יש לי חולשה לספרים מגזריים. ספרים שרק מי שצריך יודע איפה להשיג. ספרים שלא תצליחו לקנות ללא טיפ מסתורי שישלח אתכם למשפחת ברנדסופר שגרה בסמטת החלמיש תשעים, שם תבואו בין שתיים לארבע ביום שלישי, ותוכלו לקנות ממבחר ספרי ההוצאה החסויה.
אלו ספרים שאילולא שתראו אותם בעיניכם, לא תדעו שהם קיימים. גוגל לא תעזור לכם, המוכרים ביפה נוף, אלתר ספרים, אור החיים או ביתן הספר גם לא, רק טיפ. שקט. מפה לאוזן.
ותזכרו, בין שתיים לארבע בלבד. סמטת החלמיש תשעים. והתשלום רק במזומן, כמובן.

היום נסקור את אחד מאותם ספרי מסתורין. העני והיהלום!
הוא שייך לז׳אנר ספרי ילדים ברסלבאים. ולא סתם ברסלב, אלא בעלי תשובה.
הדמות הראשית בסיפור, האביון שעלה לגדולה, הוא ושאר חבריו, מצויירים היטב כבעלי תשובה. החופשיות, הסגנון הזורח. הרצון שכל העולם יהיה טוב ומחלק שוקולדות ומרמלדות...
תראו תראו את העטיפה:
1.jpg

הנה הילד מקבל סוכריה מהתוכי, חיוכים ענקיים על שניהם, כנר על הגג. והכי חמוד? העכברים על השלט למעלה שמעניקים גבינה צהובה בחינם ליונים... חמודים שכמוהם!

ועכשיו לפנים הספר.
הסיפור עוסק במשל נפלא של רבי נחמן, אודות אביון המתפרנס למחייתו מכיירת טיט ומכירתו לצורך יצירת בלוקים.
והנה יום אחד מוצא אביוננו מרגלית ענק, שאין מי שישלם שוויה בארץ מגוריו. לפיכך נוסע ללונדון הבירה. בדרך, עודו נוחל כבוד מלכים באוניה מרב החובל וכל הצוות, מתברר לו לזוועתו כי אחד המלחים השליך בטעות את האוצר לים.
הברסלבר לא מתייאש, וממשיך להעמיד פני זוכה בלוטו.
רב החובל ניגש אליו, ומעניק לו בעלות על מאגרי תבואה בלתי חוקיים שהוא נשא עימו בבטן האוניה, על מנת לחמוק מרשויות המס וכדומה.
אלא מה?
שרב החובל נפח את נשמתו במהלך המסע, וכך האביון זכה לעשירות מופלגת. מוסר ההשכל עמוק וגדול, ומראה את כוח האמונה הזכה של יהודי, את העוצמה של השמחה הפשוטה והתמימה.

2222222222.jpg

ובחזרה לספר.
הציורים פשוט נהדרים. העליזות מוטבעת בכל פינה ופינה בהם.
דומני, ואומר זאת בזהירות על מנת שלא לעצבן את אנשי המיינסטרים, שספר ילדים חרדי ״קלאסי״ - לעולם לא ייראה כך. כה גדוש בטעמים, עולם כה זוהר ואוטופי.

שימו לב לפרטים הכי קטנים בכל איור, להומור העצום של הדמויות, של החיות. שום דבר פה לא בעל הבעה חתומה. שמחת חיים הברסלבאית המדבקת - נמצאת פה בכל משיכת מכחול.
33333333.jpg

וכיוון שאנו עוסקים בביקורת, חייבים להודות. מה כן חסר בספר?
האמת שכלום:)
מה שכן, אולי הוא כה צבוע בגווני עזים של בעלי תשובה, שהרבה חרדים, במיוחד מכובדים ורציניים, פשוט לא יכניסו את הספר הביתה. ״מתירני מידי״, הם יגידו. הם יאפיינו אותו בהמון בעיות חינוכיות מומצאות מהאצבע, פשוט מכיוון שאין להם מושג אמיתי לגבי הנשמה של הספר.

החוכמה של מחברי ספרי ילדים הרוצים להגיע לכמה שיותר אוכלוסיה, הינה לחמוק בדיוק מהמוקשים האלו. לדבר על מסרים כלליים, להימנע מכל נגיעה מגזרים, ככל האפשר, ולנסות להגדיל את המכירות.
וזה הכל, פחות או יותר...

*******************
קצת פרסומת עצמית, איזה כיף:
חיפשתם מישהו שיעשה לכם כתיבה שיווקית שתצוד לכם לקוחות שמנים?
אם כן, פנו אליי עוד היום;
NG054NG כרוכית ג'ימייל נקודה קום!
לוגו הפוך מעודכן.PNG