שם: Assistant

איתנו מאז: סוף תשע"ה.

דו לשוני: כן. נבנה מראש כגרסה אנגלית של Source Sans Pro.

ניקוד מורחב: כן.

משקלים: 6 משקלים: קל מאוד ('ExtraLight'), קל, רגיל, דמי-מודגש (SemiBold), מודגש ומודגש מאוד (ExtraBold),.

אחים למשפחה: הפונט שממתג את זכיינית הטלוויזיה "קשת 12", שגם אותו יצר בן נתן.

אופי: אות טקסט עם ייעוד למסכים, יכולה לשמש גם כפונט קריאה של טקסטים ארוכים יחסית במסך.

פורפרוצית רוחב-גובה: כמעט פופורציות מרובעות (8:9.5, 9:10), אבל זה לא נראה ככה בגלל הצורניות של הפונט שמעודדת חללים גדולים בין האותיות ובכך מאפשרת מרווח קטן יותר.
עובד טוב באינטרנט, אפליקציות וכל מה שחדשני.

התאמה למסכים: מעולה. נוצר למסכים ועובד עליהם טוב.

על אותה משבצת: בעקרון, בהיותו פונט שימוש חופשי של גוגל, אנחנו משווים אותו להיבו וגוגל פונטס אחרים. זה נכון ברמת המוצר (שניהם בחינם) אבל ממש לא בתמורה. בעוד שהיבו חמוד, אז אסיסטנט יותר דינמי, ופחות "מרובע" בטקסטים ארוכים.

חסרונות: גוגל מחלקת אותו חינם. למה? בפונט חינם יש כאלה שמשתמשים בפונטים בצורה לא נאותה (הדגשות מלאכותיות; מרווחים מזוויעים; הטיות מרובות מדי בניגוד לאופי הפונט וללא הצדקה), מה שהופך את הפונט ל"זול" יותר, וכמובן נפוץ יותר מה שהופך אותו לפחות מיוחד, ובהתאמה- כדי שהאתר שלכם ייראה ייחודי תצטרכו להשתמש לא רק בטיפוגרפיה שונה מהאחרים אלא גם בעוד דברים בעיצוב.

לפונט נפוץ יש יתרונות: העין מתרגלת לקרוא אותו וקוראת אותו יותר מהר מפונט ייחודי טוב ככל שיהיה, וכמובן זה שהוא חינם מאפשר להטמיע אותו בפרויקטים שלWeb, מצגות וכד' מבלי בעיות של זכויות יוצרים, היקף השימוש ועוד.

לסיכום: אחד הפונטים המוצלחים ביותר של גוגל פונטס, אם לא המוצלח שבהם לעבודות שעיקרן דיגטלי. בדפוס יכול לעבוד טוב במדריכי משתמש, כטקסט קצר בפלאיירים. עובד מצוין גם בשידורי וידאו (ברודקאסט)


image (3).png
image (2) (Large).png

עיצוב: מאיר לגשטיין.

חברים ותחליפים:
לא חשבתי על כך, אבל בן נתן, בכתבה שכתב על תהליך יצירת הפונט "אסיסטנט" העלה שלט בבית החולים איכלוב עם הפסוק "ונתתי להם בביתי ובחומתי יד ושם". כמי שמתפלל בבתי הכנסת הוותיקים של פתח תקווה וירושלים אחד הפונטים שניתן למצוא על הקירות בצפיפות ובקריאות מרשימה הוא הפונט "אורון" שעיצב אשר אורון, ובעשור שעבר עוד כיכב הרבה על שלטי החוצות בישראל (פונט המותג הקודם של אורנג'). ניתן לומר שיש ביניהם זהות מסוימת, ו"איסיטנט" הוא קצת קצת אח של אורון.

במידה מסוימת גם הפונט "עומר" של פונטביט הוא "אח" של אסיסטנט (וכאן המקום להזכיר: פונטים אחים בדרך כלל לא עובדים טוב ביחד כי הם דומים מדי). גם ל"אקספרסיבי" של פונטביט יש מעט דמיון לפונט אסיסטנט, אבל הם לא עומדים איתו באותה קטגוריה מבחינת שימוש.


תאימות לערבית:
ישנה תאימות לפונט Cairo (מבית גוגל פונטס; קישור), אך התאימות לא שלמה במשקלים (כלומר, משקל ה-bold לא תואם את המודגש באסיסטנט וכו'), אבל הם יושבים על אותו סגנון עיצובים.


2-3 (Large).jpg
2-32.jpg

בתמונות: ניגודיות גבוהה שמדגישה את הצורניות של אססיטנט, ודוגמא לשימוש באססיטנט לאפליקציה שעשיתי עם חברים לחייל הדתי.מילה על גוגל פונטס:
הסיבה שמרבית הפונטים בגוגל פונטס איכותיים מהפונטים החינמיים אחרים היא כי גוגל שילמה מחירים נכבדים מאוד לטובי הטיפוגרפים בישראל (ביניהם: מיכל סהר ובן נתן, וגם מאיר סדן), ושילמה להם מראש כדי ליצור את הפונטים הללו ולשחרר אותם לציבור., בעלות של מאות אלפי שקלים אם לא יותר.

בשנים שעברו מאז גוגל שחרר את הפונטים ניתן לומר שההשקעה של גוגל הצליחה.
האינטרנט בעברית נהיה יפה יותר, ואנחנו משתמשים בו יותר ויותר, וגוגל - כאחת המרוויחות הגדולות מתעשיית האינטרנט הצומחת נהנית בעקיפין גם מהפונטים האלו.

לאחר שמיקרוסופט שחררה לנו את אריאל, הגוטמנים, טאהומה ועוד פונטים מצוינים שבמשך השנים שימשו אותנו במדיות השונות, ניתן רק לקוות שגם פייסבוק ואמזון (וחברות נוספות, כמובן) ישחררו לנו עוד פונטים ויתרמו לתעשייה המקומית פונטים עבריים לשימושי המסך, הבאים עלינו לטובה.נגישות/ בשיתוף עם מרג' בורשטיין, מרצה לעיצוב פנים בבית פרוג ומומחית בתחום הנגישות:
בשורה התחתונה הפונט "אסיסטנט" הוא די נגיש. יש לו בעיה קלה באותיות ס', ט' שהן דומות מאוד אחת לשנייה.

גם הספרות 9 ו-6 נסגרות קצת מעבר למה שמומלץ. כשמדובר בקורא מסך (של עוורים או לקויי ראיה שמשתמשים בקורא כזה) הוא יזהה את ההבדל, אבל אדם עם לקות ראיה שקורא ייתכן מאוד שיבלבל בין האותיות. יש גם אנשים עם לקויות למידה כמו דיסלקציה.

ההמלצה היא לאפשר פונט נוסף לנגישות מוגברת באתר.