390593-9b57a7dbbaa32cf49745846cd210a620 (1).jpg

שיפי פוקסמן: "ההבדל בעיצוב בין המגזרים בציבור החרדי, הוא 'הגוי שבתוכינו'"

כאשר אתר חדשות ישראלי יוצא בכתבה מגמתית נגד 'הדירות המעוצבות של החרדים' בחרנו להביא את הזווית הפרקטית והמעשית של העיצוב החרדי, או כמו שאומרת...
נכתב ע"י מ. דניאל · ‏4/11/19 ·
 1. מ. דניאל
  השבוע פורסמה כתבה באתר 'הארץ' על סגנון עיצוב יוקרתי של דירות חרדיים בירושלים. הכתבה טוענת, כי הרברבנות החרדית, של חוצניקים הרוכשים דירה בארץ ומגיעים אליה רק פעמים ספורות במהלך השנה - משפיעה על החמרת מצוקת הדיור בבירה. הכתבה, המלווה בתמונות מתוך הבתים שעוצבו לאותן משפחות, מסקרת אף את אורח חייהם של משפחות חרדיות, אשר משפיע גם על סגנון העיצוב.


  כמענה לכתבה הזו, ביקשנו לבדוק מול מעצבת הפנים החרדית שיפי פוקסמן, מהן העובדות הנכונות ביותר על עיצוב הבית החרדי. אם בכלל אפשר להגיד מונח שכזה.

  "החברה החרדית בעיני, כמו כל חברה בעולם בנויה מפרטים רבים. באופן טבעי העיצוב החרדי מגוון גם הוא. שמעתי פעם אמרה נכונה, שההבדל בין המגזרים בציבור החרדי הוא ה''גוי'' שבתוכנו.

  כלומר המוצא, הרקע המשפחתי, המעמד הסוציואקונומי ועוד משפיעים על סגנון העיצוב הרבה יותר מאשר עצם היותנו חרדיים".


  340713-970f1ca1dbdc8dbf8a7b9978d39a9880.jpg 340711-e00262b0d974d3a3fec66c0dfc9f35c0.jpg

  מה הבקשה שהכי חוזרת על עצמה בעיצוב חרדי?

  "גם כאן - אני חושבת שההתייחסות אל הציבור החרדי ככלל היא לא נכונה. יצא לי לעבוד על דירות פאר באזורי היוקרה בירושלים, ובמקביל עבדתי גם על דירות אברך סטנדרטיות בשכונות הפריפריה. כמובן שהדרישות, הצרכים והתקציב היו שונים לחלוטין.

  בדירות יוקרה כמעט ואין כללים - השמיים הם הגבול. לדוגמא: דרישה של לקוח שקנה להוריו דירת נופש במתנה! גודל הדירה המקורי תאם לדירת 6 חדרים והלקוח ביקש להשאיר סוויטה גדולה מאד לחדר שינה, חדר אורחים נוסף, ואת כל השטח הנותר להשאיר כחלל ציבורי ענק שדומה יותר לאולם שמחות מאשר לסלון דירתי.


  לעומת זאת - בדירות האברכים הסטנדרטיות בד''כ הדירה היא למקסימום ניצול מקום, חשיבה מפורטת על כל פרט, ומקום אחסון לכל חפץ בדירה. וחלוקת החללים בצורה המותאמת למשפחות ברוכות ילדים".

  מהיכרות שלך עם המשפחות - האם בתוך הציבור החרדי רק אנשים החיים ברמה גבוהה משקיעים בעיצוב פנים, או שזה הפך לצורך בסיסי של כל משפחה?

  "אני חושבת שכיום המודעות לצורך בתכנון מקצועי עלתה,, והיא בכלל לא תלויה ברמת ה''סטייל'' של הלקוח. כל אדם מבין שהוא השקיע בדירה הון עתק,ומשלם אלפי שקלים בארנונה על כל מטר בנכס שלו, וכדי לנצל את השטח בצורה המיטבית - שווה לו להשקיע כמה אלפי שקלים בתכנון נכון שימקסם את הפוטנציאל בדירתו.

  20171224_111217.jpg

  אם כי - אנשים עם תקציב מוגבל בהחלט יוותרו לעיתים על השקעה בפן העיצובי של הדירה, כלומר - ליווי המעצבת לבחירת חומרי גמר, צבעים וכו', אבל השקעה בתכנון נכון של הדירה חשובה מאד במיוחד לאלה בעלי התקציב המוגבל שלכאורה הנכס שלהם יהיה קטן יותר וצריך להכיל יותר.

  האם יש תקציב שיכול לאפיין בני תורה ויש תקציב לאנשים עובדים, או שאפשר להיות מופתעים?

  "בוודאי שיש רמות של עיצוב מבחינת מחיר. ההפרש בין שיפוץ דירה מינימלי, לשיפוץ מושקע עם תקציב גבוה - הוא הבדל אסטרונומי שיכול בקלות להגיע למאות אחוזים.

