הקדמה אישית
כידוע לרבים מאנשי "פרוג", שירתי ברבנות הצבאית כמעצב גרפי, ופה ושם אני עדיין ממשיך לשרת שם במילואים.

גם אחריי במדור, שירתו חיילים שלמדו ב"פרוג" לפני (או אחרי) שירותם הצבאי, והשפעתם על המערכת הצבאית בענייני תורה ומצוות מורגשת גם לאחר השחרור מצה"ל.


לקראת שנת תשע"ח עיצבתי את לוח הדינים והמנהגים של הרבנות הצבאית. הלוח יוצא לאור ע"י ענף ההלכה ברבנות ובעריכת אריאל יוסף פריימן - עורך תוכן ועורך לשוני של עלונים, חוברות וספרים תורניים רבים, שהיה שותף מלא בגיבוש הקונספט, העיצוב ושאר הדברים המוצגים במאמר זה (וממשיך לערוך את הלוח במילואים עד היום).

הפרויקט שעליו נדבר הפעם הוא לוח דינים ומנהגים לחיילי צה"ל בהוצאת הרבנות הצבאית הראשית – ענף ההלכה, שמודפס מדי שנה באלפי עותקים (חלקם גם זולגים לבתי הכנסת של כל עמך ישראל, מחוץ לצה"ל).

PBOOK001.png


ומכאן - למאמר:

אפיון
במסגרת תפקידה, אמונה הרבנות הצבאית על תפקודם התקין של מאות בתי כנסת בצה"ל. בכל בסיס צבאי מתפללים חיילים מעדות ישראל השונות בבית כנסת אחד. חלקם מתפללים בו רק בימות החול (לפעמים תפילת מנחה בלבד) וחלקם בכל התפילות: בחול ובשבת, בחגים ובתעניות.

בניגוד לבתי כנסת אזרחיים בהם המתפללים קבועים פחות-או-יותר ובעלי התפקידים – כגון גבאי, רב הקהילה וכיו"ב – רגילים במלאכתם, בצה"ל עוברים החיילים מבא"ח לקו ומקו לקו אחר ומלבד מספר נגדים, מרבית המתפללים בבתי הכנסת מתחלפים לעיתים קרובות. הגבאים בד"כ מתמנים באופן מזדמן מבין המתפללים, ולא תמיד יודעים כיצד לנהוג בשאלה זו או אחרת המתעוררת במהלך התפילה (הרבנים הצבאיים הקבועים, נמצאים בבסיס החטיבה או האוגדה, ועל אף זמינותם הגבוהה לשאלות הלכתיות בענייני שבת או כשרות בכל מוצב ובסיס, אין באפשרותם להכריע בכל ויכוח המתעורר תוך כדי התפילה לגבי דין או מנהג מסוים, בפרט בשבתות ובמועדים).

לכן, מזה שנים, מוציאה הרבנות לוח דינים ומנהגים המרכז את כל הדרוש לניהול תקין של התפילה בצה"ל בימות השנה כולה, בהתאמה לתנאים המיוחדים בשגרה ובחירום ולתפילת בני עדות שונות במניין אחד.

הלוח אמור להתאים לכל החיילים הבאים לבית הכנסת, ולעזור גם לחיילים שאינם מכירים את מלאכת הגבאות. אז איך עושים את זה?

ראשית, הפורמט צריך להתאים לכיס המדים ועל כן מודפס הלוח בגודל 135 על 175 מ"מ. הלוח נכרך בהדבקה ומכיוון שלא נוח לקרוא עד קצה העמוד חשוב להשאיר שוליים פנימיים מספקים. לכן, בחרנו להשתמש במרבית העמודים ברוחב של 95 מ"מ בלבד, ולהותיר שוליים פנימיים של כ-30 מ"מ.

