את הפוסט הבא כתב Simi Spolter ומרוב שהוא חשוב ומציל חיים - לא הסתפקתי בשיתוף - אלא העתקתי אותו לפיד שלי ע"מ שיקבל חשיפה. אני מכיר אישית אדם שאיבד דירה והרס את חייו כתוצאה מכך:

פוסט אישי, אבל חשוב מאוד בעיניי, אשמח שתשתפו.

לפני כמה שנים הייתי בחור ישיבה ואני אפילו לא זוכר מי אמר לי אבל אני רק זוכר שחבר אמר לי שיש איזו חברה בשם B-hip שאפשר להרוויח בה כסף.

הייתי צעיר בן 18, חרדי, עם אפס ביטחון עצמי, שנכנס בפעם הראשונה בחייו למגדל משרדים ומרגיש כאילו הוא הגיע לאיזה מקדש, ואז הגעתי למשרדים של החברה ההיא נכנסתי פנימה, וגיליתי חדר גדול מפוצץ צעירים. אחרי 20 דקות של ישיבה על הרצפה (נגמרו הכסאות) נכנס דובר שהציג את הבעלים של החברה כשהוא הופך אותו לסוג של אל.

אשל עזר

מהרגע הראשון שהוא פתח את הפה הסירנות במוח שלי נדלקו, אבל התעלמתי. הדבר הראשון שהוא עשה היה לצעוק על כמה צעירות שהן לא רציניות ושיעופו החוצה (לדעתי זה היה מבוים) מיד כולם השתתקו והוא התחיל לדבר, הוא שטף את המוח של כולם על הצלחה וחזר על מנטרות לעוסות, הזהיר שכולם יהיו נגדנו ושרק החזקים יצליחו, וכמובן תוך כדי הוא שאל "מי רוצה להצליח" "לא שומע" "יותר בקול" וכל הבולשיט הזה.

ואז זה פתאום נגמר, וביקשו מכל אחד "אם הוא רציני ומספיק רוצה להצליח" 20 שח כדי להגיע למפגש נוסף שייערך ביום שישי.

ביום שישי זה היה פסטיבל, היו באולם לפחות ואני לא מגזים 500 איש, הציגו איזה גורו מיוחד שהגיע מתאילנד, וכל מיני צעירים התחילו לספר על משקה פלאי שמציל אותם, אחד עלה וסיפר שזה הציל אותו מאקנה, והשני סיפר שזה הציל אותו מסרטן. וכך עוד כנס הסתיים בלי שום תכלס, אבל הבטיחו לנו שמי ש"רציני ורוצה להצליח" יקבל את הפרטים במפגש הבא.

בשלב הזה הייתי די שטוף מוח הם גם הצמידו סוג של מנהל איזור שדיבר איתי בטלפון וחזר על כל המנטרות, והגעתי למפגש השלישי, אני ממש זוכר פיזית את הלחץ שהם הפעילו שם, הם גרמו פתאום להכל להפוך ללחץ חברתי של "עד כמה אתה מוצלח מספיק להצטרף" ועברו אחד אחד בחדר ושאלו האם הוא רוצה להצליח, מי שענה כן חתם על 6,000 שח במקום.

אני כמובן רציתי להצליח אז אמרתי כן, אבל לא היה לי ממש כסף, הייתי בחור ישיבה והכסף היחיד שהיה לי היה חסכונות מהבר מצווה, אז חתמתי עם פרטים מזויפים.

אחר כך משום מה התחמקתי מהם וסיפרתי להם שעברתי לעיר אחרת או משהו כזה.

אבל מאז שנחשפתי אליהם התחלתי להבין מה עברתי והבנתי שמדובר פשוט בשטיפת מוח, במקביל כמה חברים שלי נפלו, חלקם עזבו את הדת וניתקו קשר עם המשפחה כתוצאה ישירה מזה.

מאז שנהייתי מודע לנושא ולעובדה שהמון נופלים בזה, התחלתי להיות פעיל בקבוצת פייסבוק שנלחמת בתופעה ואחרי תקופה גם הצטרפתי לניהול של הקבוצה.

*פאסט פורוורד להיום בבוקר*

הבוקר אני מקבל שיחת טלפון מחבר מהישיבה שלא דיבר איתי כמה שנים, להפתעתי הוא רוצה להתייעץ איתי "אני זוכר שאתה מבין באינטרנט, אני חושב להשקיע בחברה גדולה"

לקח לי זמן לקלוט שהוא מדבר על B-hip להפתעתי לא רק שהם עדיין מאוד פעילים אלא שהם בנו משרדים ייעודים למגזר החרדי.

זה מצטרף לעוד שורה של הונאות (לכאורה) ביניהם מייסמארטי/פינדרלה/טודו בום שפונות במיוחד לחרדים.

החבר סיפר לי איך הוא השתתף בכמה מפגשים נפרדים שבהם מביאים רבנים שידברו על כדאיות ההשקעה, ואיך הוא חושב לקחת הלוואה כדי להשקיע 6,000 שח (הוא חי מ2000 שח בחודש).

למה הם פונים בכזו אגרסיביות דווקא למגזרים חלשים?

1. התמימות - חרדים הם תמימים, תמכור להם שהכסף שלהם יכפיל את עצמו בתוך חודשיים והופ הכסף אצלך.

2. לא חשופים לאינטרט - חבר שלי לדוגמא לא חשוף בכלל לאינטרנט וכשביקשתי ממנו להיכנס ולצפות בתחקירים שבוצעו כנגד ביהיפ עוד ב2015 הוא פשוט לא יכול

3. המגייסים מטעם החברות הם חרדים, קל מאוד לסמוך על מישהו שנראה חרדי, חבר שלי אמר לי היום בשיחה "מה אבל הוא חרדי למה שהוא יפיל אותי?"

4. הנורא מכל, התקשורת החרדית מוכרת פרסום סמוי להונאות האלו, אתרים חרדיים והעיתונים השונים, מוכרים כתבות ותוכן שיווקי לפירמידות שמפילות חרדים.

מכירים מישהו שעומד ליפול? תזהירו אותו.