בעקרון, על "ספייסר" רציתי לכתוב בלי קשר לכלום. הוא אחת האותיות החמודות ביותר בשפה העברית, ואחת הקריאות שבהן. כמובן, שהוא גם אחת האותיות הנפוצות ("פלאפון", "שניב" ורבים רבים אחרים), והוא גם מהחבילה הראשונה שרכשתי בפונטביט, אי שם לפני יותר מעשור.

הסיבה שהחלטתי לכתוב עליו, רפורמת סימון המוצרים של משרד הבריאות שנכנסה לתוקף לפני כחודש משתמשת בו במדבקות שלה, וכמובן העלתה כמה נקודות.

Untitled-1.jpg


אז בטרם נדבר על הרפורמה, נדבר על הפונט.
איתנו מאז: מהוותיקים ביותר של פונטביט.
עיצב: נדב עזרא
ניקוד: יש גרסא מנוקדת של פונטביט. השתמשתי בה והיא מצוינת.
עם זאת, על אף שהפונט ילודתי לא בטוח שהייתי משתמש באות הזו לספר ילדים, בטח לא לטקסט רץ ארוך.
דו לשוני: יש ספייסר לועזי. כיוון שהוא יותר רחב מהעברי, לטעמי הם לא הולכים מספיק טוב ביחד.
מתחרים חינמיים על אותה נישה: היבו, וארלה עגול (גוגל פונטס)
על אותה משבצת: פרופרה של מסטרפונט וכמובן פלוני של אאא, פונט המותג של שטראוס. אצל אליהו פריד "פעלול" המעולה ואולי גם גאומטריה.
מסכים: מצוין. אפשר לראות באתר "פלאפון" ובאתרים נוספים כמה הוא עובד מצוין.
נגישות: אולי תהיה בעיה קלה בגלל הצ'ופצ'יק הקצר בב', אבל בעקרון נגיש מאוד- כל האותיות שונות זו מזו (אפילו ב' וכ'), וכך גם המספרים.
פורפורצית רוחב גובה: מרובע

ומכאן, לאפשרי בריא ושימושים גרועים בפונט הזה:

קודם כל, ספר המותג של אפשרי בריא - התוכנית הלאומית של משרד הבריאות לחיים בריאים - הוא אחד מספרי המותג היפים בישראל. הוא יצא כבר בתשע"ד (והוא חדשני גם היום!) ומשתמש בצורה יפה בשני פונטים עבריים מצוינים (שנראים חדשניים גם היום) - אלמוני ונוילנד של אאא.


גם הצבעים שבו מתאימים זה עם זה, עם המסר ובכלל שאפו למשרד Re- Levant שעשה את הפרויקט. מוזמנים לצפות פה בספר המושקע, וגם בחלק שמאפשר להוריד ולהדפיס חומרי תעמולה יפים של אפשרי בריא.

אבל דוקא לאחר ששלחתי את הספר המושקע עוד בפעם הראשונה שנתקלתי בו למספר מעצבים לראות "איך עושים את זה נכון", מאוד התעצבנתי על של היישום של חלק משמעותי מ"אפשרי בריא": המודעות ברשת והפונטים על המדבקות.

המדבקות אמורות להיות המפגש היום-יומי שלנו במזווה ובמרכול עם המוצרים הבריאים (והלא בריאים), כשעיקר הדגש היה דווקא על המדבקות האדומות - ופחות על הירוקות.


maxresdefault.jpg

הפרסומת של משרד הבריאות זכו"י: מדינת ישראל / לפ"מ ושות'.

קודם כל, השימוש ב-2 צבעים ובעיגול - צורה גיאומטרית בולטת וב-2 צבעים הוא נכון. גם האייקונים נחמדים ולא מעוררים שנאה (וגם לא מרובעים מדי) וקליטים בכללי. יפה מאוד. אבל החסרון הוא השימוש בפונט ספייסר. בהתחלה שראיתי את זה הייתי בטוח שהיצרנים בחרו את הפונט, אבל שזה חזר מכל אחת ואחת מהאריזות, הלכתי לבדוק בתקנות משרד הבריאות.

אז כן, הפונט ספייסר הוא אחד הפונטים המצוינים של פונטביט, והוותיקים שבהם - מאלה שהביאו יחד עם "רפורמה", "אלפא", "גורמה", "בוקר טוב" ורבים אחרים את התהילה לנדב עזרא. אבל הוא לא מתאים באזהרות.

