שמי גיל-עד שטרן, צייר דיוקנאות ומורה לציור במגזר החרדי בירושלים ובבית שמש.

אני נרגש להציג כאן את תהליך הציור של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. ביחוד בימים אלו של חוסר וודאות, יהי רצון שזכותו תגן עלינו ודמותו המפוארת, צדקותו ואמונתו תלווה את דרכנו לעד.


ציור הרב עובדיה- גיל-עד שטרן.jpg

הרב עובדיה יוסף, שמן על בד, 65\80 ס"מ, 2020 | קרדיט לצלם יואב ארי דודקביץ

הדרך שלי לצייר דמות מתחילה ברמה הטכנית ועוברת גם בנושא המהותי. אסביר. מן הבחינה הטכנית כמובן שאני משתדל להצטייד בבד קנווס טוב ובצבעים האיכותיים ביותר. אני משרטט הכי מדויק שאפשר את קווי המתאר של הדמות עם עיפרון ולאחר מכן עובר על זה עם צבע כהה מדולל בטרמפנטין. קווי המתאר יעברו עוד שינויים רבים - אבל חשוב שיהיו כמה שיותר מדוייקים מן ההתחלה. לאחר מכן מתחילה החגיגה עם הצבעים ואני עובד על הציור בכמה שכבות. העסק הזה יותר מורכב לכן אדחה את זה לפעם הבאה. אבל זהו העיקרון הראשי: יש לצפות להפתעות ושינויים בדרך ולהנות מהם. תמיד לפרוץ את עצמי החוצה, לא לעבוד על אוטומט ולדעת שיש לברוא עולמות ולהחריבן כדי להגיע ליצירה טובה. תמיד לקחת סיכון שמשהו טוב יהרס. זה לא נורא, כי הסיכוי שמשהו טוב יותר יוולד עדיף על פני ההתאבנות.

אלמנט נוסף הוא ההבנה שיצירתיות איננה מקוריות ובריאת יש מאין, אלא ארגון מחודש של גירויים ויזואליים ורשמים אומנותיים שצבורים בתודעה. לכן תמיד אבחן ציורי דיוקנאות מן העבר ואנסה לשזור משהו מתוכם אל הציור היחיד שאני עושה באותו רגע. כל ציור הוא חד פעמי, תצרף של כתמים המניחים את הדעת. לא היה כמוהו ואחריו לא יהיה כן - אבל כל כולו יושב על רעיונות קודמים וקדמוניים שזכו להותיר חותם. יהי רצון.

מן הבחינה השניה, המהותית, אני משתדל לצייר את הדמות מבפנים, באהבה אליה ובלימוד דרכיה והנהגותיה. הקשר הנפשי עוזר בהחלטות הצבעוניות. ככה זה. וכמובן לצייר רבנים מתוך יראת שמים, כי בסוף משהו מהם כמו נמצא שם בתוך הקנווס.


קישור לצפייה בגוגל דרייב: https://drive.google.com/open?id=1PP2PwR0PRLME4tcyfXwnJlp7L8wuz1Eo