שנית, בחרנו להשתמש באות צרה ומודרנית (במקרה הזה: ספוילר של פונטביט), על מנת לחסוך מקום (פונט צר דוחס את הטקסט בעד 25% ביחס לפונט רחב). לכותרות נבחר אלמוני צר המעולה, כאשר בנספחים השתמשנו באטלס (שיש לו קצת יותר בשר ורוחב).

upload_2019-12-10_23-28-5.png

אלמוני צר עם ספוילר של פונטביט. שימוש בשתי אותיות צרות - האחת בעלת אופי רך והשניה בעלת אופי נוקשה, לצורך חסכון במקום. ניכרים גם השוליים הרחבים מימין (שנוצלו לזמני השבת, המופיעים בהרחבה למקומות נוספים גם בסוף החוברת).
שמות הימים מודגשים לצורך קלות מציאת ההלכה הספציפית בעמוד, והתאריך הלועזי מוקטן ביחס לעברי.שלישית, על מנת להקל על נשיאתו, הלוח צריך להיות בעובי סביר (כ-200 עמ') ולכן נדרש לחסוך במקום ולצמצם את מספר העמודים. לכן החלטנו שלא לציין בטקסט בגוף הלוח כל יום בו לא אומרים תחנון, אלא לסמן באופן גרפי בלוח התכנון המופיע בתחילת כל חודש את הימים בהם אין אומרים תחנון כלל ובאופן גרפי שונה מעט את הימים בהם אין אומרים תחנון במנחה בלבד.

51.jpg

א"א תחנון במנחה בקו קצר, א"א תחנון בכלל - קו ארוך. חודש כסלו תשע"ח


מכיוון שמספר העותקים מוגבל, צרפנו ברקוד לסריקה והורדה של הלוח לסמארטפון כדי לאפשר תפוצה רחבה יותר. הוספנו גם ברקוד סריקה להורדת חוברות הלכתיות מקיפות המופצות בצה"ל לקראת כל חג ומועד בתחילת החודש בו חל המועד.

upload_2019-12-10_23-26-31.png

קישור ביט.לי מקוצר להורדת הלכות החגים בנפרד בתחילת כל חודש, כולל קישור ברקוד לסריקה

הקדמות והדרכות


בלוחות הקודמים הופיעו נספחים מקיפים שנכתבו ע"י רבני ענף ההלכה ובהם הדרכות לתפילה במניין בו מתפללים חיילים בני עדות שונות, לתפילה ללא מנין, העקרונות על פיהם חושבו זמני היום המופיעים בלוח (ראה להלן), טבלאות למי שטעה בברכת השנים או מחיה המתים, הדרכה לשוכח יעלה ויבוא בר"ח או בחוה"מ וכן תפילת אזכרה לקדושי השואה ולחיילי צה"ל. את כל אלו הצבנו כהקדמות ללוח, כאשר חומרים רלוונטיים למועד מסוים הועברו כל אחד למקומו לאורך הלוח. כך למשל, הדרכה לתפילה במניין משותף לבני עדות שונות ביום הכיפורים – נדפסה במקומה בסדר תפילות היום, האזכרה לקדושי השואה הוצבה ביום הקדיש הכללי ואת מקומה של האזכרה לחללי צה"ל קבענו ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ההדרכה לשוכח "יעלה ויבוא" הומרה לטבלה והוצבה בפסח ובסוכות, הטבלה לטועה בברכת השנים פוצלה והוצבה בהתאמה בז' במרחשוון ובמוצאי יו"ט ראשון של פסח וכן על זו הדרך. בראש הלוח הוספנו פירוט ע"פ פקודת מטכ"ל של הזמנים המוקצבים לתפילה בחול, בשבת ובמועדים.

upload_2019-12-10_23-30-24.png

תוכן העניינים


זמני היום


בסוף הלוחות מדפיסה הרבנות מדי שנה טבלאות מפורטות ובהם זמנים ייעודיים לעיר הבה"דים, להר קרן, בקעת הירדן וחברון. סה"כ כעשרים מיקומים בפריסה ארצית. גם חייל שיצא לאימון יכול לדעת בדיוק מתי הוא יכול להתפלל שחרית, והמ"כ של יחידת סיירים ידע לחדול את הניווט ביום שישי אחר הצהריים ככה שלחיילים יהיה מספיק זמן להתקלח עד שבת. שבע דקות זוז.