  מטבע הדברים בדרך כלל בני תורה יעדיפו להשקיע פחות בדברים יוקרתיים של ''הצעקה האחרונה'' ויעדיפו להשקיע בתכנון מדויק ופרקטי, לעומת בעליבתים, שהרבה מהם כן ירצו להשקיע יותר עבור הנראות והסטייל.

  אסייג שהחלוקה בין בן תורה לבלעבת היא מכלילה, וכוונתי היא לא לאדם שלומד או עובד, אלא לרוח הסגנון הנושב מהמשפחה".

  מהן הבקשות העיקריות של משפחות ברוכות ילדים?

  "למשפחה ברוכת ילדים חשובה בדרך כלל החשיבה הכוללת של התכנון. כלומר - מחשבה על הצרכים של כל אחד מבני הבית בעצמו, וחשיבה כול על הצרכים של כולם כמשפחה.

  390593-9b57a7dbbaa32cf49745846cd210a620 (1).jpg 390592-a3094ab845dbf77f41e4b643d704fc94.jpg

  ככל שנדע לקחת בחשבון מראש את כל הצרכים - כך התכנון יהיה מותאם יותר ויאפשר איכות חיים גבוהה יותר.
  דוגמאות - במשפחות ברוכות ילדים לרוב נרצה לקחת בחשבון חלל ציבורי של סלון ומטבח גדולים יחסית ומותאמים לפעילות משפחתית תוססת.

  חשוב מאד לקחת בחשבון הרבה שטח אחסון, ההבדל בין בית מבולגן תמיד לבית מסודר יחסית יכול להיות טמון בחשיבה מוקדמת על מקומות אחסון לכל פריט.

  331884-0f9371e092bd7e0bfb114252b0808a15.jpg 333457-2d3f62ba141623bbf6fb73b22c5c652f.jpg

  הפרקטיות כמובן גם חשובה למשפחות כאלה - בבחירת החומרים והצבעים ניקח בחשבון את הפעילות סביב השעון שיש בבתים אלה, ונעדיף חומרים שדורשים פחות תחזוקה, ובעלי פחות בלאי".  [​IMG]
  אחות, אלי7 א, !Dreams ו-78 משתמשים נוספים מודים על התגובה.

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. Leah Rozner
  שיפי תותחית!
  כל מילה פנינה
   שיפי פוקסמן מודה על התגובה.
 2. אליסיה הזמנות
  יישר כח!
   אשר כותבת ו-שיפי פוקסמן מודים על התגובה.
 3. מלפפון
  אהבתי את המאמר, אהבתי את הכתיבה, ואיך שזה הוגש.
  בקיצור, מושלם מכל כיוון ארכיטקטי:)
 4. רותי וינברג
  שיפי, מאמר ברור, חד ומחדד!
  נהניתי מאד הן מהתוכן והן מהכתיבה.
 5. מוריהלי
  לא סובלת את הנושא, אבל שיפי-קראתי בשקיקה כל מילה
 6. Natan Galant
  כתבה יפה.
  תודה רבה!!!

  ועם זאת, חייב לציין שאני מייחל ליום בו תייר לא יוכל לדעת נמצא בשכונה חרדית רק לפי הבינוי המחריד ותוספות הבניה המזעזעות.
  [​IMG]
  1. View previous replies...
  2. Natan Galant
   @אליסיה הזמנות @Harmonyapro התמונה לא צולמה בירושלים אלא בריכוז חרדי אחר. מה שאכפת לי זו העובדה שהבתים בפנים (בסבירות גבוהה) לא נראים ככה, אלא מטופחים וברמה סבירה מאוד, שהרי אף אחד לא מוכן לגור בזבלה. אבל לאיש לא אכפת המרחב הציבורי שיהיה נעים לעין, וזו התוצאה. ואותו דבר בכל ריכוז חרדי בכל עיר ועיר. למה למה למה למה. כזה חילול השם.
   כוכב עולה, דוי ו-מרים ליף מודים על התגובה.
  3. Harmonyapro
   התופעה המוזכרת בהקשר לתושבי חוץ קיימת כמעט בכל הארץ, בתגובתי הזכרתי את ירושלים כי שם זה הכי נפוץ בעוד שזה מקום שנחשב כמחיה יקרה גם ככה...
   Natan Galant מודה על התגובה.
  4. Harmonyapro
   אבל עדיין חשוב לי להדגיש שאני מאד נגד כתובות מהסוג החופר (לא מתכוונת למה שנכתב כאן אלא למה שהוזכר) קשה לי מאד!! לראות איך מורחים עמודים שלמים על מה קורה אצל ההוא? ולמה...
   אביה. ו-Natan Galant מודים על התגובה.
 7. אוהבת אמנות
  תודה על השיתוף!!!
  מעניין ומלמד את הנושא.
 8. אוהב ראפ
  המאמר ממש נכון ואמיתי