צהוב (1).jpg

הצהוב פה, קדימה להתעורר!

איזה צבע מתחבר עם שיגעון? ולמה הסמיילי המקורי אינו ורוד? הצבע הצהוב לא סתם נקרא צבע זורח שמאיר פינות חשוכות (או כותרות במחברת היסטוריה) התכונות...
נכתב ע"י מ. דניאל · ‏2/7/19 ·
 1. מ. דניאל
  לא פלא שההודעה האחרונה שכתבתם במייל, בפורום או בתכנת צ'אט אחרת, היתה מלווה באימוג'י צהבהב :rolleyes: קורץ או חייכן, ;):D בכיין או רגשן. :eek::o:( כי זהו טבעו של הצבע הצהוב- לעורר סערה, להצית ולפזר אתכם מהמצב הסטטי שלכם. :cool::cool:

  רוצים לדעת עוד על הצבע הצהוב?

  הצבע הצהוב הוא גם סמל של אומץ אישי וכוח. כך שאם אתם ציירים, גרפיקאים ואפילו מעצבי אתרים, כדאי לכם לחשוב כיצד לשלב אותו בחכמה בעבודה שלכם.

  אם אתם רוצים עזות ופריצת דרך- השתמשו בו במינון גבוה יותר. אם בא לכם רק לשנות את הטאצ', לתת מימד מגניב לעיצוב אפור וקודרני, השתמשו בו בנגיעות קטנות וצדדיות, או מרכזיות אך מעודנות.

  אם נתבונן בטבעו של הצבע הזורח הזה, נשים לב כי הוא ראשית כל מאיר את העולם ברום השמים. קרניים צהובות הן סמל לאור ותקווה, נתינה ושמחה. הצבע הצהוב לעולם לא יוכל לסמל מצב של שפלות ונמיכות קומה, בגלל מקורו הגבוה.


  בצבעי הטבע נראה את הצהוב מאפיין את התירס והבננה הבשלה והמתוקה, את הלימון החמצמץ ואפילו את המנגו והמישמש שהם בדיוק משולבים בטעמם.

  shutterstock_478118890 (Large).jpg

  תחושת אפקט הטעם יכולה לעבור אלינו אפילו דרך המסך, כאשר הצהוב בגוון הזרחני והבהיר הדומה ללימון מעביר תחושת חמצמצות ורעננות, והצבע העמוק יותר- הבננה, משדר לנו מתיקות ונינוחות גבוהה יותר.

  צהוב הוא צבע חם ומאושר שיוצר תחושה של ילדותיות, שמחת חיים, כושר ופעילות.

  צהוב מגרה את הצד ההגיוני של המוח ומשחרר בהירות מנטלית. מקדם חכמה אקדמית. מעורר את חשיבה מקורית ורעיונות יצירתיים. מבחינה פיזיולוגית, צהוב מגרה את המוח ואת פעילותו המנטלית. מגביר תהליכים אנליטיים וחשיבה עמוקה עד לקבלת החלטות.

  כך שאם עייפתם וחשבתם 'לסגור בסטה' תרימו את העיניים לאיזו תמונה של נרקיס צהוב או חמנייה, מלאו את המוח באנרגיה ונסו שוב.

  יותר מדי צהוב יכול לגרום לחרדה, עצבנות, אי שקט ועימות. יש אף כאלו המקשרים את הצבע הצהוב לצבע של שיגעון. מתברר עוד, שהצהוב יכול להניע אנשים להיות ביקורתיים במיוחד. אז אם לא באתם בטוב למישהו, בדקו אם אחד מכם לבוש בפריט צהוב.

  shutterstock_1105811675 (Large).jpg

  בציור, נוכל להבחין כי ציירים משתמשים בצבע הצהוב להאיר את פניה של הדמות, לתת מימד של אור יום או דמדומי שקיעה או ליצור אלמנטים של זוהר בפינות ספציפיות.


  מבחינת קשת הצבעים, הצבע המשלים והניגודי ביותר לצהוב- הוא הצבע הסגול.

  היסטוריה צבעונית :

  * בגמרא מוזכר הביטוי :"פנים צהובות" כפנים שמחות. (על הסמיילי כבר דיברנו היום?)

  * בשפה העממית 'צהוב' מתקשר לכל מידע רכילותי. צהובונים הם עיתונים הדשים בעולם הפרטי של אנשים. ביטוי זה נאמר לגנאי, היזהרו לא להיות צהובים.

  * הצהוב הוא סמלם של מוניות בארץ ובעולם. בגלל שלא ניתן להתעלם ממנו, בחרו בו כבר במאה הקודמת להוות סמל לתחבורה ציבורית.

  * כמו גם שימושו בארצות הברית לצביעת הסעות ילדים, בעיקר לשם בטיחות.


  * צהוב בשדרוג קל, הופך לצבע הזהב אשר משדר יוקרה, מלכות, פאר וחכמת התורה האלוקית.  אז, אם עד כה התלבטתם כמה לערב את הצבע הצהוב בעבודה, בציור או סתם בעיצוב הבית, קחו לכם את המינון הנכון לכם, ותרגישו בשינוי מיידי!

