הם נכנסים למכללה ומברכים ב'בוקר טוב' מאיר את צוות העובדות. טובי נכנסת למשרד, חיים הולך למטבחון הירוק להכין קפה לטובי ולו. לטובי עם חלב, סוכרזית. הוא מעדיף רותח ופרווה.

דלת משרד המנכ"לית נפתחה בבהלה עוד בטרם הספיקה להסגר "חיים, כיבית את הסיר על הגז??" היא נזכרת ושואלת.

"אני? ממתי אני רואה/מריח/שומע מה יש במטבח?"

"אבל אמרתי לך! טוב, אני רצה לכבות..."

היא חוזרת על עקבותיה למעלית, ממהרת להציל את ארוחת הצהריים המשפחתית.

IMG-20190124-WA0018 copy.jpg


הראיון יתחיל עוד מעט, יש לנו זמן לשבת לארגן בקפידה את השאלות ששלחתם, לטפל בכמה פניות של גולשים ולהעביר חומרים לגרפיקאי.

אבא, אמא, 900 ילדים.

"אני לא חושב שקרה פעם שעשיתי משהו בעסק וטובי אמרה לפני עובדים אחרים שעשיתי טעות". מבהיר חיים את אחד הסודות לעבודה משפחתית עם כמה שפחות תקלות. "כמו שאבא ואמא יציגו חזית אחידה מול הילדים" הוא מסביר.

אנחנו מנסים לברר איך זה לקום בבוקר, אבא, אמא, ילדים. לשלוח סנדויצ'ים ונשיקות, טלפון לבחורי הישיבה, סידורים משפחתיים כמו בכל בית. והופ- לצנוח לעסק. שם הם בוס ובוסית (לא מהסוג שהכרתם עד כה...) מתקתקים פגישות, מקבלים דיווחים, יוצרים שיתופי פעולה ומנהלים בית ספר ליוצרים חרדיים עם קרוב ל900 תלמידים בשני סניפים. בלי שדיברנו על צוות העובדות במשרד, הפניות שכל אחת מבקשת, ונושאי הלימודים השוטפים במכללה.

"יש חלוקת תפקידים מאד ברורה, מה שגורם לנו לעבוד ביחד מבלי להגיע למתחים". מסבירה טובי.

"כשזוג עובד יחד, חייבת להיות חלוקת תפקידים והגדרת הסמכויות- מי מנהל את העובדים ומי ינהל את הנושאים הפיננסים או החיצונים. עובד לא יכול להיות זה שמקבל הנחתות גם מהבוס וגם מהבוסית. חיים יותר אחראי על התכנים והמקצועיות של הלימודים ואני על התפעול וניהול העובדים" היא מפרטת את ה'הסדר'.

"צריך להיות ברור: טובי מנהלת את הכל ואני את מה שנשאר" הוא מחייך. טובי נזעקת: "שוב הוא מקטין את עצמו".

"מה פתאום מקטין? זו עובדה. אני עובד אצל טובי וזה נורא כיף שהיא המנהלת שלי".

טובי: "חשוב לציין שזוג יכול לעבוד ביחד רק שיש ביניהם כבוד אמיתי. וכאשר כל אחד עושה מה שהוא הכי טוב בו".

"אני מעולם לא נכנס לשטחים שלה ואין לי מושג בנושאי החשבונות והשעות" מודה חיים.

"אני הפסימית והוא האופטימי" תורה של טובי להודות. "אנחנו מכירים את היתרונות והחסרונות אחד של השני וזו החכמה: לדעת להשלים את הנתונים. כמו למשל שהוא בעל השאיפות הגבוהות וההוצאות המדומיינות.... ואני הממתנת".

אבל אצל כל אחד, מספיק טריגר קטן ומעצבן על הבוקר בבית, כדי שהעבודה תראה אחרת...

"למשל מה, שלא הורדתי את הזבל בבוקר?" מדגים חיים בקריצה. "יש הפרדה מאד ברורה בין הבית לעבודה" טובי נחושה. "נכון" מחייך חיים ומשלים: "ההפרדה היא ש... אנחנו כל הזמן בעבודה! גם בבית- אנחנו בעבודה. אנשים שואלים אותנו איך אפשר לנתק את העסק מהבית? והתשובה היא- אי אפשר לנתק! העסק כל הזמן אצלנו בבית, כמו שהבית ניכנס לפעמים לעסק, והילדים גם הם חיים אותו ומרגישים חלק ממשהו מאד גדול".

IMG-20190124-WA0016 copy (Small).jpg

נעים להכיר. חיים דיקמן במהלך הראיון.

כאמור, מונה בית פרוג כיום קרוב ל900 תלמידים בשני הסניפים, כאשר כל תלמיד לומד פעם בשבוע בלבד. אל בית היוצרים החרדי, מגיעים מאילת ועד הצפון הרחוק ביותר, ככה זה כשיודעים שמאמץ הדרך שווה. בבית היוצרים החרדי, רואים פרוגיסטים ואת אלו שמגיעים ממקומות אחרים כראויים ליחס שווה. זה מתבטא במתן שימוש בציוד הנמצא במקום, שעות יעוץ והכוונה ואין סוף הכלה. ואם כבר מדברים, אז אתר פרוג, הוא ההוכחה הווירטואלית לאמירה הזו.

