כולנו מכירים את פנסי הלייזר המאירים בנקודה קטנה וממוקדת וקורנת למרחקים גדולים להפתיע. האם יש קשר בין פנס שכזה ליצירת אומנות?

ובכן, קרן לייזר מסוגלת להגיע לעוצמות גבוהות בהרבה משל פנס לייזר, עד כדי כך שפשוט תתיך את החומר עליו היא מאירה! ממציאים ניצלו תכונה זאת של קרן הלייזר ויצרו מכונה שחותכת חומרים באופן מבוקר, במהירות ותוך דיוק מרבי.

אומנים רבים ומפעלי אמנות משתמשים במכונות חיתוך בלייזר לביצוע יצירותיהם בקלות ובכמויות מסחריות. בין היצירות ניתן למצוא מגזרות, תבליטי קיר, מוצרים תלת מימדיים, מוצרים שימושיים, אביזרי פופ, ועוד


נועה אטיאס    מגש לחלות- חיתוך בלייזר והדפסה בנייר אומנותי,. מגזרת נייר בין שתי זכוכיות מחוסמות,.jpg

מאת נועה אטיאס- מגש לחלות מחיתוך בליזר הדפסה בנייר בין שני זכוכיות מחוסמות.

כיצד מכוונים את המכונה לחתוך כרצון האמן?

מכונות אלו פועלות באופן מתמטי ולכן על ה"הנחיות" להיות תואמות, נשמע מסובך לאמנים? ובכן זה קל יותר משזה נשמע, פשוט יש להשתמש בתכנת גרפיקה או שרטוט וקטורית (כגון אילוסטריטור, AutoCAD ,CorelDRAW ועוד) שמטבעה מבוססת גם היא על מתמטיקה, ללא צורך בידע מתמטי מצד המשתמש בה , כך שהם "מדברים" באותה השפה. בתוכנה זו משרטטים את צורת החיתוך המיועדת, יש לצייר קווים בלבד, ללא מילוי שטחים בצבע. את הקוים של הקובץ הוקטורי מתרגמת המכונה למסלול החיתוך אותו תבצע.

אין להשתמש בתוכנה המבוססת על פיקסלים, שהנם נקודות צבע בלבד-אותן המכונה אינה יכולה "לקרוא" (כגון פוטושופ).

אמן שאין לו שליטה בתוכנה וקטורית יכול להיעזר בגרפיקאי, או להתחיל ללמוד את התכנה...

שושנה דרור   לוח רב שנתי.jpg

לוח רב שנתי מאת שושנה דרור

האם יכולותיה של מכונה זו מסתכמת בחיתוך חומרים בלבד?

חיתוך חומרים הנו הפעולה העיקרית של המכונה, אך מלבד זאת אם מגדירים למכונה שתפעיל את קרן הלייזר בעצמה נמוכה יחסית, התוצאה תהיה צריבת החומר ע"פ הקו שסומן על גבי החומר ייווצר הציור שצירנו בתוכנה הווקטורית.
אפקט אמנותי נוסף שניתן להפיק ממכונת הלייזר, הנה מילוי שטחים בצריבה כגון כיתוב/אורנומנטים צרובים על מוצר.

מה בדיוק אפשר לחתוך בטכנולוגית לייזר?

מכונת הלייזר מתאימה לחיתוך וצריבה על אזורים שטוחים. באופן כללי משתמשים במכונות אלו ב"פלטות" שהן משטחים של חומר ממגוון חומרים ובעוביים שונים על פי בקשת הלקוח והמלאי במפעל.

החומרים איתם ניתן לעבוד ע"י חיתוך לייזר הם פרספקס, עץ, בד, מפל, קרטון, גומי, נייר, עור, קלף, לבד ועוד. זכוכית ושיש ניתנים לצריבה בלבד.

ניתן לחתוך גם מתכות, במכונת לייזר ייעודית לכך, לא כל מפעל לחיתוכי לייזר מחזיק גם מכונה כזו.

עובי החומר המקסימלי שניתן לחתוך ע"י קרן הלייזר הנו בד"כ 8-10 מ"מ, אך יתכן ותמצאו מפעלים שיחתכו אפילו עד עובי של 2 ס"מ!

למרות שבדרך כלל עובדים עם משטחים של חומר, כדאי לנסות לברר אם אפשר יהיה לצרוב/לסמן/לחתוך, על מוצרים שונים העולים בדעתכם, כגון קליפות עצים, אבנים, ומוצרים שונים.

אומר האמן בליבו: יש לי ברוך ה' זוג ידיים טובות, ומכשירי חיתוך וצריבה, במה מועילה לי קרן הלייזר יותר ממה שאני כבר מסוגל להפיק?