ואם חשבתם שמשרד הבריאות הוא היחיד שלא מתאים פונטים, אז תדעו שגם משטרת ישראל. מרבית הניידות של משטרת ישראל מתחלפות כל 3-5 שנים, וחלקן הם טנדרים יקרים (איסוזו דימקס וטויטה היילקס, למכירים) ובשנים האחרונות גם ג'יפונים (קיה סורנטו, המוכר במגזר כרכב 7 מקומות למי שהפרוטה מצויה בכיסו).

OLD POLICE.jpg

ניידת משטרה, הצביעה של העשור הקודם. קרדיט: Krokodyl, ויקימדיה. כאן הטיפוגרפיה טובה.


corolla_police_ us_flicer48297038852_a8374d5d30_c.jpg

ניידת משטרה, הטיפוגרפיה החדשה: ספייסר כבד שבו הצורה העיגולית ניכרת למדי. זה משטרה? צילום:
U.S. Embassy Jerusalem , Flicker

אז משטרת ישראל רכשה ניידת ב-130 אלף שקלים (לפני תוספות), וכתבה עליה את המילה "משטרה".... בגופן ספייסר. יכולתם להשתמש בכל גופן אחר שאינו מבוסס על עיגול אלא על שלטון, כמו בטיפוגרפיה הוותיקה שגם היא על חלק מהניידות (למה אין תלבושת אחידה לניידות?):640px-Police_car_of_Israel_06.jpg

דווקא במג"ב מבינים עניין: המילה "משמר הגבול" כתובה בנרקיס בלוק - פונט מתאים מאוד למשטרה. גם ההטיה שלו יחד עם המילה משטרה נסלחת.

ושלא תגידו שמשטרת ישראל לא מודעת. משטרת ישראל העבירה את המדים שלה מתכלת בהיר לכחול כהה לפני כ-10 שנים, וגם שינתה את צביעת הניידות לצביעה הנוכחית מצביעה יותר בהירה לפני זמן לא ברור.

אז נכון, חלק משינויי הצבע הוא כי ניידות המוקד העירוני והפקחים העירוניים בערים השונות מנסות להתחפש לניידות משטרה (ועוד לוקחים לנו על זה "דמי שמירה" כי ארנונה זה לא מספיק), אבל בכל זאת - משטרת ישראל יכלה לצבוע את כליה בצביעה אחידה, חוקית ומסודרת, וגם משרד הבריאות היה יכול לבחור פונט אחר - ויש כמה עשרות אפשר להציע לו - מרפורמה, עוגן, פרקטיקה, נרקיס תם / בלוק, אלמוני ואפילו אסיסטנט החינמי של בן נתן בגוגל פונוטס - כולם היו עושים במקרה הזה עבוודה יותר טובה.


28382ImageFile4.jpg

עיריית גן יבנה קנתה ניידות משל עצמה ל"יחידת האכיפה העירונית" וצבעה אותן בצבעי המשטרה. כמוה עיריות נוספות: בני ברק, כפר יונה, פתח תקווה ורבות אחרות. מאבק חימוש מתמשך בין המשטרה האמיתית לפיקח העירוני שכל מטרתו להפחיד את הציבור מהפקח העירוני, שלו סמכויות מצומצמות בהרבה מהשוטרים. מקור התמונה מאתר העייריה.

shitur_bit_media(2).jpg
עיריית נס ציונה עשתה את אותו דבר לצביעה הקודמת של משטרת ישראל בעשור הקודם.
(שתי התמונות הנ"ל מתפרסמות בכפוף לשימוש הוגן בתמונות ציבוריות, ויוסרו מהאתר באם בעלי הזוכיות יבקשו על פי כל דין)

כמובן, לא דיברנו על הפרסומת הבעייתיית (חינוכית) של ילד שמעיר להורים שלו על מה לקנות בסופר ("אדום - עצור, ירוק -תעבור) שיש בה גם חוצפה וגם מסורת קומוניסטית שבהם הילד אמור להלשין על ההורים למדינה, אבל זה בזמן אחר.

כך או כך, מחכים לבחירות טיפוגרפיות מושכלות של גופי מדינת ישראל, ועד אז פה ושם ניתן עליהם ביקורת..