לכל משפחה הרגלים וצרכים משלה, וגם הבתים והדירות שונים אחד מהשני.
לכן הכלל הראשון הוא: התאימו את פינת האוכל למשפחה שלכם ולבית שלכם!

הנה כמה אפשרויות שאולי לא חשבתם עליהן, מתוך פרוייקטים שביצע המשרד שלי...

שתי פינות אוכל?

כשהבית מספיק גדול, אפשר בהחלט ואפילו מומלץ ליצור שתי פינות אוכל- אחת ליום-יום, ואחת לארוחות שבת או לסעודה מרובת משתתפים. אבל שימו לב: שתי הפינות צריכות להיות רחוקות אחת מהשנייה, כדי לא לקבל אווירה של מחסן כיסאות. בנוסף לכך, אני ממליצה לתת לכל אחת מהן אופי שונה.

בתמונות הבאות אפשר לראות שתי פינות אוכל של אותו בית: האחת קטנה ויומיומית במטבח (עם שולחן 'מוזאיקה' יפהפה, מעשה ידיה של בעלת הבית). השנייה גדולה ומפוארת, עם ריהוט עתיק ושנדליר חגיגי:

IMG_8072.jpg


IMG_8157.jpgואם אין מקום לשתי פינות?

אל תדאגו: גם פינה אחת יכולה לעשות את העבודה!

בתמונה רואים מטבח, הכולל בתוכו גם את פינת האוכל. מכיוון שהדירה לא גדולה, בחרנו לוותר על שתי פינות אוכל נפרדות וליצור אחת יפה, מוארת ומושקעת

2[2].jpgאי זה רק על האוקיינוס?

כן, אם יש מספיק מקום, אי זה דבר אפנתי ונחמד מאוד, אבל באמת רק אם יש מספיק מקום בדירה ולא בכל מחיר. אחרת יוצרים צפיפות נעימה ולא יעילה. במטבח קטן זה יכול להראות כך – שני מקומות ישיבה לארוחה מהירה או לקפה של הבוקר:

eran_orly_021houzz.jpgבמטבח גדול יותר, כמו בתמונה למטה: המטבח ופינת האוכל נמצאים שניהם בחלל אחד גדול, והאי יוצר הפרדה נעימה ונכונה בין שני האזורים. הוא יוצר דלפק אכילה נעים לארוחות מהירות לבני הבית ובנוסף לכך מאפשר מקומות אחסון ומשטח עבודה נוספים. חשוב לזכור: גובה שולחן אוכל הוא כ-72-75 ס"מ, גובה משטח עבודה במטבח כ-90 ס"מ. כדי שהאי ישמש גם כמשטח עבודה, רצוי שיהיה בגובה של השיש במטבח, מה שמחייב כיסאות גבוהים.

IMG_6630resize.jpgהקדישו מחשבה לבחירת חומרים, צבעים ובדים של פינת האוכל.

בחרו כאלו שאתם אוהבים, ושישרתו אתכם לאורך זמן ואל תשכחו להתאים אותם לאורח החיים שלכם. למשל:
אל תבחרו במשטחי זכוכית ובבדי ריפוד בהירים אם יש לכם ילדים קטנים! הם אמורים לאהוב להיות בפינת האוכל, לא לשמור עליה!

בתמונה למטה : פינת אוכל עם שולחן מעץ טבעי- חומר חם, עמיד, נעים למגע. גם אם הוא נפגם קצת בשימוש, שריטות ומכות קטנות רק מוסיפות ליופי שלו. כיסאות הקש הקלועים משלימים את התחושה הטבעית.

07[1].jpg


שימו לב לתאורה

על גופי התאורה להדגיש במיקומם ובאופיים את פינת האוכל. התאורה חייבת להיות מספיקה, אך לא מסנוורת, נעימה, בגובה הנכון וגם יפה, כמובן!
בתמונה למטה אפשר לראות מנורה מרכזית גדולה מעל פינת האוכל העיקרית וגופי תאורה קטנים יותר מעל דלפק האכילה שבמטבח. כל גופי התאורה הם עם עמעם (דימר) שמאפשר לשלוט בעוצמת האור. עיצוב הגופים מתאים לסגנון הבית, שהוא כפרי וחמים.

6[1].jpg

(גם בתמונה זו רואים דלפק אכילה על אי במטבח, ופינת אוכל נפרדת בעלת עיצוב שונה לגמרי).

כשאתם מתכננים את פינת האוכל, חשבו על שלושה מצבים:

השימוש היום-יומי, אירוח של קבוצה קטנה יחסית של אנשים (למשל, ארוחת בוקר) ואירוח של קבוצה גדולה יחסית (למשל סעודת שבת). השולחן לא צריך להיות גדול ביום-יום, אבל עליו להיות ממוקם ומתוכנן כך שאפשר יהיה להגדיל אותו בקלות, בלי להזיז רהיטים כבדים.

בתמונות: פינת אוכל קטנה המופרדת מהמטבח בקיר בחצי גובה, משרתת את המשפחה ביום-יום. בתמונה התחתונה אפשר לראות את אותה פינה מוכנה לארוחת שיש: השולחן נפתח בשעת הצורך והופך בקלות לשולחן לעשרים איש.
הדירה תוכננה כך שאין צורך בהזזת רהיטים לשם כך.

17.jpg13.jpgפינה.jpgאפשרו פונקציות נוספות בפינת האוכל

ילדים אוהבים לעשות שם שעורים, למשל וגם לצייר או לשחק. זה כיף, חוסך מקום בחדרי הילדים ומעודד פעילויות משותפות לכל הילדים. גם מבוגרים אוהבים לשבת עם המחשב הנייד שלהם ליד השולחן.
4[2].jpg
אם רק אפשר, מקמו את פינת האוכל ליד החלון.

18a.jpg

והכי יפה – ליד חלון פינתי!

לבריאות ולשמחה! אורלי ערן, אדריכלית ומעצבת פנים. www.orlyeran.co.il