כוח זיקית.JPG

דיו זיקית: הכוח החדש של מעצבי תלת מימד

היום נסעתם לעבודה בטיוטה הכחולה שלכם? מחר תגיעו עם אותו רכב בצבע מוזהב מנוקד בפרחים סגלגלים. נישמע לכם חלום? מתברר כי המציאות קרובה מתמיד... בואו...
נכתב ע"י אשר כותבת · ‏18/9/19 ·
 1. אשר כותבת
  מדעני המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ה-MIT, פיתחו טכנולוגיה חדשה המאפשרת לחפצים שצופו בדיו מיוחדת לשנות את צבעם ו"לתפוס" דפוסים צבעוניים כאשר הם נחשפים לאור אולטרה-סגול.

  הטכנולוגיה, המכונה PhotoChromeleon –המערכת מבוססת על שיכלול אובייקטים להדפסת תלת-מימד, ששילבו פיקסלים רגישים לאור שצבעם משתנה.


  המערכת משולבת בדיו ייחודי המורכב מתערובת צבעים בעלי אופי המשתנה תחת אור אולטרה סגול, כגון מנג'טה, טורקיז וצהוב. לצבעים אלו ערבבו חומר לכה שקופה כאשר המוצר הנצבע בתערובת זו ונחשף לגלי האולטרה סגול בחזקות שונות - הוא מקבל גוונים חדשים.

  נכון לעכשיו התהליך מורכב מאחר והוא דורש מהמשתמש לבצע סריקת תלת מימד של המוצר. לאחר שמוצר זה סרוק בתכנת העיצוב פוטושופ או תכנת עיצוב אחרת, המעצב צריך לצבוע את האובייקט בצורה ממוחשבת בכמה שיותר צבעים.


  לאחר מכן עליו לרסס על החפץ האמיתי ציפוי של הדיו, ואז להניח אותו על מצע מסתובב מיוחד, כאשר שם מקרן DLP (טכנולוגיית עיבוד אור דיגיטלית) מאיר עליו את הדוגמה הצבעונית בצורה של אורכי גל שונים של אור UV. כתוצאה מכך נוצרים צבעים באזורים שונים של הציפוי, ומופיעה עליו הדוגמה הצבעונית שבה המשתמש חשק.
  בסרטון שהעלו חוקרי האוניברסיטה לערוץ היוטיוב של המכון, הם מדגימים כיצד הטכנולוגיה החדשנית משמשת לצורך צביעת פסלון גבס לבן, בצורת זיקית. ודגמים אחרים.

  ביום בו ההמצאה תשתכלל ותהיה מדוייקת יותר, יהיה אפשר להעתיק אותה לצביעת מכוניות אמת, מוצרי חשמל בייתים, צעצועים, כלי חן ועוד. כאשר המשתמש יחליט מהו הצבע והדוגמא המועדפים עליו. ואולי - יהיו כאלו שיבחרו לעשות מזה ביזנעס, ולקים חברות לחידוש רהיטים, צבע למכונית, ואפילו - צביעת אזורים שלמים בבתי מגורים ועוד.


  "סוג מיוחד זה של צבע יכול לאפשר מספר עצום של אפשרויות להתאמה אישית, שעשויות לשפר את יעילות הייצור ולהפחית את הפסולת באופן כללי", אמר יוחנן ג'ין, בוגר פוסט-דוקטורט שכתב מאמר נרחב בנושא. "משתמשים יכלו להתאים אישית את חפציהם ואת המראה שלהם על בסיס יומיומי, בלא הצורך לקנות את אותו אובייקט מספר פעמים בצבעים וסגנונות שונים".

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. אליסיה הזמנות
  קרמפצ'וקץ
  (מחמאה בשפת אליסיה)
 2. צורת הדף
  אני כבר מייצר משקפיים שמקרינים אור אולטרה-סגול. :D
 3. Natan Galant
  נשמח לכתבה על הדפסת איברים בתלת מימד.
  ביבי ראש ממשלתנו (לעת עתה, עד שליברמן או אני נחליף אותו) אומר שישראל הצליחה להדפיס לב אמיתי.
   Y.E.S violinist ו-גולדי שטינמץ מודים על התגובה.
  1. Y.E.S violinist
   הוא עשוי מרקמות ויוכל לשמש אולי להשתלה לעכבר.
   עוד אין אפשרות להדפיס לב לאדם.
   Natan Galant מודה על התגובה.
 4. צח מלול
  דרייב, ג'מבו וכו'...
  1. Natan Galant
   מג'יק קוד, מגהאפלואד, אמזון קלאוד, וואנדרייב, גוגל דרייב, אממ.. זה כל מה שעולה לי כרגע.
   צח מלול מודה על התגובה.
 5. גולדי שטינמץ
  אשמח אם מישהו יעלה לג'מבו או לדרייב...
  תודה.
   באזזזזזזזז מודה על התגובה.
 6. נקודת מחשבה
  יש מצב להעלות לדרייב?
 7. Mmiri
  תמיד חלמתי על נעליים שכל יום אוכל להחליט מה יהיה הצבע שלהם וכך להתאים אותם לבגד:p;)
   נעמה :) מודה על התגובה.
 8. sweetpanda1
  יש אפשרות לבקש פתיחת הסרטון מנטפרי?
 9. הודיה אלמקיאס
  הזוייי אליפות!!!
  נפלאות ה'.