מדור עם כיתוב2.jpg

אפקט ההפתעה

אחרי החגים כבר כאן, זו העת לעשות את כל הרשימות שכתבתם לעצמכם ביומן, להרים טלפונים וליזום עסקאות שתפרינה את העסק שלכם. יעל פיינגולד, עם ארבעה טיפים...
נכתב ע"י יעל פיינגולד · ‏4/10/18 ·
 1. יעל פיינגולד
  טלפון בהול- "יעל חייבים להפגש", שנייה שקט ואז "בשעה הקרובה".

  מה פתאום, הכל סגור, בוא נקבע מסודר. ביקשתי.

  "אין סיכוי. אני ובעלי בדרך אליך, קבעתי פגישה עם מנכ"ל ארקיע להיום ב12, ואני לא יודעת על מה לדבר".

  נכון שזה נשמע נועז- זה מקרה קיצוני. אבל רק לספר שתוך חודש הזוג הרימו עסק שהוציא כמעט מאה נשים לנופש מאורגן, והיום כבר מתכננים טיסות מאורגנות לזוגות ונופשים לקבוצות.

  מה היה שם? מדוע הם מצליחים להתניע כאלו מהלכים בעוד שאחרים יושבים, חושבים, מתייעצים, רוצים, מתלבטים ונשארים רק בגדר ואולי? עשיה, יוזמה והתלהבות! על המחיר והרווח שבהתלהבות אני רוצה לכתוב.

  אחרי תקופת חגים כל כך ארוכה, פתאום מזמינים אותנו לחזור לשגרה. מי זוכר את השגרה? מה עושים שם? איך מתניעים שוב את הספינה הזו שקוראים לה עסק, ממה להתחיל? למי להתקשר? אולי יש לקוחות שאנחנו באמצע איתם, אז נגרור עוד יום? ואולי יש כאלו שהבטיחו לנו לדבר אתנו אחרי החגים ואנחנו יושבים אחרי החגים ומחכים כבר ל'הוא' שיתקשר וסוף סוך יתחיל להתמלא היומן והכיס מכל ההבטחות של כל ה"אחרי החגים" ואולי דווקא השיא של העסק שלי הוא לפני החגים ופתאום אני אחרי- ואני בהלם גמור- איך נכנסים לתקופת היובש הזו שוב? בלי תכנית, ממה להתחיל? מה ליזום, איך להעביר את הזמן נכון ושלא אגיע לקראת החגים הבא עם הלשון בחוץ כשהכל שוב לחוץ?

  במאמר הזה אני רוצה לתת לכם ארבעה כלים קלים, מידיים שיהוו קרש הצלה ומקפצה לעשיה. אם תעשו עם אחד מהם משהו- אתם מתחילה לחזור למסלול ולהעיר את הענק שבפנים שנרדם דם דם דם.

  1. אפקט הראשוניות- להיות ראשון זה מחייב, וגם מתגמל! פעם רציתי לתמלל הרצאה שלי, פניתי בתקופה עמוסה, קיבלתי הצעת מחיר ואז שכחתי מזה. אחרי שבועיים קיבלתי שיחת טלפון של מה נשמע. ההקלה שהייתה לי באותו רגע שהיא עשתה את מה שאני לא מגיע אליו גרמה לי לסגור איתה. היא קיבלה עבודה ואני קיבלתי את המוצר שרציתי. לו הייתה המתמללת יושבת וחושבת "מה יעל חושבת"- לי לא היה תמלול ולה לא הייתה עבודה. במיוחד עכשיו אחרי החג, תהיו הראשונים- תחזרו לאנשים, תרימו טלפון, תייצרו עשייה.

  2. תיזמו את הלא אפשרי. לרוב היחיד שחוסם אותנו זה הדמיון ותו לא- כל החשיבה על מה יבוא אחרי שתעשו, זה דמיונות שמבוססים על מחשבות וניסיון עבר ולא רלוונטיים לרוב להווה, ובטח לא לעתיד.
  תפתחו ידיים לאפשרויות שהקב"ה מזמן עבורכם, אנחנו אחראיים על המעשים, היוזמות, קביעת הפגישות, הרמת הטלפון, הנסיעות, הרצון לעזור לאחר ולחשוב ביחד, אבל רק האחד אחראי על התוצאות. כך שאל תשללו מראש אפשרות למפגש או יוזמה מהחשש שיגידו לכם לא, פשוט עשו זאת!
  ולרוב (המוחלט) תופתעו לטובה. זה נכון לגבי נטוורקינג, בקשת עזרה, הצעה או רעיון. כל ה"אחרי החגים" תכף יהפכו ל"לפני החג".

