• שלום וברכה לכלל משתמשי אתר פרוג
  מפעם לפעם חשוב לנו להזכיר לעצמינו ולכם לשם מה נוסד האתר ומה מוטל עלינו לעשות כדי שהאתר ימשיך להתקיים כאתר מקצועי שמטרתו להיטיב.
  אתר פרוג נועד ליוצרים ובעלי מקצוע מהמגזר החרדי והדתי ומאגד בתוכו עשרות אלפי משתמשים מכל העדות והחוגים. השימוש בו הוא למטרת עזרה והתייעצות בנושאים מקצועיים וגם בדברים הנוגעים לחיי היומיום.
  במשך השנים האתר זכה לשמור על שיח ראוי, מכבד ומקצועי ומשכך הוא זוכה לאמונכם אתם - המשתמשים.
  הפורום אינו אתר חדשות ואף לא אתר תחקירים מחד ולא אתר 'נייעס' ויכוחים או מחלוקות מאידך.
  במהלך שנות קיומו היו מי שניסו להעלות נושאים שונים לעיתים פוליטיים, לעיתים כלכליים - הנמצאים במחלוקת כזו או אחרת תוך שהוא מנצל את הבמה הפתוחה והחופשית של הפורום. זה עלה לנו פעמים רבות בהסתבכות ציבורית וחוקית כולל תביעות משפטיות שאין לנו משאבי זמן וכסף כדי לנהל אותם.
  בשונה מאתרי חדשות ורכילויות אין לנו עניין לרדוף אחר הצדק אלא להתנהג בחכמה ובנועם עם כלל הציבורים על מנת שכולם יוכלו להפיק תועלת מהאתר - עלויות האתר גבוהות מאד ואין בכוונתנו להיכנס להרפתקאות וחיכוכים מיותרים לא עם חברות עסקיות ולא עם ספקי הסינון. זו הסיבה שמחקנו אשכולות מסוימים ביממה האחרונה ונעשה זאת גם בהמשך כדי להגן עלינו, עליכם ועל האתר החשוב שלנו.
  אשר על כן אין לפתוח נושא ולכתוב תגובה מכל סוג שהוא שתוכנה השמצה או הטלת רפש על אדם, גוף, חברה, מגזר וכיוצ"ב.
  בתקוה להבנה ושיתוף פעולה.

במה אנחנו שונים ? עיצוב פנים לבית חרדי

צורת הסלון

בבית כללי יש כמה פינות ישיבה, והמרכז הוא בילוי הזמן בערב, מול המרקע. בבית חרדי אין דבר כזה, ולכן בדרך כלל אין יותר מפינת ישיבה אחת. למעשה – ישנם בתים של הדור הקודם בהם אין בכלל ספות, מתי יש זמן לשבת עליהם ?

המרכז בבית החרדי הוא שולחן השבת, וכל הסלון מעוצב ובנוי סביבו. ועם דגש על אפשרות לפתוח ולארח מספר רב של אורחים. זה עוד דרך עבורנו לזכור את יום השבת לקדשו....

מטבח כפול

למעשה, ניתן לשמור על כשרות גם עם כיור אחד, ובלבד שישנה מערכת כלים ותנורים כפולה. לחלבי ולבשרי.

אבל, זה פשוט לא נח, אי אפשר לשטוף כלים במים חמים, וצריך לאחוז ראש כל הזמן.

לכן בכל בית חרדי נראה מערכת כפולה של כיורים, אזור יבוש כלים, ואיזור עבודה נפרד.

מטבח של פסח

זה כבר הידור של נוחות, אבל ממש מומלץ למי שעושה פסח בבית קבוע.

זה לא חייב להיות ממש אזור במטבח שמיועד רק לפסח, אלא אפשר גם יציאת גז במרפסת, שם אפשר לחבר כבר אחרי פורים תנור + כיריים גז, ולהתחיל את ההכנות לפסח כשהבית רק התחיל את הנקיונות...

