לייטרום. מי לא מכיר התוכנה של אדובי לצלמים?!

פנו אליי כמה צלמים חלקם אפילו גדולים ומקצועיים, ואמרו לי שהם לא מבינים למה צריך את לייטרום, מה רע לקטלג את התמונות במחשב לבד, ולערוך כל תמונה בפוטושופ וזהו? אז לפני שנתחיל אני אקבע באופן ברור, צלם מקצוען מצלם בקובץ בלבד.

ההסבר לזה הוא פשוט. קובץ raw הוא קובץ פתוח, מה שאין כן בקובץ jpg שהוא קובץ נעול כבר.

הכוונה היא שכשאנחנו מצלמים קובץ jpg, המצלמה קובעת לבד ערכים מסויימים של גוונים ושל חדות ושל המון פרמטרים שונים, ולמעשה לפי איך שתכנתו אותה בקנון או בניקון לעשות.

וכשאנחנו מצלמים בקובץ raw , המצלמה לא קובעת כלום. הקובץ נשאר פתוח. למעשה זה הפילם של הדיגיטל.

כמו שפעם היו מפתחים פילם בחדר חושך, כך גם היום מפתחים את קובץ הraw בחדר אור. כלומר לייטרום.... אגב, גם פעם איכות הצבעים והתוצאה הסופית, נגזרה מהחומרים הכימיים שבהם השרו את הפילם... כלומר - אצל כל פוטו הייתה יוצאת לכם תוצאה שונה.

אחרי שהבנו את הבסיס של הקובץ הדיגיטלי של המצלמות אנחנו מתקדמים לעריכה:
מכיוון שהקובץ מגיע מהמצלמה "מלוכלך", כלומר בלי ניקוי של הגרעיניות או שיפור חדות וצבעים,
אנחנו חייבים לערוך אותו לפני שהלקוח מקבל אותו.

וזה חובה, אי אפשר להגיד אני לא עורך, אני משתמש במה שיוצא מהמצלמה, או שזה לא חוכמה לצלם ולערוך. זה כמו להגיד שלצלם במצלמת מירורלס, זה לא נקרא לצלם. או מי שנוהג על ידני, לא מבין מה הוא עושה.מכאן מגיעים ללייטרום. מכיוון שפוטושופ זו תוכנה מעט מסובכת, ולא ידידותית לעבוד על מספר גדול של קבצים בבת אחת, יצרו באדובי תוכנת משנה שנקראת לייטרום. התוכנה מייועדת לצלמים.

לייטרום.jpg


התוכנה היא למעשה קיצורי דרך בעריכה מהירה. יש בה כלים מהאחות הגדולה פוטושופ אבל היא נותנת כלים מדהימים משל עצמה לקיטלוג ולמיון קבצים.

למעשה הדרך המקובלת היא לערוך קודם כל בצורה מהירה בלייטרום ואז להמשיך אם יש צורך לעבוד בפוטושופ.

מקווה שעזרתי לכם.