בהמשך למאמרים על עיצוב חיצוני של אוטובוסים, רציתי לדבר על העיצוב החיצוני של ברי המים.

האמת, שבר המים אמור להיות מוצר די משעמם - יושב ליד מכונת הקפה היוקרתית על השיש או במשרד. במושגים מגזריים בר המים הוא מוצר די צעיר (רק בשנתיים-שלוש האחרונות התחילו לחפור לנו על ברי מים), ומכיל שלוש פונקציות: מים קרים, מים חמים, ומים פושרים.

בכתבה הזו אסקור את תהליך ממשק המשתמש של שני ברי מים שאני מכיר. אחד מהמשרד (תמי 4 פמילי), והשני - מהבית (תמי 4 פרימו), ואיך התמודדו בשטראוס עם בעיות עיצוביות וכלכליות מסביב לעיצוב הבר. יצוין כי הכתבה לא מומנת בידי תמי 4 או חברת ברים אחרים.

הבר תמי 4 פמילי יצא לשוק בתשס"ד (2004) והבר תמי 4 פרימו יצא בתש"ע, ככה שאנחנו יודעים שתהליך העיצוב התחיל בפמילי ועבר לפרימו.
אז מה מוביל את חברת תמי 4 לשים מסך בבר שלה כבר בתשס"ד, 2004?
1599670518039.png

תמי 4 פמילי (מימין) מול תמי 4 פרימו (משמאל). הימני קדם לשמאלי כמדומני, ונעשה מאחורי שניהם תהליך חשיבה. | צילום: יח"צ תמי 4 / שטראוס מים

טוב. אז זה קשור למבנה הערך של מכירת המוצר המוצר: ברי מים דומים למדפסות ופקסים - מכשיר טכנולוגי די פשוט הדורש חומר מתכלה לצורך הפעלתו - המסננים או דיו. האינטרס של היצרן הוא להוריד את המחיר ההתחלתי של המכשיר, ולקבל כסף על המסננים, שכן זו הכנסה קבועה ודי קלה.

אם המסננים מה שחשוב, המכשיר צריך מסך ומחשב פנימי מתי להחליף את המסננים. אחרת אנשים לא יקנו מסנן (שזה כנראה יותר גרוע מלשתות מים לא מסוננים בכלל: המים עוברים דרך הזיהום במסנן ואנחנו שותים את זה).
1599669061219.png

בריטה מודרנית עם רמזור. שמישהו יספר לגמזו... | צילום: יח"צ

והאמת... שהמסך הזה הוא לא המצאה של ברי המים המודרניים. בטרם ישראל היתה מדינה עם ברי מים, היה לנו "בריטה" ומתחרותיה.
גם שם יכולת ללחוץ על Start כששמת מסנן, ואחרי חודש הוא היה מגיע ל-100%, שזה היה הזמן להחליף מסן של בריטה. היה

1599669018131.png

צילום: אמזון.קום
Untitled-4.jpg

וככה זה נראה על הבריטה | צילום: computeruniverse. תודה לגוגל.


לכן, המסך יהיה החלק המרכזי בבר תמי 4:
1599668565834.png

תמי 4 פמילי, הבר ה"ישן" עליו אנחנו מדברים | צילומים מכאן ואילך: יח"צ שטראוס מים / תמי 4

אז עיקר הממשק משתמש הוא סביב המסך,
ולידו עוד 4 לחצנים קר, חם, פושר (Mix) וCUP, ועוד שלושה לחצנים קטנים: אקסטרא הוט (שהוא קטן ומעצבן, במטרה שילדים לא ילחצו עליו) ו-2 כפתורי תפריט, שזה המינימום הנדרש כדי לתפעל תפריט משתמש עם מסך (אחד לניווט ואחד לבחירה):
1599669361327.png


תראו כמה מקום המערכת הזו תופסת בצד היפה של הבר- הצד הקדמי - וכמה המסך לא מחמיא במיוחד לבר המים שאמור להיות יפה או לכל הפחות עדין במטבח המושלם שלנו.

התוצאה היא, שבגלל המודל הכלכלי המסך נמצא במרכז, ואז כל העיצוב מתיישר לפיו.

ואז חשבו המהנדסים - מה יקרה אם נסיר את המסך? אם המסך מכריח אותנו להוסיף 3 לחצנים שמכערים את המכשיר, אז למה לא נסתיר אותם?

כידוע,
אחת הדרכים לחדשנות וליופי היא... להפחית. פחות דברים. פחות אלמנטים.
ואיך עושים את זה? קודם כל, מוסיפים חווי צפצוף לתקלה.
וגם למי שאינו שומע, התקלה היא תמיד ברורה כי אם המוצר תקין הוא מוציא מים (אני מניח שהמשפט "לחצתי ואין מים" הוא הנפוץ בשירות הלקוחות של תמי 4).

אז חשבו וחשבו והעבירו את המסך לליד המסננים שנמצאים בגג המכשיר. ממילא זה הפעם היחידה שבאמת צריך אותו והחיווי שלו לא מיותר:
1599669896810.png


כעת, במקום שלושהל חצנים מעצבנים, יש 4 לחצנים - והם לא נמצאים במקום שצריך להיות יפה ולא מפריעים לאף אחד:
1599669989233.png


ובבר מבחוץ יש 5 לחצנים, שמסודרים לפי סדר הנושאים:
1599670050886.png

2 לחצנים שקשורים למים חמים: האחד חימום מים ואחד הוצאת המים החמים. למעט הבטיחות - בכמות מוגבלת, ולחיצה ארוכה נותנת כוס מלאה (אם כי לדעתי אפשר להגדיר כמה הוא יתן בחמים). כשיש מים חמים במיכל, האייקון (שבתמונה לא נראה כל כך) נהיה אדום; וכשאין - הנורה מתחתיו לא דולקת - שזה עוד שירות שהמסך נתן שהפכנו אותו לנורה פשוטה.

לחצן אחד, באמצע למים פושרים.

2 לחצנים למטה למים קרים : האחד לכוס (שבו ניתן לכוון באמצעות המחשב את כמות המים הרצויים לכוס), והאחד לקנקן.

גם הסדר מלמעלה (חם) ולמטה (קר) יותר הגיוני מאשר החלוקה של חם/קר לימין/שמאל.


עכשיו הבר יכול להיות יותר מעוגל ויותר יפה - כי הוצאנו את המסך החוצה. בר המים תופס הרבה פחות עומס כי יש לו רק שני צבעים (אפור וכחול) ולא כמה וכמה גוונים של לבן, אפור וצבעים נוספים כמו שהיה במכשיר הקודם.

אז כן, עם חשיבה על מודל כלכלי אפשר להגיע לתוצאות יפות.