מדור עם כיתוב52 (1) (1)~2.jpg

נופים בסטודיו

עם חולות מחצר הבניין, אבנים מהרחוב ושידת החדר, הקים את הסטודיו הראשוני שלו ל'צילומי נוף'. אוהד אשר - אמן צילום בראיון עוצר נשימה, על צילומי...
נכתב ע"י מ. דניאל · ‏20/11/18 ·
 1. מ. דניאל
  צוות המרצים והתלמידים של מכללת בית פרוג כבר מכירים היטב את אוהד, המרצה הנמרץ לצילום. כשדמותו המעניינת-מרשימה-חברה'מנית, עוברת במטבח פרוג ליד הקפה, במזכירות, או סתם מתחת לשורת נורות האגס ה'מדליקות' של הפרוזדור, לא ניתן לזהות את קורות חייו המרתקים של אוהד, במקצוע הצילום.

  "בגיל צעיר התחלתי לשחק עם המצלמה וללמוד טכניקות מעניינות מתוך ספרים, אותם יישמתי עם עצמי ולא מעבר. אבל היה לי חלום... ראיתי מגזינים של 'נשיונל ג'אוגרפיק' ורציתי להיות צלם טבע! הרגשתי שזה הדבר שהכי כיף לעשות. שהרי אני גם אוהב חיות וטבע וגם מתוסבך על המצלמה... אבל באותם ימים צעירים זה נשאר בגדר חלום...

  "אחרי שהשתחררתי מהצבא, החלטתי שזו- בדיוק העת להגשים את החלום. וזה מה שעשיתי- למדתי צילום שוב מתוך ספרים מקצועיים וקצת מהאינטרנט שהתחיל להיכנס אז יותר לבתים פרטיים, נסעתי למקומות מטורפים! הייתי צלם טבע באפריקה כמעט שנה- בג'ונגלים במרכז אמריקה ובפנמה".

  מילא 'חוצניקים' שנמשכים לדבר, זה לא היה טירוף לישראלי כמוך?

  "ההורים שלי והמשפחה ישראלית לכל דבר אך הם עמו מאחוריי, מבחינת כולנו זה היה סוג של הגשמת חלום... אכן הגעתי לאפריקה, ישבתי בסוואנות בתוך מחסה, מחכה לחיות. אחרי כמה שנים שהסתובבתי באירופה, באפריקה ובמרכז אמריקה, הרגשתי טיפת הגשמה עצמית, אבל עדיין, ידעתי והבנתי שיש הרבה מעבר למה שאני חווה בצילום טבע ורציתי להעמיק את הידע בעולם האמנותי.

  "כשאני אומר 'עולם אמנותי', אני יודע שזה נשמע משהו ספציפי אבל אני לא מתכוון למה שחושבים, אלא לזה שהבנתי שהעולם של הצילום הוא הרבה יותר רחב מצילומי טבע"...

  ohad_asher_africa (3).jpg ohad_asher_africa4.jpg ohad_asher_africa (1).jpg

  אתה היא הגלריה

  אוהד אשר מרגיש כי בשנים האחרונות הגלריות מקבלות גוון מודרני בעל הלך-רוח משתנה, ואילו מי שמחפש אמנות של צלם או יוצר מסוים, מוצא את הדרך לפנות אליו באופן ישיר ולהזמין יצירה.

  מעבר לכך, עם התפתחות הטכנולוגיה, ישנה אפשרות לכל אמן להציג את עבודותיו בצורה ממוחשבת – ברשת האינטרנטית העולמית.

  "אחד הדברים שאנחנו מקפידים עליו הוא שכל צלם המסיים את קורס צילום, ייצא עם אתר אישי המציג את תיק העבודות שלו, וישמש ככרטיס ביקור לפני לקוחות".

  אוהד אף משוכנע בכך כי הצורך של צלמים ב'גלריה' כזו, היא מינימאלית ותעבוד היטב, מאחר והעולם המודרני צורך פי כמה את עולם הצלמים המקצועיים, והרשת היא הדרך הקלה ביותר להגיע אליהם, להתרשם ולסגור עסקאות.
  "צרכני הצילום גם הם משתנים. היום, אם צרכן מחפש צילום חתונות- הוא ניכנס ללינק ומיד רואה את רמת המקצוענות של הצלם".

  אוהד אשר, קצין צבא בעבר, חובב צילומים בהווה, הגיע חזרה לישראל ובנה לעצמו מטרה נוספת:
  "לאחר שחזרתי לארץ החלטתי ללמוד צילום והוראה, ידעתי שאני נורא אוהב ללמד, הייתי קצין הדרכה- ותחום החינוך תמיד היה חלק ממני. עשיתי תואר במכללת 'ויצו' האקדמית בחיפה. החלטתי להרחיק מהמרכז, כי ידעתי שאני הולך להשקיע את עצמי במקצוע וזה הולך לכלול גם ניתוק מהעולם שלי, כדי להשקיע באמת.

  "עשיתי תואר בצילום על תולדות האמנות והצילום. במגמה הזו עושים הרבה עבודות- גם ברמה המעשית וגם ברמה התיאורתית. ההתמחות שלי הייתה בווידאו, ואחד הפרויקטים שיצרתי הינו סרט דוקומנטרי שנקרא 'רחוב הרצל', שהנושא המרכזי בו הם ההומלסים ברחוב הרצל בעיר. הסרט הזה הצריך עבודת שטח אמיתית, במהלכה ישבתי עם ההומלסים ברחוב וצילמתי אותם במהלך יומם".