מרפסת סוכה

את זה כל מתווך יודע לומר ללקוחותיו הדתיים, יש מרפסת שאין מעליה שום חציצה בינה לכיפת השמים.

למעשה – זה הידור של נוחות. אפשר בלי, ופשוט בונים סוכה בחצר, בגג, או יחד עם השכנים. אני מכירה בניין יוקרתי ברחביה, שחברת הניהול בונה עבור כלל הדיירים סוכה בחניית הבניין.

אבל, היום זה מקובל, בגלל הנוחות, ולכן נראה מגדלים בני 17 קומות בירושלים מוצאים פתרונות אדריכליים יצירתיים מאוד איך לוודא שלכל דירה תהיה מרפסת סוכה. זה לא מאוד נח, כי החלק שנשאר כשר לסוכה זה ממש המינימום ההלכתי, אבל העיקר שאבא לא צריך לצאת עם פיג'מה מהבית...

חדר שינה

מיטה יהודית - כל חוג וההנהגה שלו.

מה שיודע מי שלומד הלכה באופן מסודר – זה כיוון המיטות. המיטות צריכות להיות בין הצפון לדרום. דהיינו ראש המיטה לאחד מהכיוונים הללו. (לפרטים מדויקים אפשר לעיין בשו"ע או"ח סימן ג' סעי' ו', ובסי' ר"מ סעי' י"ז)

שני הדברים הללו דורשים חשיבה מראש, כדי לסדר את מבנה החדר, מיקום ארון הבגדים, וכמובן מנורות הלילה במיקום נח, שקע חשמל, והשידה.

פינת נטילת ידים

הידור נאה, ובמיוחד למי שמקפיד לא ליטול ידים בחדר השירותים, ועוד יותר אם זה בתוך ד' אמות למי שהתעורר מהשינה.

למארחים שבינינו – שבונים פינת נטילת ידים בסלון, זה מוסיף הרבה יופי, וכמובן צריך לקחת בחשבון כיור מספיק גדול לנטילה ומקום למגבות, אחרת טיפות המים יגיעו מהר לכל האיזור, יחד עם סימני רגליים.

למעשה – תמיד יש כיורים במטבח, וקערות לשים ליד המיטה, כך שאפשר להסתדר בלי.

שעון שבת

לוח חשמל עם הכנה מראש לתאורה באיזור הציבורי של הבית, לשירותים, וגם למיזוג, הנשלטים על ידי מספר שעוני שבת.

אמנם לפני שתי דורות זה היה נראה מוזר שמכשיר כבה באמצע שבת, אבל צריך לזכור שלפני שלוש דורות היה נראה מוזר שיש בכלל תאורת חשמל....

זה מאוד נח, חוסך כמובן בהוצאות החשמל, מסייע ל"לחתוך" סעודות שבת ליליות שלא נגמרות...

למעשה – למכשירי חשמל אפשר לקנות שעון שבת יחיד המתלבש על התקע. ולתאורה הכללית – אפשר להשאיר כל השבת.

ויטרינה של תשמישי קדושה

בכל בית הויטרינה משמשת להצגת חפצים שאנו גאים בהם, אם זה תמונות משפחתיות, או חפצים יקרים.

ולכן, בבית חרדי היא תהיה מלאה בחנוכיות, גביעים, כלים לאתרוג ולמגילת אסתר, ברכונים מהודרים, וגם – ממש לא מעט – תמונות משפחתיות....

ספריה בסלון

בצמוד לויטרינה, נמצא ספריה מלאה, ככל שבעל הבית תלמיד חכם יותר, או שואף להיות תלמיד חכם – הספריה תהיה מלאה יותר. הרבה מעבר לספרי בסיס – חומשים, תלמוד בבלי, שולחן ערוך, משניות.

כשמתכננים את הספריה כדאי לקחת בחשבון אפשרות שינוי גובה המדפים, ואם לא – לחשב מראש את ההבדלים בגובה בין ספר למשנהו....

