך בדרך הזו עד הסוף, נגלה שבאמת אנחנו יושבים בחוסר מעש או מרוויחים פחות, וגם כאן, כמו כל תחום בחיים, נצרך איזון.

  בשביל לא לעמוד כל פעם מול ההתלבטויות, כדאי לקבוע טווח מסוים של מחיר, בדיוק כמו שאנחנו עושים כאשר אנחנו מתמחרים משהו ללקוח. כמה עולה לי שעת פנאי? כמה אני מוכן לשלם, או לא להרוויח, עבור שעה חופשית שבה אני אוכל לעשות ככל שליבי יחפץ, אך בכל זאת העבודה תיעשה וה"עסק ידפוק".

  כל אחד יעשה זאת עם עצמו, ואין כל הזמנים שווים. כמו"כ לא בכל מצב כלכלי של עסק יש את הגמישות הזו. אבל לשם הדוגמה בלבד, נאמר שאותו בעל מקצוע מלעיל החליט ששעת פנאי שלו שווה 70 ₪, מאז הרבה יותר קל לו לקבל את ההחלטות האלה. הוא העדיף לשלם למישהו אחר 150 ₪ ולקבל שעתיים מתנה לעצמו. חבילות שלוקח לו פחות משעה הוא מעביר לבד, ויותר מזה הוא מעדיף לשלם לשליח כדי "לקנות" את הזמן הזה בחזרה.

  וכמובן, זה רק כלי אחד בארגז הכלים של בית עסק, תחת המגרה של "ניהול זמן נכון". יש עוד המון שיקולים.

  מודל זה קיים בכל תחום בחיים לא רק בעבודה, (כמו למשל, להביא מנקה פעם בשבוע בשביל להתפנות לבצע מטלות אחרות יותר באיכות, או לדוגמה, בישול איכותי ומזין יותר ולא סויה). והבשורות הטובות הן שהיישום שלנו משתפר עם הזמן והניסיון.

  בהצלחה בבחירות החשובות!

  נתנאל רותם מעמד ומתכנת.

  תגיות מאמרים

  Menifa, S, לידפון ו-43 משתמשים נוספים אוהבים את זה.

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. Menifa
  מה שנכון,
  נכון
 2. 5127109
  אני נמס. (מילה נרדפת אצלי לישר כח)
  וכן כן, אני יודע, זה באמת ניק מוזר. אמנם הוא אינו סתמי, זה היה המיקוד שלי בשעתו, בדיוק שעברו ל-7 ספרות במיקוד וזכה להנצחה בשם הניק. לא אחת זה גרם לחוסר בהירות וקשיי הקלדה בתיוג, אבל ב"ה, כולם התגברו על זה... וכולם כבר יודעים איך קוראים לי. אני מאמין זה משהו במערכת שמפרסמים על שם ניק זה חייב להיות השם שלו, להבדיל מאורח.
   Menifa אוהב/ת את זה.
 3. Natan Galant
  נתנאל, אהיה ברור:
  התכתבה משובחת.
   Menifa ו-5127109 אוהבים את זה.
 4. Natan Galant
  נחמד מאוד.
  ציטטה אהובה: "לנו שווה לשלם".
  זה המפתח. מותר לשלם, ולקבל תמורה.

  וסתם הערה - אם הכותב מזדהה, עדיף שגם הכתבה תעלה תחת שמו ולא תחת 374747567 הסתמי.

  והכתבה באמת מועילה ונחמדה...
   Menifa ו-5127109 אוהבים את זה.
 5. 5127109
  תודה רבה לכולם, זה באמת אחת התובנות החזקות ביותר ומשרות שלוות נפש, שנמצאות בארגז הכלים שלי.
  העקרון כאן, שמיושם בעוד הרבה תחומים, זה להמנע מהנטיה הטבעית שלנו לחשב שכר מול הפסד ברווח כלכלי, כי הרי זה עסק ועסק תפקידו להכניס כסף, אלא להסתכל על העסק והעבודה כחלק ממכלול החיים, ולנסות לתמחר נכון איך העסק נתפס בצורה הוליסטית כחלק ממארג החיים עצמם וניהול הזמן בהתאם לנסיבות, ולשלבם באיזון מתאים עם פיתוח אישי וחיי משפחה. בעז"ה, כמיסת הפנאי אנסה לחלוק עמכם עוד מהתובנות הללו אשר חוט השני הזה עובר בניהם.
   Menifa אוהב/ת את זה.
 6. ניסים פנירי
  יישר כח. נהניתי מאד לקרוא!
  יצא לי לחשוב על הנקודה הזאת רבות, מן הסתם כמו כל עצמאי אחר (כעיקר אלה שעובדים מהבית), אבל אתה נתת לזה את ההגדרה המדוייקת!
  ו...אגב, על חשבון איזה שעת פנאי בדיוק הספקת לכתוב את זה??
   Menifa, נתן גלנט ו-5127109 אוהבים את זה.
 7. מציאות
  תודה על ההתחשבות!
  קראתי עכשיו, מרתק ומחכים!
   Menifa ו-5127109 אוהבים את זה.
 8. ירושלמית בנשמה
  תודה על הסדר בראש....
   Menifa ו-5127109 אוהבים את זה.
 9. גרפיקנער
  תודה על התובנה.
  אוכל להוסיף - לפעמים המחיר שאותו אנחנו מוכנים לשלם עבור שעת פנאי, משתנה לפי העומס בעסק.
  אם אני בלחץ מטורף, ובתפוסה של 150 אחוז, (-בהשאלה מהמינוח המקובל לתאר צפיפות מחלקות בבתי חולים) - המחיר לשעת פנאי שלי שווה הרבה.
  אם אני יושב מובטל כבר חמשה ימים, וזה העבודה היחידה שיש לי, שעת פנאי שלי שווה הרבה פחות.
 10. מערכת בית פרוג
  התמונה הוחלפה לקופת חיסכון כשרה...

  בהצלחה ותודה על שימת הלב!