ובכן, דבר ראשון, חיתוך הלייזר הנו מדויק ומהיר ביותר.

המכונה תחתוך בדיוק לפי הקו הווקטורי שהוגדר, וזאת במהירות גבוהה מאוד יחסית לעומת עבודה ידנית. וכמו כל עיבוד ממוחשב, ניתן לתכנן את השרטוט שיהיה בדיוק איך שהאמן רוצה, ללא סטיות וטעויות אפשריות המצויות בעבודה ידנית ובפרט בחיתוך חומרים קשיחים כגון עץ, פרספקס, מתכת וכו', או חומרים רכים במיוחד כגון בדים .

עובדה זו תופסת משנה תוקף כשמדובר בחיתוך אותיות, שנחוץ שיצאו מדויקים ביותר. (ראו בסוף המאמר כמה כללים אודות חיתוך אותיות ע"י לייזר)

חוץ מהחשש לסטייה בחיתוך הידני, לחיתוך ע"י לייזר יש יתרון נוסף, הגימור של החיתוך בטכנולוגיה זו הנו חלק, נקי ויפה, ללא צורך בשיוף וללא "שוונצים". אך יש לתת את הדעת לכך שעקב החום שמייצרת אלומת הלייזר, בחומרים כגון עץ נייר ובד, יישאר סימן צריבה עדין על גבול החיתוך, זהו , דרך אגב, סימן היכר מובהק של חיתוכי הלייזר. אם זאת ראיתי מגזרת לייזר שיוצרה בסין ועליה למרבה הפליאה, לא היו סימני צריבה.

היתרונות הנ"ל מאפשרים עבודה מהירה בהרבה מעבודה ידנית, גימור יפה בקלות וממילא הפקת מוצרי אומנות בכמויות גדולות יותר.

עם זאת משתלם לייצר בלייזר גם עבודה חד פעמית, העבודה המהירה והעלות הזולה יחסית, הופכים הוצאה זאת לכדאית.

שושנה דרור  שבע_ברכות.jpg

שבע ברכות, מאת שושנה דרור.

כשבאים לתכנן אומנות לביצוע בטכנולוגית לייזר יש כמה נקודות שיש לתת עליהם את הדעת

כגון גודל השטח הניתן לחיתוך, וכן עובי הקו המינימלי אותו מומלץ לתכנן, אפשרות לחיסכון בעלויות, כיצד לשלב הדפסה או ציור על המוצר החתוך. כל זאת מומלץ לברר אצל המפעל בו יבצעו את העבודות.

בהצלחה!

הידע במאמר נכתב על פי ניסיונה האישי של הכותבת, וכן מבוסס בין היתר על המידע המסופק באתר של חברת artech ואדיבותם.

תודה לכרמית סבח (אמנוית ועיצובים) ולאמנים יצחק מרק (סטודיו מרק) ונעה אטיאס, שיצירותיהם הנהדרות משולבות במאמר.


שושנה דרור   שמע ישראל.jpg

שמע ישראל מאת שושנה דרור.

שושנה דרור   כשושנה.jpg

כשושנה- מאת שושנה דרור

בסי_סיגל.png

שלהבת- מאת בסי סגל

כרמית סבח  אומנויות ועיצובים   ברכת הבית, אותיות מרחפות, חיתוך מתכת.jpg

כרמית סבח אמנות- בריאות והצלחה


חנה_וזאן.png

ירושלים- מאת חני וזאן

יסכה בלישה.png

פמוטים- מאת יסכה בלישה

יצחק מרק   חיתוכי לייזר בשילוב פיסול.png

ארץ חיטה- מאת יצחק מרק

ברכי_גולדשטיין.png

עץ חיים- מאת ברכי גולדשטיין.מספר טיפים לחיתוך אותיות בלייזר.


1. תמיד יש להמיר את הטקסטים המשולבים בעיצוב לצורות ולא לשלוח טקסט "חי", וזאת מכיוון שפונטים נוטים להשתבש במעבר בין המחשבים והתכנות.

2. במקרה בו אין מעוניינים באותיות עצמן אלא שהכיתוב יהיה חלול, יש לשים לב שלאותיות בהן יש רווח פנימי כגון ם,ס,ל,ם,ס,ע,ש וכן במספרים 4 6 8 9 יש ליצור חיבור מהחלק הפנימי לרקע שמסביב לאות אחרת הרווח הזה "ייפול" ויהיה חסר.

3.ע"מ להקל על סידור האותיות באופן ישר ובזוית המתאימה, ניתן לבקש מהמפעל שבלונה לטקסט, מקרטון ביצוע, שעלותו נמוכה ותועלתו גדולה.תמונת הכותרת באדיבות arteach
המאמר פורסם גם בכתב העת 'סקיצה'.