נשמע פנטסטי שתשבו בעבודה ובעזרת הרכבת קסדה בלבד, תהיה לכם היכולת להשתתף אונליין, בקורה ברגעים אלו בגן של הפעוט שלכם? אולי תינתן לכם האפשרות למחות דמעות של ילדכם הבוכה ואף להיות שותפים להחלטותיה של הגננת...
כנראה שהמציאות הזו, בה כל אחד מאיתנו יוכל לראות אונליין, בצורה מוחשית את שצופה כל מנהל במצלמות האבטחה, לא רחוקה מאד. החידוש הוא, שנוכל להרגיש את הסביבה ולצפות בה, כאילו אנחנו עומדים שם ממש.

תכירו את עולם הVR קיצור של המילים Virtual reality ובעברית תקנית: מציאות מדומה.
המציאות המדומה היא אשליה המתבצעת באמצעים טכנולוגיים, על מנת לתת לאדם תחושה אמיתית של סביבתיות מדומה. לעיתים הסביבה היא אכן מקום הלקוח מהעולם הממשי כמו אזורי קרב המיועדים לסימולציות לפני חדירה לשטח אויב. או שימוש אשלייתי באובייקטים הרחוקים מהמציאות- שימוש בסביבה שאינה מציאותית המיועדת בדרך כלל לאטרקציות. ייתכן כי בעתיד הלא מאד רחוק, ישתמשו גם בסביבות דמה בלתי מציאותיות אלה, לצרכים נשגבים משעת בידור.

כיום ניתן לקבל את חווית המציאות המדומה בשתי דרכים עיקריות:
  • שימוש בטלפון הסלולרי תוך הצבתו בתוך מתקן מיוחד בדמות משקפיים שנועד לצורך הדמיית המציאות.
  • שימוש בקונסולה ייעודית המכילה משקפיים מיוחדים הכוללים את החומרה הנחוצה להדמיית המציאות ברמה גבוהה בהרבה מהעבר.
"המטרות הם להעשיר ולשכלל את החוויה". מתאר ירון ישינסקי, מפתח מערכות בשיטת VR בראיון לאתר פרוג. "כיום שיטה זו יעילה לתחומים רבים, מרמה של בידור ועד סימולטורים רפואיים ומערכות שמאפשרות לבצע ניתוחים של שליטה מרחוק. מערכות צבאיות ומערכות ביטחוניות. זו פלטפורמה טכנולוגית רחבה, שאפשר להקביל אותה לשימוש הנרחב בווידאו, במוסיקה, באינטרנט ועוד. היא אמנם נמצאת בתחילת מימוש דרכה. מדובר עולם טכנולוגי שלם שיש בו פונקציות חדשות שהוא מביא לשולחן העבודה. למרות שגילוי הVR ותחילת פיתחו התחילו כבר בשנות התשעים, אך המימוש התעכב גם בגלל היכולות הגרפיות של המכשור להבשיל כדי לתת תוצאות מדויקות. בשנים האחרונות הוא מתחיל את מימושיו בפועל, ומהר מאד נשמע על טכניקות רבות בתחומים שונים, הפועלות בעזרתו".


ירון ישינסקי / צילום: רונן פדידה

מסתבר כי קצת לפני שנראה את כוחות הביטחון רצים באימונים בתוך שטחים וירטואלים המדמים את שטח האויב, קיימות פירמות בהן הVR כבר דוהר קדימה.
לפני כחצי שנה, השיק גן חיות בדרום סין, פיילוט לשירות חדש של חוויית מציאות מדומה. הממשק מאפשר למשתמשים לתקשר עם חיות הבר, לצפות בהאכלתן ואף לשחק עמן, מבלי להיפגע או להפריע את מנוחתן. מבקרי גן החיות לא נדרשים להגיע אליו פיזית, ודי בכך שיענדו את משקפי מציאות מדומה בביתם, כדי לגלוש לתוך החוויה הייחודית.

עולם הפרסום למשל, התחיל במקומות בודדים שימוש במערכות אלו באירועים סגורים, על מנת לשקף לקהל את שימושיו של מוצר הנמצא בתהליכי שיווק. כך גם העולם הטיפולי: מסתבר כי קיימת שיטה לטיפול בפחד טיסות. השיטה המבוססת על הדמיית טיסה עם חוויה מתקנת שנבנתה בשיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה פעילה כיום במקומות רבים ומוציאה עוד ועוד אנשים מהפחד לנסוק לגבהים.

בראיון לאתר Markerweek הסביר ירון כי גם היום טכנולוגיה זו לא מפסיקה להתפתח ועוד תדרוש שנים רבות כדי להגיע לדיוק מרבי שישמש את התחומים הרגישים יותר, מבלי להטעות אותם טעויות קריטיות.
"התחום של VR נמצא בחיתוליו, תעשיית התכנים בתחום התחילה להתפתח לפני כשנתיים. עכשיו רק לומדים איך לעבוד עם זה, לאט לאט, בדרך של ניסוי וטעייה. גם מבחינת האיכות זה עוד לא שם: התמונה לא חדה, הרזולוציה לא מספיק גבוהה. יש עם זה גם בעיה אחרת לגמרי, שלא קשורה לטכנולוגיה ולתכנים. יש משהו לא נעים בהרגשת הניתוק מהעולם שחווים כששמים את הקסדה. זה סוגר את הראייה, ויחד עם האזניות אתה נכנס לעולם אחר ואתה לא יכולה לצאת ממנו. אתה בתוכו טוטאלית. זה מייצר קלאוסטרופוביה, אפילו שאתה רואה עולם וירטואלי פתוח. שמתי לב שאנשים שנתתי להם להתנסות אצלי בסטודיו היו חייבים להוריד את הקסדה אחרי רבע שעה. הם פשוט לא יכולים להיות עם הקסדה במשך שלוש שעות".

shutterstock_668113315 (Large).jpg


הסיפור המעניין שעומד כיום על הפרק בפיתוח מערכות הVR היא נתינת האפשרות להכניס את השיטה לחדרי הניתוח, על מנת לתת לרופא המנתח את האפשרות 'להסתובב' בתוך גופו של המנותח ולהיות אונליין בתוך אזור הניתוח.

"הפיתוח הכי מתקדם כיום הוא אזור הניתוחים הרפואיים" מגלה ישינסקי אמירה בלעדית בראיון לפרוג. "האפשרות לתת למנתח לראות תוך כדיי במשקפיים- בתנועות גדולות, את מה שהוא עובד עליו. כשהמנתח שולט ברובוט העובד בפועל- בתנועות מיקרוסקופיות"

לאן עוד נראה את טכנולוגיית הVR חודרת ואיזה תחום היא תשכלל? ימים יגידו, וגם המדור הזה בעז"ה.