שלום חברים.

כזכור, היינו קצת באמצע. שוחחנו על המשמעות של הדומיינים, שמות המתחם. הבנו שיש איזושהי סמנטיקה בצורת המרשם של שמות המתחם.

החלק הימני ביותר (הסיומת של הדומיין), הוא ברמת התחום העליונה, החלק השני (השמאלי יותר) הוא התחום ברמה השנייה, ואחריו התחום ברמה השלישית, וכן הלאה.

הבנו שיש משמעות לסיומת הגיאוגרפית - הלאומית. כך ניתן לזהות אתר שפונה לקהל יעד מאזור גאוגרפי מסוים, או שהחברה עצמה נמצאת באזור הגאוגרפי שמשתייך לסיומת המדוברת.

אבל, שאלנו, האם יש משמעות גם לסיומת הגנרית. הסיומת שלכאורה היא סמנטית גרידא, ותפקידה הוא לכאורה תפקיד הסיווג בספר הטלפונים.

- - -

התשובה נעוצה קצת בהיסטוריה, וקצת במנוע החיפוש הפופולארי - גוגל. וגם, יש לי חדשות מעניינות בשבילכם.

- - -

נתחיל מההיסטוריה. ערש הולדתה של המרשתת היה בארה"ב. כשהיא נולדה ועדיין הייתה בחיתוליה, יכלו להשתמש בקלות בכתובות IP. המידע זרם בין אוניברסיטאות, ובין בסיסי צבא. רק אחרי שגדלה מעט, והתחילו להופיע אצלה סימני בגרות, החלו לקרוא בשמות, את כל התחנות ברשת. זו הייתה תחילת הפצעת המושג 'דומיין'.

כזכור, האינטרנט נמצא בארה"ב. הוא משמש לתקשורת בין אקדמיות, וקיבל סיומת EDU, קיצור של EDUCATION - חינוך. בנוסף הרשת מתפתחת גם במחנות הצבא, וזה קיבל את הסיומת MIL, אין צורך להסביר. בשלב שהרשת החלה להיכנס גם למשרדי הממשלה, התקבלה הסיומת GOV, וכל שאר המגזר העסקי והמסחרי קיבל סיומת COM. אה, ארגונים ועמותות קיבלו גם הם פרוטקציה, סיומת משלהם ORG.

כל אלו שמות מתחם מהרמה העליונה. יש שרתי DNS, שנותנים שרות אך ורק לדומיינים צבאיים, כלומר לשמות מתחם תחת הסיומת MIL. שרתי ה-DNS האקדמאיים, משרתים את הדומיינים תחת הסיומת EDU, וכן הלאה.

זוכרים שדיברנו על ההיררכיה בשרתי ה-DNS. זה התחיל בסיומות הללו. האינטרנט מוכר עדיין רק בארצות הברית. אין שמות מתחם ברמה הגאוגרפית. אין סיבה. האינטרנט נמצא רק כאן, בארה"ב.

- - -

ואז מגיעה הצמיחה של שנות השמונים והתשעים, והאינטרנט גולש לאט לאט מתחומי ארה"ב. יש אינפלציה בכמות הדומיינים, ויש צורך דחוף לעשות קצת סדר ולהוסיף סיומות נוספות ברמה העליונה, כדי לספק את הדרישה ההולכת וגוברת לדומיינים מקוריים, קליטים ועדיפות לקצרים.

נו, אז מוסיפים סיומת ברמה העליונה לכל מדינה. יחד עם זאת, מוסיפים גם סיומות נוספות ברמה העליונה גם בתוך ארה"ב. כדוגמת BIZ, INFO, NAME (לפרטיים), PRO (לאנשי מקצוע), ועוד כמה.

אז מה יש לנו? יש לנו סיומות סמנטיות ברמה העליונה שמשמשים בתוך ארה"ב, ויש סיומות ברמה העליונה לפי אזורים גאוגרפיים. ויש עוד משהו. את הסיומות הסמנטיות שברמה העליונה, מאמצים ארגוני האינטרנט המקומיים כסיומות ברמה שנייה.

מה יוצא? שבתוך ארה"ב (וגם מחוצה לה), אתר עסקי יקבל סיומת COM. ואילו אתר עסקי בישראל יקבל את הסיומת CO.IL. קצת מתסכל. כי אנחנו מעוניינים, לכאורה, בסטנדרט אחיד. וברגע שיש סיומת COM, קשה לשייך גאוגרפית את העסק.

להוסיף לכם על התסכול? ארה"ב גם קיבלה סיומת גאוגרפית. הראשונה שקיבלה. US, אם שאלתם. אתרים בודדים ממש, משתמשים בסיומת הזו. למה היא כן משמשת?! לסיומות של מדינות בתוך ארה"ב. כך לדוגמא, אתר חדשות בניו-ג'רסי, ישתמש בסיומת NJ.US. כי הוא מתמקד במדינה ספציפית בתוך ארה"ב. אבל אתרים כלליים יותר, לא משתמשים בסיומת US. בקושי.

אז בתוך ארה"ב כל הסיומות הסמנטיות הם או מהרמה העליונה, לדוגמא - GOV. או מהרמה השלישית. לדוגמא GOV.NJ.US.

שורה אחרונה. הסיומת COM או BIZ (לדוגמא), הפכו לסיומות גלובליות פתאום. לגיטימי. וגם נשארו לעסקים בתוך ארה"ב. ברור וצפוי. וכעת, כל עסק שהוא, בכל מקום בעולם, יוכל להתהדר בסיומת COM, כי היא אינה מיוחדת לארה"ב. קצת מעצבן. הסיומות הגאוגרפיות, איבדו מערכן.

