רגע לפני שנמשיך. נתנו לסיומות כל מיני שמות וכינויים, ואולי זה יצר בלבול. בואו נעשה סדר בדברים לפני הבלגן הגדול.

יש את הסיומות המוכרות לנו, כמו COM, GOV, BIZ, ORG.

את הסיומות הללו נגדיר כסיומות סמנטיות. כלומר, סיומות בעלות משמעות, וכבר הרחבנו אודות המשמעות שיש לסיומות אלו, שהם בעצם קיצורים למילים: ממשל, מסחר, ארגון, וכדו'. אנחנו גם נגדיר את הסיומות הללו מתחמים (דומיינים) גנריים. גנרי - פירושו כללי. זאת אומרת, שם מתחם כללי, שמתחתיו יש מתחמים רבים פרטיים. (בניגוד למתחמים טריטוריאליים). לכן שמות המתחם הללו, נקראים גם מתחמים גלובאליים, או סיומות גלובאליות, משום שאין להם שייכות לטריטוריה ספציפית, אלא הם כלל עולמיים.

לעומת זאת, יש את הסיומות עם קוד המדינה, כמו IL-ישראל, IT-איטליה, FR-צרפת, RU-רוסיה ו-UK-אנגליה. וכן הלאה, כמובן.

מובן וברור, שאת הסיומת הללו נכנה גם סיומות לאומיות, או מתחמים לוקאליים - מקומיים, וסיומות טריטוריאליות, כי הם מסמנות לנו טריטוריה, (לאו דווקא מדינה, אלא גם אוטונומיות למשל, ולאומים שונים על אף שאין להם מדינה). נוכל לכנות אותם גם סיומות גיאוגרפיות, כי הם שייכים לאזור גיאוגרפי מסוים. אם כי אולי המונח "סיומות גיאוגרפיות" יתאים יותר לסיומות כמו ASIA או AFRICA (יש כאלו סיומות. חידשתי לכם?! היה שווה).

אגב, אם תרצו לדעת האם הסיומת היא סיומת של קוד מדינה או סיומת אחרת (גלובאלית, ותכף נראה שיש הרבה), יש סימן מאד פשוט. סיומת של קוד מדינה תמיד תהיה עם 2 תווים. לעומת הסיומות הגלובאליות שהם מינימום 3 תווים. ויש גם עם 5 ועם 6 תווים. מעניין.

אוקי. אז עשינו קצת סדר במושגים. עכשיו ל...

- - -

בלגן. בלגן, בלגן. בכל הנושא שנקרא שמות מתחם, שורר כאוס. כבר הרחבנו בשבוע שעבר שהכל התערבב. הסיומות הטריטוריאליות נהיו גם סמנטיות (זוכרים את הסיומת הרפואית MD?!), והסמנטיות לא הגדירו את הסמנטיקה הרצויה (הם כלליים מידי), והסיומות הגלובאליות התערבבו עם הגדרה גאוגרפית של ארה"ב מחד גיסא, וגלובאליות מאידך, וחסר זהות מהצד השלישי.

בלגן. זה מצרפתית, נכון?!

- - -

וכאילו כדי להוסיף על הבלגן, לפני כמה שנים, הגיע איגוד האינטרנט העולמי למסקנה מפתיעה. הסיומות הסמנטיים, אינם מספקים סמנטיקה מספיקה בכדי להגדיר שייכות אתר. במצב הנתון כרגע, גם עסק בתחום האיפור והפרפומריה, וגם עסק המשווק ברגים וחומרי בנין, יסתפקו בסיומת COM. יש צורך להרחיב את הסיומות הקיימות כדי שתהיה יכולת להגדיר עסק, בסיומת סמנטית ייחודית לתחום שבו הוא עוסק.

לפיכך, בשנים 2013-2015 החליט איגוד האינטרנט העולמי להוסיף כ-1300 סיומות חדשות. לא התבלבלתי. אלף ושלש מאות סיומות חדשות, ברמה העליונה. כלומר, כולם בדרגה של COM. ולא, הם לא יהיו סיומות ברמה השניה. הם לא יופיעו תחת סיומת טריטוריאלית - לאומית.

אז עכשיו יש לנו כ-250 סיומות ברמה הטריטוריאלית, הגיאוגרפית והלאומית. ובנוסף יש כ-1300 סיומות ברמה הגנרית והסמנטית. (תחת הרמה הלוקאלית, יש גם קצת סיומות ברמה שנייה מהסוג הסמנטי).