מקום להדלקת נרות שבת

מכיון שנרות ואש דולקת מהווים סכנה, צריך להדליק אותם על משטח שאינו דליק.

ישראל קדושים הם, וגם כאן נשות ישראל משקיעות כדי שפינת ההדלקה תהיה נאה כמה שיותר, שילוב של זכוכית, כסף, והרגשה טהורה של שבת.....

בין אם זה משולב בויטרינה, נמצא על שידה בסלון, או על מגש כסף במטבח.

התאמה לילדים

בית חרדי בדרך כלל מותאם לילדים, חפצי נוי ודברים שבירים במינון מצומצם, ומחוץ להישג יד הילדים. ספות שאין צורך להתעלף אם מגלים שהילדים קפצו עליהם.

גם אם הילדים כבר בגרו, יש פי כמה נכדים....

אם אשכחך ירושלים

מול הפתח משאירים אמה על אמה טיח ללא סיד, זכר לחורבן.

ראיתי עיצובים שהוסיפו לזה אורות, אבל לדעתי הוספת המילים אם אשכחך ירושלים מספיקה, זה גם מסביר את העניין למי שלא מכיר את ההלכה הזו ומתבייש לשאול. אבל יותר מזה, לדעתי, זה כבר לעשות יופי מדבר שלא אמור להיות יפה, אלא דווקא דבר חרב, זכר לחורבן...

למה לשפץ ?

זה דבר שלא בהכרח רואים על הבית עצמו, אלא יותר על בעלי הבית.

אם בכנסים מקצועיים אני יכולה לשמוע אדריכליות שמדברות על הלקוחות שרוצים "להוציא את העיניים" לשכנים, לחברים ולמשפחה. או "לעשות משהו ברמה שהשכנה לא תוכל לעשות" אצל לקוח חרדי לעולם לא אשמע מטרה כזו, ולהיפך – חוששים מעין הרע.

ראיתי כבר כמה בתי יוקרה חרדים, שמוחבאים בתוך בנינים פשוטים בשכונות מוזנחות. הפאר ניכר רק בתוך הבית, וכלום מבחוץ. במקרה אחד – בית שתקציב השיפוץ שלו הוא 3 מיליון ₪, נמצא בקומה שלישית (כולל רביעית וחמישית...), בבניין ללא מעלית.

הרי כל העניין של בית נאה ומתוכנן טוב – זה כדי שיהיה לנו נח, וקל יותר לבצע את מטרת חיינו, ואם עד כה השכן שמח בחלקו, לא יתן לנו כלום להרוס לו את זה.
על המחבר
תמי רוטנברג
שלום!
נעים להכיר, שמי תמי רוטנברג ואני אדריכלית פנים.
גרה בירושלים, עוסקת בעיקר בתכנון ועיצוב לבית היהודי.
אני גם כותבת מדריכים, מאמרים ותכנים מקצועיים עבור פלטפורמות מובילות במגזר החרדי, בהם אתר הידברות.
לקבלת המדריך לחצו כאן
זה האתר שלי , וזה תיק העבודות שלי. אם אתם כבר מוכנים לצאת לדרך עם השיפוץ שלכם, ורוצים תוצאה מהממת - התקשרו כעת 0587126130 לשיחת אבחון ללא התחייבות!

תגובות

מאמר נפלא!
כתוב בצורה קולחת, ברורה וקצרה, ונותנת מידע שימושי רב.
תודה רבה!

זכרתי שראיתי את המאמר הזה איפשהו, וכשראיתי את זה - -
אני גם כותבת מדריכים, מאמרים ותכנים מקצועיים עבור פלטפורמות מובילות במגזר החרדי, בהם אתר הידברות.
- - נזכרתי.