- - -

רגע, עוד לא סיימנו עם הפירוט של הסיומות. הרשמים בכל העולם, מדינה ומדינה ככתבה, לא עשו עסק מהסיומות הסמנטיות. כל העניין של שרתי DNS, העסק מסביב מתחמים מהרמה השנייה והשלישית, והקצאת שרתים היררכיים לתחומים ותתי תחומים, כבר התחיל ממש להסתבך. אין צורך ממשי בהיררכיה הסמנטית. כל ארגון אינטרנט לוקאלי - מדינתי, הפעיל רשמים, והם התחייבו כחלק מהחוזה להפעיל שרת DNS, וכל העסק הסמנטי התחיל לעצבן. אז ויתרו עליו. כלומר, לא שמו דגש בדווקא. וכל עסק יכל לרכוש דומיין בסיומות שונות, תחת הסיומת של המדינה. לדוגמא: עסקים בישראל, יכלו לקבל דומיין בסיומת BIZ.IL, או CO.IL, או INFO.IL. בהמשך, זה נהיה ממש זול, וגם NET.IL או ORG.IL, שאלו סיומות שהיו שמורות לארגונים ולחברות תקשורת, נהיו זמינים לכלל הציבור. רק הסיומת GOV ו-MIL עדיין שמורים הרחק מהישג ידם של ההמונים.

- - -

עוד הפתעות?! בבקשה.

זוכרים שכל מדינה קיבלה סיומת משלה. מאי משמע? שהעסקים שבתוך המדינה, יקבלו דומיין עם סיומת גאוגרפית, עם זהות לאומית.

תשמעו מה קרה. נהיו כל מיני סיומות מעניינות. ז'תומרת, סיומת עם משמעות, מעבר למשמעות הלאומית. והיו לזה השלכות.

רוצים דוגמאות?! יש בשפע.

יודעים איך מבטאים רפואה באנגלית ובשאר שפות דומות? נכון, MEDICAL. ואיך אם היינו רוצים למצוא קיצור עבור סיומת רפואית, באילו 2 אותיות היינו בוחרים? איך ניחשתם?! (בעצם זה ברור. MD, זה קיצור של רופא מלטינית - MEDICINE DOCTOR).

היי. MD זהו הסיומת הלאומית של מולדובה. הופה. הקהילה הרפואית בכל העולם, התחילה לרכוש דומיינים במולדובה.

דוגמא נוספת? בבקשה. IT. סיומת מבוקשת מאד בקרב דוברי אנגלית, בגלל שיש לסיומת משמעות משל עצמה. אבל זו הסיומת של איטליה. כנ"ל IN, שזו הסיומת של הודו. גם הסיומת AT מבוקשת מאד, והיא הסיומת הלאומית של אוסטריה.

מקום של כבוד שמרה הסיומת CC. המדובר בראשי תיבות ידועים באנגלית, בנוסף ישנם חברות רבות שמשתמשות בצירוף האותיות הזה בשמם, ובנוסף הצירוף הזה מופיע גם בשפות תכנות, במתמטיקה ובמדע, ועוד. מה גם, שזהו צירוף מעניין, שדומה ל-COM, אבל קצר וקליט ממנו. ובמיוחד שמדובר בדאבל אות. והסיומת הזו, שייכת לטריטוריה שנקראת "איי קוקוס".

תחנות רדיו רבות ברחבי העולם, קנו שם מתחם בסיומת FM, שהיא הסיומת הלאומית של מקרונזיה.

ויש עוד דוגמאות. הבנו את העיקרון.

- - -

סיכומו של דבר, הסיומות הגאוגרפיות והלאומיות - משמשות במקרים רבים כסיומות סמנטיות. הסיומות הסמנטיות - הגלובליות והלאומיות איבדו מערכן. בקיצור, נוצר משמש אחד גדול מכל העניין.

אז מה נשאר?! הסיפור עוד לא נגמר. המשך יבוא, בעז"ה.
פינת התשובות

ל @לוחם תמורות ששאל אודות איגוד האינטרנט, (שמח ששאלת. אני משתדל להיות הכי ברור שאפשר, אבל כפי ששמת לב, כמעט תדיר קורה שאני משגר מושגים שנדמה לי שהם מובנים וידועים, והם לא).

הגוף הזה שנקרא איגוד האינטרנט הישראלי ופעילותו, זקוק למאמר בפני עצמו. ברגע שנסיים עם פרשת הדומיינים, אשתדל למצא את הזמן בשביל להתייחס לזה. בל"נ.

בקצרצרה. איגוד האינטרנט הישראלי הוא שלוחה של איגוד האינטרנט העולמי, והוא האחראי על רישום הדומיינים בסיומת IL, ועל ניהול תעבורת הרשת ותחזוקת שרתי ה-DNS בישראל.

מה עוד יש להאריך?! אוהו, מלא. שים לב שלא הזכרנו את הסמכויות שישנם לאיגוד האינטרנט העולמי. השוואה בינם לבין סמכויות איגוד האינטרנט הישראלי, זו השוואה מרתקת. מי מעניק את הסמכויות הללו. מהו תקציבו של האיגוד, מהיכן התקציב מגיע, ומה נעשה בתקציב זה. ובכלל, כל תהליך רישום הדומיינים באיגוד, ראוי לתשומת לב.

אז כפי שהבטחתי. נסיים עם הדומיינים, ונעלה את הנושא הזה. אם שכחתי, תזכר אותי.