  תגיות מאמרים

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. אפקטכתיב
  אפשר להזמין כתבה על צבעים מורכבים?
  סגול וטורקיז למשל.
  ואיך מגיעים לגוון המיוחד והמדויק בעירבוב צבעים.
   אשר כותבת מודה על התגובה.
 2. m a r g a l i t
  יפה מאוד!!
  תודה רבה!
  מחכים לצבעים הבאים...
   אפקטכתיב מודה על התגובה.
 3. בעריש
  תודה רבה, נשמח כמובן לקבל עוד חומר לצבעים נוספים.
  חומר חשוב, לא רק למאיירים,
  יש כאן 'ציטטה' מהידברות, (שכתב הרב זמיר כהן) שיכול להוסיף קצת...

  צבע צהוב


  החוקרת והסופרת האוסטרלית ג'ודי סקוט-קמיס כותבת, כי הצבע הצהוב מעביר מסרים של שמחת חיים, תקווה, אושר ועונג. הצהוב הוא צבע מאיר ומקרין חום, ולכן מעורר שמחה, מחשבה וסקרנות מקורית.

  אנשים שאוהבים את הצבע הצהוב חותרים באופן תמידי לעתיד טוב. צבע זה נותן תחושה של השתחררות ממעמסות רגשיות, עוזר להיפטר ממצבים מטרידים, וגורם לעליזות.

  אכן, אצל תושבי מקומות בהם השמש אינה נראית ימים רבים בשנה, מצויה בסתיו ובחורף מחלת נפש בשם(Seasonal Affective Disorder) SAD , שהיא הפרעת רגש עונתית, וסימניה אי יציבות רגשית, חרדה, עצבנות יתר ודיכאון. בפוינט בארו שבאלסקה, חשוך במשך 67 ימים, כמעט כל עונת החורף. בתקופה זו מופיעה אצל התושבים תסמונת SAD שמשנה בקיצוניות את התנהגותם. אולם, עם בוא אור השמש באביב, התסמונת נעלמת והם חוזרים לחיי שגרה נמרצים. תושבים החושפים את עצמם בימי החורף לאור מלאכותי הקרוב בתכונותיו לאור השמש, מקלים מעל עצמם את התסמונת החורפית.
 4. ג'וניור
  מעניין אותי האפור. תוכל לכתוב ע''ז?
   אשר כותבת מודה על התגובה.
 5. שירה הדסה
  תודה רבה
 6. Niños
  תודה על הכתבה! מחכימה מאוד...
  מחכה לעוד כתבות!
  תודה
 7. בתיה G
  זה מעניין מה שאתם אומרים,
  תוך כדי קריאה אני נזכרת במשפט שאמרה לי פעם איזו מאיירת, מאז עבר הרבה זמן והספקתי לשכוח שהבטחתי לעצמי לבדוק את דבריה...
  היא טענה שבאיורים/עיצובים וכו' - לא נכון להשתמש בצבע צהוב צהוב. היא טענה שהוא תמיד קופץ מיד לעין הצופה, הוא לא משתלב כראוי בהרמוניה של שאר הצבעים שלידו, וכהוכחה אמרה שבבריאה - הצבע הצהוב אינו קיים.
  (היא דיברה על הצבע הצהוב-צהוב שמכנים אותו 'צהוב שמש'. מה שכן, לדעתה, ראוי לשימוש, וכן מופיע בעולם שה' ברא - זה הצהוב בננה, או צהוב כתמתם יותר. אפשר לראות בתמונה של המאכלים הצהובים - שמופיעה במאמר, שהצבע הצהוב נוטה או לצהוב-בננה, או לצהוב-כתמתם. אין צהוב חי למהדרין, כמו למשל צבע הגופן של כותרות המשנה של המאמר דרך אגב - 'צהוב שמש' הוא צבע שלא קיים בבריאה, כי הצבע של השמש הוא לא באמת צהוב...).
  סתם, נקודה לדיון ולמחשבה.
   קלרינט ו-Niños מודים על התגובה.
  1. ב.א.
   האם הלימון אינו "צהוב צהוב"?
  2. בתיה G
  3. א-ירושלמית
   אין כמעט צבע שקיים בבריאה בצורתו הטהורה. הכל עניין של יחסי גומלין בין צבעים. אור וצל משפיעים, השתקפות של צבעים אחרים קרובים, ואפילו קרבה סתמית לכל צבע אחר משפיעה על תפיסת הצבע (והתיאוריה הזאת ראויה למאמר נכבד בפני עצמו!)
   והצהוב הזה כן קיים בבריאה. ראית חמציץ? (ובשמו הנכון: פרח של חרדל) - זה בדיוק הצבע. רק מה, הוא כל כך מעודן ונבלע ומצטנע, ובגלל מרקם עלי הכותרת - יש בהם גווני אור וצל והשתקפות והשפעה של הגבעולים הירוקים.
   *אפרת* מודה על התגובה.
 8. נתיבה
  מאמר יפה
  ומאיר עיניים
  אך למיטב ידיעתי הצבע הצהוב גם מזכיר במידת מה מוטיב של שנאה (כמו הטלאי למשל...)
  ואם הסדרה הזו ממשיכה נשמח ללמוד בכל צבע על המשקל החיובי וגם.. השלילי...
  בתודה!
   אשר כותבת מודה על התגובה.
  1. אשר כותבת
   אכן, כתוב במאמר שהוא מעורר ביקורתיות...
   והטלאי כמדומני צהוב בגלל הקשר היהודי לצבע (חכמה אלוקית וכו').
   נתיבה מודה על התגובה.