(הערה קטנטנה: בנוגע לכיוון המיטות, יש לעיין בשו"ע או"ח סימן ג' סעי' ו', ובסי' ר"מ סעי' י"ז. לא בסימן ד')
 
תלוי באיזה קהילה מדובר
להיפך בדור קודם לא היה בית בלי פינת ישיבה נורמלית והיום רק שלחן שבת במרכז הסלון עם הדירות החדשות הצפופות... וספונת איכשהו נדחפת לפינה
 
מאמר נפלא!
כתוב בצורה קולחת, ברורה וקצרה, ונותנת מידע שימושי רב.
תודה רבה!
(הערה קטנטנה: בנוגע לכיוון המיטות, יש לעיין בשו"ע או"ח סימן ג' סעי' ו', ובסי' ר"מ סעי' י"ז. לא בסימן ד')
ממש תודה!
תיקנתי.
 
יפה מאוד!!
הייתי מוסיף: בחדר השינה של ההורים, לתכנן אפשרות למיטות נפרדות מאידך (מתאים לחדרים צרים, יש רק 'מסדרות' אחד בחדר), אך גם למיטות צמודות (מצריך שני 'מסדרונות').
 
מאמר חשוב שממש עושה סדר ברשימת ההבדלים המשמעותית בתכנון בית חרדי.

פרט שלא כ"כ הוזכר ואולי הוא החשוב מכולם - תכנון בתנאי צפיפות. דירת 3 חדרים סטנדרטית בריכוזים החרדיים צריכה לאכלס משפחות ברוכות, אבל מספיק ארבעה ילדים כדי למלאות את הבית.
מנוגד לגמרי לבתים המרווחים שרואים בקטלוגים ולכן מטעה ומקשה בקבלת השראה עיצובית מבתים אחרים.

לגבי ספות, גם כשישנן, בדרך-כלל לא תהיה מערכת ישיבה רי"ש ענק עם ריקליינרים או 3+2+1 עם שולחנון, אלא ספה אחת (פתח לאינספור מריבות...).
 
לגבי פינת ספות בסלון
יש לציין שבכל הדירות שראיתי בציבור שלנו עושים תאורה בשני אזורים בסלון עבור פינת ספות, ועבור השולחן בתכלס' כפי שציינו לעיל אין מקום לפינת ספות וחלק גדול מזיזים בסוף את הנק' חשמל למרכז עבור הנברשת.
 
לגבי פינה להדלקת נרות (מי שלא מדליק בשולחן השבת) לשים על הקיר מסביב לנרות מראות/זכוכית, עוזר שהקירות לא יהפכו לשחורים.

שיפצנו לא מזמן חלק מהבית, הפכנו מטבח וחדר אוכל לכל יום, למטבח אחד גדול... שטח די ענק. לצערינו, המעצבת, למרות שמה הטוב, לא ממש ניצלה את גודל המקום ודי התבאסנו מהתוצאות... נשאר יפה. וואו. אבל לא כמו שרצינו =/
ולמרות שלא כל יום משפצים חלק מהבית מהיסוד, זה מה יש. איך שאמא אומרת, לא בוכים על חלב שנשפך. ולא על אייפון שנהרס. ולא על מלאנים של כסף שהתבזבז. כי כסף בא והולך והמטבח נשאר.
 
נערך לאחרונה ב:
תמי את כותבת בטוב טעם!
בנוסף לתוכן המצויין.
היו לקוחות (במיוחד משכירי יחידות שאיתם אנחנו מתעסקים הרבה) שלקחו בחשבון עד מטר בין המיטות בחדר שינה עבור קהילות שמקפידות על כך.
כמו כן ההפרדה בין הסלון למטבח, מאפיינת, היום כן נוטים לעיתים לחבר, אך חשוב לשמור על אופציה להפריד, אפילו בוילון כשנערכת סעודה לגברים, כך שיהיה ניתן לעבור ולהשתמש בצניעות ובפרטיות.
כמו גם ברז שניתן ליטול בו בלי להכנס למטבח.
 
מאמר יפה מאד.