  כיום, מלבד ההוראה וניהול מגמת צילום במכללת בית פרוג, עוסק אוהד בצילום ברמה של עבודות סטודיו ומייצבים. כאשר בד בבד הוא משלב את החקר שלו ועבודות האמנות בנושא הצילום (פירוט תקראו בהמשך הכתבה).

  סטודיו: חול, אבנים ושידה.

  ואיך לא- האהבה לנופים ולטבע.
  כאשר אוהד מציג בפנינו את המושג "צילומי נוף בסטודיו" אנחנו דיי מסוקרנים, אך אוהד לא נותן לנו זמן רב. "אחת הסדרות שעשיתי כפרויקט גמר ובו אני עוסק גם בסטודיו- זהו צילום נוף שזה האהבה שלי. את הנופים האלו בניתי בעצמי על ידי הכנת מודל וצילמתי בסטודיו, והתוצאה נראית כמו נוף טבעי אמיתי".

  אוהד מספר על ימיו כסטודנט במכללת 'ויצו', כאשר חדר הדירה הקטנה ששכר למגורים, מהווה גם בית וגם סטודיו- על המיטה/שידת הלילה ואפילו קרש הגיהוץ המאולתר.

  עם בדים, חול, אבנים, שלולית מים בצלחת- הוא בנה לעצמו נופים של העולם הפתוח.

  ohad_asher_installation_view.jpg
  ohad_asher_SL (29)_size20x25cm_year2011.jpg
  ohad_asher_SL (7)_size20x25cm_year2011.jpg
  (נוף בסטודיו- עוצב וצולם ע"י אוהד אשר).

  במקביל לעבודות אלו, התחיל אוהד אשר ליצר עבודות שהן מן מודלים מיניאטוריים (וכאן מגיע הפירוט למחקר אותו הזכרנו קודם).

  "במיצג הזה אני מציג נופים מיניאטוריים בקופסאות פילים קופסאות נירוסטה ואביזרים שונים, אליהם צריך להציץ דרך חור קטן של זכוכית מגדלת, ולגלות נוף שנראה כמו צילום אמיתי, כאשר אנחנו עוסקים בחפץ עצמו ולא בצילום.
  מצד שני תוכלו למצוא גם עבודות ענק של עץ תלת מימד, אגם מלאכותי ועוד... (באמצע התחנה המרכזית).

  "זוהי גלריה מיוחדת של שהקמתי, הממחישה את החוויה הצילומית. ככה אנו לומדים מה נותן לנו בתמונה את תחושת האין סוף, מה נותן לנו תחושה של עצמה ומהם התהליכים שעוברים על המוח שלנו כאשר אנו נתקלים בצילום כלשהו, באופן כללי.

  ohad_asher_SL_size30x20cm (3).jpg ohad_asher_SL (8)_size30x20cm_year2011.jpg ohad_asher_SL (1)_size150x75cm_year2007.jpg
  ohad_asher_SL(2)_size150x75cm_ year2007.jpg
  (נוף בסטודיו- נוצר וצולם ע"י אוהד אשר).

  תאורה טבעית

  אוהד אשר, בעל תואר הוראת הצילום ומרצה מזה שני עשורים בתחום, יחד עם ניהול פרוייקטים צילומיים של מגמות למידה אקדמיות, התמנה בשבועות האחרונים, לנהל את מגמת צילום המורחבת, אשר תיפתח בבית פרוג ממש בימים הקרובים את מסלולה הראשון.

  אז מדהים ומשמח לגלות, שעם כל הידע העצום הזה אתה מתמנה לנהל את מגמת צילום, זה אומר שהולך להיות שם מעניין ועמוק במיוחד...

  "אכן ב"ה בנינו במגמה מהפכה, לקורס יכול להתקבל תלמיד חסר ידע והוא ייצא ממנה צלם מקצועי היישר לשוק העבודה. הדבר היפה והמושלם בעצם בלימודי צילום, שהם מורכבים, ובייחוד במגמה המורחבת- מכמה וכמה נישות צילום, מצילום אירועים וצילומי חוץ, עובר דרך צילומי מוצרים לעסקים, ועד צילום סטודיו ניו בורן ועוד. כך שלכל אחד יש את האפשרות להתחבר לנישה שהוא הכי אוהב ולעסוק בה ולהרוויח יפה.

  בקורס אנחנו לא מוותרים עד שהתלמידים יצאו עם תוצאות מושלמות- כולל עבודות סטודיו, עריכת תמונות, מפגשים עם צלמים גדולים, גיבוי דיגיטלי ובעצם כל הכלים האפשריים, כדי שהתלמיד יוכל לעבוד בתחום ולהצליח בכוחות עצמו להוציא את הצילומים הכי משויפים והכי מושלמים ללקוח.

  "צריך לדעת, כי יכולה להיות תמונה לא טובה טכנית, אבל הנושא שלה מדהים - כמו אסונות טבע, כאשר הסיפור של התמונה מטלטל את הרואה. ויכולה להיות תמונה טובה מאד טכנית, אבל משעממת בסיפור שלה... אחד התפקידים שלנו הוא ללמד את הצלם, גם להעמיד תמונה טובה מבחינה טכנית, וגם לתפוס את הסיפור המרהיב שיש בה".

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. מרים ליף
  תודה. יצירתי ומחכים.
   מערכת בית פרוג מודה על התגובה.