בעולם שבכל יום צריך להמציא את עצמנו מחדש ומה שהיה רלוונטי להיום לא בטוח רלוונטי למחר- איך אתם עושים את זה? ( @ארזים1)

חיים: "התחום בו אנו עוסקים מאד דינמי ומתחדש. מה שהיה היום לא יהיה בעוד שנה וזה מתאים בדיוק לאופי שלנו, כי גם אני וגם טובי אנשים שמאד אוהבים להסתכל קדימה ולהתחדש כל הזמן. זה מגיע לידי ביטוי בתכניות הלימודיות של פרוג- אין קבוצה דומה לקבוצה הקודמת- תמיד יש שיפורים כי אנחנו כל הזמן לומדים את השוק ומתעדכנים".

האם יש לכם תכנון שנתי או שכל הזמן אתם עסוקים בפיתוח?

טובי: "יש לנו יעדים ברורים ל2019. ממהלך 2018 בעצם התחלנו לאסוף את הנתונים. לכל שנה אנחנו מגיעים עם תובנות חדשות כאשר בדרך כלל, בסוף השנה, אנחנו מופתעים כמה דברים בלתי צפויים קידמנו במהלך השנה, מעבר לתכנון. זה קורה מהיכולת להרגיש את השטח במהלך השנה. ישנם עשרות שיתופי פעולה שמוצעים לנו במהלך כל שנה, ואנו בודקים מה יעשה טוב לנו כחברה הן בפן המקצועי והן בפן הכלכלי".

"אפשר להרגיש בוודאות" מוסיף חיים. "כי כל השכלולים הבלתי צפויים, מספרים שיש כאן המון ס"ד".

מתי מעדכנים את הלוגו של פרוג? ( @תלמידים )
הגולשים טוענים כי קצת מוזר שמקום שמלמד פרסום ועיצוב גרפי בנוי על לוגו שנבחר מתחרות חינמית...


"פרצתם לדלת פתוחה!!" טובי צוחקת.

"יש משהו מאד מיוחד בלוגו של פרוג שמאד מבטא את האמירה של פרוג, והיא יוזמה חברתית." מספר חיים את רחשי לבו. "הלוגו נבנה ע"י יוזמה חברתית. הוא לוגו טוב שנהפך להיות חלק מהדי. אן. איי. ואם יש סיבה שאני שומר עליו באדיקות, זה דווקא בגלל העובדה שהוא הגיע מתוך יוזמה חברתית, שזה הויז'ן שלנו. כעת, לאחר עשר שנים שהלוגו כיכב, אנחנו כן חושבים, עם התרחבותנו לאפיקים נוספים, להביא שינוי ללוגו. והוא ככל הנראה יתבסס על הלוגו הקיים."

צעד ראשון: professional graphics

"זה התחיל מזה שהיה לנו סטודיו לגרפיקה בבית כבר אז עבדנו כזוג" משחזרת טובי יותר מעשור אחורנית. "חיים לא למד במקום מסודר וכאשר נוצרה שאלה כלשהי בשעה 2:00 בלילה- לא היה לו את מי לשאול... יום אחד הוא החליט לפתוח פורום בהייד פארק". (@מה הענינים )

"פתחתי מערכת פורומים חינמית וקראו לו 'פורום עיצוב גרפי של הציבור החרדי'. ואז קלטנו שיש פרסומות לא לעניין בצדדים וגם היכולות הטכניות היו מאד מוגבלות" מתאר חיים.

"ומתוך ראיה חברתית לגמרי, בלי לחשוב על המילה פרוג, או על בית ספר לעיצוב... רכשתי שרת וכשבאתי להגיד את זה לטובי, למזלי לא היה לה M16 ביד... כי היא לא הבינה מאיפה זה נופל עליה. שרת עולה קרוב ל50 אלף שקל בלי כל הפיתוח וההקמה. מה שנקרא 'רק הברזל'. הנס שלי הוא שידעתי שהיא סומכת עליי.

"השם פרוג נולד כי חיפשתי שם לדומיין קצר וקליט, ואז עלה בליבי רעיון לקרוא לזה פרוג שהוא ר"ת של המילים 'professional graphics' (גרפיקה מקצועית). ואז פנו אליי צלמים, ובקשו פורום גם בשבילם. וגם מאיירים. ופרסומאים. ואז זה הפך לר"ת של 'פרופשונל גרופס'". (@סופי12)

טובי: "בגלל שפרוג הייתה התארגנות של יוצרים, החלטנו להפגיש את כל חברי האתר. זה היה בשנת 2008, חיים תכנן כנס למאות משתתפים. אמרתי לחיים 'אתה נורמלי? יגיעו בטח חמישים איש'... ולבסוף, לקחנו את אולמי היכלי מלכות במלואם. היה שם אולם לדוכנים, אולם לשיתופי פעולה ואולם להרצאות. ההצלחה הייתה מפתיעה במיוחד."

"אחרי אותו אירוע ראשון באו אלי בהצעה חבריי הגרפיקאים ובקשו קורס של בניית אתרים" משחזר חיים. "העולם של הנט, היה מאד חדש בציבור החרדי. התארגנו כקבוצה בה אני הייתי אחד התלמידים. שכרנו כיתת מחשבים בבני ברק. במקביל, הגיעו פניות מנשים שרצו גם הן ללמוד. כשהגיעה קבוצת הנשים הפעלתי את הקבוצה, במי שבעצם מנהל את הקורס- נטו בראיה חברתית לעזור למשפחות בני תורה להתפרנס. שכרתי מרתף ושם הקורס התקיים. ואז קבוצה נוספת נרשמה והתחילו תחומים נוספים. כך נשאבנו לתוך זה ו...יום אחד קמנו לבוקר עם קבוצות רבות של תלמידים בכל תחומי המדיה והתקשורת החזותית." ( @Ruty Kepler


לחצו כאן להמשך הכתבה