- - -

אני מרגיש שחסר קצת הסבר, ודוגמאות. ניקח לדוגמא אתר של בית חולים. אם עד היום (כוונתי, עד לשנת 2013 למניינם), מנהל האתר היה צריך לבחור סיומת אחת מבין כמה בודדים, COM (כי זו סיומת בינלאומית ללא שום משמעות סמנטית משמעותית), או אולי ORG (כי מדובר על ארגון או עמותה בדרך כלל), ולפעמים הייתה קריצה לכיוון הסיומת ה'מלדבית' MD (מדיקל, כן?!). הרי שכעת יש למנהל האתר או מנהל בית החולים מבחר הרבה יותר גדול. כי התווספו סיומות לדוגמא: CLINIC, DOCTOR, MED, MEDICAL, HEALTH ו-HOSPITAL, בנוסף לסיומות הבנאליות הרגילות כנ"ל.

אז איפה הבעיה? תשאלו.

- - -

הנה לכם הפרובלמה. למה לדעתכם הוסיפו סיומות חדשות? בשביל זה גופא. בשביל הבידול לסוגי הקטגוריות השונות הקיימות במשק. ולמה הוסיפו קוד מדינה? לצורך שיוך גאוגרפי.

איך זה מסתדר ביחד?!

או סיווג לפי קטגוריה, ואז אין שיוך גאוגרפי. או שיוך גאוגרפי עם סיומות גנריות כלליות ברמה שניה, אבל לא יהיה סיווג קטגורי ספציפי.

בנוסף, יכול מנהל בית החולים לבחור כל סיומת גנרית גלובאלית מרמה ראשונה, ואז אין לו, לא שיוך גאוגרפי ולא סיווג ספציפי.

וכאן נשאלת השאלה השאלתית "מה הועילו חכמים בתקנתם?". הרשת נשארה מבולגנת וחסרת זהות מינימלית, והמידע המועט שניתן לשאוב מהסיומת, הוא חסר תועלת ברוב הפעמים.

- - -

ומה גוגל אומרים?

איך גוגל מתייחסים לסיומות החדשות, או לשיוך הגאוגרפי, ובכלל. כמה משקל נותן מנוע החיפוש הפופולרי לסיומת - למתחם, מהרמה העליונה?

אולי כמה מילים על גוגל. בהזדמנות, נרחיב יותר, ונצטרך הרבה מקום בשביל זה... אבל כרגע ממש בשני משפטים. על פי מה קובע גוגל, איזו תוצאה תוצג בשורה הראשונה, איזו בשניה, ואיזו בכלל תופיע רק בדף 3 מתוצאות החיפוש? תשובה: גוגל נותנים לכל אתר ניקוד. ככל שהאתר יותר רלוונטי, הוא יקבל ניקוד יותר גבוה, ויופיע במיקום גבוה יותר בתוצאות החיפוש. רלוונטיות נתפסת ונמדדת, לפי תוכן האתר שגוגל מזהה שהוא רלוונטי לגולש, על פי כמות התוכן באתר, על פי כמות הכניסות ביום, ועל פי הזמן שהגולש שהה באתר, ועל פי עוד כמה פרמטרים - הבנתם את הפאנץ'.

איך גוגל מתייחסים לסיומת של האתרים? האם זהו פרמטר מדיד מבחינת מנוע החיפוש, להצביע על רלוונטיות?

ניקח לדוגמא, ארבעה רופאי שיניים. ארבעתם יושבים בירושלים. באותו מגדל משרדים, ובאותה קומה. לארבעתם יש אתר אינטרנט. האתרים של ארבעתם, בעלי פרמטרים זהים לחלוטין, ותוכן דומה, מבחינת גוגל והרלוונטיות לגולש. (מקרה היפוטתי). יש הבדל אחד ביניהם. בסיומת. אתר אחד, בסיומת COM, השני בסיומת CO.IL, השלישי בסיומת MD (המולדבית, כזכור), ואילו הרביעי מתהדר בסיומת החדש DENTIST (רופא שיניים).

מי מהם יופיע הראשון, כאשר נחפש "רופא שיניים"? האם מבחינת גוגל, לסיומת CO.IL יש עדיפות לגולש ישראלי, יותר מאשר COM? האם הסיומת הישראלית, רלוונטית יותר? והאם הסיומת הגנרית - הסמנטית DENTIST תקודם יותר מאשר סיומת גלובאלית או לוקאלית? או אולי להפך, סיומת מקומית, במקרה שלנו CO.IL, תקודם לגולש מישראל יותר מאשר סיומת סמנטית?

- - -

צר לי להשאיר אתכם במתח, התשובה יותר ארוכה, ממה שאולי אתם חושבים, ואנחנו כבר גולשים ממגבלת המקום. בסוף, גם השבוע הזה יעבור, והתשובה... תפתיע אתכם. אז נשתמע.