לגבי כיוון המיטות בחדר שינה, חשוב לדעת שבשו"ע הרב (או"ח ג, י) נפסק שאם אי אפשר לסדר בקלות שיהיו המיטות בין צפון לדרום, אפשר לשימן בין מזרח למערב, וכדעת הזוהר.
ככה שאם זה ממש מקשה אז אפשר לסדר גם אחרת [כמובן שנהרא נהרא ופשטיה, אבל כמדומה שבמשפחות חסידיות וודאי יסמכו על פסק הרב בעל התניא, וגם במשפחות ספרדיות - הבן איש חי כותב לעשות כך לכתחילה.]

יש לציין שבצורה זו אז המיטות אמורות להיות ראשן למזרח ומרגלותיהן למערב בדווקא, לא כמו בין צפון ודרום שלא משנה איפה הראש ואיפה הרגליים.
 
נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

תואר ראשון במדעי המחשב - מיועד לבוגרות סמינר.
ניהול האתר
תודות שהתקבלו
1
רעיון מקורי לחוט של משקפיים, שמירה על כדור הארץ ואיך כל זה קשור לספרו של נפתלי בנט?
צופר הנעמתי
תודות שהתקבלו
26
תגובות
2
בעלי עסקים, איך אתם מגשימים את החלומות שלכם? {פרק שני}
רחל סרולוביץ
תודות שהתקבלו
7
תגובות
3
"מסתבר שלפעמים החיים כן לונה פארק" - תחפשו ותסעדו

לוח דירות נופש

המספרים של פרוג:

337,452

משתמשים נכנסו לפרוג בחודש האחרון

608

משתמשים מבקרים ברגע זה באתר

4,986

הודעות נכתבו בממוצע ליום בחודש האחרון

לוח נדל"ן | למכירה והשכרה

לוח דרושים

מידע על המאמר

נכתב ע"י
תמי רוטנברג
צפיות
3,162
תגובות
15
עודכן לאחרונה
דירוג
5.00 star(s) 1 דירוגים

אולי מעניין אותך גם...

תואר ראשון במדעי המחשב - מיועד לבוגרות סמינר.
אוטוטו מסתיים לו הרישום הסדיר לתכנית המדהימה של מכללת רבבה, לתואר ראשון במדעי המחשב, המיועד לבוגרות סמינר. תפסנו את רכזת הרישום רחל בן עוזיאל...
רעיון מקורי לחוט של משקפיים, שמירה על כדור הארץ ואיך כל זה קשור לספרו של נפתלי בנט?
. זה התחיל מזה שהשנה שכחתי לקום באישון ליל, ללכת ברגליים יחפות ובגודלים זקופים לכיוון חדר הבנות, לגזור עשרה סנטימטרים מגומי הקפיצה שלהם ולהרכיב...
בעלי עסקים, איך אתם מגשימים את החלומות שלכם? {פרק שני}
-רחל סרולוביץ- לשנות את התודעה וההסתכלות על העסק שלנו זה יפה, להציב לו חזון ומטרות זה חיוני, להאמין במסוגלות שלנו להגיע אל אותם יעדים זה הכרחי...
"מסתבר שלפעמים החיים כן לונה פארק" - תחפשו ותסעדו
מבטיחה שזה היה ברגע של הסח הדעת ילדיי הוציאו ממני התחייבות על פה, קדמו לכך פרסומים, אחד פלוס אחדים, והמון שיח סביב מיני עיר שעשועים שלא נזכיר את...
מלון חמישה כוכבים, פנסיון מלא, חמש דקות ממירון, מקרר גלידות חופשי, הכל כלול, אטרקציות וקוסם - חדרים אחרונים במבצע טרפת מקבוצה שביטלה בגלל הקורונה!
חשבתם לצאת לנופש? אל תעזבו את הבית בלי רב המכר "מילון הנופש השלם"! מחזיקים את עלוני בין הזמנים הצבעוניים, מדפדפים בדפי הכרומו הססגוניים...
למעלה
לשיחת ווטסאפ עם בית פרוג
צ'אט בווטסאפ בנושאי יעוץ לימודים, פדגוגיה ומזכירות
היי, אפשר לדבר איתנו, אנחנו כאן!