  3. תחלמו בענק תעשו בקטן- לא צריך אדריכל כדי לבנות ארמון על השמים, משפט מקסים שראיתי תלוי במשרדים של רשת עם 120 סניפים.
  אף אחד בעולם לא מגביל אותך לחלום, לדמיון יש הרבה מאוד כוח. אני זוכרת שתקופה ארוכה משכתי אליי דברים "בקטן". רציתי רכב "קטן", דירה "קטנה" ואף הסברתי לעצמי שעדיף לי כדי שלא יהיה צורך לנקות כל כך הרבה...
  רציתי משכורת "שמספיקה לבית", זה בא לי בקורלציה עם המושג צניעות. היום אני מבינה שהמילה צניעות היא קבלה בענווה את המתנות של השם יתברך. ככל שאתה יותר מודע למה שקבלת, כך תוכל לזמן אליך יותר ויותר שפע ואנשים שצריכים את מה שלך יש.
  אל תתבלבלו, אני לא בעד רברבנות, יהירות וחומריות, אני פשוט נגד תקרת זכוכית שאנו מכתיבים לעצמנו. אז איך זה קשור אילך? לפני שאתה מעסיק שוב את מר "דחוף" ואדון "בהול", שב רגע ותציב יעד! לא רגיל. לא סביר. לא הגיוני. גדול, מעניין וצבעוני, כזה שיגרום לך לגחך ולצחקק. אח"כ תגזור מזה פעולה פיצית פיצית פיצית אחת שאתה יכול לעשות השבוע! כדי להתקדם בצעד אחד קטן לקראת היעד הזה- ואז פעולה פיצית פיצית פיצית אחת שאתה יכול לעשות היום לקראת היעד השבועי- בינגו. את זה- תעשה. וככה פעם בעונה.

  4. אל תהיו אוטיסטית עסקית- תראה לי את הנטוורקינג שלך ואראה לך מי אתה.
  אנחנו משפיעים ומושפעים מהסביבה העסקית שלנו. אתה רוצה להצליח עסקית, תסתובב עם אנשים שמצליחים. אתה רוצה להרוויח יותר- תלמד ממי שמרוויח, אתה רוצה ליזום ולהעז, תיצור פגישות ואווירה של עצמאים עם דרייב ואהבה למה שהם עושים ולא שכירים שהמילה שיווק, מעלה אצלם סימן שאלה על הפנים.
  מתי פעם אחרונה לקחת שיחת אסטרטגיה? קבעת חברותא עסקית עם מישהו שמבין את השפה? הצטרפת לקבוצת עבודה? התעניינת בפיתוחים בתחומך? ולמה אני קוראת לזה אוטיזם עסקי- כי לא להכיר את סביבת העבודה שלך, את הקולגות שלך, את המתחרים (לא מאמינה במתחרים- מאמינה בקולגות שמדרבנות אותך), את העשייה של העצמאים בשוק- זו הסתגרות לא מתגמלת.


  לצפיה ב"גלגל העסק"
  התרגיל שממפה את הפריצה העסקית שלך תוך שנה לחץ כאן
  (עובר את כל החסימות, ואם לא תבקש במייל חוזר).

  יעל פינגולד- חילוץ מתקיעות עסקית 0526777876 yaelfaingold@gmail.com

תגובות

בכדי לרשום תגובה, עליך להרשם לאתר.
 1. דיגיקלי
  כתבה נהדרת
  קונקרטית לגמרי...
  מחכה לעוד...
 2. מיכאל ב.
  דברים יפים שנוסכים מוטיבציה חזקה.
  תודה רבה.
 3. רותי וינברג
  כתיבה קצרה וקולעת, בטוב טעם ועם הרבה תובנות מעשיות.

  תודה!
   איסתרא בלגינא אוהב/ת את זה.
 4. מרקר-Marker
  אוהבת את מה שאת כותבת..
  אחד המיילים היחידים שאני פותחת, וקוראת עד הסוף- זה ממך.

  דברים כ"כ נכונים, ש"איך לא חשבנו על זה?" ;)
   nkoffice ו-איסתרא בלגינא אוהבים את זה.
 5. נשנוש
  צודקת בכל מילה
   nkoffice ו-איסתרא בלגינא אוהבים את זה.
 6. Sigalit
  חזקה כתמיד.
   nkoffice ו-איסתרא בלגינא אוהבים את זה.
 7. תרצונת
  אלופה
   nkoffice ו-איסתרא בלגינא אוהבים את זה.