הזמנים צריכים להיות קריאים, נוחים ונגישים. לכן, במקום תוכן עניינים סטנדרטי צרפנו לפני הטבלאות שבסוף הלוח מפה ובה סימוני המיקומים ולצידם מספרי העמודים בהם מופיעים הזמנים הרלוונטיים בהם. כך יכול כל חייל למצוא בקלות את מיקומו ולדעת מתי ניתן להתחיל להתפלל מנחה, מתי יוצאת שבת, ומתי ניתן להשכים ולהתפלל לפני תחילת הפעילות. הפונט הנבחר הוא פונט סן-סריפי בגלל הכתב הקטן והצורך ביישור הטבלה ככל שניתן.

upload_2019-12-10_23-31-57.png

תוכן ומפת מיקומים - שער לוחות הזמנים


בעוד שבתל אביב אפשר לספור שני בסיסים ועוד כמה מתחמים סודיים של חיל המודיעין, בירושלים אין כמעט בסיסים (למעט פיקוד מרכז והר הצופים), וגם מחנה נתן בדרך לנטוש את באר שבע. בשנים האחרונות צה"ל עובר יותר צפונה ויותר דרומה; אעפ"כ, בדומה לנהוג במרבית הלוחות ועל מנת להקל על מציאת זמני כניסת השבתות והמועדים, הוספנו וציינו לאורך הלוח מדי שבת אז זמני הכניסה והיציאה בארבעה מיקומים מרכזים (ירושלים, ת"א, חיפה וב"ש. כמובן, שאר המיקומים מופיעים כמדי שנה בסוף הלוח).

upload_2019-12-10_23-33-1.png

כפולת עמודי זמנים: כל חודש הודגש באפור. מלבד הזמנים השבועיים נוספו זמנים גם למועדים או תאריכים חשובים. בתמונה: דוגמא לזמנים בקריית שמונה

רבים מהחיילים לקובעים עיתים לתורה בקביעות יומית; גמרא בדף היומי, משנה ורמב"ם. הטבלה המציגה קביעויות אלו חולקה שלוש שורות-שלוש שורות באפור ולבן, מתוך הבנה שצביעת שורה-שורה לסירוגין לא מספיק ברורה לעין.

מלבד הזמנים הללו, החלטנו להוסיף בין דיני ימי החנוכה עמוד ובו זמני פלג המנחה לכל המיקומים בימים אלו עבור חיילים המקדימים להדליק לפני יציאה לפעילות לילית.

upload_2019-12-10_23-34-18.png


באיזה דף אנחנו היום? גם כאן - כל 3 ימים בצבע שונה על מנת להקל על ההתמצאות


נספחים

בנספחים מופיעות מספר טבלאות המעניקות מענה הלכתי לשאלות מזדמנות ושכיחות: מה עושים כשיש הקפצה באמצע התפילה? ואיך ממשיכים את התפילה אחרי ההקפצה? מה קורה אם נמצא ח"ו פסול בספר התורה שהורדנו לשטח? ואיך מברכים ברכות השחר אחרי לילה של תרגול בצאלים?

upload_2019-12-10_23-35-44.png


עמוד נספחים לדוגמה

לצידן, הוספנו תפילות הדרך ליוצא למלחמה, לימאי, לטייס, לצנחן, לחובל ולצוללן וכן מעין קטלוג של מוצרי ענף ההלכה השונים, בהם פתרונות הלכ-טכניים לצמצום חילול השבת הנדרש בצה"ל לצרכים ביטחוניים חיוניים וכן ספרות הלכתית ענפה המעניקה מענה רלוונטי לכל חייל בשטח בשגרה ובחירום.

upload_2019-12-10_23-36-43.png


תפילת "הביננו" ותפילה לפני יציאה לקרב.

להורדת הלוח - PDF מלא - שנת תשע"ח בקישור: http://bit.ly/luach_78

עימוד ועיצוב: סמל יצחק למפרט | עריכה: רב"ט אריאל יוסף פריימן
ת"פ סא"ל הרב ישי איתן - רע"ן הלכה

PBOOK002.jpg
מוקאפ.