מדור עם כיתוב55.jpg

שומר מסך: השלט האלקטרוני שעוקב אחריכם

מהו הסיכוי כי שלט הפרסומים האלקטרוני מעל הקופה בסופר, או מול פינת ההמתנה לרופא, יספר לבעליו מי הרופא המועדף עליכם, מה צבע הבגדים שאתם נוטים ללבוש...
נכתב ע"י אשר כותבת · ‏26/12/18 ·
 1. אשר כותבת
  צרכן אחראי וגם סקרן מעט, שטייל במהלך יום קניות בקניון בקנדה, צילם מסך בעל כתוביות רצות, מתוך שלט פרסומת אלקטרוני בקניון.  IMG-20181226-WA0010.jpg


  מתוכן השגיאה אפשר לראות בבירור, שהשלט מביט בעיון רב בפניהם של העוברים והשבים במרחבי הקניון, וגם משתמש ב-Inception, שהו אלגוריתם (תכנה הבנויה על מדריך/מתכון) פופולרי אשר יודע לזהות מה עוד רואים בתווך הקליטה של המסך.

  מה השלט מלשין לבעלים שלו? לא בטוח שאדם פרטי כבר נחשף לתכנים ששודרו מהתכנה, אך לפי התחקיר של שומרי החוק בקנדה, אפשר להמר על הנתונים אותם אגר המסך, כמו למשל מספר האנשים והמבקרים שעברו באזור זה של הקניון, מספר הפעמים שהם עברו שם, מה הם החזיקו בידיהם ואיזו רשת אפנה מועדפת עליהם. מה מבנה גופם ומהו אזור גילם, יתכן שהתכנה מפענחת את החברות בהם משתמשים העוברים, לעיצוב השיער שלהם, לבוש ופנאי. מהו תחום העיסוק הקרוב אליהם ומה קצב הליכתם.

  מסבר, כי בקנדה כמו שרק בקנדה יכול להיות, קיימת משרה מרתקת, (שאולי מעידה על אופי הפלונטרים המעסיקים את המדינה) בה משמש בפועל אדם בתפקיד "נציב שמירה על הפרטיות".
  אותו נציב ביקש לעצור את פעילות המסך עד לבירור עמוק של התכנה, הנתונים שנרשמו בה והצורך של בעלי המסך בפרטים אלו.

  "אם היה יושב אדם על כסא ומכין רשימות על האנשים שעוברים מולו, גם אז היו חוקרים אותו כך? וודאי שהיו מבינים כי מדובר בתחקיר למטרות שיווק" הגיב תושב קנדי על הכתבה שהופצה באתרי חדשות בקנדה.

  מסתבר כי החשש הנוסף מתיעוד זה, היא העברת פניהם של המצולמים באופן בו "הצופים הנעלמים" בנתונים הנאספים, יכולים לתעד את מעשיהם ולהוכיחם בצורה מעוותת.

  מכל הפרשיה המרתקת ניתן להבין, כי עידן חדש של היעזרות בבינה מלאכותית לצורך פענוח הקהל, חתך הלקוחות והאוכלוסייה נמצא כבר כאן.

  ומי יודע, אולי ימצאו פתרון חוקי לשימוש בבינה זו, לצורך פענוח אנשים בחדרי אסטרטגיה של משרדי פרסום, מעל קופות השלמונים בחנויות ובראיונות של שכירים לעסקים.

  מעוניינים לקדם חוק בנושא? תמשיכו לעקוב אחרי המדור, ואולי יום אחד, נתוודע גם לזה.

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. Ushaya
  מהמאמר עולה נימת זלזול בקנדים ששומרים בקנאות יתירה על הפרטיות. וזה לא נכון לזלזל בזה.
  מסך שאוגר נתונים על אנשים בקניון הוא לא כמו אדם עם מחברת. הוא כמו אדם על מצלמה.
  וכן, אם יסתובב אדם ויצלם את העוברים ושבים סיכוי סביר שחלקם יתנגדו לכך.
  אם הוא ימשיך למרות ההתנגדות... ובכן.
  המסך בעייתי כי הוא יכול לאגור חומר לפילוח נתוני קנייה בדיוק כמו שהוא יכול לאגור את החומר הזה למטרות מפוקפקות.
  בשביל למנוע את זה יש את הרשות להגנת הפרטיות.
 2. ראש לשועלים
  נכון. רק בקנדה. כאן בארץ, אין נציב לפרטיות, יש רשות שלמה - הרשות להגנת הפרטיות.